fbpx
מדריכי פיקדונות

איך בוחרים פיקדון ?

מעודכן ל-05/2019

מחשבון חיסכון/ פיקדון- ככה תוכלו לדעת כמה כסף יהיה לכם בסוף תקופת החיסכון

פיקדון = השקעה סולידית

כשהשווקים הפיננסים מתנדנדים, משקיעים רבים מגדילים את הנתח הסולידי בתיק ההשקעות שלהם, על חשבון האפיקים המסוכנים יותר.  החלק הסולידי יכול להיות מורכב מאגרות חוב ממשלתיות, תעודות פיקדון (תעודות על פיקדונות); קרנות נאמנות סולידיות, מלווה קצר מועד (מק"מ) ופיקדונות – פיקדונות שקליים, פיקדונות צמודים, פיקדונות דולריים, פיקדונות בריבית קבועה, פיקדונות בריבית משתנה. הפיקדונות מספקים ביטחון, אבל בתמורה לביטחון הזה משלמים בתשואה. המשוואה של סיכון מול סיכוי תמיד עובדת וגם כאן – הביטחון גבוה והסיכון נמוך.  כאן תוכלו לקרוא מדריך על כל סוגי הפיקדונות, ופה (במדריך שאתם עכשיו קוראים) נתרכז באיך לבחור פיקדונות   

מה קובע את הריבית בפיקדון?

התשואה / הריבית על הפיקדונות,  נקבעת בהתאם למשך ההפקדה, גודל הפיקדון, סוג הפיקדון ויכולת המיקוח של הלקוח מול הבנק.  היתרון הגדול של פיקדונות צמודים הוא השמירה על הכסף – עם אתם מחזיקים בפיקדון צמוד למדד, אז ברור שאתם לא תפסידו ריאלית. בפיקדונות אלה מקבל המשקיע את השינויים במדד המחירים לצרכן. הקרן והריבית השוטפת צוברות את עליית המדד, הם תשולמנה למפקיד בסוף התקופה בהתאם למדד בתום התקופה לעומת המדד בתחילת התקופה.

בפיקדונות שאינם צמודים למדד, יש חשיפה למדד , כלומר יכול להיות הפסד ריאלי.הריבית בפיקדון לא צמוד למדד נקבעת כתלות בריבית הפריים של בנק ישראל. לרוב מקבלים המחזיקים בפיקדונות כאלו ריבית שהיא מתחת לפריים (לרוב אפילו משמעותית מתחת לפריים) ואז הם עשויים להפסיד ריאלית. עם זאת, ישנן תקופות שדווקא הפיקדונות ללא הצמדה מספקים ריבית גבוה ביחס למדד, כלומר מבטאים רווח ריאלי. הפיקדונות שאינם צמודים למדד יכולים להיות פיקדונות ביריבת קבועה או משתנה.  פיקדונות בריבית קבועה הם פיקדונות שהמחזיקים בהם יודעים בבירור מה הם יקבלו בסוף תקופת הפיקדון – אין הפתעות, הכל ידוע מראש לטוב ולרע. פיקדונות בריבית משתנה הם פיקדונות שהריבית בהם תלויה בריבית בנק ישראל. זה אמנם מגדיל את הסיכון , אך גם את הסיכוי – אם הריבית במשק תעלה, המחזיקים בפיקדונות ירוויחו יותר (יקבלו תשואה גבוה יותר), וההיפך – אם הריבית במשק תרד – המחזיקים בפיקדונות יקבלו פחות.

מעבר לכך, קיימים גם פיקדונות צמודים למט"ח. ישנם פיקדונות שמתנהלים בשקלים, אבל הם צמודים לשער החליפין, לרוב מדובר בהצמדה לשער הדולר. פיקדונות כאלו (פצ"ם) מעבר להצמדה לשער חליפין גם מספקים ריבית.  כמו כן, קיימים פיקדונות במטבע חוץ -   פיקדונות שמתנהלים במט"ח. פיקדונות אלו נושאים ריבית, שיעור הריבית בפיקדון זה תלוי בריבית של המטבע שבו הוא מתנהל, כגון לייבור דולרי, לייבור אירו .

 פיקדונות מסוג אחר שעשויים להיות אלטרנטיבה כשהשווקים הפיננסים סוערים הם הפיקדונות המובנים.  בפיקדונות אלו (סטרקצ'רים) יש רצפה להפסד. המשקיעים מקבלים את קרן ההשקעה המקורית (הנומינלית), שאמנם מבטאת הפסד ריאלי, אבל מנגד המשקיעים יכולים ליהנות ממענק תשואה תחת תרחישים מסוימים.

 מה הריבית בפיקדונות?

הריבית על הפיקדונות תלויה ביכולת המיקוח שלכם מול הבנק, ובמילים פשוטות – היא תלויה בכסף שאתם מכניסים לבנק מדי חודש, בתנועות שלכם, בתיק ההשקעות שלכם ועוד. ככל שאתם יותר פעילים ויותר אמידים יכולת המיקוח שלכם חזקה יותר. ככלל, ריבית הפריים נקבעת בשיעור של 1.5% מעל ריבית בנק ישראל, וממנה נגזרות תשואות וריביות של פיקדונות, בתקופה של ריבית נמוכה , הריבית שניתן לקבל לא מתקרבת לריבית הפריים, אלא היא משמעותית מתחת לה.

הריבית על הפיקדונות תלויה בכמה גורמים נוספים ליכולת המיקוח שלכם מול הבנק – היא תלויה,  בין היתר בגודל הפיקדון, במשך תקופת הפיקדון ועוד. מומלץ מאוד לנהל משא ומתן על תנאי הריבית, בכמה דקות של שיחה אתם יכולים להרוויח לא מעט. אם לא תנהלו מו"מ הריבית שלכם תהיה הריבית התעריפית (הריבית שהבנק מציג בלוח הריבית) שהיא הריבית הנמוכה ביותר שהבנק נותן. כמו כן, כדאי לבדוק את ההטבות שניתנות לפעולות דרך האינטרנט. הבנקים מנסים לעודד שימוש באתר האינטרנט שלהם במקום פעילות מול עובדי הבנק,ולכן הם מציעים הטבות והנחות שונות גם בתחום הפיקדונות.    

הריבית שמציעים לכם בבנק יכולה להיות פחות אטרקטיבית מהריבית בבנקים אחרים. חשוב לדעת – אתם לא חייבים להפקיד בפיקדון בבנק שבו יש לכם את חשבון הבנק / חשבון העו"ש, אפשר לנהל חשבון בבנק מסוים, לבדוק את גובה הריביות בבנקים אחרים ואז להפקיד בבנק שבו תקבלו את התנאים הטובים ביותר.

משך הזמן של הפיקדון יכול להיות בין יום אחד – פיקדון יומי (פר"י) ועד שנים. ככל שהפיקדון למשך זמן ארוך יותר כך התשואה השנתית/ הריבית השנתית אמורה להיות גבוה יותר.  לרוב ניתן לשבור פיקדונות ארוכים, אבל צריך לשלם קנס משמעותי.  אם אתם לא בטוחים למשך כמה זמן אתם רוצים לחסוך, לא מומלץ להפקיד לתקופה ארוכה, אלא בפיקדון עם מספר גדול של תחנות יציאה (אפשרות מילוט מהפיקדון ללא קנס), כי אם תפקידו לטווח ארוך ותצטרכו לשבור את הפיקדון, לרוב עלות הקנס תהיה גבוהה מהתשואה העודפת שמתקבלת מהפיקדון לטווח ארוך.

שאלה חשובה נוספת בפתיחת פיקדון היא צורת ההפקדה – האם ההפקדה תהיה חד פעמית בתחילת הדרך, או שההפקדה תהיה על פני זמן – מדי חודש בחודש.  מעבר לכך, יש שאלה האם הפיקדונות יהיו מתחדשים אוטומטית או שבסוף תקופה הם פשוט מסתיימים.  

כשבוחרים פיקדון יש לשאול ולבחון את ההיבטים הבאים – מה הסכום שאנחנו יכולים להפקיד עכשיו? האם אנחנו יכולים להפקיד סכום מדי חודש בחודש? מתי נצטרך את הכסף הזה, ומכאן – למשך כמה זמן אנחנו יכולים לחסוך? מה רמת הסיכון שאנו מוכנים לסבול, ובמילים אחרות – האם אנו מוכנים להפסיד ריאלית וכמה? האם אנו רוצים לגדר סיכון מסוים? תשלום עתידי בדולרים, תשלומי משכנתא עתידיים בהתאם לריבית משתנה? בסוף התהליך תדעו מה הפיקדון העדיף עליכם.

חשוב לציין, שהבנקים מתחרים על הכסף שלכם – הם צריכים את הכספים האלו, כי זה מנוע הצמיחה שלהם – אתם נותנים להם כסף בריבית מסוימת, ואת הכסף הזה הם נותנים לאחרים בריבית גבוהה יותר – זזו הדרך שלהם לעשות כסף מכסף. ולכן, הם נלחמים על הכספים האלו – אתם יכולים וצריכים , האמת אפילו חייבים לעשות סקר שוק קטן – לפנות למקורות המידע באינטרנט - באתר זה יש שורה ארוכה ועדכנית של פיקדונות מסוגים שונים   שהבנקים מציעים;  ולהתמקח עם היועצים בבנקים; הבדיקה הזו שווה לכם הרבה כסף!

מק"מ - סוג של פיקדון

המק"מ הוא סוג של פיקדון שקלי - מכשיר שקלי שאין עליו קופון / ריבית. המק"מ נפדה בסוף התקופה במחיר של 1 שקל, והמחיר בשוק (וכך גם המחיר במכרז/ בהנפקה)  נמוך יותר מ-1 שקל ומגלם את התשואה שהמשקיעים דורשים. הנפקה מתחת למחיר של 1 שקל (מתחת לערך הנקוב) היא הנפקה בניכיון , המק"מ מונפק בניכיון והפער בין הערך הנקוב לניכיון מבטא את התשואה.

חשוב להדגיש כי המק"מ פטור מדמי שמירה/ דמי משמרת, אחרת הוא בכלל לא היה כלכלי למחזיקים, אבל יש עליו עמלות קנייה ומכירה. העמלות האלו על פי בדיקת הון, מדריכים פיננסים, הפכו את המק"מ ללא כלכלי. בבדיקה מתחילת 2019 נמצא כי בבנקים אין כדאיות לכאורה לרכוש מק"מ. התשואה האפקטיבית על מק"מ נכון לתאריך נמוכה מאוד, שבמקרים רבים נמוכה מהעמלה. אם תתמקחו עם הבנק העמלות האלו ירדו בהתאמה, ואף יהפכו את המק"מ לרווחי, אם כי התשואה עדיין נמוכה.

בבדיקה בשטח שעשינו - צוות אתר הון, בתחילת 2019 נמצא כי הריביות עדיין נמוכות אך בכיוון מעלה. כמו כן נמצא כי יש בנקים שפוט לא סופרים אותנו גם אם אנחנו באים עם כסף כדול חצי מיליון עד 1 מיליון, ואילו יש בנקים שבהם אנחנו מקבלים כבר משהו - מעבר לכך, הריבית בכיוון מעלה וסיכוי טוב שבטווח של שנה הריביות כבר יהיו גבוהות משמעותית (לבדיקה המלאה)

מדריכים וכלים פיננסים:
מדריך פיקדון - כל מה שצריך לדעת על פיקדונות לפני שמשקיעים בהם
 
מק"מ (מלווה קצר מועד) - כל מה שצריך לדעת והאם הוא מהווה אלטרנטיבה לפיקדוןנות שקליים?
 
פיקדונות הבנקים - עדכון של פיקדונות הבנקים
 
פיקדון מובנה - מדוע זאת אפשרות מעניינת  להשקיע את הכסף
 
פיקדונות מובנים - עדכון של פיקדונות מובנים
 
 
וככה תוכלו לדעת כמה יהיה לכם בסוף תקופת ההפקדה -

לקבלת הצעה לפיקדון עם תנאים אטרקטיביים– מלאו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

מערכת הון

מערכת הון

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות