חיסכון פנסיוני מדריכי השקעות

דירוג קרנות השתלמות - ככה תבחרו קרן מובילה

צילום - shutterstock

מעודכן ל-08/2018

מדי חודש אנחנו באתר הון מספקים לכם כאן את דירוג קרנות ההשתלמות הטובות ל-10 שנים - ככל שהבחינה היא לתקופה ממושכת יותר כך הדירוג אמין וחזק יותר.

גם לדירוגים קצרים יש משמעות - הם עשויים לבטא מגמה בתשואות של גופים מסוימים. אם תבחינו בתשואות טובות חודש אחרי חודש בקרן מסוימת, ייתכן שזה נובע מבחירה נבונה של אלוקציה (פיזור)  של נכסים ובחירה טובה של הנכסים עצמם (מניות ואג"ח), ויש סבירות שהמגמה תימשך. ועדיין - המבחן הנכון ביותר (גם על פי מחקרים אקדמאים) הוא המבחן לטווח ארוך. אחרי הכל, אתם משקיעים לשנים רבות - אתם אמנם יכולים לממש את קרן ההשתלמות אחרי 6 שנים, אבל מסתבר שרובכם מחזיק אותה לתקופות ממושכות בהרבה.

ניהול כספים באפיקים כאלו - קרנות השתלמות, קופות גמל, פנסיה ועוד, שקול לריצת מרתון, והמנצח בה, אכן יודע לנהל את הכספים שלכם לזמן ארוך.

מה זה קרנות השתלמות?

קרנות השתלמות הן מכשיר ההשקעה האטרקטיבי ביותר – הן מגלמות הטבת מס גדולה בשלב ההפקדה לקרן (ההפקדות מוכרות לצורכי מס), והטבות מס במימוש הקרן (פטור ממס בשיעור של 25%). ההטבות האלו ניתנות למרות שלא מדובר במוצר פנסיוני לטווח ארוך; קרן השתלמות היא מוצר לטווח בינוני – 6 שנים, אם כי, בזכות ההטבות, החוסכים, במקרים רבים נשארים במכשיר לתקופות ארוכות יותר.

אז אם יש לכם קרן השתלמות – הרווחתם, ואם לא שווה לנסות לבקש מהמעביד שלכם (המעביד מפריש עד פי 3 יותר ממכם). אחרי הכל, מדובר בהטבה שעשויה להסתכם בכמה אלפים טובים בשנה. אגב,  החיסכון בקרן השתלמות מוגבל בתקרה - הפקדות של קרוב ל-19 אלף שקל. סכום אולי לא גבוה מאוד, אבל אחרי כמה שנים הסכום מצטבר להיקף משמעותי (הרחבה: מדריך קרנות השתלמות)

מעבר להטבות המס, קרנות ההשתלמות אמורות לספק לכם תשואה. הקרנות האלו מנוהלות באופן אקטיבי על ידי מנהלי ההשקעות בבתי ההשקעות, והטובות ביניהן מספקות בפועל תשואה מרשימה. התשואה השוטפת לצד הטבות המס, הופכות את המכשיר למוצלח במיוחד, אבל איך בוחרים קרן השתלמות מנצחת? - הנה דירוג הקרנות הטובות לאורך זמן (דירוג עדכני שמתעדכן מדי חודש)

ראשית, בקשר לבחירת קרן מנצחת, חשוב להבין שאתם יכולים לעבור בין המסלולים השונים של קרנות ההשתלמות, ואתם יכולים לגם לעבור בין החברות המנהלות באופן שוטף ומידי. כלומר, אם החלטתם שאתם רוצים לעבור לקרן אחרת (ותעשו זאת אחרי בדיקה), אז אתם יכולים לעשות זאת מהר, ומבלי שהפעולה הזו תיחשב אירוע מס (אין אירוע מס ואין תשלום מיסים).

שנית – השלב החשוב באמת, מה הפרמטרים לבחירת קרן השתלמות? ובכן, בוחרים קרן השתלמות כמו כל מוצר פיננסי אחר -  בוחנים את הביצועים לאורך זמן. אין היגיון להסתכל על תשואה של חודש, גם לא חודשיים, ולרוב גם לא שנה. ובכלל - במכשירים לטווח בינוני וארוך צריך לבחון את הביצועים של מנהל הקרן על פני זמן. בפועל, ככל שטווח זמן הבדיקה ממושך יותר, כך המובהקות של הנתונים טובה ומהימנה יותר, והסיבה פשוטה - אנחנו רוצים לבחון את מנהל ההשקעות של הקרן על פני תקופות מגוונות - שוק חיובי, שוק חלש, משברים בשוק ועוד. תקופה שמבטאת לדוגמה רק עליות, לא תעזור לי להבין איך מנהלי ההשקעות מצליחים (והכל יחסי) לעומת מנהלי השקעות של קרנות אחרים.

 כלומר, אם לאורך זמן ממושך, קרן ההשתלמות שבדקתם מנצחת את יתר הקרנות, אז היא באמת הקרן הטובה ביותר. אז נכון שמה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה, אבל זו האינדיקציה הטובה ביותר לבחירת קרן השתלמות טובה.

מבחן התשואה ומבחן שארפ

בוחרים קרן השתלמות בהתאם לשני מבחנים - המבחן הראשון הוא מבחן התשואה, כשלמעשה בודקים מי הקרנות שסיפקו את התשואה הגבוהה ביותר? אתם תקבלו את הקרנות המובילות בתשואה באתר האוצר ובאתרים פיננסים, רק שזה עדיין לא סוף הבדיקה. קרן יכולה לנצח במבחן התשואה כי היא פשוט היתה מוטה לניירות ערך מסוכנים. צריך להתחשב ברמת הסיכון של הקרן, וזה מביא אותנו למדד שארפ – מדד פופולארי (שגם האוצר נצמד אליו בדירוגי הקרנות) שמבטא את הערך שהשיג מנהל ההשקעות של הקרן בהינתן הסיכון. ככה בעצם משווים תפוזים לתפוזים, קרנות השתלמות לקרנות השתלמות, ככה יודעים מי באמת השיגה ביצועים טובים יותר. אנחנו כצרכנים פיננסים נוטים להתייחס לתשואת הקרן ופחות למדדי סיכון לרבות מדד שארפ, אבל בפועל מדד שארפ (ומדדים אחרים) מספרים לנו סיפור אמיתי יותר מתשואה. אז כשאתם שומעים או מציעים לכם קרן השתלמות, ומספרים לכם על התשואה הטובה שלה, תשאלו ותבחנו גם את מדד שארפ שלה ביחס לקרנות ההשתלמות האחרות בקטגוריה שלה.

מדד שארפ בוחן למעשה תשואה עודפת ביחס לתנודתיות. הוא נמדד לרוב לפי בסיס שנתי, אך גם לפי בסיס מצטבר (לדירוגים של 10 שנים מתאים יותר הבסיס המצטבר)

והזוכה היא...

אז מיהן קרנות ההשתלמות הטובות ביותר? לצורך הבדיקה בחרנו את הקרנות מסוג "כללי", אלו הן הקרנות הגדולות ביותר, הקרנות שבהן אתם נוטים להשקיע. המושג "כללי" מבטא השקעות כלליות – מניות לצד אגרות חוב ולצד מכשירים נוספים (במשקל קטן).כמו כן, כאמור בחרנו תקופה ארוכה - 10 שנים כדי לקבל דירוג איכותי ואמין . נעזרנו בחברת פרדיקטה בהפקה, בבדיקה ובבקרה  של הנתונים;  והנה התוצאות:

 

אנחנו נעדכן את הדירוג מדי חודש (התחלנו בינואר 2018 עד  דצמבר 2017,  הדירוג הנוכחי הוא מאוגוסט 2008 ועד יולי 2018 )


 

דירוג קרנות השתלמות כללי לשלוש שנים

דירוג קרנות התשלמות כללי לשנה אחרונה

דירוג קרנות השתלמות כללי לחודש אחרון

דירוג קרנות השתלמות - מסלול מנייתי - ל-10 שנים

דירוג קרנות השתלמות  - מסלול מנייתי ל-3 שנים

דירוג קרנות השתלמות - מסלול מנייתי - שנה אחרונה

דירוג קרנות השתלמות מניתי - חודש אחרון

דירוג קרנות השתלמות - מסלול אג"חי - 10 שנים

דירוג קרנות השתלמות - מסלול אג"חי - 3 שנים

דירוג קרנות השתלמות מסלול אג"חי - שנה אחרונה

דירוג קרנות השתלמות מסלול אג"חי - חודש אחרון

מדריכים קשורים:

קרנות השתלמות - בעיקר יתרונות

קרנות השתלמות לעצמאיים - מה זה? והאם כדאי?

קרנות השתלמות - שאלות תשובות ומסקנה אחת

קופות גמל להשקעה - מוצר מנצח

דמי ניהול סמויים בקרנות ההשתלמות - היכנסו לבדוק אם גובים ממכם (בלי שידעתם)


איתור כספים בקופות גמל וקרנות פנסיה; לא להתעצל, לבדוק, זה משתלם!


 


לאן נעלם הכסף? תופעה - הפקדות לפנסיה "נעלמות" ; ככה תמצאו את הכסף שלכם!


HON TV

לקבלת הצעה לניהול קרן השתלמות בגוף מוביל – מלא פרטים ויחזרו אלייך במהרה

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

רעות לוי

רעות לוי

השאר תגובה

21 תגובות

 • רעות תבדקי בבקשה אם אין טעות בנתון התשואה של ילין 142.25% כפי שהובא בכתבה (ואני מחזיק אישית בקרן השתלמות וקופת גמל של ילין והחזקתי גם באלטשולר)
  גם השואה של 10 שנים בעיני לא אופטימלית - לדוגמא משום שב-5 שנים אחרונות הפער המצטבר בתשואה בין ילין לאלטשולר הוא פחות מ-1% במסלול הכללי

  • שלום, התשואה נבדקה שוב - היא נכונה. המבחן שבחרנו הוא ל-10 שנים, שזו תקופת זמן ממושכת, בדקנו גם תקופות קצרות יותר ועדיין הדירוג הזה תקף, אם כי אם מקצרים את הדירוג - לשנה, שנתיים, שלוש, אז ייתכנו שינויים בדירוגים, בקרוב נעלה גם דירוגים קצרים יותר - לא שנה, שנתיים, אבל 5 שנים ויותר...

   • מדוע אין השוואות לטווחים קצרים יותר? למה יש לי תחושה שמנסים להסתיר שילין לפידות (שאני עדיין מחזיק ומתלבט...) בשנה האחרונה או מעבר לכך ,היא לא בחמש המובילות אלא משתרכת מאחור?

 • ואני שואל שאלהאחרתיש לי קרנות השתלמות של ילין ושל אלטשולר
  ובמקביל יש לי קרנות נאמנות של אותם שני בתי השקעות. כולן מושקעים במסלול המנייתי המסוכן ביותר.
  ועדיין קרנות ההשתלמות עושות תשואה יפה וקרנות הנאמנות לא עושות כלום.
  איך זה שאותם אנשים שמנהלים את אותם כספים עושים עבודה הפוכה?

 • מדד שארפ הוא הפרמטר הכי חשוב לבחינת השקעות, אין הגיון בהתבססות על תשואה בלבד, חשוב לדעת מה הסיכון. מה התשואה ביחס לסיכון וזה מה שמדד שארפ מודד

 • שימו לב לכל הגדולים של פעם שנעלמו - מגדל, הראל, פסגות , זה אומר שצריך כל הזמן לבדוק את התשואות בתיק וללכת על המנהלים הטובים

 • מסכים עם מה שכתוב מנסיון אישי. אני בקרנות השתלמות וקופות גמל של ילין לפידות וקרנות נאמנות של אלטשולר שחם, ומרוצה מאוד

  • זה שאנשים עושים זאת ( מושכים את הכסף לאחר 6 שנים וקונים אוטו לא אומר שזה נכון לפעול ככה). ניתן לקחת הלוואה כנגד הקרן בריבית של פריים מינוס חצי ( 1.1 אחוז נכון להיום) ולתת לקרן להמשיך לעבוד ולצבור תשואה. אם הקרן שבחרת במסלול שבחרת עושה מעל 1.1 אחוז שנתי למעשה הרווחת מבלי לפדות את הקרן. צריך לבחון טוב טוב לפני שעושים מהלך של משיכת המוצר היחידי בשוק ללא מס - זה יתרון גדול שאין שני לו.

  • משנת 2008 אין אפשרות להפקיד לקופות גמל הוניות.

   מה שקרה שקבוצה גדולה של עצמאיים בגיל מתקדם שבו קשה להתחיל לצבור לקרן פנסיה נותרו ללא אפשרות של חסכון לטווח ארוך.

   קרן ההשתלמות נותר הפתרון המעשי היחידי

שינוי גודל גופנים
ניגודיות