חיסכון פנסיוני מדריכי השקעות

איך בוחרים קרן השתלמות? ומי הקרן המובילה ב-10 השנים האחרונות? (דירוג מעודכן)

קרן השתלמות

מעודכן ל-05/2018

קרנות השתלמות הן מכשיר ההשקעה האטרקטיבי ביותר – הן מגלמות הטבת מס גדולה בשלב ההפקדה לקרן (ההפקדות מוכרות לצורכי מס), והטבות מס במימוש הקרן (פטור ממס בשיעור של 25%). ההטבות האלו ניתנות למרות שלא מדובר במוצר פנסיוני לטווח ארוך; קרן השתלמות היא מוצר לטווח בינוני – 6 שנים, אם כי, בזכות ההטבות, החוסכים, במקרים רבים נשארים במכשיר לתקופות ארוכות יותר.

אז אם יש לכם קרן השתלמות – הרווחתם, ואם לא שווה לנסות לבקש מהמעביד שלכם (המעביד מפריש עד פי 3 יותר ממכם). אחרי הכל, מדובר בהטבה שעשויה להסתכם בכמה אלפים טובים בשנה. אגב,  החיסכון בקרן השתלמות מוגבל בתקרה - הפקדות של כ-18.8 אלף שקל  בשנה. סכום אולי לא גבוה מאוד, אבל אחרי כמה שנים הסכום מצטבר להיקף משמעותי (הרחבה: מדריך קרנות השתלמות)

מעבר להטבות המס, קרנות ההשתלמות אמורות לספק לכם תשואה. הקרנות האלו מנוהלות באופן אקטיבי על ידי מנהלי ההשקעות בבתי ההשקעות, והטובות ביניהן מספקות בפועל תשואה מרשימה. התשואה השוטפת לצד הטבות המס, הופכות את המכשיר למוצלח במיוחד, אבל איך בוחרים קרן השתלמות מנצחת? - הנה דירוג הקרנות הטובות לאורך זמן (דירוג עדכני שמתעדכן מדי חודש)

ראשית, בקשר לבחירת קרן מנצחת, חשוב להבין שאתם יכולים לעבור בין המסלולים השונים של קרנות ההשתלמות, ואתם יכולים לגם לעבור בין החברות המנהלות באופן שוטף ומידי. כלומר, אם החלטתם שאתם רוצים לעבור לקרן אחרת (ותעשו זאת אחרי בדיקה), אז אתם יכולים לעשות זאת מהר, ומבלי שהפעולה הזו תיחשב אירוע מס (אין אירוע מס ואין תשלום מיסים).

שנית – השלב החשוב באמת, מה הפרמטרים לבחירת קרן השתלמות? ובכן, בוחרים קרן השתלמות כמו כל מוצר פיננסי אחר -  בוחנים את הביצועים לאורך זמן. אין היגיון להסתכל על תשואה של חודש, גם לא חודשיים, ולרוב גם לא שנה. ובכלל - במכשירים לטווח בינוני וארוך צריך לבחון את הביצועים של מנהל הקרן על פני זמן. בפועל, ככל שטווח זמן הבדיקה ממושך יותר, כך המובהקות של הנתונים טובה ומהימנה יותר, והסיבה פשוטה - אנחנו רוצים לבחון את מנהל ההשקעות של הקרן על פני תקופות מגוונות - שוק חיובי, שוק חלש, משברים בשוק ועוד. תקופה שמבטאת לדוגמה רק עליות, לא תעזור לי להבין איך מנהלי ההשקעות מצליחים (והכל יחסי) לעומת מנהלי השקעות של קרנות אחרים.

 כלומר, אם לאורך זמן ממושך, קרן ההשתלמות שבדקתם מנצחת את יתר הקרנות, אז היא באמת הקרן הטובה ביותר. אז נכון שמה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה, אבל זו האינדיקציה הטובה ביותר לבחירת קרן השתלמות טובה.

מבחן התשואה ומבחן שארפ

בוחרים קרן השתלמות בהתאם לשני מבחנים - המבחן הראשון הוא מבחן התשואה, כשלמעשה בודקים מי הקרנות שסיפקו את התשואה הגבוהה ביותר? אתם תקבלו את הקרנות המובילות בתשואה באתר האוצר ובאתרים פיננסים, רק שזה עדיין לא סוף הבדיקה. קרן יכולה לנצח במבחן התשואה כי היא פשוט היתה מוטה לניירות ערך מסוכנים. צריך להתחשב ברמת הסיכון של הקרן, וזה מביא אותנו למדד שארפ – מדד פופולארי (שגם האוצר נצמד אליו בדירוגי הקרנות) שמבטא את הערך שהשיג מנהל ההשקעות של הקרן בהינתן הסיכון. ככה בעצם משווים תפוזים לתפוזים, קרנות השתלמות לקרנות השתלמות, ככה יודעים מי באמת השיגה ביצועים טובים יותר. אנחנו כצרכנים פיננסים נוטים להתייחס לתשואת הקרן ופחות למדדי סיכון לרבות מדד שארפ, אבל בפועל מדד שארפ (ומדדים אחרים) מספרים לנו סיפור אמיתי יותר מתשואה. אז כשאתם שומעים או מציעים לכם קרן השתלמות, ומספרים לכם על התשואה הטובה שלה, תשאלו ותבחנו גם את מדד שארפ שלה ביחס לקרנות ההשתלמות האחרות בקטגוריה שלה.

והזוכה היא... קרן ההשתלמות של ילין לפידות

טוב, אחרי התיאוריה החשובה הזו, נעבור לפרקטיקה – מיהן קרנות ההשתלמות הטובות ביותר? לצורך הבדיקה בחרנו את הקרנות מסוג "כללי", אלו הן הקרנות הגדולות ביותר, הקרנות שבהן אתם נוטים להשקיע. המושג "כללי" מבטא השקעות כלליות – מניות לצד אגרות חוב ולצד מכשירים נוספים (במשקל קטן).  בהמשך נבדוק גם את הקרנות השתלמות המנייתיות הטובות ביותר (וכן תחומים נוספים).

כמו כן, בחרנו בטווח בדיקה ארוך -  10 שנים, כשמדי חודש נעדכן את תקופת הבדיקה ואת הנתונים כדי לשמור על דירוג עדכני ומהימן. הדירוג הראשון שפרסמנו היה לתקופה ינואר 2008 ועד  דצמבר 2017,  הדירוג הנוכחי הוא לתקופה של 10 שנים ממארס  2008 ועד פברואר 2018 (בהמשך לפרסום נתוני פברואר) ובחודש הבא נפרסם את הנתונים החדשים (וכך הלאה).

בשיטה הזו אנחנו בעצם מייצרים דירוג מתעדכן ומהימן באופן שוטף, כשהתקופה הארוכה מספקת משנה תוקף לתוצאות (כאמור ככל שהבדיקה לתקופה ארוכה יותר כך היא יותר מהימנה). עם זאת, לאוןר בקשת גולשים, בדירוגים הבאים, נתייחס גם לקטגוריות נוספות, ולתחומי בדיקה קצרים יותר.

והנה הדירוג ל-10 שנים:

שם קרן ההשתלמות מדד שארפ תשואה מצטברת יתרת נכסים במיליוני ש"ח
ילין לפידות קרן השתלמות מסלול כללי 1.52 132.5% 14,324
 אלטשולר שחם השתלמות כללי ב 1.38 109% 1,644
 אלטשולר שחם השתלמות כללי 1.43 89% 20,872
אנליסט השתלמות כללי 1.31 79.2% 3,428
מגדל השתלמות כללי 1.15 73.2% 11,119
מיטב דש השתלמות כללי 1.26 72.4% 7,831
כלל השתלמות כללי 1.14 72.3% 6,654
  אומגה קרן השתלמות מסלול כללי 1.36 70.4% 2,324
הראל השתלמות כללי 1.33 70% 5,795
אי.בי.אי השתלמת כללי 1.31 67.8% 713

התוצאות התבססו על נתונים מאתר משרד האוצר והנה המסקנות:

 • קרן ההשתלמות של ילין לפידות מובילה עם תשואה מצטברת של 132.5%, תשואה שנתית מרשימה של 8.8%
 • קרן ההשתלמות של ילין לפידות מנצחת גם במדד החשוב יותר: מדד שארפ (שמתייחס גם לסיכון
 • קרנות ההשתלמות של אלטשולר שחם במקום השני והשלישי - אלטשולר שחם כללי ב' במקום השני עם 109% תשואה ואלטשולר שחם כללי עם 89% תשואה. אלטשולר כללי שנייה במדד שארפ.
 • התשואה הממוצעת של קרנות ההשתלמות בקטגוריה כללי – כ-56%. מדובר על תשואה שנתית ממוצעת של 4.5%.

הקרן השתלמות כללי של ילין לפידות גייסה נטו (צבירות בניכוי פדיונות) במהלך התקופה 12.8 מיליארד שקל; הקרן השתלמות כללי של אלטשולר שחם גייסה נטו - 14.6 מיליארד שקל. שתי הקרנות מובילות בהפרש ענק בגיוסים לעומת כל התעשייה של קרנות ההשתלמות – מי אמר שהציבור לא יודע לבחור?

ואנקדוטה לסיום - הגדולות של פעם איבדו את המקומות המובילים - איפה מגדל, איפה הראל? (לפחות בעשירייה המובילה) איפה פסגות ואקסלנס?  בתשואות הן די למטה (לא בעשירייה הראשונה).

לסיכום - שלושת הגופים המובילים בקרנות ההשתלמות, במבחן ארוך הטווח, הן - ילין לפידות, אלטשולר שחם ואנליסט. 

מדריכים קשורים:

קרנות השתלמות - בעיקר יתרונות

קרנות השתלמות לעצמאיים - מה זה? והאם כדאי?

קופות גמל להשקעה - מוצר מנצח

תזהרו מקרנות סמארט בטא

דמי ניהול סמויים בקרנות ההשתלמות - היכנסו לבדוק אם גובים ממכם (בלי שידעתם)


איתור כספים בקופות גמל וקרנות פנסיה; לא להתעצל, לבדוק, זה משתלם!לאן נעלם הכסף? תופעה - הפקדות לפנסיה "נעלמות" ; ככה תמצאו את הכסף שלכם!


לקבלת הצעה לניהול קרן השתלמות בגוף מוביל – מלא פרטים ויחזרו אלייך במהרה

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

רעות לוי

רעות לוי

השאר תגובה

18 תגובות

 • רעות תבדקי בבקשה אם אין טעות בנתון התשואה של ילין 142.25% כפי שהובא בכתבה (ואני מחזיק אישית בקרן השתלמות וקופת גמל של ילין והחזקתי גם באלטשולר)
  גם השואה של 10 שנים בעיני לא אופטימלית - לדוגמא משום שב-5 שנים אחרונות הפער המצטבר בתשואה בין ילין לאלטשולר הוא פחות מ-1% במסלול הכללי

  • שלום, התשואה נבדקה שוב - היא נכונה. המבחן שבחרנו הוא ל-10 שנים, שזו תקופת זמן ממושכת, בדקנו גם תקופות קצרות יותר ועדיין הדירוג הזה תקף, אם כי אם מקצרים את הדירוג - לשנה, שנתיים, שלוש, אז ייתכנו שינויים בדירוגים, בקרוב נעלה גם דירוגים קצרים יותר - לא שנה, שנתיים, אבל 5 שנים ויותר...

 • ואני שואל שאלהאחרתיש לי קרנות השתלמות של ילין ושל אלטשולר
  ובמקביל יש לי קרנות נאמנות של אותם שני בתי השקעות. כולן מושקעים במסלול המנייתי המסוכן ביותר.
  ועדיין קרנות ההשתלמות עושות תשואה יפה וקרנות הנאמנות לא עושות כלום.
  איך זה שאותם אנשים שמנהלים את אותם כספים עושים עבודה הפוכה?

 • מדד שארפ הוא הפרמטר הכי חשוב לבחינת השקעות, אין הגיון בהתבססות על תשואה בלבד, חשוב לדעת מה הסיכון. מה התשואה ביחס לסיכון וזה מה שמדד שארפ מודד

 • שימו לב לכל הגדולים של פעם שנעלמו - מגדל, הראל, פסגות , זה אומר שצריך כל הזמן לבדוק את התשואות בתיק וללכת על המנהלים הטובים

 • מסכים עם מה שכתוב מנסיון אישי. אני בקרנות השתלמות וקופות גמל של ילין לפידות וקרנות נאמנות של אלטשולר שחם, ומרוצה מאוד

  • זה שאנשים עושים זאת ( מושכים את הכסף לאחר 6 שנים וקונים אוטו לא אומר שזה נכון לפעול ככה). ניתן לקחת הלוואה כנגד הקרן בריבית של פריים מינוס חצי ( 1.1 אחוז נכון להיום) ולתת לקרן להמשיך לעבוד ולצבור תשואה. אם הקרן שבחרת במסלול שבחרת עושה מעל 1.1 אחוז שנתי למעשה הרווחת מבלי לפדות את הקרן. צריך לבחון טוב טוב לפני שעושים מהלך של משיכת המוצר היחידי בשוק ללא מס - זה יתרון גדול שאין שני לו.

  • משנת 2008 אין אפשרות להפקיד לקופות גמל הוניות.

   מה שקרה שקבוצה גדולה של עצמאיים בגיל מתקדם שבו קשה להתחיל לצבור לקרן פנסיה נותרו ללא אפשרות של חסכון לטווח ארוך.

   קרן ההשתלמות נותר הפתרון המעשי היחידי

שינוי גודל גופנים
ניגודיות