fbpx
יש לך שאלה?
מדריכי השקעות

איך משקיעים בזהב?

מעודכן ל-03/2018

השקעה בזהב -  איך משקיעים בזהב? האם באמת זו סחורה שמהווה עוגן בתקופה של ירידות בשווקים? מה ההתפתחויות ומה מחיר הזהב? - כל מה שצריך לדעת על השקעה בזהב

מנהלי השקעות רבים, חלקם אף מהמובילים בעולם סבורים - השקעה בזהב תספק תשואות עודפות בשנים הקרובות.  בפועל, יש מנהלי השקעות  שמחזיקים זהב באופן קבוע בתיקי ההשקעות שהם מנהלים. הסיבה העיקרית לכך היא שמדובר בסחורה שבמקרים רבים הולכת נגד הזרם ומהווה עוגן בתיק ההשקעות. הזהב נתפס כסחורה בטוחה בעלת ערך אמיתי כשהשווקים מזדעזעים, והוא גם נחשב חלופה טובה להשקעות בזמנים של שגשוג כשבמקביל יש גם ביקושים לאבן היקרה.

מנגד, יש לזהב אופוזיציה שהולכת וגדלה, ונראה שהזהב מאבד מזוהרו. לטענת אנליסטים לא מעטים הזהב כבר לא מהווה עוגן או בטוחה מפני ירידות. האנליסטים של בנק ברקליס פרסמו בשנה האחרונה מס' תחזיות שלילית על הזהב, והגדילו לעשות האנליסטים של  ABN Amro, שסבורים שהזהב צפוי לרדת עד ל-800 דולר - ירידה של מעל 30% (ביחס ליום הפרסום), וזאת לאחר שבארבע השנים האחרונות ירד הזה בכ-35% (מרמה של 1,700 דולר לכ-1,250 דולר), אם כי, בשנה האחרונה הוא בטריטוריה חיובית (למחיר הזהב המעודכן) כאשר , הוא נוסק ל-1,350 דולר, בעיקר מכיוון שמשקיעים רבים רואים בו עוגן בשעה שהשווקים הפיננסים מגמגמים     התחל לסחור

העלייה בחודש האחרון מוסברת באי הוודאות בשווקים ובאיומים הביטחוניים שנגרמים בעיקר מצידה של צפון קוריאה.  

עם זאת, להערכת האנליסטים משני הגופים המוזכרים למעלה וכן אנליסטים נוספים  הזהב פשוט כבר לא מבוקש כבעבר. משבר בשווקים הפיננסים, צפוי להערכתם, להאיץ את הירידה במחיר הזהב מכיוון שפשוט לרוכשים יהיה פחות כסף למוצרי יוקרה. האנליסטים גם מדגישים את  התלות של הזהב בריבית. הריבית הנמוכה טובה לזהב שכן זהב לא מספק תשואה שוטפת (להבדיל מנכסים ריאליים), ולכן אם אין אלטרנטיבות השקעה טובות (ריבית גבוה) הזהב אמור להיות אטרקטיבי. בפועל, למרות הריבית הנמוכה הזהב ירד בארבע  השנים האחרונות (2013-2016 ) ביותר מ-30%. עכשיו מדברים על כוונת הבנק המרכזי בארה"ב לעלות את הריבית. עלייה בריבית תביא, להערכת האנליסטים לירידה בביקושים לזהב, ולצד ירידה בביקושים הפיזיים (לסחורה עצמה), הם צופים שנה קשה לזהב. אלא שבמבחן המציאות, משבר בשווקים מאיץ עדיין את הביקושים לזהב - אולי לא לסחורה עצמה, אלא לניירות ערך, וחוזים על הסחורה - אולי זה עניין פסיכולוגי, שכן הזהב עדיין נתפס כחוף מבטחים אצל רבים, ולראייה - ביום שבו התפרסמו תוצאות משאל העם בבריטניה, ולהפתעם רבים, הבריטים הצביעו לצאת מגוש האירו, הזהב זינק במעל 5%!

אז מי צודק? ומה יקרה למחיר הזהב?  אף אחד לא באמת יודע – אין נביאים (ראו בתחתית המדריך - הערכת ופרשנויות של אנליסטים וכלכלנים בכירים). אבל אם אתם מעוניינים להיחשף לפוזיציה על הזהב (או רכישה או מכירה בחסר), הנה רשימת המכשירים שדרכם אתם יכולים לעשות זאת – נתחיל לאלו שמעוניינים להשקיע בזהב (להבדיל מכאלו שסבורים שיירד ומעוניינים למכור אותו).

איך להשקיע בזהב?

אז איך משקיעים בזהב? אפשרות השקעה ראשונה היא דרך רכישה של חוזים עתידיים על הזהב. אבל הדרך הזו דורשת התמצאות במסחר באופציות וחוזים עתידיים ולכן היא לא פופולארית למשקיעים הפחות מתוחכמים, אם כי, היא אפשרות להיחשף בסכום נמוך יחסית, ולא לסכן השקעה גדולה (זה הרי המהות של מסחר באופציות ובחוזים עתידיים - להשקיע מעט אך בצורה מסוכנת יותר). הבעיה כאן שצריך משמעת , אל תתפתו להגדיל את החשיפה שלכם, אלא אם אתם עושים הרבה שיעורי בית וגם אז לא בטוח שזה מספיק כדי לגבש פוזיציה - ואם אתם מעוניינים בשיטה זו, חשוב שתפעלו דרך זירות מפוקחות למסחר בסחורות  התחל לסחור

אפשרות נוספת היא להיחשף להשקעה בזהב דרך מניות של חברות בתחום הזהב, וכאן יש רשימה גדולה, אבל גם בהשקעה במניות ספציפיות, דרושה מומחיות והכרה של כל חברה וחברה, והבנת הסיכויים והסיכונים של כל חברה. זאת ועוד – השקעה כזו אינה בהכרח בזיקה ישירה להשקעה במחיר הזהב, כלומר עלייה בזהב לא בהכרח תביא לעלייה דומה במחיר המניות (וההיפך ), כלומר אין התאמה מלאה, ואתם המשקיעים חשופים לסיכונים של כל חברה וחברה (סיכון תפעולי, סיכון פיננסי - חובות גדולים, סיכון בגלל תות באנשי מפתח, הונאות ומעילות, ועוד).  על כל פנים, בין החברות הבולטות  בתחום כריית הזהב -  החברה הקנדית Barrick Gold שנסחרת בבורסה האמריקאית (סימול ABX), וכן החברות  Newmont Mining (סימול: NEM), ו-AngloGold Ashanti (סימול: AU)

הדרכים הנוחות יותר להשקעה בזהב הם דרך תעודות סל וקרנות נאמנות. תעודות סל עוקבות אחרי מחיר הזהב, כך שהמשקיע מקבל תשואה זהה לתשואת מחיר הזהב (יש לבדוק באם התשואה שקלית או דולרית). לכל הגופים המנהלים תעודות סל – קסם, תכלית, פסגות והראל יש תעודות סל על הזהב.

חוץ מזה, אפשר להשקיע דרך קרנות נאמנות. בעבר היו מס קרנות שהשקיעו בזהב, כיום נשארה מיטב זהב שמשקיעה במכשירים וניירות ערך עוקבי זהב.

ניתן גם להשקיע בקרנות סל הנסחרות בוול-סטריט, והנה רשימה חלקית (סימבולים של הקרנות הגדולות) – GLD, IAU, SGOL. הקרנות רק יודגש אינן מחויבות לספק את התשואה של הזהב. הן משתדלות לעשות זאת וחלקן גם מצליח. מעבר לכך, ישנן גם קרנות סל שמחזיקות בניירות ערך מגוונים על הזהב, כך שלא בהכרח שיהיה קשר ישיר בין מחיר הזהב למחיר הקרן.

ואפשר גם להשקיע בזהב עצמו, לרכוש מטילי זהב ומטבעות זהב. זו לא דרך נוחה, ואם אתם קונים זהב בדרך הזו אתם גם צריכים לבטח את ההשקעה. ובכל זאת - מסתבר שיש רבים שמעדיפים לעשות זאת כך. הזהב כאמור מבטא סוג של הגנה מפני האי וודאות, ובעידן הנוכחי אי הוודאות גדול - המדיניות של טראמפ ממש לא ברורה, המצב בצפון קוריאה וההתמחחות מולה גם יותר אי וודאות, וכמובן שהמצב מול איראן ובכלל העימות במזרח התיכון. זאת ועוד - אירופה נמצאת במצב כלכלי קשה, כשברקע יציאה של בריטניה - ברקזיט, ועלייה של מפלגות ימין במדינות אירופה, במקביל להתגברות הטרור האיסלאמי. עולם לא שקט, אמור להיות טוב לזהב.

זהב כגידור לאינפלציה - האם זה נכון?

אבל הזהב נתפש  גם כמעין גידור לאינפלציה - משהו בסגנון - "לא נפסיד ריאלית אם נשקיע בזהב, הוא מספק את תשואת מדד המחירים/ האינפלציה", אז  מסתבר שזו טעות - הזהב נפל ריאלית בשלושים השנה האחרונות בעשרות אחוזים.

הזהב גם נתפש כמנגנון הפוך להתנהגות הדולר. כאשר המטבע האמריקאי מתחזק, הזהב נחלש, וההיפך - זה אולי נכון, אבל זה תלוי גם במטבעות האחרים. כלומר אם הדולר מתחזק מול מטבעות אחרים, אז הזהב (שערכו בדולרים) יבטא תשואה טובה ביחס למטבעות האחרים, בלי קשר למחיר הדולרי. לדוגמה - נניח שהזהב במחיר של 1,280 דולר והוא לא השתנה בשנה האחרונה, ונניח גם שהדולר ביחס לליש"ט עלה באותה תקופה ב-20% , אזי הזהב ביחס ללירה שטרלינג עלה גם כן ב-20%.  בהקשר של המטבעות חשוב גם להבין את הריביות בשווקים השונים - כאשר הריבית גבוהה, האחזקה בזהב כרוכה בהפסד ריבית משמעותי, אבל  כשהריבית נמוכה כמו בשנים האחורנות, אין הפסד משמעותי באחזקת זהב. כלומר, עלייה בריבית אמורה להשפיע לרעה על מחיר הזהב.

שורט על הזהב

מול האפשרויות האלו של השקעה בזהב, יש גם אפשרות לאלו שמעריכים שמחיר הזהב יירד, לעשות שורט על הזהב. בפועל, הדרכים פחות מגוונות מאשר פוזיציית לונג (השקעה במכשירים על הזהב). בעבר היו תעודות סל מקומיות שסיפקו שורט על הזהב, היום תצטרכו לעשות זאת דרך בדרך מעט מורכבת – למכור את תעודות הסל המקומיות. אלא שאז תצטרכו להשאיל את תעודת הסל ורק לאחר מכן למכור אותה. בהחלט אפשרי אבל רוב המשקיעים לא במשחק של השאלות מסוג זה.

אפשרות אחרת פשוטה יותר היא דרך קרנות סל ותעודות סל בוול-סטריט. כמו שיש קרנות סל על הזהב יש גם קרנות ותעודות שהם שורט על הזהב.  הקרנות  האלו אינן מחויבות לספק את התשואה הופכית של הזהב, אך בפועל הן בסביבה. התעודות אמורות לספק את התשואה ההופכית. התעודה בשורט הבולטת היא  – DGZ של דויטשה בנק, ובפועל היא מרכזת את רוב המסחר בשורט על הזהב. נוסף לתעודה זו יש קרנות ותעודות שמספקות חשיפה כפולה – כלומר, המשקיעים בהם אמרוים לקבל תשואה הופכית כפולה. לדוגמה אם הזהב יעלה ב-2%, הם אמורים להפסיד 4%, וההיפך – אם הזהב יירד ב-2%, הם אמורים להרוויח 4%. הקרנות האלו -  GLL, DZZ  , נחשבות למסוכנות במיוחד.


הזהב לאן? מבחר כתבות על הזהב - 

אוגוסט 2017 - הזהב מרים ראש; ריי דיילו, מנהל קרן הגידור הגדולה בעולם Bridgewater, המנהלת מעל 160 מיליארד דולר, אומר כי  יש להחזיק בכל תיק השקעות 5%-10% זהב, כדי לגדר סיכונים פוליטיים. מחיר הזהב עולה עונתית בחודשים אוגוסט-ספטמבר בגלל ביקושים ריאליים מצד הודו וסין. בהודו זו תקופת החתונות ובסין מתחילים היצרנים להצטייד לקראת ראש השנה הסיני. ככלל, הביקוש מצד סין והודו במחצית השנה עלה לעומת השנה שעברה, כאשר ניכרת מגמת גידול בביקוש הפיננסי וירידה, בעיקר בסין, בביקוש הריאלי. בהודו עונת מונסונים טובה, המשפרת את רווחי החקלאים, מגדילה גם היא את הביקוש לזהב. לזהב קורלציה שלילית עם מחירי המניות, כך שמשקיע החושש ממחירי המניות הגבוהים, עשוי למצוא בזהב מפלט - להרחבה בגלובס 

 

יוני 2017 - מחיר הזהב נסוג למרות היחלשות הדולר

ינואר 2017 - מחיר הזהב עלה בפתיחת השנה , הנה ההסברים

24/06/2016 - הזהב מזנק בעקבות יציאת בריטניה מגוש האירו 

17/05/2016 - סורוס מכר מניות וקנה זהב

12/02/2016 - מחיר הזהב עלה ב-15% מתחילת השנה

18/01/2016  - לאחר צניחה של 40%, היצע הזהב יורד, והמחיר עולה - מה יהיה בהמשך?

31/12/2015 - הזהב סוגר שנה שלישית של ירידות 

31/08/2015 - למה הזהב כבר לא מפלט בטוח?

28/07/2015 - למה המשקיעים זנחו את הזהב? והאם הוא יתאושש?

מלאו פרטים וקבלו הצעה אטרקטבית לקופת גמל להשקעה

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

מערכת הון

מערכת הון

השאר תגובה

2 תגובות

שינוי גודל גופנים
ניגודיות