איתור כספים בקופות גמל וקרנות פנסיה; לא להתעצל, לבדוק, זה משתלם!

מעודכן ל-02/2018

ככה תאתרו חשבונות בנקים רדומים וחשבונות בנקים של נפטרים (קרובי משפחה) 

לאתר הר הכסף 2 של בנק ישראל - מנוע חיפוש לחשבונות אבודים

30 מיליארד שקל בחיסכון הפנסיוני נשכחו; עכשיו אפשר למצוא אותם - כל השאלות והתשובות (שווה להשקיע כמה דקות)


  מחשבון - כמה תרוויחו ממעבר לקרן פנסיה ברירת מחדל


עם השנים אנחנו מחליפים עבודות, אנחנו עוברים דירות, ומסתבר שאנחנו "מאבדים" חסכונות - קופות גמל ופנסיה.

מי זוכר שעבד בהיותו סטודנט והמעסיק הפריש לו לפנסיה? וזה לא רק זה - לקרובי משפחה שנפטרו היו קופות גמל ופנסיה? אתם כנראה לא יודעים, ובעת הצוואה וחלוקת הרכוש לא תמיד מודעים לכל הרכוש. עכשיו, משרד האוצר, בצעד מתבקש מאפשר לכם לדעת אם יש לכם כספים אבודים. לא להתעצל, זה מאוד חשוב! הרבה אנשים מצאו כך כספים אבודים...אולי גם אתם!

איפה הכסף?

זה רק השלב הראשון - אחרי שתמצאו את החיסכון/ קופת גמל / קרן השתלמות (האפשרויות רבות), יש סיכוי טוב שתמצאו שדמי הניהול גבוהים במיוחד. ככה זה בחשבונות שאנחנו לא בודקים אחת לתקופה. המערכות האלו פשוט מבינות שאין פיקוח ומעלות את דמי נהיהול, מעלות ומעלות, ולדמי הניהול האלו יש השפעה ענקית על כמה שנשאר בסופו של דבר - אל תוותרו על דמי הניהול ביתר ששולמו בחשבונת האבודים, ואל תוותרו לעצמכם לבדוק את החשבונות (קופות, קרנות ועוד) אחת לתקופה בניסיון להוזיל את דמי הניהול.

ומסתבר שדמי הניהול לא מוגזמים רק באפיקי החיסכון לטווח ארוך. כאן באתר, אנחנו כותבים באופן שוטף על החוצפה של קרנות הנאמנות שגובות דמי ניהול שעולים על התשואה הצפויה (בקרנות שקליות שאמורות להניב כמה עשיריות בודדות של אחוז, דמי הניהול במקרים רבים עולים על התשואה הצפויה) - ראו, כאן לדוגמה, איך בקרנות האג"ח השקליות הסיכוי שלכם להרוויח הוא קטן, וכיצד לבחור קרנות נאמנות אג"חיות.

כמו כן, חשוב מאוד לבדוק את דמי הניהול בקרן הפנסיה שלכם. באוגוסט 2016 נבחרו קרנות הפנסיה ברירת מחדל (יוזמה מבורכת של האוצר שתעזור לאלו שלא מאוגדים דרך חברות גדלות). בקרנות האלו אתם משלמים דמי ניהול נמוכים במיוחד - עד 0.1% על הצבירה (היקף החיסכון (1.3%-1.4% על ההפקדות), בעוד שרובכם משלם 1%-2% על הצבירה ופי כמה על ההפקדות -  מדובר בהפרשים שמסתכמים על פני השנים במאות אלפי שקלים (בין החיסכון הפנסיוני בקרן פנסיה רגילה לבין החיסכון בקרן פנסיה ברירת מחדל) - הנה מדריך מקיף על קרן פנסיה ברירת מחדל, והפעלנו - מחשבון השפעת דמי הנהיול על החיסכון הפנסיוני, שמחשב כמה תחסכו במעבר לקרן פנסיה ברירת מחדל

כספים אבודים - איך מוצאים?

אז איך מוצאים את הכספים האבודים? שלב ראשון באתר משרד האוצר -  לאיתור כספים אבודים  (מערכת חיפוש של משרד האוצר),  באתר משרד האוצר תוכלו לקבל מידע באם קיימים קרנות וקופות (ללא קשר להיקפם) על שמכם או על שם קרוב משפחה.

אלא שזה לא מספיק. אתם רוצים לדעת מה היקף הקופות, כמה דמי ניהול משלמים ופרטים מלאים. תוכלו למצוא את המידע הזה (בתשלום) באתר המסלקה הפנסיונית , אבל האמת שזה מעט מסובך וזה גם בתשלום. אתם יכולים לעשות זאת בחינם דרך בתי השקעות וחברות ביטוח - פנו אליהם וקבלו תמונה מלאה וברורה על כל ההשקעות שלכם.


ואתם יכולים אם אתם מעדיפים שמישהו (מומחה) יעשה לכם את העבודה, אז אפשר אצל סוכן הביטוח/ יועץ פנסיוני שלכם, ויש גם חברות שמספקות שירות של קבלת כל המידע (לרוב בתשלום) ועזרה בהפחתת דמי הניהול והפחתת הכיסויים הביטוחיים, לצד בדיקת אכות והתאמת החיסכון הפנסיוני והכיסויים הביטוחיים.

חשבונות רדומים בבנקים

וחוץ מזה, מסתבר שיש כספים אבודים בחשבונות הבנקים - חשבונות רדומים/ חשבונות ללא תנועה בהיקף של 4 מיליארד שקל מחכים לכם. זה יכול להיות כספים של אדם שנפטר, זה יכול להיות פשוט שכחה מחשבון בנק קטן/ בינוני, וסיבות נוספות.   בבנק ישראל הבטיחו ליצור כלי חיפוש (בדומה לחיפוש קופות הגמל וקרנות הפנסיה), והנה עדכון (חשוב במיוחד) מספטמבר 2016 - ככה תאתרו חשבונות בנקים רדומים וחשבונות בנקים של נפטרים (קרובי משפחה)

חדש - הר הביטוח - ככה תדעו אם יש לכם ביטוחים כפולים, וככה תחסכו הרבה כסף

ומעבר לחיפוש דרך מערכת משרד האוצר (שהיא לא חפה מטעויות), ניתן גם לאתר את כל החסכונות שלכם דרך המסלקה הפנסיונית. המסלקה מעבירה מידע ונתונים  מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש בתשלום של, 40 שקל (וזה משתנה מעת לעת, וכפוף להיקף שאילתות) לקבלת מידע מלא אודות החסכונות הפנסיונים. לרוב, הגישה למסלקה נעשית דרך סוכני הביטוח.

ואם אתם צריכים עזרה  -  צרו קשר


ואולי לא פחות חשוב - כאן תוכלו להוזיל את הביטוחים שלכם (מכל הסוגים) ולחסוך הרבה כסף! - לחצו כאן להוזלה בביטוחים.  


ועוד עניין חשוב במיוחד - לא רק הבנקים ובתי ההשקעות מעלימים מכם כספים שמגיעים לכם. טוב לא בדיוק מעלימים איכשהו לא חושפים את המידע, גם במקומות נוספים אתם אמורים להילחם על הכספים שלכם ועל הזכויות שלכם. לא תמיד מדובר בהסתרה מגמתית, פשוט הרבה פעמים זה חוסר ידע (שלכם) לצד נוחות מסוימת של המעורבים - אל תצפו שהמעסיק שלכם ינדב לכם מידע על הזכויות שלכם, אל תצפו שהרשויות יספרו לכם שמגיע לכם כסף (ודווקא לפעמים הן כן עושות כך), תפעלו למימוש הזכויות האלו, והנה כמה דוגמאות -   ידעתם שלחלקכם מגיע החזר מס (בגלל נקודות זיכוי), ידעתם שתחת תנאים מסוימים מגיעה לכם השלמת הכנסה ממס הכנסה (מה שמכונה - מס שלילי), ידעתם שחלק מהעובדים לךא מקבל את דמי ההבראה המגיע לו?  אתם יודעים שאתם זכאים למינימום ימי חופש , ובמקרים מסוימים אפשר לפדות אותם לכסף.

רוצים לקבל עזרה (חינם) באיתור כספים ובבדיקת ביטוחים?

מלאו פרטים ומומחים בתחום יחזרו אליכם בהקדם 

שם מלא:

ת.ז (לא חובה):

טלפון:

מייל:

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש באתר

הר הביטוח - ככה תעשו סדר בביטוחים

 

השאר תגובה

143 תגובות

שינוי גודל גופנים
ניגודיות