fbpx
מדריכי השקעות

ג'ון בוגל, ממציא הגישה הפאסיבית - מה הוא אמר, ולמה כדאי להקשיב לו?

ג'ון בוגל

ג'ון בוגל, שהלך לעולמו בתחילת 2019, הוא האיש שעומד מאחורי שיטת ההשקעות הפאסיבית.

הוא למעשה האיש שהמציא את ההשקעות דרך מדדים כבר בשנות ה-70.

בוגל, הקים את קבוצת ונגארד, מנהלת קרנות הנאמנות הגדולה בעולם המנהלת כיום נכסים במעל 5 טריליון דולר (5,000 מיליארד דולר) כשרוב הכספים מנוהל בגישה הפאסיבית.

הגישה הפאסיבית - מה זה?

הגישה הזו חוסכת לאנשים הרבה מאוד כסף. הרציונל שעומד מאחוריה הוא פשוט – מנהלי ההשקעות לא יכולים לנצח את השוק. הם לא יכולים להניב לאורך זמן תשואה גבוהה יותר מאשר המדדים. ורק להמחשה -  אם אתם מעוניינים בהשקעה במדד ת"א 35, אתם יכולים לעשות זאת דרך קרנות עוקבות/ מחקות (פאסיביות) או דרך קרנות אקטיביות (שמנהל ההשקעות בוחר את התמהיל של מניות מתוך ה-35). על פי הגישה – הגישה של החיקוי אחרי המדד, מניבה יותר.

לגישה הזו יש תימוכין במחקרים אקדמיים שונים, וזה הגיוני – מנהלי השקעות יכולים להצליח תקופה בלהכות את השוק, אבל כשזה מגיע לתקופה ארוכה, בסופו של דבר כולם "ממוצעים". ואז עולה לדיון שאלת העלות – כשאתם מנהלים את הכספים שלכם בקרנות אקטיביות אתם משלמים דמי ניהול יחסית גבוהים. כשאתם מנהלים את הכספים דרך קרנות מחקות/ קרנות סל – דמי הניהול נמוכים, כך שזה בפני עצמו, שיקול משמעותי בבחירת ההשקעה.

למדריך קרנות מחקות

בוגל,  שהתחיל במשפחה קשת יום וסיים כמיליונר גדול (אם כי לא כפי שיכל להיות - הוא הקים את וואנגרד אבל בדרך מכר את אחזקותיו) היה סבור כבר בתחילת דרכו בשוק הפיננסי כי אין למוח אחד, חריף וממולח ככל שיהיה, יכולת לנצח את השוק על פני זמן. בוגל היה "אבי המדדים", הוא האמין ב"חוכמת ההומנים" ופיתח את המכשירים עוקבי המדדים שמשמעותם - פיזור ההשקעות, גיוון ההשקעות, והשקעה לטווח ארוך.

וורן באפט, המשקיע האגדי ומכר וחבר של בוגל אמר על בוגל - "בוגל הפך את הקרנות המדדיות בעלות נמוכה לכל כך פופולריות בקרב המשקיעים, ובכך, הוא הכניס לכיסם עשרות על עשרות של מיליארד דולרים".

מה הוא אמר ולמה הוא התכוון?

"השקעה במדדים מפחיתה את הסיכון של השקעה במניות ספציפיות והשקעה מוטה למגזרים מסוימים. כך נשאר רק הסיכון של הבורסה".

"אל תחפש מחט בערימת שחת. פשוט תקנה את ערימת השחת"

הכוונה – הפיזור של המדד מאפשר לכם להקטין סיכון, ולא להיות תלויים במניות מסוימות או מגזר מסיים. יש עדיין סיכון אבל הוא סיכון שתלוי בבורסה עצמה, ולא בהשקעה במניה או בתחום מסויים.

"תלמד כל יום, אבל במיוחד מניסיונם של אחרים. זה זול יותר".

בגול התכוון לכך שניסיונם של אחרים מלמד שההשקעות עוקבות המדדים מנצחות את מנהלי ההשקעות האקטיביים בהינתן דמי הניהול שהם גובים.

"הבורסה היא הסחת דעת ענקית לכל העסק הזה שנקרא השקעות".

משפט מעניין שהכוונה שלו –  בורסה היא סוג של משחק, אבל משקיעים, צריכים לבחור את ההשקעות ולהישאר איתם, ולא להיות מוסחים בגלל תנודות בבורסה. מה שחשוב זו ההשקעה, ולא התנודות ורעשי הרקע שמתלווים להשקעה.

האויב הגדול ביותר של תכנית טובה הוא החלום על תכנית מושלמת. תיצמד לתכנית הטובה"

"שני האויבים הגדולים ביותר של משקיע בקרן הון הם הוצאות ורגשות"

בגול דחף לעלויות נמוכות. הוצאות גבוהות לא משאירות מקום לתשואה למשקיע. מבחינתו זה אויב עיקרי למשקיע. אויב נוסף הוא הרגשות. אין רגשות בהשקעות. מבחינתו מפזרים ומשקיעים במדדים בלי שום אמוציות.

"אם יש לך בעיה לדמיין שאתה מפסיד 20% בבורסה, אתה לא צריך להיות בבורסה".

עוד משפט חכם שהכוונה שלו ברורה – לצד הסיכוי להרוויח יש גם סיכון. אם אתם לא מסוגלים לחיות עם הפסד, אל תסתכנו. אל תשקיעו במדדי מניות ובבורסה.

ג'ורג סורוס - מי זה ואיך עשה את הונו

כללי ההשקעה של וורן באפט

רוצים לקבל פרטים על קופות גמל להשקעה שעשויות להתאים לכם? – מלאו פרטים ויפנו אליכם במהרה  ( הרחבה – קופת גמל להשקעה – לכו על זה! )

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

אבישי עובדיה

אבישי עובדיה

כותב ומפרשן על פיננסיים (20 שנה), מרצה על פיננסיים באקדמיה (12 שנה) מתעסק בפיננסיים/ שוק ההון (מעל 30 שנה); יוזם האתר - כדי לחבר בין האהבה לפיננסים ולמדיה, ולספק ערך מוסף לגולשים

השאר תגובה

3 תגובות

  • אני משקיע עפ"י בוגל כבר 25 שנה,זה לא להאמין כמה זה עובד,ובלי שום עמלות,וגם ללא מס,אם אתה לא מממש את האחזקות.לוקחים 4-5 מדדים מכל הענפים,כולל אג"ח,ושלום על ישראל,סוגרים הבאסטה,פותחים רק בפנסיה.

    • כ"כ צודק..אני משקיע עפ"י שיטת גראהם,קונה בתשלומים 3 מדדים עיקריים כמו:סאפ 500,אירופה,מדד 35,עושה זאת כל 3 חודשים,תענוג!!,אין מילה אחרת,עובד כמו שעון שוויצרי.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות