מדריכי דירה ומשכנתא

האם תוכנית מחיר למשתכן נכשלה?

התראות במייל

האם תוכנית מחיר למשתכן נכשלה?


תוכנית מחיר למשתכן, התוכנית ששר האוצר משה כחלון מנפנף בה כזו שתוריד את מחירי הדירות, לא משיגה את מטרותיה.

התוכנית יצאה לפועל במאי 2015, לפני שנה וחצי, אך הואצה בשנה האחרונה , כשבסה"כ שווקו כ-60 אלף דירות. אבל, המצב בשטח נראה בעייתי - מסתבר שהמכרזים לקבלנים לא עמדו בתנאי השטח,  ובגין ריבוי תלונות, האוצר משפר את תנאי המכרז  וזאת כדי לשווק את התוכנית בהצלחה. אלא שזה מלאכותי, כשבפועל ישנם חריקות בביצוע השוטף ובלקיחת המשכנתאות.

וכל זה ידוע לזוגות הצעירים. הזוגות האלו שאינם משתתפים בהגרלה ודאי קראו על ה"תקלות" ועל הבירוקרטיה המסובכת וחלקם נסוגו מרעיון דירה למשתכן במחיר מוזל. כלומר כבר מראש, חלק גדול מהרוכשים הפוטנציאלים מאבדים עניין. וזה לא רק זה - ישנם סיבות נוספות שגרמו לזוגות הצעירים להסתייג מעסקה זו –

  • חלקם לא זכו בסדרה הראשונה/ במכרזים הראשונים והבינו שהארכת זמן תגרום לעלייה בריבית המשכנתא ועל כן פנו לשוק הנדל"ן ורכשו יד שנייה או דירה מקבלן.
  • עד להשגת דירה למשתכן יש לעבור "תחנות" שאינן מתאימות לכל זוג, לרבות ליווי בנקאי שמייקר את מחיר הדירה, קשיים בקבלת משכנתא במחיר למשתכן ועוד.
  • הדירה הזוכה לא בהכרח מתאימה לרוכשים. בהגרלה ניתן לזכות בדירה  שאינה תואמת לצרכי הרוכש- לדוגמא: דירה מעל חדר אשפה או קרוב לחניה, או בכיווני אוויר לא מתאימים.  מעבר לכך, מלכתחילה חלק גדול מהרוכשים / מציעים לא באמת מתכוון לגור בדירה  - הוא פשוט מציע לרכוש בזכות ההנחה, אבל בפועל הוא רוצה לגור במקום אחר. כך שהמוטיבציה לדירה מלכתחילה היא לא גבוהה.
  • סיכונים נוספים – הקבלן יכול לפשוט רגל,

חשש נוסף של זוגות צעירים שלא משתתפים בהגרלה הוא בעקבות "שמועות" שחלק מהדירות לא מתאימות לצרכיהם ושהעסקאות האלו בהמשך יתייקרו, כך למשך יש הערכה שהקבלן בונה מעט חדרים כיוון שזכה במכרז עפ"י מ"ר (ולא על פי מס' חדרים).

הם מעדיפים שהמדינה תדאג להם כבעבר כשהוריהם רכשו דירות ותיבנה להם את הדירות ותממן/תסבסד את הרכישה כהטבה התואמת למציאות וגם שהמיקום יתאים לצרכיהם.
עד אז ימשיכו לגור בשכירות ויחכו למימון /מענק או משפחתי או שיתאפשר להם בעתיד לצבור הון לרכישת דירה, בינתיים כך מהנתונים האחרונים,חלק מרכזי מהזוכים בדירה במחיר למשתכן פשוט אומרים לא – 22% מהזוכים ויתרו על הזכאות שלהם.

מתכוונים לקחת משכנתא? או למחזר משכנתא?  מלאו פרטים ותקבלו הצעה טובה וזולה 

שם מלא:

ת.ז (לא חובה):

טלפון:

מייל:

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש באתרעל המחבר

מערכת הון

השאר תגובה

תגובה 1