fbpx
יש לך שאלה?
מדריכי השקעות

הבורסה יורדת! מה לעשות?

מעודכן ל-10/2018

תקופה של תנודתיות בבורסות היא התקופה שהמשקיעים בה מפסידים הרבה מאוד כסף. למה? כי הם עדר. הם קונים כשהשווקים כבר מנופחים,הם מוכרים בפאניקה הראשונה, נכנסים שוב כאשר המדדים בשיא, מוכרים שוב בפאניקה הבאה, ונכנסים אחרי שהפאניקה נרגעת,המהלך הזה חוזר פעמים רבות ומסב להם הפסדים במקרים רבים, כבדים. אז אולי לא צריך לזוז ולפעול בכל פעם, אולי צריך לעקוב אחרי השוק בצורה שיטתית וממושכת, אף אחד לא יודע באמת מה השיטה שעובדת, ואיןם שיטה שעובדת ב-100%. אבל מה שבטוח זה שבתקופה של ירידות ובכלל בשוק ההון בכל מצב, יש כמה כללים חשובים -

1. לא להקשיב ל"מומחים"

אנחנו לא מתיימרים לדעת לאן השוק הולך. אבל אנחנו לפחות מודים בכך. יש הרבה שרלטנים או סתם מנהלי השקעות שרוצים לתפוס כותרת וצועקים לכם בכותרות של אתרי הכלכלה -" אסור למכור עכשיו, אתם תצטערו על כך". הם אולי אומרים את זה בנחישות ובביטחון אבל אין להם שום יתרון על מוכר הפלאפל בדוכן למטה, ועל גב' כהן מחדרה. הנחישות והתקיפות והביטחון זו כסות על חוסר אחריות.

אף אחד לא באמת ידע להגיד מתי מגיעות מפולות, ותמיד לכאורה הן מגיעות בהפתעה. אותם מנהלי השקעות מהוללים כמעט תמיד נתפסו עם המכנסיים למטה, או כפי שאומר וורן באפט, המשקיע האגדי - בירידות רואים מי שחה עירום, ובמילים אחרות - מי לקח סיכונים גדולים, מי השקיע שלא לפי כללי השקעה ברורים ומוצקים, אלא התפתה לאופנות. הבעיה היא שהשקעה לפי אופנה כדאית שהשווקים חיוביים אבל כשמגיעות הנפילות הן מורגשות פי כמה במניות האופנה. זה קרה במניות האינטרנט בבועה של 2000 . אז הן נסחרו בשווים של מיליארדים רבים למרות שהן הפסידו, והמפולת החזירה אותן לקרקע המציאות.

זה קרה גם במפולת של סוף 2008 - אופנת הנדל"ן המניב התבררה כפלוף מימוני, כבועה גדולה שבסוף התנפצה.

2. להשתדל להימנע מהשקעה באופנות; להשקיע בחברות אמיתיות ובתמחור סביר

מול השרלטנים שרוצים שלא תמכרו מניות, והאג'נדה שלהם כמובן ברורה - הם מנהלים כספים אז בטח שהם לא רוצים שהכסף יצא ממכשירי ההשקעה (קופות גמל, קרנות נאמנות ועוד) , יש שרלטנים שטוענים שהקווים יפלו. זו ההערכה שלהם, אבל גם הם כל כך בטוחים בזה ועוטפים את זה במספרים ותחזיות ושפה רהוטה, שאתם עשויים להשתכנע. אבל שוב - אל תטעו, זו רק מסכה, הם לא באמת יודעים, הם רק יודעים לציג את זה בצורה נהדרת ומרשימה ומפחידה.

סיכום ביניים - אף אחד לא באמת יודע.

ולכן, תשקיעו תמיד בזהירות, בפיזור, ובמה שאתם מבינים ויודעים - להשקיע במניות חלום זה נחמד כל אותם אתם מודעים לסיכון ולאפשרות שתאבדו את הכסף, להשקיע בתמחור סביר (על פי מכפילי רווח, הערכות שווי ועוד)  במניות של חברות סולידיות עם שוק אמיתי, עם הכנסות ורווחים, ועם פוטנציאל ונראות לעתיד, זה כבר נכון יותר, מפוכח יותר, ועל פני זמן , כנראה גם רווחי יותר.

3. לדעת תמיד - להסתכן רק במה שאפשר להסתכן

כלל חשוב בהשקעות הוא לא להשקיע ברמת סיכון גבוה אם אתם לא מסוגלים לשאת הפסד. אם אתם מעוניינים להשקיע במניות אבל אתם לא מסוגלים לשאת הפסדים של עשרות אחוזים , אל תכנסו. מניות זה משחק מסוכן, גם מניות טובות של חברות טובות יכולות לצנוח, במיוחד בזמן ירידות חדות. כשהשווקים יורדים והציבור בורח מאפיקי ההשקעה, מנהלי ההשקעות מוכרים מכל הבא ליד גם דברים גרועים, גם אופנות וגם דברים טובים - כולם נפגעים. ולכן, אם אתם נכנסים למשחק המסוכן הזה, לפחות תדעו ותזכרו שהוא מסוכן - אפילו מאוד.

רוצים בכל זאת לקחת סיכונים, תדעו ותכמתו את הסיכון, ואל תעשו זאת בכסף שנחוץ לכם, אלא בכסף המיותר (אם יש9, כזה שגם אם תאבדו חלק גדול ממנו, עדיין לא תיפגע רמת החיים שלכם והתוכניות שלכם לעתיד.

4. פזרו את ההשקעות

כלל ברזל חשוב הוא לגוון את ההשקעות שלכם - לא לקנות בכל הכסף מניה אחת, לא לקנות רק מניות, לבדוק מול יועצים מוסמכים (יועצי השקעות), ולפזר את ההשקעות על מניות, אגרות חוב, פיקדונות, מט"ח ועוד. אם תשימו את כל הבצים בסל אחד, הסיכון שלכם כמובן גדול במקרים של ירידות, ולכן הפיזור חשוב, במיוחד אם מדובר על פיזור בין אפיקים בביצועים הפוכים - למשל, הזהב נתפס כסחורה שדווקא בירידות בשווקים, נוהרים עליה ומחירה עולה. אז כמובן שזה לא מחייב שזה מה שיהיה בהמשך, אבל חשוב לדעת זאת.

 5. תכירו את אמצעי המניעה

יש היום בשווקים הרבה מכשירים שיכולים למנוע מהתיק שלכם לספוג הפסדים כשיש מפולת. מדובר בשורטים (מכירה בחסר) על מניות ספציפיות, תעודות סל בחסר שבעצם הפוכות לתעודות סל רגילות. בעוד תעודות סל עוקבות אחרי מדדים, ומספקות למשקיעים את התשואה של המדד, תעודות סל בחסר מספקות את התשואה ההופכית - מדד ת"א 100 עלה ב-5%, תעודת סל בחסר על ת"א 100 תרד ב-5%, אבל אם המצב הפוך - אם המדד ירד ב-5%, התעודה תעלה ב-5%. כלומר זה עשוי להיות כלי מפני ירידות.

יש מכשירים מתקדמים יותר ומסוכנים יותר כמו אופציות פוט, אבל כל סוגי המכשירים האלו ( לרבות תעודות הסל ותעודות בחסר) מתקדמים ודורשים הכוונה וייעוץ  מאיש מקצועי שגם יודע מה היקף התיק שלכם, מה הצרכים שלכם, ובאיזה רמות סיכון להשקי את התיק.

6. להימנע מאמוציות 

אחד הדברים הגרועים ביותר שתוכלו לעשות בזמני פאניקה בשווקים אבל גם בעת גאות זה להתנהג באופן אמוציונלי מהיר ולא שקול. לפעמים השווקים יורדים כי הם פשוט עלו לפני כן ותיקון הוא לא בהכרח דבר שלילי. זה לא יהיה נכון לעשות פעולות מהירות ותכופות בתיק ההשקעות שלכם כל רגע שהשוק מתנדנד, אבל זה בהחלט טוב לעקוב מקרוב ולבצע פעולות אסטרטגיות - שינוי תמהיל התיק כאשר יש היפוך מסויים בשווקים.

 

 השקעה במניות - ככה תשקיעו נכון (ובזהירות)

השקעה באגח – כל מה שרציתם לדעת! והאם יש בועה בשוק האגח?

ככה תבנו תיק השקעות (בעצמכם)

  

חשוב לגוון את תיק ההשקעות – רוצים לקבל הצעות השקעה בשוק הגרמני (בתחום המחסנים הלוגיסטיים) עם תשואה גבוהה וסיכון יחסית נמוך? השאירו פרטים ונציג חברה ישראלית עם 15 שנות ניסיון ואלפי משקיעים, יציע לכם רעיונות השקעה  

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

אבישי בן משה

אבישי בן משה

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות