מדד תשומות הבנייה ← מדריך לרכישת דירה – מדד תשומות הבניה

מדריך לרכישת דירה – מדד תשומות הבניה

דיור

היכנסו כאן למדד תשומות הבניה המעודכן ולהתפתחות המדד בחודשים האחרונים

מדד תשומות הבנייה הוא מדד חשוב במיוחד לרוכשי דירות חדשות בעיקר מכיוון שהתשלומים לקבלן צמודים לרוב למדד זה. מה זה מדד תשומות הבנייה? מה משפיע עליו? כמה הוא עלה בחודשים ובשנים האחרונות ביחס למדד המחירים לצרכן? ובכלל – כל מה שצריך לדעת על מדד תשומות הבנייה.

נתחיל בהגדרה, מדד תשומות הבנייה  שמחושב ומפורסם מדי חודש (ב-15 בחודש) על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס)  הוא מדד המודד את השינויים החלים במשך הזמן בהוצאה הדרושה לקניית "סל קבוע" של חומרים,  מוצרים ושירותים המשמשים לבניית בתי מגורים והמייצג את הרכב הוצאות הבנייה של קבלנים וקבלני משנה.  נוסף על מערכת המדדים המתייחסת לסל הכולל של הבנייה למגורים,  החל בפברואר 1992 מתפרסמת מערכת של תת-מדדים לפי פרקי בנייה.   המדד משמש בעיקר כבסיס להצמדת חוזי בנייה,  לניכוי שינויי מחירים מן השינויים בערך ההשקעות בבנייה וכמודד כללי של שינויי מחירים בענף הבנייה.

משקלות המדד  מבוססים על ממצאי סקר הוצאות בבניית בנייני מגורים שנערך בשנת 2003.  בסקר נחקר הרכב התשומות של כ-125 פרוייקטים שבנייתם החלה בספטמבר 1998 ונסתיימה עד סוף ספטמבר 2002.

מדגם מוצרים ושיטת איסוף מחירים  – במסגרת המדד נמדדים ישירות מחיריהם של חומרים ושירותים.  מחירי החומרים והשירותים נאספים ממדגם של סיטונאים ויצרנים, המספקים חומרים ושירותים לקבלנים בכל אזורי הארץ.  המחירים הנמדדים הם אלה שמשלמים הקבלנים הראשיים וקבלני המשנה למשווקים לסוגיהם.

עד כאן, ההגדרות והשיטה; ובקצרה – מדד תשומות הבנייה מודד כמה עולה לבנות; הסוקרים של הלמ"ס בודקים את המחירים יש להם את המשקולות של כל הרכיבים (125 רכיבים) ואז נקבע מחיר הסל. מחיר הסל הנוכחי ביחס למחירו בחודש הקודם מבטא את העלייה של המדד באחוזים ביחס לחודש קודם.

מדד מחירי תשומות הבנייה עלה בשנת 2011  ב-3.7% גבוה משמעותית מהעלייה במדד המחירים לצרכן שהסתכמה ב-2.2%, והמגמה הזו נמשכת ב-2012 – מדד תשומות הבנייה עלה יותר מהמדד הכללי – 3.3%  והמשמעות היא ענקית לרוכשי הדירות – התשלומים שלהם לקבלנים מתייקרים ובסכומים משמעותיים העולים על העלייה במדד.

וקצת היסטוריה (מהשנים האחרונות) – בשנת 2010 מדד מחירי תשומות הבנייה עלה ב-3.9% בעוד שמדד המחירים לצרכן עלה ב-2.7%; בשנת 2009 מדד מחירי תשומות הבנייה לא עלה (על רקע ההאטה החריפה שהחלה בסוף 2008) והמדד הכללי עלה בשנה זו ב-3.9%; בשנת 2008 מדד מחירי תשומות הבנייה עלה ב-3.3% בעוד שמדד המחירים לצרכן עלה ב-3.8%. בשנת 2007 עלה מדד תשומות הבנייה ב-3.1% בעוד מדד המחירים לצרכן עלה ב-3.3%, ובשנים קודמות לרוב עלה מדד תשומות הבנייה משמעותית יותר ממדד המחירים לצרכן. בסיכום עשר השנים האחרונות, נמצא שמדד תשומות הבנייה עולה יותר ממדד המחירים לצרכן, אם כי, קיימת שונות גדולה בין השנים.

ובחזרה להווה. בחודשים האחרונים כאמור מדד תשומות הבנייה עולה משמעותית יותר ממדד המחירים והמשמעות היא עלייה חדה במחיר הדירה, ורק כדי להמחיש – באמצע השנה שעברה  רכש זוג צעיר דירה בשכונה חדשה בפתח תקווה. המחיר הסתכם ב-1.45 מיליון שקל, והזוג שאמור לקבל את הדירה בעוד כחצי שנה פרש את התשלומים על פני השנה. התשלומים צמודים למדד מחירי תשומות הבנייה והתוספת בגין ההצמדה הזו מגיעה כבר  לכ-50 אלף שקל.

מה שעוד חשוב מאוד לזכור ביחס למדד תשומות הבנייה – היסטורית מדדי הקיץ גבוהים.פעם היה מדובר במדדים גבוהים מאוד (על רקע השכר הגבוה יותר ששולם לפעולים בקיץ במקביל להתארכות שעות העבודה). היום זה קיים, אבל פחות משמעותי מבעבר.

מדד תשומות הבנייה הוא מדד שלא ניתן לעקוב אחריו, לא ניתן להצמיד את הכסף אליו ולקבל תשואה ריאלית (כמו שניתן לעשות ביחס למדד המחירים לצרכן), לא ניתן לגדר אותו (להגן מפני עלייתו) וזו כמובן בעיה לרוכשי הדירות. המדד יכול לברוח כלפי מעלה והם חשופים, בעוד שאת המכשירים האחרים – מדד מחירי הדירות, הצמדה למט"ח הם יכולים לגדר ולהגן מפני עלייתם.

אז מה עושים – או שלא עושים כלום, או שיוצאים מנקודת הנחה שמדד מחירי תשומות הבנייה קרוב למדד המחירים לצרכן ואז אם יש כסף שעדיין לא שולם ורוצים להגן עליו מפני עליית המדד, יש להשקיע אותו באפיק הצמוד למדד, או להגן על עליית ערך המדד (מכשירים פיננסים שנסחרים בשוק ומיוצרים בבנקים).

כנסו כאן לקבלת מידע על מדד תשומות הבניה בחודש האחרון 

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter


4 תגובות

 1. מאת מיכל תירוש:

  רכשתי דירה על הנייר מקבלן בפברואר צמוד למדד תשומות הבנייה. היתר הבנייה ניתן רק ביולי.
  קראתי באיזה מקום שההצמדה מותרת רק החל מקבלת ההיתר. מה החוק? תודה

  להגיב
 2. מאת טל:

  היי חתמתי חוזה לפני שנתיים האם המדד עולה במשך כל השנתיים ובסוף עליי לשלם אותו הברגע התשלום האחרון? האם הסכום שנכתב בחוזה הוא לא הסכום הסופי אלא עליי להוסיף עוד חמישים אלף

  להגיב
 3. מאת נחמה שטין:

  שלום וברכה,
  קניתי דירה בחודש אוקטובר, אבל בחוזה נכתב, שמדד תשומות הבניה
  הוצמד לחודש יוני שלפניו, האם זה חוקי?
  אשמח לשמוע ,מה דעתכם
  נחמה

  להגיב
  • מאת admin:

   שלום, ניסינו לבדוק אם זה מקובל, וככל הנראה לא – אלא אם התחלת את המומ לרכישת הדירה כמה חודשים קודם לכן; בכל מקרה – תצטרכי לבדוק מול עורך דין

   להגיב

תגובה לכתבה

*

נבנה על ידי 10Bit.co.il