חיסכון פנסיוני מדריכי השקעות

קרנות השתלמות - בעיקר יתרונות!

רישום לניוזלטר

קרנות השתלמות הן מכשיר משתלם ביותר; אין כיום חיסכון טוב מקרנות השתלמות, אז אם אין לכם - תבקשו מהמעסיק. לא בטוח שהוא יסכים, זה מכשיר "שעולה" לו לא מעט, אבל שווה להתעקש על זה - גלומות בו הטבות מאוד משמעותיות, בעיקר הטבות מס, שהופכות את המכשיר לכלכלי מהיום הראשון - אתם לא משלמים מס על ההפקדות של המעסיק (ההפקדה יורדת מהשכר לצורכי מס), אתם לא משלמים מס על רווחי ההון של הקרן, ואתם לא משלמים מס במימוש של הקרן (על הרווח שנזקף לכם). מעבר לכך מדובר במוצר לטווח בינוני - 6 שנים, בעוד שהחסכונות האחרים שיש בהן הטבות מס הם מוצרים פנסיונים מובהקים להשקעה לטווח ארוך. 

 


קרן השתלמות היא אפיק חיסכון לפרקי זמן קצרים עד בינוניים – המימוש של הקרן אפשרי החל מתקופה של שש שנים – אך ניתן כמובן להמשיך אותה עד גיל הפנסיה. הקרן הזו עברה מספר שינויים לאורך השנים. בתחילה היא הייתה מיועדת למימון השתלמויות מקצועיות ולימודי המשך, מה שהעניק לה את השם. היום קרנות השתלמות מהוות צורת חיסכון נפוצה אצל שכירים ועצמאים, שנהנים מהעובדה הפשוטה שזהו אפיק החיסכון היחידי לטווח כזה שמאפשר קבלת פטור והקלות ממס - הקלות במס על הפרשה לקרן השתלמות (הפרשה של המעסיק ושל העובד), ופטור ממס על רווחי הון בעת מימוש הקרן. מדובר בהטבה ענקית ביחס לאפיקי החיסכון האחרים, ולכן רבים מאוד מעוניינים וחוסכים במכשיר הזה.


השוואת קופות גמל וקרנות השתלמות - חשוב!


מאפיינים עיקריים של קרנות השתלמות

קרנות השתלמות נבדלות מאפיקי חיסכון אחרים במספר פרמטרים. ראשית, בניגוד לקרנות הפנסיה למשל, בקרן השתלמות אין ולא יכול להיות כל רכיב ביטוחי. זהו אפיק חיסכון נטו, אותו גם לא ניתן להרחיב. מאפיין חשוב אחר, שגם הוא לא מובן מאליו בעולם החסכונות, הוא שגם כאשר מפסיקים להפקיד את הכספים לקרן לפרק זמן מסוים, תהיה הסיבה לכך אשר תהיה, אמורים הכספים לקבל ותק ולצבור על גביהם ריביות. יש כאן גמישות שלא מובנת מאליה בתחום.

חשוב לזכור שכמו כל סוג של חיסכון, גם במקרה של קרנות השתלמות נגבים דמי ניהול על ידי הקרנות השונות. מבחינה השוואתית הם נוטים להיות נמוכים יותר ביחס לקרנות הפנסיה ולתוכניות חיסכון אחרות. דמי הניהול המקסימליים עבור קרן השתלמות הם 2% בשנה, אבל אתם לא צריכים לשלם דמי ניהול גבוהים כאלו – אם אתם קיבלתם את הקרן דרך מקום העבודה שלכם, ומדובר במקום גדול, אז סביר להניח שאתם מלכתחילה משלמים משמעותית מתחת ל-2% האלו. וגם אם אתם מגיעים ממקום קטן, ואם תנאי פתיחה לא טובים – דמי ניהול גבוהים, אתם יכולים להתמקח על דמי הניהול ולהוזיל אותם. התחרות הקיימת בין הגופים מביאה אותם לספק הנחות מהירות שמא הלקוחות יעזבו. בפועל דמי הניהול שלכם צריכים לנוע בין 0.5% ל-1%.

התנאים ככל הנראה המשתלמים ביותר ניתנים לעובדי הוראה, עם דמי ניהול מינימליים שיכולים להיות גם סביב ה-0.05%. כדי להוריד את דמי הניהול ניתן, מעבר להתמקחות מול הגופים האלו, לבחור בקרנות השתלמות המבוססות על מודל הניהול האישי (IRA). דמי ניהול במסלולים אלה יהיו נמוכים בחישוב שנתי – עד 0.4% בדרך כלל – כשיתרון הוא שכל אדם יוכל לקבל את ההחלטות שהוא סבור שמתאימות לו ביותר. מצד שני, כן יש כאן צורך להבין את התחום ולרדת לרזולוציות די קטנות, כך שניהול אישי לא מיועד למתחילים. אנחנו ממליצים לכם לקרוא על הנושא בבלוג "הסולידית".

התשואות  של קרנות השתלמות אינן מובנות מאליהן ומשתנות בין הקרנות השונות ובפרקי זמן שונים. חשוב שתסתכלו מהי התשואה של הקרן בשנה האחרונה אך גם בטווח גדול יותר – למשל חמש שנים אחורנית. התשואה השנתית של קרן ממוצעת עם תמהיל של אפיקים סולידיים לצד מרכיב מנייתי (של עד 30%) יכולה להיות בסביבות 4% ומעלה בהסתכלות לכמה שנים אחורה. אבל חשוב לזכור שמה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה. מעבר לכך, בהינתן הריבית האפסית, היכולת לייצר תשואה בשווקים נמוכה במיוחד, והציפיות ה שהתשואה באפיקים הסולידיים תרד משמעותית.

  קרן השתלמות אצל שכירים

הפלוס העיקרי של קרנות השתלמות הוא כאמור הטבות המס. הטבות אלה ניתנות לא רק עבור ההפקדה, כפי שנרחיב מיד, אלא על כל אחד מהנכסים שמחזיקים במסגרת קרן ההשתלמות. המשמעות היא שכל אחד מהנכסים, בין אם מניות, קרנות ריט, אגרות חוב או כל דבר אחר, פטורים ממס רווח במועד המכירה. גם הריביות המתקבלות במסגרת הקרן פטורות ממס.

קרנות השתלמות מעניקות הטבות במס המשתנות אצל שכירים ביחס לעצמאים. אצל השכירים ההפקדה תהיה פטורה ממס כאשר היא תהיה בגובה של 2.5% מהמשכורת מצידו של העובד ועד 7.5% מצידו של המעביד: כלומר, בסך הכול אפשר להפקיד לקרן עד 10% מהמשכורת החודשית וליהנות מפטור ממס, אך קיימת תקרת הפקדה שעד אליה ניתנת ליהנות מפטור ממס - עד שכר חודשי של 15,712 שקל, ניתן להפקיד (10% - מעביד ועובד) ולזכות בפטור ממס. מעל זה ניתן להפקיד, אך לא תהיה הטבת מס על ההפקדה לקרן.  מדובר בעצם על הפקדה של 18,800 שקלים בשנה לקרן שמזכה אתכם בהטבות מס.

הטבת מס ראשונה – ההפקדות לקרן השתלמות לא נחשבות שכר

הפקדות של מעביד לקרן השתלמות לא נחשבות כחלק מהשכר. לדוגמה – המעביד מפריש 600 שקל בחודש לקרן ההשתלמות שלכם, הסכום הזה יורד מהשכר, יורד בעצם מההכנסה החייבת, אתם לא משלמים על זה מס.

ההפקדה החודשית לקרן השתלמות היא  עד תקרה של 1,571 שקל בחודש (עד 10% מהשכר), כאשר מתוך סכום זה – 1,178 שקל המעביד מפרישו-392 שקל אתם מפרישים.  על ההפרשה של המעביד 1,178 שקל אין מס – אתם בעצם מרוויחים מיד את הטבת המס על הסכום הזה – כמה מאות שקלים (תלוי במדרגה שלכם – בהנחה של מדרגת מס 30%, הרי שהרווחתם – כ-360 שקל בחודש).

במקביל, ההפקדה של המעביד נחשבת כמובן כהוצאה מוכרת למעביד.


הטבת מס שנייה – פטור ממס על רווחים

וזה לא הכל – הקרן משקיעה כספים בניירות ערך שונים – מניות, אגרות חוב ועוד, אם יש לה (וההנחה כמובן שיש לה) רווחים, אז הקרן עצמה פטור ממס על הרווחים האלו.

בחלוף 6 שנים הקרן נזילה – אתם יכולים למכור אותה – המכירה לא חייבת במס על רווחי הון גם אם הרווחתם על ההשקעה בקרן. פשוט - קיים פטור גורף, וזה בשעה שהמס על הבורסה (המס על רווחים בבורסה) מסתכם ב-25%.

ונדגים את היתרונות המיסויים – המעביד הפקיד לכם 10 אלף שקל בשנה לקרן השתלמות – הסכום הזה יורד מהשכר, אתם לא משלמים עליו מס (חיסכון שתלוי במדרגת המס – במדרגה של 30%, מדובר על רווח של 3 אלף שקל). אחרי 6 שנים ולאחר שהפקדתם על פני השנים 80 אלף שקל (הפקדה של המעביד ושלכם לפי היחס 7.5% מעביד 2.5% אתם) אתם ממשיים את הקרן ב-120 אלף שקל. אז ראשית – הרווחים שנוצרו בתוך הקרן, פטורים, והרווח שלכם – 40 אלף שקל (השקעתם/ הפקדתם 80 אלף וקיבלתם במימוש 120 – הפרש/ רווח של 40 אלף שקל).

הפקדת קרן השתלמות – גם לעצמאים

לכאורה, הפקדת כספים לקרן השתלמות נראית מעט משתלמת פחות עבור עצמאים, ולו בגלל שהם מבצעים את ההפקדות באופן עצמאי (אין מעביד שמפריש להם כספים לקרן), ובכל זאת, השילוב בין ההטבות המס לבין הגדרת ההפקדה כהוצאה מוכרת הופכים את ההפקדה לכדאית. סעיף 17 (5א) של פקודת מס הכנסה מאפשר לעצמאי להפקיד עד 7% מההכנסה השנתית שלו לקרן ההשתלמות כדי ליהנות מהטבות המס. לא נדרש שההפקדה תתבצע מדי חודש, כאשר העצמאי יכול להפקיד פעם או מספר פעמים בשנה. בדרך זו הוא אמנם לא ייהנה מהצבירה מדי חודש ומהתשואה השוטפת של הקרן, אך זה לא כל כך משמעותי.

שימו לב ש-2.5% האחוזים הראשונים מההפקדה לא מוגדרים כהוצאה מוכרת, אך 4.5% הנותרים דווקא כן. החוק מגדיר הכנסה שנתית מקסימלית שמאפשרת ליהנות מהטבות המס, שהיא 261,000 ש''ח נכון לעכשיו. אם לוקחים בתור דוגמא עצמאי המרוויח 12,000 ש''ח בחודש, כלומר – הוא מרוויח בשנה 144,000 ש''ח, אזי מכיוון שהסכום נמוך מתקרת ההפקדה הנלקחת לבחינת הפטור מס, הוא יקבל את ההטבות שמגיעות לו - אותו עצמאי יוכל להפקיד לקרן ההשתלמות 10,880 ש''ח במסגרת מגבלת ה-7%, כלומר 840 ש''ח מדי חודש. 2.5% האחוזים הראשונים (3,024 ש''ח בשנה) לא יוכרו כהוצאה מוכרת, אך 4.5% (4,896 ש''ח בשנה) כן.

איך פותחים קרן השתלמות?

האבחנה שעשינו בין עצמאים לבין שכירים רלוונטית גם בבחינת אופן פתיחת קרן ההשתלמות והפקדת הכספים לה. לכל קרן יש דרישות משלה, מבחינת ההליך שנדרש לבצע, שנקודת ההתחלה היא יידוע העובד את המעסיק שהוא מעוניין לפתוח קרן השתלמות, או לחלופין להפקיד עבורו כספים לקרן קיימת. לאחר פתיחת הקרן נדרש מהמעסיק לבצע ניכוי של חלק העובד מתלוש המשכורת שלו, כשהתשלומים יועברו לקרן ההשתלמות שנפתחה בכל אחד מחודשי השנה. יש להעביר את ההפקדות של העובד ושל המעסיק – כאמור, עד 7.5% מתלוש המשכורת  - תוך שבעה ימי עסקים ממועד תשלום המשכורת, או 15 ימים מסוף החודש הרלוונטי לתלוש המשכורת. אם המעסיק משלם לעובד משכורת ב-10 לחודש, הרי שהוא יכול להעביר את הכספים עד סביבות ה-18-19 לחודש (תלוי אילו ימים מוגדרים כימי עסקים), או לחלופין עד ה-15 לחודש הבא. חובת ההעברה של הכספים והדיווח עליהם חלה על המעסיק, כאשר מי שחוטא לכך עלול לקבל עונשים חמורים, החל מקנס כספי נכבד ועד למאסר.

ומה באשר לעצמאים? ובכן, אצלם התמונה שונה. על העצמאי לפנות לקרן ההשתלמות, ולצרף את תעודת העוסק שלו או מסמכים אחרים שיידרשו בהתאם לדרישתה של הקרן. הוא יכול לבחור בהפקדות חודשיות אף גם להעביר הקפדות נקודתיות בכל מועד אחר. לא מעט עצמאים בוחרים להפקיד את הכספים לקראת תום שנת המס, כאשר הם כבר יודעים פחות או יותר היכן הם עומדים מבחינה כלכלית השנה.

משיכת הכספים – עניין של עיתוי

אם תשאלו אנשים למה להפקיד לקרנות השתלמות ולא לאפיקי חיסכון אחרים, סביר להניח שרבים יציינו את העובדה שקרנות ההשתלמות ניתנות למשיכה לאחר פרק זמן קצר הרבה ביחס לחסכונות פנסיונים אחרים – קרנות פנסיה, קופות גמל. מעבר לכך – רבים גם יגידו שהיא משתלמת שכן המעסיק מפריש 7.5% (2.5% העובד עצמו) וכן שמושכים אותה ללא מס.

קרן ההשתלמות זמינה לאחר שש שנים למשיכה, עם פטור ממס, לכל מטרה. אחרי שלוש שנים אפשר למשוך את הכספים ללא מס עבור מימון השתלמויות או לימודים, בהתאם למטרה הראשונית של הקרן. את הכספים אפשר למשוך אחרי שלוש שנים גם במצב בו העובד הגיע לגיל הפרישה.  כאשר יש שתי קרנות השתלמות, אפשר למשוך את הכספים על פי המועד הראשון של המשיכה. למשל, אם יש קרן השתלמות אחת שנפתחה ב-2010 ונוספת שפתחו ב-2014, יהיה ניתן למשוך את שתיהן כבר ב-2016, שש שנים לאחר מועד פתיחת הקרן הראשונה.

משיכה שלא בתנאים האלה תצריך תשלום מס בהתאם למדרגה הספציפית של המס – שימו לב שאצל שכירים חל המס רק על חלקו של המעסיק, מאחר ומהפקדות העובד כבר נגבה מס. על הרווחים חל מס משמעותי ולכן משיכה מקרן השתלמות, לפני הזמן, ממש (אבל ממש) לא כדאית.

אצל עצמאים, יש קווי דמיון אך גם נקודות שוני. התנאים לגבי הוותק זהים, כך שלאחר שש שנים ניתן להשתמש בכספים ללא מס, או לאחר שלוש שנים במקרים הנקודתיים שהוזכרו. עצמאים יקבלו מס על הרווחים שלהם כל עוד הסכום שהקפידו לא עולה על תקרת ההפקדה המקסימלית של קרן השתלמות, שעומדת נכון לשנת 2016 על 18,240 ש''ח.

בקשה למשיכת כספים אינה מורכבת יותר מדי. לכל חברה יש טופס בקשה אחר למשיכה, שזמין לרוב באתר האינטרנט שלה, אליו מוסיפים צילום של תעודת הזהות, מסמך המעיד על שיוך חשבון הבנק לאותו אדם (למשל צ'ק מבוטל) ולעיתים גם מכתב מהמעסיק על עצם הרצון לשחרר את הכספים. החדשות הטובות הן שלא תצטרכו לחכות חודשים לקבלת הכספים – על החברות לבצע את המשיכה תוך פרק זמן מקסימלי של ארבעה ימי עסקים. בתחילת חודש עשוי פרק הזמן להתארך לסביבות שבוע ימים, מאחר ושלושת הימים הראשונים אינם מוגדרים לצורך זה כימי עסקים.

למדריכים קשורים:

קופת גמל להשקעה - לכו על זה!

מדריכי חיסכון פנסיוני

זקוקים לייעוץ בתחום הפנסיה?  מלאו פרטים ותקבלו הצעה

שם מלא:

ת.ז (לא חובה):

טלפון:

מייל:

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש באתרעל המחבר

ליאור פרג'

ליאור פרג' הוא כתב ועורך תוכן. בעל תואר ראשון בתקשורת וקולנוע, תואר שני בתקשורת ותעודת עיתונאות.

השאר תגובה