חיסכון פנסיונימדריך חיסכון פנסיוני ← קופת גמל בניהול אישי (IRA) – כל היתרונות והחסרונות

קופת גמל בניהול אישי (IRA) – כל היתרונות והחסרונות

כסף

בעולם זה כבר מקובל, וזה לאט לאט מגיע גם אלינו (למרות שזה צריך להיכנס יותר במהירות!) – קופת גמל בניהול אישי – IRA (Individual Retirement Account). מדובר במכשיר השקעה לטווח הפנסיה שמנוהל על ידי החוסך עצמו ולא על ידי מנהלי השקעות של הגופים המוסדיים. החוסך עצמו מרכיב את המשקולות של האפיקים השונים – מניות; מניות חו"ל, אגרות חוב ממשלתיות; אגרות חוב קונצרניות; מט"ח; מדד; שקלי ועוד. החוסך יכול גם לקבוע מפורשות באיזה ניירות ערך להשקיע. במילים אחרות, זה חשבון אישי שמנוהל על ידי החוסך. עדיין – זה לא אומר שאין בכלל דמי ניהול אבל הן כבר לא 1% עד 1.5% על הצבירה כפי שקיים בחסכונות האחרים לטווח הארוך,  הם משמעותית נמוכות יותר – סביב 0.5% על הצבירה.

 

קופת הגמל בניהול אישי (IRA ) בדומה לכל קופת גמל או אפיק פנסיוני אחר זוכה להטבות מס מלאות (זיכוי וניכוי במס),עם זאת – למרות שזה ארבע שנים  שאפשר לפעול תחת המכשיר הזה, מעטים בפועל משתמשים בו, כנראה בגלל שעדיין החוסכים מעדיפים ניהול מקצועי מאשר ניהול עצמי ובעיקר בגלל שכיום קיימת הגבלה על המכשירים שיכולים להיכנס לקטגוריה של ניהול עצמי – רק קופות גמל נזילות וקרנות השתלמות נזילות. כלומר, אחוזים יחסית מעטים מכל עוגת החיסכון הפנסיוני שמוערכת בלמעלה מ-800 מיליארד שקל. הגוף הדומיננטי בשנים האחרונות בניהול קופות כאלו הוא הדס ארזים, אבל הוא כבר לא לבד.

יתרונות בניהול עצמי – הלקוח עצמו מנהל את תיק ההשקעות; הוא יודע בכל רגע מה הרכב התיק אפילו ברמת הנייר הבודד. מעבר לכך – קיימת  גמישות גדולה ללקוח לשנות פוזיציות ולשנות למעשה במהירות את תמהיל תיק ההשקעות. יתרון נוסף הוא כמובן העלות הנמוכה יותר מאשר בקופות אחרות (בערך מחצית מהעלות הרגילה). עם זאת, לצד היתרונות קיים חיסרון משמעותי – ניהול עצמי לרוב הוא פחות מקצועי מניהול של מנהל השקעות מנוסה ומיומן, ולכן הוא יותר מוט לטעויות מאשר ניהול בעזרת מנהל השקעות.

EmailFacebookGoogle+Twitter


תגובה לכתבה

*

נבנה על ידי 10Bit.co.il