חיסכון פנסיונימדריך חיסכון פנסיוני ← מדריך חיסכון פנסיוני: קופת גמל בניהול אישי – IRA

מדריך חיסכון פנסיוני: קופת גמל בניהול אישי – IRA

בעולם זה כבר מקובל, וזה לא לאט מגיע גם אלינו – קופת גמל בניהול אישי – IRA (Individual Retirement Account). מדובר במכשיר השקעה לטווח הפנסיה שמנוהל על ידי החוסך עצמו ולא על ידי מנהלי השקעות של הגופים המוסדיים. החוסך עצמו מרכיב את המשקולות של האפיקים השונים – מניות; מניות חו"ל, אגרות חוב ממשלתיות; אגרות חוב קונצרטיות; מט"ח; מדד; שקלי ועוד. החוסך יכול גם לקבוע מפורשות באיזה ניירות ערך להשקיע. במילים אחרות, זה חשבון אישי שמנוהל על ידי החוסך. עדיין – זה לא אומר שאין בכלל דמי ניהול אבל הן כבר לא 1% עד 1.5% על הצבירה הם משמעותית נמוכות יותר – סביב 0.5% על הצבירה.

 

קופת הגמל בניהול אישי (IRA ) בדומה לכל קופת גמל או אפיק פנסיוני אחר זוכה להטבות מס מלאות (זיכוי וניכוי במס),עם זאת – למרות שזה שנתיים שאפשר לפעול תחת המכשיר הזה, מעטים בפועל משתמשים בו, כנראה בגלל שעדיין החוסכים מעדיפים ניהול מקצועי מאשר ניהול עצמי ובעיקר בגלל שכיום קיימת הגבלה על המכשירים שיכולים להיכנס לקטגוריה של ניהול עצמי – רק קופות גמל נזילות וקרנות השתלמות נזילות. כלומר, אחוזים יחסית מעטים מכל עוגת החיסכון הפנסיוני שמוערכת ב-800 מיליארד שקל. הגוף הדומיננטי נכון להיום (תחילת 2012) בשוק זה הוא הדס ארזים.

יתרונות בניהול עצמי – הלקוח עצמו מנהל את תיק ההשקעות; הוא יודע בכל רגע מה הרכב התיק אפילו ברמת הנייר הבודד. מעבר לכך – קיימת  גמישות גדולה ללקוח לשנות פוזיציות ולשנות למעשה במהירות את תמהיל תיק ההשקעות. יתרון נוסף הוא כמובן העלות הנמוכה יותר מאשר בקופות אחרות (בערך מחצית מהעלות הרגילה). עם זאת, לצד היתרונות קיים חיסרון משמעותי – ניהול עצמי לרוב הוא פחות מקצועי מניהול של מנהל השקעות מנוסה ומיומן, ולכן הוא יותר מוט לטעויות מאשר ניהול בעזרת מנהל השקעות.

EmailFacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedIn


תגובה לכתבה

*

נבנה על ידי 10Bit.co.il