מדריכים בצרכנות פיננסית ← קופות גמל וקרנות השתלמות בניהול אישי (IRA) – יותר יתרונות מחסרונות!

קופות גמל וקרנות השתלמות בניהול אישי (IRA) – יותר יתרונות מחסרונות!

כסף

 שוק ההון הגלובלי לאחר המשבר הגדול של 2008, היה צמא למכשירי השקעה חדשים – שקופים יותר, עם חשיפה וסיכון שבשליטה (שליטה של המשקיע), ועם דמי ניהול נמוכים. משקיעים חיפשו בנרות כלי השקעה שיהיו "בטעם אישי"; לא עוד קרן נאמנות או קופת גמל שמהמרות על אגרות חוב של טייקון מסוים, ונופלת יחד איתו, אלא מכשירים שיהיו בניהול אישי או בניהול צמוד (של מנהל תיקים). נכון, זה לא מתאים לכלל הציבור, אבל תיאורטית הסגנון הזה מתאים להרבה (גם כאלו שלא יודעים שהם יכולים לעשות זאת). מדובר על קבוצה גדולה של אנשים שיכולים לנהל את קופות הגמל שלהם בעצמם, ישירות דרך השקעה בבורסה (אלו יחסית מעטים), או כאלו שיכולים לנהל את ההשקעות שלהן דרך השקעות בתעודות סל וקרנות מחקות עוקבות מדדים (ואלו יחסית רבים), וכאלו שיכולים לנהל את ההשקעות דרך מנהל תיקים (וגם כאן מדובר על כמות גדולה של אנשים).

הניהול העצמי הזה (לרבות ניהול הקופה דרך מנהל תיקים) נקרא IRA (Individual Retirement Account), ומדובר בעיקר על קופות גמל בניהול אישי וקרנות השתלמות בניהול אישי או קופות וקרנות שמנוהלות כאמור על ידי מנהל תיקים אישי, כזה שהלקוח בוחר אותו.

בינתיים, למרות הפוטנציאל ולמרות היתרונות הגדולים – השקיפות, השליטה, דמי הניהול הנמוכים ועוד, התחום הזה עדיין בחיתולים. בעולם זה כבר מאוד מקובל ושם זה מגיע למספרים משמעותיים. בארץ, זה גדל בזחילה. קופת גמל וקרנות ההשתלמות בניהול אישי , שהוקמו החל מ-2010, מנהלות בסה"כ 2.3 מיליארד שקל – קופות הגמל מהוות 1.4 מיליארד שקל, וקרנות ההשתלמות כ-900 מיליון שקל. מדובר בפחות מ-1% (ובמדויק – 0.6% בלבד) מסך היקף קופות הגמל וקרנות ההשתלמות בהם מנוהלים כ-370 מיליארד שקל.

אולי זה בגלל מודעות נמוכה, אולי בגלל שהבנקים וסוכני הביטוח לא רשאים למכור/ לשווק את הקופות והקרנות מסוג (IRA), אולי זה גם האינטרס של חלק גדול מחברות הביטוח ובתי ההשקעות שמרוויחים די טוב בקופות ובקרנות השתלמות הסטנדרטיות, ואין להם מוטיבציה גדולה להסית כספים לניהול אישי; ואולי זה בגלל הרגולציה שלא מאפשרת לכל אחד לפתוח קופה או קרן השתלמות אישית (אלא רק מעל סכום שנצבר בקופה, ורק אם מדובר בקופת גמל נזילה – חיסכון של מעל 15 שנה, או שהעמית מעל גיל 60 וותק הקופה מעל 5 שנים).

כך או אחרת, יש בכל זאת חברות ביטוח ובתי השקעות שמשווקים את המוצר הזה (הבולטות – הפניקס, מיטב דש, הלמן אלדובי, אי.בי.אי); אחרי הכל – האנשים יגלו את היתרונות שבו, ומי שיהיה ערוך עם המכשירים המתאימים עשוי לזכות בזרימת כספים משמעותית. אבל מדובר ב"חינוך שוק" ולכן, חלק מהגופים האלו מזמינים את הלקוחות הפוטנציאלים לסדנא/ קורס הכנה וכנסים בתחום. מעבר לכך, הם מעבירים ללקוחות באופן שוטף, סקירות, אנליזות וחומר מקצועי נרחב, לצד עדכון שוטף על מצב הקופה.

המכשיר הזה מתאים מאוד למבינים בשוק ההון, אבל גם לכאלו שלא. הם פשוט יכולים לנהל את הקופה דרך מנהל תייקם שהם בוחרים, ועדיין לזכות בכל היתרונות שקיימים בקופות גמל וקרנות ההשתלמות האישיות (וכבר הרחבה…). ניהול דרך מנהל תיקים מאפשר יחס אישי, קבלת אינפורמציה שוטפת, מענה בזמן אמת, גמישות בפעולות, שינוים מהירים בהרכב תיק ההשקעות ואולי הכי חשוב – ניהול מקצועי.

מה זה בעצם קופת גמל וקרן השתלמות בניהול אישי (IRA )?

קופת גמל וקרן השתלמות בניהול אישי הן מכשיר השקעה שמיועד לטווח בינוני או ארוך שמנוהל על ידי החוסך עצמו ולא על ידי מנהלי השקעות של הגופים המוסדיים. החוסך עצמו מרכיב את המשקולות של האפיקים השונים – מניות; מניות חו"ל, אגרות חוב ממשלתיות; אגרות חוב קונצרניות; מט"ח; מדד; שקלי ועוד. החוסך יכול גם לקבוע מפורשות באיזה ניירות ערך להשקיע. במילים אחרות, זה חשבון אישי שמנוהל על ידי החוסך. ולכן, אין מקום לדמי ניהול משמעותיים – אין הרי ניהול של מנהל השקעות. ובכל זאת, הגופים המאפשרים קופות גמל וקרנות השתלמות אישיות גובים דמי ניהול שכן בכל זאת יש להם הוצאות תפעול. מדובר בדמי ניהול משמעותית נמוכים מדמי הניהול על המכשירים המנוהלים, זה כבר לא 1% עד 1.5% על הצבירה, אלא סביב 0.5% (הממוצע ב-2014 היה 0.4%, אך יש חריגים למעלה ולמטה).

היתרונות שבניהול העצמי

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות בניהול אישי (IRA ), בדומה לכל קופת גמל או אפיק פנסיוני אחר זוכה להטבות מס מלאות (זיכוי וניכוי במס). אבל, יש בניהול האישי דרך קופות/ קרנות יתרון מיסוי נוסף – השימוש במכשירים האלו יכול לשמש כלי לדחיית מס על רווחים בשוק ההון. אנשים שיש להם השקעות בשוק ההון/ בבורסה יכולים לפתוח קופת גמל בניהול אישי (IRA) ככלי לדחיית מס על רווחים. אם הם מנהלים בעצמם את תיק ההשקעות אזי במימוש מניות ובכלל ניירות ערך הם צריכים לשלם מס על הרווח. בקופה אין מיסים על רווחים (מימוש נייר ערך של הקופה לא מחויב במס). מדובר למעשה בדחיית מס (עד למימוש הקופה) שמייצרת למשקיע תשואה גבוה יותר (ולאורך זמן , מדובר בעשרות אחוזים).

מעבר לכך, במכשירים האלו כאמור, יש שקיפות מלאה, הלקוח עצמו מנהל את תיק ההשקעות (הוא יכול דרך מנהל תיקים); הוא יודע בכל רגע מה הרכב התיק אפילו ברמת הנייר הבודד, והא גמיש בשינויים בפוזיציות וברמת החשיפה שבתיק.

יתרונות רבים, אך צריך לזכור, הניהול האישי לא מתאים לכולם! מי שמעדיף שאיש מקצוע יעשה לו את העבודה (תמורת דמי ניהול משמעותיים), יעדיף כמובן את קופות הגמל  וקרנות ההשתלמות הסטנדרטיות.

 

 

 

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter


תגובה 1

  1. מאת שרון מנחם:

    שכנעתם אותי, קרן ההשתלמות הבאה שלי תהיה בניהול אישי. תודה על המידע

    להגיב

תגובה לכתבה

*

נבנה על ידי 10Bit.co.il