מדריכי השקעות מדריכי חיסכון פנסיוני

קופות גמל בניהול אישי (IRA) – יותר יתרונות מחסרונות!

קופת גמל, קופות הגמל, קופות גמל

קופות גמל בניהול אישי (IRA ) וקרנות השתלמות בניהול אישי (IRA ) הם מוצרים יחסית חדשים, ומספקים פתרונות השקעה טובים עם דמי ניהול נמוכים.  מאיפה הם הגיעו ולמה? הנה רקע –  שוק ההון הגלובלי לאחר המשבר הגדול של 2008, היה צמא למכשירי השקעה חדשים – שקופים יותר, עם חשיפה וסיכון שבשליטה (שליטה של המשקיע), ועם דמי ניהול נמוכים. משקיעים חיפשו בנרות כלי השקעה שיהיו "בטעם אישי"; לא עוד קרן נאמנות או קופת גמל שמהמרות על אגרות חוב של טייקון מסוים, ונופלת יחד איתו, לא עוד קרנות וקופות  שמשנים את תמהיל ההשקעות  ולא ממש שקופות מול המשקיעים; המשקיעים דרשו  מכשירים שקופים יותר, אישיים יותר , וכך הגיעו לארץ קופות הגמל בניהול אישי (IRA) שכוללים בעצם גם את קרנות ההשתלמות בניהול אישי.

המכשירים האלו ו מנוהלים באופן אישי על ידי בעלי הקופות  או בניהול צמוד (של מנהל תיקים). נכון, זה לא מתאים לכלל הציבור, אבל תיאורטית הסגנון הזה מתאים להרבה (גם כאלו שלא יודעים שהם יכולים לעשות זאת). מדובר בפועל, על קבוצה גדולה של אנשים שיכולה לנהל את קופות הגמל שלהם בעצמם, ישירות דרך השקעה בבורסה (אלו אמנם יחסית מעטים), או כאלו שיכולים לנהל את ההשקעות שלהן דרך השקעות בתעודות סל וקרנות מחקות עוקבות מדדים (ואלו יחסית רבים), וכאלו שיכולים לנהל את ההשקעות דרך מנהל תיקים (וגם כאן מדובר על כמות גדולה של אנשים).

הניהול העצמי הזה (לרבות ניהול הקופה דרך מנהל תיקים) נקרא ( IRA –  Individual Retirement Account), ומדובר בעיקר על קופות גמל בניהול אישי וקרנות השתלמות בניהול אישי או קופות וקרנות שמנוהלות כאמור על ידי מנהל תיקים אישי, כזה שהלקוח בוחר אותו. זאת מהפכה של ממש, זו מהפכה חיובית – אתם המשקיעים/ החוסכים יודעים במה אתם משקיעים, הכל שקוף, וגם זול יותר!

בינתיים, למרות הפוטנציאל ולמרות היתרונות הגדולים – השקיפות, השליטה, דמי הניהול הנמוכים ועוד, התחום הזה עדיין בחיתולים, למרות שעברו כמה שנים טובות מאז שהוא נכנס לארץ. בעולם זה כבר מאוד מקובל ושם זה מגיע למספרים משמעותיים, במקומות מסוימים אפילו עד 15%-20%  מתעשיית החיסכון לטווח ארוך. בארץ, זה גדל בזחילה. קופת גמל וקרנות ההשתלמות בניהול אישי , שהוקמו החל מ-2010, מנהלות בסה"כ 2.3 מיליארד שקל – קופות הגמל מהוות 1.4 מיליארד שקל, וקרנות ההשתלמות כ-900 מיליון שקל. מדובר בפחות מ-1% (ובמדויק – 0.6% בלבד) מסך היקף קופות הגמל וקרנות ההשתלמות בהם מנוהלים כ-370 מיליארד שקל.

אולי זה בגלל מודעות נמוכה, אולי בגלל שהבנקים וסוכני הביטוח לא רשאים למכור/ לשווק את הקופות והקרנות מסוג (IRA), אולי זה גם האינטרס של חלק גדול מחברות הביטוח ובתי ההשקעות שמרוויחים די טוב בקופות ובקרנות השתלמות הסטנדרטיות, ואין להם מוטיבציה גדולה להסית כספים לניהול אישי; ואולי זה בגלל הרגולציה שלא מאפשרת לכל אחד לפתוח קופה או קרן השתלמות אישית (אלא רק מעל סכום שנצבר בקופה, ורק אם מדובר בקופת גמל נזילה – חיסכון של מעל 15 שנה, או שהעמית מעל גיל 60 וותק הקופה מעל 5 שנים).

כך או אחרת, יש בכל זאת חברות ביטוח ובתי השקעות שמשווקים את המוצר הזה, הבולטות – הפניקס, מיטב דש, הלמן אלדובי, אי.בי.אי ( חלק מהחברות האלו מציע הדרכה צמודה ללקוחות); אחרי הכל – האנשים יגלו את היתרונות שבו, ומי שיהיה ערוך עם המכשירים המתאימים עשוי לזכות בזרימת כספים משמעותית. אבל מדובר ב"חינוך שוק" ולכן, חלק מהגופים האלו מזמינים את הלקוחות הפוטנציאלים לסדנא/ קורס הכנה וכנסים בתחום. מעבר לכך, הם מעבירים ללקוחות באופן שוטף, סקירות, אנליזות וחומר מקצועי נרחב, לצד עדכון שוטף על מצב הקופה.

המכשיר הזה מתאים מאוד למבינים בשוק ההון, אבל גם לכאלו שלא. הם פשוט יכולים לנהל את הקופה דרך מנהל תיקים שהם בוחרים, ועדיין לזכות בכל היתרונות שקיימים בקופות גמל וקרנות ההשתלמות האישיות (וכבר הרחבה…). ניהול דרך מנהל תיקים מאפשר יחס אישי, קבלת אינפורמציה שוטפת, מענה בזמן אמת, גמישות בפעולות, שינוים מהירים בהרכב תיק ההשקעות ואולי הכי חשוב – ניהול שאמור להיות מקצועי, ואחרי הכל – רוב החוסכים לא באמת יכול להיות לטפח מקצועיות בשוק ההון, הרי זה לא העבודה שלהם.

מה זה בעצם קופת גמל וקרן השתלמות בניהול אישי (IRA )?

קופת גמל וקרן השתלמות בניהול אישי הן מכשיר השקעה שמיועד לטווח בינוני או ארוך שמנוהל על ידי החוסך עצמו ולא על ידי מנהלי השקעות של הגופים המוסדיים. החוסך עצמו מרכיב את המשקולות של האפיקים השונים – מניות; מניות חו"ל, אגרות חוב ממשלתיות; אגרות חוב קונצרניות; מט"ח; מדד; שקלי ועוד. החוסך יכול גם לקבוע מפורשות באיזה ניירות ערך להשקיע. במילים אחרות, זה חשבון אישי שמנוהל על ידי החוסך. ולכן, אין מקום לדמי ניהול משמעותיים – אין הרי ניהול של מנהל השקעות. ובכל זאת, הגופים המאפשרים קופות גמל וקרנות השתלמות אישיות גובים דמי ניהול שכן בכל זאת יש להם הוצאות תפעול. מדובר בדמי ניהול משמעותית נמוכים מדמי הניהול על המכשירים המנוהלים, זה כבר לא 1% עד 1.5% על הצבירה, אלא סביב 0.5% (הממוצע ב-2014 היה 0.4%, אך יש חריגים למעלה ולמטה).

היתרונות שבניהול העצמי

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות בניהול אישי (IRA ), בדומה לכל קופת גמל או אפיק פנסיוני אחר זוכה להטבות מס מלאות (זיכוי וניכוי במס). אבל, יש בניהול האישי דרך קופות/ קרנות יתרון מיסוי נוסף – השימוש במכשירים האלו יכול לשמש כלי לדחיית מס על רווחים בשוק ההון. אנשים שיש להם השקעות בשוק ההון/ בבורסה יכולים לפתוח קופת גמל בניהול אישי (IRA) ככלי לדחיית מס על רווחים. אם הם מנהלים בעצמם את תיק ההשקעות אזי במימוש מניות ובכלל ניירות ערך הם צריכים לשלם מס על הרווח. בקופה אין מיסים על רווחים (מימוש נייר ערך של הקופה לא מחויב במס). מדובר למעשה בדחיית מס (עד למימוש הקופה) שמייצרת למשקיע תשואה גבוה יותר (ולאורך זמן , מדובר בעשרות אחוזים).

מעבר לכך, במכשירים האלו כאמור, יש שקיפות מלאה, הלקוח עצמו מנהל את תיק ההשקעות (הוא יכול דרך מנהל תיקים); הוא יודע בכל רגע מה הרכב התיק אפילו ברמת הנייר הבודד, והא גמיש בשינויים בפוזיציות וברמת החשיפה שבתיק.

יתרונות רבים, אך צריך לזכור, הניהול האישי לא מתאים לכולם! מי שמעדיף שאיש מקצוע יעשה לו את העבודה (תמורת דמי ניהול משמעותיים), יעדיף כמובן את קופות הגמל  וקרנות ההשתלמות הסטנדרטיות.

 

 

 

תגובה 1

השאר תגובה