fbpx
ביטוח

ביטוח למתחילים – כל מה שצריך לדעת

מעודכן ל-12/2019

החלטתם שהגיע הזמן לעשות סדר בביטוחים? – אבל מה באמת חשוב לבטח, איך תדעו אילו פוליסות מתאימות לצרכים שלכם וכמה זה אמור לעלות? אם כל השאלות האלה מעסיקות אתכם, המדריך שלפניכם יספק לכם תשובות

העולם שאנו חיים בו, יפה וטוב ככל שיהיה, טומן בחובו סכנות אינספור – גניבה, שריפה, תאונת דרכים, מחלות שמונעות מאתנו לעבוד ועוד. אירועים כאלה עלולים לקרות לכל אחד, ואנחנו מנסים ומקווים לחמוק מהם ככל האפשר, אך עם כל הכבוד לאופטימיות – החשובה – כדאי גם להיות מודעים ולהתכונן מראש גם למצבים לא רצויים.

כשמשהו כזה קורה, מעבר לאי הנעימות שבאירוע עצמו, הוא עשוי להכניס אותנו להוצאה כספית משמעותית כדי לתקן את הנזק או להתמודד עמו. על מנת להגן על עצמנו ממצב כזה, אפשר לקנות ביטוח מחברת ביטוח ובעצם להעביר את הסיכון לחברת הביטוח.

הפוליסה (הסכם ביניכם לבין חברת הביטוח) קובעת כמה ומתי תשלמו לחברת הביטוח כדי שהיא תפצה אתכם ותשלם עבור הנזק, על איזה נזק תקבלו פיצוי ומהי התקופה שבה יתקיים הביטוח. את מחיר הביטוח תשלמו בכל מקרה, אם האירוע יקרה וגם אם לא. אך רק אם האירוע שחששתם מפניו אכן יקרה, חברת הביטוח תשלם לכם את הפיצוי המגיע לכם.

לדוגמה, אם רכשתם ביטוח דירה, תשלמו לחברת הביטוח את מחיר הביטוח. אם יפרצו לדירתכם, חברת הביטוח תשלם עבור הנזק בהתאם לסכום שסיכמתם עליו. לכן רכישת ביטוח עשויה לחסוך מכם להתמודד עם הוצאות גדולות מאוד במקרה של קטסטרופה, בלי להיקלע לחובות, תמורת תשלום נמוך (יחסית).

קניית ביטוח – מה זה אומר בעצם?

​כשאתם רוכשים ביטוח, עבור כל אחד מהדברים היקרים לכם, מהמכונית ועד החיים שלכם, אתם משלמים כדי שאם יקרה משהו חס וחלילה, חברת הביטוח תשלם על הנזק. כמו בכל מוצר אחר, יש להשוות מחירים וחלופות לפני רכישת הביטוח, ולא לשכוח לבדוק מדי פעם האם הביטוח עדיין מתאים לצרכים שלכם.

למה חשוב לקנות ביטוח שמתאים לי?

​​​​​כולנו רוצים לשמור ולהגן על יקירינו, על בריאותנו ועל רכושנו. אחת הדרכים לעשות זאת היא לקנות ביטוח, כדי להתמודד עם קטסטרופות כמו מחלה קשה, אובדן או תאונה.​ ביטוח המותאם לצרכים שלכם יאפשר לכם להתמודד עם אירועים דרמטיים מסוג זה. הביטוח יוריד מכתפיכם את הנטל הכספי שכרוך בהם ויקנה לכם שקט נפשי לאורך זמן.

איך נדע מתי לקנות ביטוח?

​ביטוח קונים כשיש משהו או מישהו שכדאי להגן עליו ואתם חוששים שאם יקרה לו משהו, אתם עלולים להידרש להוצאה כספית גבוהה. במקרים הבאים מומלץ במיוחד לשקול רכישת ביטוח:

  • ביטוחים שחייבים לקנות - למשל, החוק מחייב כל נהג לקנות ביטוח רכב חובה. דוגמה נוספת היא כשלוקחים משכנתה​, ואז הבנק מחייב אתכם לקנות ביטוח חיים וביטוח מבנה, כדי להבטיח שתוכלו לשלם את החזרי המשכנתה לבנק, גם אם יקרה משהו לכם או לדירה. גם בקניית ביטוחים אלה​ חשוב להשוות בין החברות ולבחור ביטוח מתאים במחיר הטוב ​ביותר עבורכם.
  • ביטוח ​נגד קטסטרופה - אף אחד לא אוהב לחשוב שמשהו רע עלול לקרות לו. אולם עבור מצבים הכרוכים בהוצאה כספית גבוהה במיוחד, כמו תאונת דרכים קשה, אובדן דירה, צורך בטיפולים רפואיים יקרים (כמו השתלה) וכדומה, כדאי לבחון אם משתלם לרכוש ביטוח, שיסייע לכם להתמודד עם הוצאה כזו במקרה הצורך.
  • שירותים שסביר להניח שתשתמשו בהם – רכישת ביטוח יכולה לסייע לכם בקבלת שירותים שונים ויכולה להוזיל עבורכם את עלות שירותים אלו. ביטוח מסוג זה משתלם בעיקר עבור שירותים שאתם יודעים שכנראה תשתמשו בהם. לדוגמה, ביטוח שיניים. בדקו מראש בחברת הביטוח את רשימת נותני השירותים המכוסים בביטוח וכמה תשלמו אם תבחרו נותן שירות שאינו ברשימה זו.

לסיכום, לפני רכישת הביטוח כדאי לעצור רגע ולחשוב – מהם הצרכים שלכם, אם הביטוח תואם לצרכים אלו ואם הביטוח יעניק לכם הגנה מתאימה.

כמה תשלמו על הביטוח?

מחיר הביטוח הוא הפרמיות או דמי הביטוח שאתם משלמים בתמורה להגנה שהביטוח מעניק לכם. מחיר הביטוח יכול להיות קבוע ואחיד לכל הצרכנים, אך במקרים רבים מחיר הביטוח מותאם אישית לכם ולמאפייניכם ולכן משתנה בין מבוטח למבוטח.

יימות דרכים אחדות להוזיל את עלות הביטוח:​

  • הצטרפות בגיל צעיר – בביטוח בריאות, ביטוח סיעודי וביטוח חיים, הסיכון שהביטוח מגן עליכם מפניו עולה ככל שאתם מתבגרים. לכן, ביטוחים אלו יהיו זולים הרבה יותר אם מצטרפים אליהם בגיל צעיר. בחלק מהמקרים הביטוח יהיה תקף רק כל עוד אתם משלמים את דמי הביטוח.
  • הטבות והנחות קבוצתיות – כדאי לבדוק אם אתם זכאים להטבות והנחות בשל השתייכות לקבוצה כלשהי, למשל מטעם מקום העבודה, מועדוני צרכנים וכדומה. אם ההנחה ניתנת עבור ביטוח קבוצתי, חשוב לדעת שהפוליסה היא אחידה עבור כל חברי הקבוצה, עם יכולת התאמה נמוכה יותר לצרכים שונים. במקרה זה עליכם לוודא שהביטוח מתאים לצרכים שלכם.
  • אל תתביישו להתמקח – כמו בכל מעמד רכישה, גם על מחיר הביטוח ניתן להתמקח. ערכו סקר שוק, השוו תנאים והצעות מחיר ונסו להוזיל את הביטוח שברצונכם לקנות, על בסיס המידע שצברתם.

שימו לב: הצלחתם להוזיל את מחיר הביטוח? חשוב לחזור ולבדוק שהביטוח עדיין מכסה את כל מה   שאתם צריכים. במקרים מסוימים הורדת מחיר הביטוח עלולה לנבוע מצמום הכיסוי הביטוחי.​

טיפ שכדאי לזכור:

מחיר הביטוח הוא לא השיקול היחיד בהשוואת הצעות ביטוח. כדאי להשוות גם את איכות השירות של חברת הביטוח, באמצעות מדד שירות לטיפול בתביעות​ שמפרסמת רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון.

עושים ביטוח חובה לרכב? כך תוזילו את המחיר

עם היד על הדופק: שלושה כיסויים בביטוח הבריאות שכדאי לעדכן

מלאו פרטים וקבלו הצעה והסבר מגוף מוביל, מדוע כדאי לכם לשים חלק מהכסף שלכם בניהול תיקים 

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

ענת גלעד

ענת גלעד

ענת עורכת וכותבת זה עשור בעיתונות הכתובה - ידיעות אחרונות ומעריב. תחומי העניין העיקריים שלה - רווחה, זכויות עובדים, קריירה, משפט.
הצטרפה למערכת הון בתחילת 2019.

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות