fbpx
מדריכי השקעות

הוראות מסחר או פקודות מסחר - את אלו אתם חייבים להכיר

מעודכן ל-06/2019

העידן החדש הוא עידן  שבו כל אחד יכול לסחור בבורסה מכל מקום, בבית או בדרך בטלפון. לשם כך צריך להכיר  את פקודות המסחר – יש כמה יסודיות ויש כמה למתקדמים. ככל שתכירו יותר את פקודות המסחר, תתמצאו יותר בבורסה ותצליחו להפיק יותר.

פקודות מסחר - מבוא

לימיט

היום לא חייבים לחכות שעות כדי  שהמניה  תגיע למחיר המתאים. במקום אפשר לתת למערכת פקודת לימיט – כך שהמערכת תקבע את מחיר המניה שהמערכת  תקנה אותה עבורכם, או תמכור. אפשר לקבוע רף מחיר מינימלי או מקסימלי, וכן את הכמויות. כך שאתם יכולים להחליט שאתם קונים 200 מניות רק כשיגיעו לגובה 100 שקל. חשוב לציין שאם רק חלק מהמניות יהיו זמינות לא תתבצע רכישה במלואה.

LMO ו-LMC

LMO ו-LMC הן למעשה פקודות ספציפיות של לימיט. הרי המסחר מתחלק לפתיחתיום  המסחר, אמצע יום המסחר וסגירת המסחר. LMO היא פקודת לימיט המתנה קנייה או מכירה של מניה בפתיחת המסחר ובמחיר מסוים, ו-LMC בדיוק להפך, בסיום יום המסחר. בשני המקרים אם הפקודה לא מצליחה להתבצע היא תבוטל.

מרקט

פקודת מרקט היא פקודה הרבה יותר מסוכנת כי היא קונה את המניה במחיר הנוכחי בלי לחכות לתזמון שתרד או תעלה. כך שאם אתם בוחרים לקנות 100 מניות של חברה מסוימת בפקדות מרקט, כדאי להזיהר ולהסתכל על המחיר

פקודות לימיט ומרקט מורכבות

קיימות פקודות שהן פקודות לימיט ומרקט מורחבות. כמו:
פקודת IOC – בצע מיד או בטל
זו  פקודת לימיט מיידית –ואם לא ניתן לבצע אותה בשלמותה, היא תבוטל. במקרה של ביצוע חלקי, החלק שלא בוצע יבוטל
פקודה אחרת היא FOK  – לבצע מיד והכל
זו פקודת לימיט שיש לבצע מיד  רק אם ניתן להשלים אותה במלואה. אם לא – גם במקרה שאפשר לקבל ביצוע חלקי– הפקודה תבוטל.
פקודה מעניינת היא ICE – הקרחון
קוראים לה ככה כי קרחונים נמסים לאט –  ICE מבוצעת בדהרגה. אלה הן פקודות לימיט בכמות גדולה, כאשר בתחילה מבוצעת הפקודה רק על חלק מהכמות שהוגדרה מראש, ורק לאחר השלמת פעולה זו, מתבצעת הפקודה על שאר הכמות – גם כן בשלבים. בפקודה זו נדרש להזמין כמות כללית של ההוראה לימיט לביצוע ההוראה ושני פרמטרים נוספים: כמות ראשונה להצגה וכמות נוספת שתופיע לאחר ביצוע הכמות הראשונה.

stop loss

הוראת Stop, הינה הוראת טריגר לביצוע במחיר שוק, ההוראה מוזרמת לשוק רק כאשר המחיר של נייר הערך מגיע למחיר הטריגר שנקבע מראש. יש להגדיר רק מחיר אחד, מחיר הטריגר, שהוא המחיר שבו תופעל הפקודה.במסחר בבורסות וול-סטריט הטריגר מופעל לרוב לפי מחיר הביקוש/היצע הראשון הקיים בשוק בשלב המסחר.

השימוש הנפוץ להוראתStop  הינו כפקודת מכירה במטרה להגן מירידות. בבורסות וול סטריט ניתן לעשות בהוראה שימוש גם לפקודת קניה. לדוגמה, קניה של נייר ערך בפריצה (מושג מתוך ניתוח טכני).

OCO זו הוראה מורכבת שמאפשרת לשלב שתי פקודות מקבילות כשביצוע אחת מהן מבטל את ההוראה השנייה. אם למשל קניתם מניה, ואתם מעוניינים למכור אותה ברווח אם היא תעלה ובמקביל, אינכם רוצים להיות חשופים לירידות חדות בנייר. במקרה זה תשלחו הוראתOCO שתכיל הוראת מכירה בלימיט במחיר הגבוה ממחיר המניהובנוסף הוראתSTOP LOSS במחיר הנמוך ממחיר המניה. אם תתבצע פקודת הלימיט תבוטל אוטומטית פקודות הסטופ ולהיפך.

פקודות בהתניה

פקודות אלה מתבצעות רק בהתמלא תנאים שונים שהוגדרו מראש בפרמטרים של הפקודות.

Stop Limit
גם זו סוג של פקודת לימיט המתבצעת רק כאשר שער המניה גדול, קטן או שווה לשער מסוים שהוגדר מראש. למשל לקבוע שאם מניה מסוימת יורדת, למכור אותה מתחת לרף מחיר מסוים. כך למשל, כלומר החזקתם במניה ששוי השוק שלה הוא 50 שקל, ואתם לא רוצים לספוג ירידה של יותר מ-20% - תנו פקודת סטופ לימיט שתופעל כאשר שער המניה יהיה שווה או נמוך מ-40 שקל . במקרה כזה, תופעל הוראת מכירה מסוג לימיט, בהתאם למחיר שהגדרתם ראש.

Trailing Stop

זו הוראת סטופ לימיט מורכבת, ובה אפשר להגדיר למשל שמניה מסוימת תימכר בשוק במקרה שתרד בסכום מסוים או ב-15% מהשער הגבוה ביותר שאליו הגיעה מהרגע שנשלחה ההוראה.

Take Profit 
טייק פרופיט היא פקודה הפוכה מסטופ לימיט,  כך שאם מניה עולה תוכלו להגדיר שתמכרו אותה רק כשהיא תגיע למחיר 80 שקל למניה.

Buy Above
מטרת הפקודה לקנות את המניה רק לאחר שהיא חוצה רף מחיר מסוים, המוגדר בהוראות הפקודה. בנוסף לרף המחיר, מגדיר הסוחר גם את המחיר המרבי שהוא מוכן לשלם עבור המניה – כך שהפקודה תבוצע רק בתנאים אלה.

מי אחראי לתנודתיות החזקה בשווקים? המכונות

בנק ישראל - "חלק מהבנקים לא מפקחים מספיק על פעילות הנגזרים של חדרי המסחר שלהם"

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות