fbpx
מדריכי השקעות

המצב בשווקים סוער? זה הזמן להשקיע בפיקדונות הבטוחים

מקור: pixabay
מעודכן ל-09/2019

בימים שבהם חוסר הוודאות בשווקים מגיע לשיאים חדשים, מדדי המניות נופלים והתשואות על האג"ח הממשלתיות יורדות – כדאי לכם לחזור להשקעה בטוחה בפיקדונות

העלאת שיעורי המכסים על ייבוא סחורות מסין לארה"ב בחודש שעבר – משיעור של 10% לשיעור של 25%, ממשיכה לתרום לתנודתיות בשווקים הפיננסיים, נוכח החשש מהרחבת מגבלות הסחר מול שותפות נוספות של ארה"ב וצעדי תגמול, תוך הגברה בהישנותם של משברים נקודתיים.

לדברי כלכלנים מומחים, המתיחות הכלכלית בין ארה"ב לבין סין תחריף ככל שסין תנקוט בצעדי נגד למדיניות המכסים האמריקאית, או ככל שארה"ב תחיל מכסים על יתרת היבוא מסין. מתיחות הסחר הבינלאומית הינה שלילית עבור הכלכלה העולמית בכלל, ועבור התעשייה הישראלית מוטת הייצוא.

מומחים בשוק ההון צופים פגיעה בצמיחה הן בכלכלה האמריקאית והן הגלובלית, שצפויה להתחיל ברבעי הרביעי של 2019 ולבלוט במהלך 2020.

בתקופה זו כשחוסר הוודאות גובר המשקיעים מחפשים חוף מבטחים. השקעה בפיקדונות תוכל לספק להם את השקט הנפשי הנדרש, תוך הבטחה שערך הכסף לא יישחק.

פיקדון בנקאי הינו תוכנית חיסכון לכל דבר ועניין, והוא מוצר שמצטרף למוצרי ההשקעה הרבים המוצעים על ידי הבנקים ללקוחותיהם.

כמו בכל תוכנית חיסכון, המשתנים המשמעותיים בכל פיקדון הינם גובה הריבית שהפיקדון מציע, וכן אורך הזמן שלו. אלא שבניגוד לתכניות חיסכון, בהן ניתן לחסוך כספים למשך תקופות ארוכות של מספר שנים, פיקדונות הם אפיקי השקעה מקובלים לזמנים קצרים.

למה לחסוך כסף?

למרות שנדמה שהתשובה לשאלה זו ברורה, מחקרים מראים כי המודעות לחיסכון במדינת ישראל אינה גבוהה. חיסכון כספים איננו בהכרח היכולת “לשים בצד” עשרות או מאות אלפי שקלים, אלא אפילו מאות בודדות של שקלים ויותר באופן קבוע בחודש, עשויים להצטבר לכדי סכום גבוה במהלך השנים.

המשמעות של פיתוח היכולת לחסוך כספים הינה עמידות כלכלית, כוח כלקוח מול הבנקים, וגם – היכולת, מדי פעם, להתפנק בהוצאה כספית גדולה ולא מתוכננת, כמו חופשה.

היתרונות של חיסכון בפיקדון:

כאפיק השקעה, פיקדון נושא בחובו כמה יתרונות ביחס לתוכנית החיסכון היציבה והקונבנציונלית – פיקדונות הם חסכונות לטווח קצר, וניתן אף לסגור כספים בפיקדון ליום אחד (זו הסיבה שפיקדונות ידועים גם בשם פק”מ – פיקדון קצר מועד).

דבר זה מאפשר לחיסכון בפיקדון להיות גמיש מאוד.

כאשר בוחרים בפיקדון המתחדש עם תום התקופה ללא התערבות בעל החיסכון, ניתן לסגור בפיקדון סכומים לכל תקופת זמן – יום אחד, שלושה, חמישה, שבוע, חודש וכו’.

פיקדונות מסוימים מאפשרים השקעה חודשית קבועה בסכומים קבועים או גמישים, לאורך טווח זמן של מספר חודשים או שנים.

כיצד בוחרים פיקדון להשקעה?

כאשר אנו ניגשים להשקעת כספים בפיקדון, השאלה הראשונה שעלינו לשאול את עצמנו היא – מהו הסכום שאותו אנו יכולים לסגור בפיקדון?

הכוחות שישפיעו על החלטה זו הם מנוגדים – מחד, ברור שמוטב לנו להשקיע כמה שיותר כסף בפיקדון ובכך להגדיל את כמות החסכונות. מאידך – אנו מוכרחים לשמור על מספיק כספים נזילים כדי לחיות בנוחות.

לאחר שהחלטתם מהי כמות הכסף המרבית שתוכלו להפקיד ושלא תסכן את נוחות המחיה שלכם מעבר למה שתוכלו לאפשר לעצמכם, בררו לכמה זמן תוכלו לסגור את הכסף.

אם ייתכן שיעלה צורך בכספים שאתם מתכוונים לסגור בשבועות או בחודשים הקרובים – תוכלו לסגור את הסכום בפיקדון קצר מועד ליום, לשבוע או לחודש.

שימו לב, ניתן לחדש את סגירת הפיקדון – אולם לא מומלץ לשבור את הפיקדון לפני תום התקופה שבחרתם לחיסכון, משום שהדבר יהיה כרוך בתשלום קנסות, שכנראה יהיו גבוהים מהרווחים בפיקדון. לכן היו זהירים בבחירת מועד הסיום, ובחרו במועד הקצר ביותר בידיעה שתוכלו לחדש את הפיקדון שוב ושוב.

לאחר שבחרתם את הסכום וטווח הזמנים האפשרי – הגיע הזמן לברר מהם הפיקדונות שמציע הבנק שבו מתנהל חשבון העובר ושב – בחלק מן הבנקים מציעים הטבה בריבית למי שמפקיד כספים לפיקדון דרך אתר האינטרנט, לכן אם אתם רגילים לעקוב אחרי חשבונכם דרך אתר האינטרנט של הבנק – בדקו אפשרות לסגור כספים בפיקדון בדרך זו.

פיקדונות שקליים - איפה תקבלו את הריבית הגבוהה ביותר בהפקדה של עד מיליון שקל?

האם ריבית שלילית על פיקדונות אפשרית?

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

ענת גלעד

ענת גלעד

ענת עורכת וכותבת זה עשור בעיתונות הכתובה - ידיעות אחרונות ומעריב. תחומי העניין העיקריים שלה - רווחה, זכויות עובדים, קריירה, משפט.
הצטרפה למערכת הון בתחילת 2019.

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות