fbpx
מדריכי השקעות

השקעה בכלי נגינה - גיטרה או כינור?

pixabay
מעודכן ל-07/2019

עם הדיבורים על הפחתות הריבית של הפד', מלחמת הסחר, האטה בשווקים בעולם, היחלשות הדולר,שוב מדברים על השקעות אלטרנטיביות, השקעות שלא חשופות לשוק ההון ובהן בעיקר השקעות נדל"ן, השקעות בזהב ואומנות וכן השקעות נוספות כמו רכבי אספנות ויין. השקעה נוספת כזו היא השקעה בכלי מיתר עתיקים, או בעלי חשיבות היסטורית.

בעולם השקעה בכלי נגינה עתיקים, ובעיקר כלי מיתר, הפכה השקעה פופולרית, שלא מבוקשת רק אצל בעלי הון אלא גם אצל מוסדות כמו בנקים  ומדינות והסיבה שכלי מיתר עתיק, שמור ונדיר רק מעלה מערכו.

הערך של כלי מיתר עתיק עולה ב-5%-10% בכל שנה, ואפילו בזמן משברים כלכליים כמעט לא מאבד ערכו אלא ערכו נשמר. אבל השקעה בכינור עתיק היא לא הוצאה זולה כלל. מחיר מינימלי לכינור עתיק הוא 60-50 אלף דולר. אחד הכינורות היקרים בעולם נמכר ב-5 מיליון יורו ב-2008 לאחר שנמכר ב-96 ב-200 אלף דולר. על פי האגדה כינור זה נזרק לפח על ידי היורשים.

איך יודעים שמדובר בכלים עתיקים? בהרבה  מהכלים יש מסמכים, אך  לא תמיד כאלו בנמצא. מומחים יכולים לזהות לפי איכות הבנייה והצליל שמדובר בכינור עתיק.  גם כינורות שהם לא עתייקים מעלים את ערכם אם מדובר בכינורות עבודת יד או נדירים. כמו כן יש עליהם תוויות אך יש לברר שלא מדובר בזיופים. כיום יש מומחים שיכולים לבדוק  באמצעות כלים טכנולוגיים.  כינורות סטרדיווריוס  שנבנו על ידי  בונה הכינורות האיטלקי אנטוניו סטרדיווארי במאה ה-18, נחשבים לכלים היוקרתיים ביותר, ולכן חשופים יותר לזיופים. הסיבה למחיר הגבוה של הכינורות העתיקים ושהם מעלים מערכם היא שצליל הכינור משתבח עם השנים. בכל מקרה היזהרו מזיופים:  מחלקת ההונאות במחוז חוף במשטרה חשפה ב-2011 הונאה מתוחכמת בהיקף של כמיליון אירו, במסחר בכלי הנגינה.

כלי מודרני יותר שהפך לכלי להשקעה הוא הגיטרות ,כולל גיטרות חשמליות מודרניות יותר. מחירי הגיטרות מטפסים בעקביות בהתאם למותג, לפרסום של בונה הגיטרה , כשהעץ איכותי וכן כשהבעלים מפורסם. להבדיל מכינורות, גיטרה הוא כלי מאוד פופולרי שלא מיועד רק לבנקים, אספנים ונגנים מקצועניים.

בעוד הצרכנים יכולים להסתפק בגיטרה זולה יותר ולחסוך המון כסף ועדיין לקבל עבודה טובה, המשקיעים מחפשים את הכלים האיכותיים יותר. התחום הכי צומח בשנים האחרונות הם גיטרות של מפורסמים , כך דיוויד גילמור מכר את אוסף הגיטרות שלו במחיר שיא של 21 מיליון דולר. ג'ים אירסיי, הבעלים של קבוצת הפוטבול אינדיאנפוליס קולטס הגיש את ההצעה הזוכה עבור הגיטרה. במגזין וינטאג' גיטר  יצרו מדד של גיטרות נחשבות שיוצרו בשנות השלושים עד השבעים במחירים של 3,600-10,000 דולר.  בתקופה של 17 שנה השיג תשואה ממוצעת של 12% עם סטגנציה במחירים בתקופות של ירידות.

אפשר להשקיע גם  באמצעות קרנות כמו  קרן גידור של חברת ההשקעות אנקורג' קפיטל פרטנרס, שהשיקה קרן גידור בהיקף של 100 מיליון דולר. הקרן, Guitar Fund, משקיעה בגיטרות לאספנות ובגיטרות של זמרים מפורסמים.

כמו הכינורות גם גיטרות הם כלי מיתר מעץ, שעל פי מומחים הצליל שלהם משתבח עם השנים. אז גיטרה או כינור? מבחינת תשואה הגיטרות והכינורות מניבים תשואה דומה עם יתרון קטן לגיטרה, אלא שההשקעה בגיטרה יותר זולה וגם יש יותר היצע של גיטרות לעומת כינורות עתיקים. עם זאת, אם מראש יש לכם סכום כסף יפה, התשואה בכינור יכולה להניב סכומים גבוהים מאוד.

לימודי גיטרה - כמה עולה ואיפה עדיף

פריטי אספנות ועתיקות - כמה זה שווה והאם כדאי להשקיע?

כמה עולה אמן לאירוע - רוצים זמר, סטנדאפיסט, אומן חושים? הנה המחירים

 

 

 

 

 

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות