חדשות    

חופשה ללא תשלום? מגיעים לכם דמי אבטלה

חופשה, קרדיט:shutterstock

עקב המשבר בענף התיירות, יותר ארגונים  מוציאים את עובדיהם לחופשה ללא תשלום, בהם התאחדות המלונות ורשות שדות התעופה. מדובר בהפסקת עבודה לכל דבר.

לפי פרסום שירות התעסוקה  עובד שייצא לחופשה ללא תשלום בשל משבר הקורונה יוכל להתייצב בשירות התעסוקה ולקבל דמי אבטלה. בשירות התעסוקה הוסיפו כי אם המעסיק הוציא עובד לחופשה ללא תשלום (חל"ת) והוא צפוי לחזור לעבודה בתום תקופת המשבר – השירות נערך לכך.

על רקע העובדים בבידוד ניתן גם לבצע רישום ראשוני ללשכת התעסוקה באתר.  הרישום באתר יוכר בכפוף להגעה ללשכה בתוך 14 יום מסיום הרישום. דורש העבודה יכול לבצע יחד עם מתאם ההשמה את הרישום הראשוני בלשכה. כמו כן העובד יידרש לחתום על טופס "הצהרה בעקבות משבר לאומי"– שבו יצהיר בחתימתו כי למיטב ידיעתו בכוונת מעסיקו לשוב ולהעסיק אותו. החל ממועד החתימה על ההצהרה יידרש העובד להתייצב אחת לחודש בין התאריכים 21-15 לחודש, בלשכת התעסוקה. אם תימצא עבורו הצעת עבודה מתאימה, המתאם רשאי להפנותו לעבודה באמצעות הפניה טלפונית או זימון ללשכה למתן הפניה.

עובד שלא שב לעבודה

אם העובד לא ישוב לעבודה עליו להתייצב ביום ובמשמרת ההתייצבות הקבועה שנקבעה לו במעמד הרישום הראשוני.

כמו כן יש לזכור כי במקביל לרישום בלשכה יש להגיש תביעת אבטלה במוסד לביטוח לאומי. ניתן להגיש תביעה גם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי. אם  העובד חזר לעבוד – עליו לעדכן את מוקד שירות הלקוחו

דובר שירות התעסוקה מציין כי "שירות התעסוקה פועל לשיפור השירות וצמצום הבירוקרטיה לעובדים הנאלצים לצאת לחופשה ללא תשלום החל מיום 1.3.2020 . דורשי עבודה אשר למיטב הבנתם צפויים לחזור להיות מועסקים בתום תקופת המשבר, יוכלו לבצע רישום ראשוני בלשכה ולאחר מכן יידרשו להתייצב בלשכת התעסוקה אחת לחודש, עד לתום תקופת המשבר והחל"ת או הפנייתם לעבודה מתאימה".

חופשה ללא תשלום – מתי מקבלים ואיך נערכים

רוב עובדי רשות שדות התעופה ייצאו לחופשה ללא תשלום