fbpx
ביטוח

כיסוי על נזקי צנרת בביטוח הנכס - כנראה שכדאי ללכת על הכיסוי באמצעות שירות של אינסטלטור פרטי

תמונה:PIXABAY
מעודכן ל-11/2018

בישראל מבוטחים למעלה ממליון וחצי אנשים בביטוח דירה. רבים מהמבוטחים מחוייבים לבטח את דירתם במסגרת ביטוח המשכנתא. מתוך המבוטחים האלו לכמיליון יש גם כיסוי ביטוחי ניזקי צנרת בנכס. חברות הביטוח, בדיוק כמו שהן עושות בביטוחי הרכב עם מוסכי ההסדר ועם חברות הגרירה ושירותי הדרך, מעסיקות גם לצורך תיקוני האינסטלציה שלהן חברות קבלניות אשר הן אלו אשר אמורות להעניק את השירות למבוטחים.

עד לפני כשנה היו חברות הביטוח משלמות סכום קבוע מראש לקבלני האינסטלציה איתן הן עבדו ואלו מצדן התחייבו לטפל בפניות המועברות אליהן מחברות הביטוח. המודל הזה גרם לכך שהאינטרס של חברות האינסטלציה, שכבר קיבלו את התמורה מראש, יהיה לבצע כמה שפחות עבודות, ולהשקיע כמה שפחות בתיקונים שכבר לקחו על עצמן. הן חשבון פשוט הכסף כבר בכיס ועכשיו כדי להרוויח יותר צריך להוציא פחות.

על מנת לצמצם עוד יותר בעלויות החברות הקבלניות של חברות הביטוח היו שוכרות קבלי משנה בעצמן לביצוע העבודות.

והבעיה אולי החמורה מכולן היא שאף אחד לא פיקח על מה שעשו האינסטלטורים שהגיעו לבסוף לנכסי הלקוחות.

לפני מספר חודשים נכנסה לתוקף רפורמה אשר היתה אמורה לשפר את המצב. על פי הרפורמה הוטלה האחריות על הטיפול בנזקים על חברות הביטוח.

על פי ההוראות החדשות חברות הביטוח מחוייבות לספק שירות תוך עמידה ביעדי זמן מוגדרים מראש. ההוראות אף מטילות סנקציות על חברות ביטוח שלא יעמדו ביעדים אלו. כמו כן הופסקה השיטה לפיה התשלום מועבר לחברות האינסטלציה באופן גלובאלי אלא שהתשלום להן יעשה על פי כל עבודה ועבודה.

עוד סעיף ברפורמה כלל אפשרות של דירוג האינסטלטור על ידי המבוטח שאותו חייבות חברות הביטוח לפרסם באתר האינטרנט שלהן.

יש שלש אפשרויות לכיסוי של נזקי צנרת ברכישת ביטוח לדירה. אפשרות אחת היא לרכוש ביטוח ללא כיסוי כלל. האפשרות השניה היא לרכוש ביטוח עם כיסוי לנזקי צנרת כשהשירות ניתן על ידי חברת שירות. האפשרות השלישית שלא רבים מודעים אליה היא שיש אפשרות לרכוש את הכיסוי כשאת השירות נותן אינסטלטור פרטי על פי בחירת הלקוח.   

אבל, בתמורה לשירות הטוב יותר שאנחנו אמורים לקבל תמורת הכסף, גם משלמים היום יותר כסף עבור הכיסוי. אם לפני הרפורמה התוספצ לכיסוי על נזקי צנרת היתה כ-350 שקל, היום היא עומדת על מעל ל-600 שקל.  כיסוי ביטוחי לאינסטלטור פרטי עולה כ-800 שקל.

חברת שירותי האינסטלציה לחברות הביטוח הגדולה ביותר בארץ היא חברת "נתב" אשר נותנת שירותים למעל ל-50% מהפוליסות. בנוסף לנתב פועלות בשוק גם מילגם, פמי פרימיום ונץ.

מתברר שחברת נתב היא בעצם חברת שחר ששינתה את שמה ואשר היתה אחראית למתן שירות למעל ל-65%  מהפוליסות ושאחראית לכל התלונות והשירות הלקוי בעתיו נקבעה הרפורמה.

כנראה שמי שרוצה לקבל שירות כמו שצריך צריך לשלם מעט יותר ולהסתמך על אינסטלטור פרטי. איסטלטור פרטי מקבל גמול גבוה יותר מחברת הביטוח ולכן יש לו אינטרס גדול יותר לעבוד איתה ולבצע את העבודה כמו שצריך.

גם לחברות הביטוח יש אינטרס לעבוד עם אינסטלטור פרטי שחוסך מהן את ההתעסקות עם התיווך של חברות השירות.

אבל, מסתבר שהפיקוח על הביטוח אינו ממהר לאשר לחברות הביטוח למכור ביטוחים בלי לתת את האפשרות לבטח באמצעות חברת שירות. הפיקוח על הביטוח מעוניין שבמקרה כזה חברות הביטוח יורידו את המחירים ולכך חברות הביטוח לא מוכנות.

אבל מישהו צריך לקחת אחריות. אם מסתבר שבעקבות הרפורמה הצרכנים הישראלים לא מקבלים שירות טוב יותר, כנראה שצריך לעשות סדר עמוק יותר בתחום המורכב הזה.

ביטוח - למה צריך ביטוח? מהם סוגי הביטוח הקיימים?

עשיתם ביטוח משכנתא לפני 2005? בדקו שהוא בתוקף

 

מלאו פרטים וקבלו הצעה והסבר מגוף מוביל, מדוע כדאי לכם לשים חלק מהכסף שלכם בניהול תיקים 

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

יואב בהט

יואב בהט

יואב ניהל את מחלקת התוכן והנתונים של חברת איי-אונליין במשך שנים רבות. שם נחשף לכתיבה, עריכה והכרות מעמיקה עם שוק ההון.
יואב כותב באתר הון לצד תפקידו כרכז כתבים.
תחומי הסיקור של יואב, הם בעיקר - שוק ההון והשקעות; פנסיה וביטוח; ושוק הנדל"ן.

השאר תגובה

תגובה 1

  • אני מבוטח בחברת הראל היתה לי הצפה במטבח והם שלחו לי מחברת מילגם אינסטלטור שמצא את הניזלה ואמר שכול הצינור רקוב וצריך להחליפו אבל הוא מקבל כסף רק עבור תיקון הנזילה לכן הוא יסתום את החור בכך שישפוך מלט וזה יהיה טוב רק לזמן קצר אם אני רוצה החלפת הצינור זה יעלה לי 5000 שקל במזומן. נכנעתי לדרישתו

שינוי גודל גופנים
ניגודיות