fbpx
יש לך שאלה?
מדריכי השקעות

מכפיל רווח - מה זה? איך מחשבים אותו? ואיך הוא עוזר לנו להחליט איזו מניה לקנות?

"מכפיל רווח". בטח נתקלתם במונח הזה פעמים רבות. הוא מופיע כמעט בכל ניתוח של שוק מניות וחברות, אבל אתם באמת יודעים מה המשמעות שלו?

מכפיל רווח הוא כלי חשוב בניתוח כדאיות בהשקעה. הוא נפוץ בעיקר בהערכות שווי של מניות, אבל לא רק. אבל חשוב לזכור, נפוץ ככל שיהיה, ישנם עוד פרמטרים רבים שקובעים אם השקעה מסויימת היא יקרה, זולה או שבמחיר הנכון. אז מה זה בעצם מכפיל רווח? איך מחשבים אותו ומתי משתמשים בו?

מה המשמעות של מכפיל רווח?

המשמעות של המכפיל היא בעצם מענה על השאלה: אם היינו קונים היום את מניות החברה, בתוך כמה זמן נקבל את השקעתנו בחזרה באמצעות רווחי החברה? זאת בהנחה שהרווחים של החברה ישארו קבועים.

למשל: אם חברה נסחרת במכפיל 10, הכוונה היא שאם נרכוש את מניותיה היום, בתוך 10 שנים, יחזירו הרווחים את ההשקעה, ולאחר מכן, נתחיל להרוויח. אם נרכוש עסק במליון שקל, ובכל שנה העסר ירוויח 100 אלף שקל, בתוך עשר שנים נחזיר את ההשקעה ורק אחר כך נתחיל להרוויח.

אם נקנה חברה שנסחרת בבורסה, ושערה יעלה בעוד רווחיה ישארו קבועים, נקבל מכפיל גבוה יותר והמניה תיחשב ליקרה יותר.

דרך החישוב

בגדול, החישוב הוא מאד פשוט. המכפיל מבטא את היחב בין הרווח הנקי של המניה לשווי השוק שלה. אם רוצים לחשב את המכפיל השנתי של מניה, לוקחים שווי השוק של המניה ומחלקים אותו ברווח הנקי של המניה ב-12 החודשים האחרונים. זהו מכפיל היסטורי המתבסס על נתונים הסטוריים ידועים. אפשר במקרה הזה להשתמש בשווי השוק שהיה ידוע בסוף הרבעון האחרון, או בשווי השוק האחרון הידוע.

אבל, ייתכן שמאז שפורסמו הדו"חות הכספיים של החברה,חלו שינויים ויש לנו אפשרות לחזות מה יהיו הרווחים של החברה או שהיא בעצמה פירסמה תחזית רווח, או שאנליסטים פרסמו תחזיות על הרווח הצפוי של החברה לרבעון האחרון או לשנה כולה. במקרה כזה לוקחים את הרווחים שכבר יודעים עליהם,למשל של שני הרבעונים האחרונים ומברים אליהם את הרווחים הצפויים בשני הרבעונים הקרובים, וכך מקבלים אומדן של רווחים צפויים במשך השנה.

מחלקים את שווי השוק הנוכחי בסך הרווח השנתי הצפוי ומקבלים את מכפיל הרווח השנתי הצפוי.  

איך משתמשים במכפיל כדי להשוות בין חברות?

אם מסתכלים על הטבלאות המשוות את מכפילי המניות בבורסה, ניתן לראות מניות שנסחרות במכפיל נמוך מאד של פחות מ-7 ויש מניות שנסחרות במכפיל גבוה מאד של מעל ל-50. אם כך - האם המניות עם המכפיל הנמוך יותר הן גם הכדאיות יותצר להשקעה? לא בטוח. וכאן צריך להבין את המשמעות השניה של המכפיל. מכפיל גבוה מבטא גם את הציפיות של השוק לגבי רווחיה העתידיים של החברה. לכן, לרוב נראה חברות רווחיות מאד הפועלות בשווקים מסורתיים הנסחרות על פי מכפיל נמוך יחסית לכלל השוק, ומצד שני, חברות שלא מרוויחת כמעט, עם מכפילים גבוהים מאד. לכן, הדרך הנכונה להשוות מכפילים היא בין חברות בעלות אותם מאפיינים כמו למשל בין חברה העוסקות במסחר אלקטרוני לבין חברה מתחרה שלה. השוואה על פי מכפיל בין חברות ממגזרים בעלי מאפיין צמיחה שונה, תיתן תוצאות מטעות.

למשל טוויטר ופייסבוק. שתיהן חברות העוסקות ברשתות חברתיות. פייסבוק נסחרת לפי מכפיל 27 וטוויטר לפי מכפיל 114. מצד אחד, אם רווחי שתי החברות יישארו כמו שהם היום, המשקיעים בפייסבוק יחזירו את השקעתם בתוך 27 שנים. המשקיעים בטוויטר יחזירו את השקעתם בתוך 114 שנים. בשתי החברות, לכאורה, לא כדאי להשקיע, הרי המשקיע יזכה לראות רווחים מהשקעתו בעוד הרבה שנים ובמקרה של טוויטר, סביר להניח שלא יראה כלל.

אולם, המכפיל של טוויטר מבטא הנחה של המשקיעים שהצמיחה של טוויטר תהיה מהירה מאד והרווחים שלה יגדלו. בפייסבוק לעומת זאת, הציפייה היא לצמיחה איטית יותר, ולכן המכפיל נמוך יותר.

אם היה מדובר בחברות עם מאפיינים זהים ומכפילים שונים, ניתן היה לאמר שהחברה עם המכפיל הנמוך יותר, כדאית יותר להשקעה.

אז כשבאים לבדוק באיזה מניה להשקיע, כדאי מאד להכיר את מכפיל השוק ולהבין את המשמעות שלו, לצד כלים אחרים לבחינת כדאיות השקעה. חשוב להבין מה הרקע של החברה, את התחום שבו היא פועלת, את המתחרות, מהו קצב הצמיחה בענף וכן לבדוק פרמטרים אחרים שיסייעו להעריך את כדאיות ההשקעה.

IPO  - הנפקה ראשונה לציבור; האם כדאי להשקיע במניות כאלו?

 

מלאו פרטים וקבלו הצעה אטרקטבית לקופת גמל להשקעה

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

יואב בהט

יואב בהט

יואב ניהל את מחלקת התוכן והנתונים של חברת איי-אונליין במשך שנים רבות. שם נחשף לכתיבה, עריכה והכרות מעמיקה עם שוק ההון.
יואב כותב באתר הון לצד תפקידו כרכז כתבים.
תחומי הסיקור של יואב, הם בעיקר - שוק ההון והשקעות; פנסיה וביטוח; ושוק הנדל"ן.

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות