fbpx
מדריכי השקעות

מסחר בחוזים עתידיים - מה זה בדיוק ואיך הפכו לכלי השקעה פופולרי

קרדיט: shutterstock
מעודכן ל-10/2019

מה זה חוזה עתידי

לא מעט אנחנו שומעים בשוק ההון על חוזים עתידיים. מתברר שזה כלי שמושך אליו עניין רב. חוזה עתידי הוא למעשה התחייבות הדדית בין מוכר לבין קונה  שהמוכר יספק לקונה סחורה, מטבע, נייר ערך וכו' במועד שיחול בעתיד, בעוד שהמחיר כבר נקבע מראש  בחוזה, אך התשלום יתבצע רק כשיימסר הנכס. מטרת  החוזה העתידי להפחית את הסיכון שבמסחר.

המסחר בחוזים עתידיים מאפשר חשיפה לנכסים מגוונים, מלבד ניירות ערך, ובהם סחורות,  מטבעות ואפילו בקר. המסחר בחוזים עתידיים אפשרי בחו"ל ובכל שעות היממה ונעשה בקלות  דרך חשבון ההשקעות.

אילו סוגי חוזים עתידיים יש

יש שני סוגי חוזים עתידיים עיקריים,

 Forward - הוא  חוזה לא קונבנציונלי, ומותאם אישית לסוג הנכס, למחיר, משך החוזה ועוד.  זה נסחר בחדרי עסקאות בבנקים . נכס הבסיס שלו הוא מט"ח, והביטחונות הם כ- 10% מגובה העסקה. תנאי החוזה מוסכמים בין הצדדים.

 Future - הוא חוזה קונבציונלי המורכב מתנאים קבועים ובסיסיים לגבי סוג הנכס, מחיר, משך החוזה עוד, וזה נסחר בבורסות השונות. נכסי הבסיס במקרים אלו יכולים להיות ניירות ערך, סחורות, מטבעות וכו'. המוכר והקונה מפקידים בטחונות, הנקבעים בבורסה, כערבון למימוש החוזה.  במקרה שרמת הביטחונות לעמידה בחוזה יורדת מתחת לסף הנדרש, על הצדדים להפקיד כספים מיד כדי להשלים את הביטחונות או לבצע פעולת מסחר לסגירת ההתחייבות ולספוג את ההפסד.

צורת המסירה בשני סוגי החוזים יכולה להיות כספית או פיזית

מי משקיע בחוזים עתידיים

סוג אחד של משקיעים בחוזים עתידיים הם ספקולנטים.  ספוקלנטים הם משתמשים פרטיים או מוסדיים בשוק ההון, המשקיעים בחוזים עתידיים. הם צופים שינווי מחיר בנכס הבסיס ושואפים לגרוף מכך רווח. אם משקיע חושב שמחיר נכס צפוי לרדת, אותו משקיע ימכור חזוה עתידי על אותו נכס. ולהפך, קונה חוזה עתידי  צופה עלייה במחיר נכס

סוג אחר הם המגדרים, כמו בקרנות הגידור,  אלו רוצים להגן על השקעותיהם מפני הסיכונים הכרוכים בשוק ובכך בעצם לנסות למזער הפסדים. אז משקיע שמעוניין להגן על עצמו מעליית ערך נכס יקנה חוזה עתידי על הנכס. כך אם מחיר הנכס יעלה, הוא מגובה באמצעות החוזה העתידי.  רוב המשקיעים בחוזים עתידיים הם מוסדיים שרוצים להגן על לקוחותיהם.

סוג דומה הם משקיעי ארביטראז' - אלו  משקיעים בחוזים עתידיים כדי לנצל פערי מחיר בנכסים בשווקים במדינות השונות לעשיית רווח.

מה היתרון של חוזים עתידיים

חוזים עתידיים נעשים במינוף קטן, סכום ההשקעה קטן ביחס לסכום העסקה, והסיבה היא שהמשקיעים נדרשים להשקיע רק את הביטחונות עד מימוש החוזה. כך שאפשרי לגרוף רווח בזמן קצר.

עד כמה חוזים עתידיים אמינים

יתרון נוסף של חוזים עתידיים הוא שהמוכרים והקונים אינם מוכרים זה לזה והתחייבויותיהם הן כלפי  הבורסה. כמו כן מחירי החוזים העתידיים משקפים את העסקאות האחרונות שנעשו בהם והם אינם מושפעים משינויים חדים בשוק וממתווכים

למה בעיקר משמשים חוזים עתידיים כיום

כיום רוב הסחר בחוזים עתידיים נעשה כהשקעה לגריפת רווח, ורוב הסוחרים אינם מחכים למימוש החוזה ולקניית הסחורה בפועל.

האם אפשר לדעת מה הצפי לערכו של חזוה עתידי

כמו בכל השקעה, אין ודאות מוחלטת והרבה מהתוצאות מתוודעות רק בטווח הארוך. אבל יש כמה כלי מסחר וכלים טכנולוגיים שמעריכים את התוצאות, בעיקר בבתי ההשקעות השונים

מה העמלות

חוזים עתידיים נסחרים בבורסות, ללא המתווכים בין הסוחרים. כך, במסחר בחוזים המרכזיים אשר לא סובלים מחוסר נזילות, המרווח בין שער הקנייה לשער המכירה נקבע כמרווח המינימלי האפשרי. למשל, כרבע נקודה בחוזה על מדד הנאסד"ק 100 . מספרים אלו הופכים את החוזים העתידיים כחסכוניים ביותר ביחס עמלות .

הבורסה מעודדת מסחר באופציות – איך? למה וכמה?

CFD/ חוזה הפרשים - המדריך המלא!

אופציות - המדריך המלא

מהן מניות דואליות?

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות