fbpx
חדשות

מענקים חדשים למובטלים וחל"ת בדרך- היכנסו לבדוק זכאותכם

FREEPIK

משרד האוצר הפיץ טיוטת הסכם להערות הציבור על פיו יינתנו מענקים למובטלים בעבור השתלבות בשוק התעסוקה לאחר תקופת אבטלה ממושכת בשל התפרצות נגיף הקורונה. ויש גם מחשבון לבדיקת זכאותכם.

לאור משבר הקורונה והמצב הכלכלי שנוצר בעקבותיו, החליט שר האוצר לסייע באופן חד פעמי למי שהיה מובטל במשך תקופה ממושכת בעקבות התפרצות נגיף הקורונה ולהעניק לו מענק בסכום של 2,000 שקלים. למענק יהיה זכאי כל מי ששולמו לו דמי אבטלה בעבור תקופה של לפחות 100 ימי אבטלה, בין אם רצופים ובין אם לאו, החל מיום 1 במרץ 2020 ועד ליום 17 באוקטובר 2020. זאת, בתנאי שהשכר הקובע שלו טרום המשבר היה נמוך מהשכר היומי הממוצע במשק.

על פי טיוטת ההסכם, בני זוג הזכאים שניהם למענק חד פעמי, יהיו זכאים כל אחד מהם לתוספת למענק בסכום של 500 שקלים. התשלום יועבר על ידי המוסד לביטוח לאומי ישירות לחשבון הבנק שאליו משולמים דמי האבטלה.

בנוסף, במטרה לסייע למובטלים לאחר תקופת אבטלה ממושכת לחזור למעגל התעסוקה, החליט שר האוצר לתת מענק לעובד שיחזור לעבודה לאחר ה-17 באוקטובר 2020 והיה מובטל במשך 100 ימים קודם לכן שבגינם קיבל דמי אבטלה. המענק יינתן לאחר תקופת אבטלה ממושכת לחוזרים לעבודה בשכר נמוך מזה שעבדו בו בטרם אבטלתם. המענק היומי המקסימלי יהיה 200 ש"ח ליום ויינתן במשך ארבעה חודשים וכתלות בשכרם החדש. סכום המענק יכול להגיע לאלפי שקלים.

בהסכם בין האוצר לביטוח לאומי נאמר כי האוצר יממן את המענקים לאחר שביטוח לאומי יגיש חשבון מפורט על הסכום ששולם בפועל.

שר האוצר, ישראל כ"ץ מסר: "החלטתי על צעדים חשובים אלו כדי לסייע למי שמובטל תקופה ממושכת ונשחק בהכנסתו עקב התמשכות הסגרים לעבור את התקופה הקשה ובנוסף לעודד מקבלי חל"ת רבים לחזור למעגל התעסוקה. כל זה בנוסף לתוכנית רשת הביטחון, שמסייעת לעצמאים שכירים ובעלי עסקים. לצד זה אמשיך להאבק לחזרה מהירה של המסחר וכלל הפעילות במשק, כדי להחזיר את הכלכלה הישראלית לפעילות מלאה".

המענק החדש נועד לעודד מחוסרי עבודה לחזור לשוק העבודה, גם אם בעבודה החדשה שכרם יהיה נמוך מבעבודה הקודמת. במקרה כזה, עובד שקיבל דמי אבטלה לפחות 100 ימים מתחילת משבר הקורונה במרץ, וחזר לעבודה בשכר נמוך מבעבודתו הקודמת, יקבל מהמדינה מעין השלמת שכר מהמדינה עד לגבול מסויים. מהענק, שבפועל הוא מעין מענק עידוד עבודה מגיע לאחר שעלו טענות שבשל דמי האבטלה שהובטחו עד יוני 2021 למובטלים ועובדים בחל"ת, העובדים לא ממהרים לחפש עבודה כי הם מקבלים כיום כ-70% מהשכר שלהם ואין מהם אף דרישה..

המענק עדיין לא אושר באופן סופי ונמצא רק בשלב טיוטת הסכם והוא פתוח לציבור להערות, על מנת שהמענק יצא לפועל דרוש תיקון חקיקה ואת אישור הכנסת שיגיעו בחודש הקרוב.

בנינו לכם מחשבון על פי טיוטת החוק שפורסמה, על מנת שתוכלו לחשב האם גם אתם זכאים למענק.

מכיוון שהמענק עדיין לא עבר בחקיקה וכרגע נמצא רק בשלב הטיוטא, הקמנו מחשבון המבוסס על טיוטת ההצעה העדכנית ומשתמש בתנאים ובנוסחאות הקיימים בה. אם בעתיד התנאים או הזכאות תשתנה אנחנו נעדכן את המחשבון.

אלו הנתונים שיש להזין למחשבון:

  • מה מצבך נכון לעכשיו- האם אתם כרגע עדיין בחל"ת/פיטורין או שחזרתם לעבוד אצל המעסיק הקודם או בעבודה חדשה.
  • האם היית באבטלה לפחות 100 ימים בין 1 במרץ ועד ל-17 באוקטובר השנה?-  האם בין התאריכים 01.03.2020-17.10.2020 הייתם במצטבר 100 ימים במצב של חל"ת/פיטורין. 100 הימין לא חייבים להיות ברצף והם יכולים להיות במצטבר במספר תקופות שונות.
  • האם בן הזוג היה באבטלה לפחות 100 ימים בין 1 במרץ ועד ל-17 באוקטובר השנה?- אם שני בני זוג זכאים למענק, כל אחד זכאי לתוספת של 500 ש"ח למענק החד פעמי.
  • האם חזרת לעבוד ועבדת 30 ימים ברצף עד 31 בדצמבר 2020?- מתייחס למענק היומי. האם לאחר 100 ימי האבטלה המצתברים חזרת לעבוד בעבודה כלשהי(חדשה או במקום העבודה הקודם).
  • מהו השכר היומי שקיבלת לפני החל"ת?- השכר היומי הקובע המחושב בהתאם לשכר הממוצע היומי, שלפיו שולמו לאחרונה דמי האבטלה. זכאי למענק מי שהשכר הנ"ל נמוך מהשכר היומי הממוצע במשק שעומד כיום על כ-490 שקלים ליום.
  • מה השכר היומי שקיבלת כשחזרת לעבודה?- מה השכר היומי אותו העובד מקבל במקום העבודה הנוכחי לאחר החזרה מהאבטלה/חל"ת.
  • מה דמי האבטלה היומים שקיבלת?- חישוב המענק היומי משתמש בנתון של דמי האבטלה אותם היה מקבל העובד אם היה ממשיך להיות בחל"ת/אבטלה.

סכום המענק היומי

סכום המענק היומי ינתן עבור כל יום בחודש התשלום שבו עבד העובד. המענק היומי מוגבל בתקרה של ארבעה חודשים עד לסוף אפריל 2021.

גובה המענק היומי יהיה הנמוך מבין אלה:

  1. 200 שקלים חדשים
  2. הפרש חיובי בין 632 שקלים חדשים לבין השכר הקובע החדש.
  3. אם העובד חזר לעבוד בשכר נמוך יותר משכרו הקודם, אז המענק יהיה שיעור הירידה בשכר החדש בחודש התשלום, לעומת השכר הקובע הישן, כשהוא מוכפל בדמי האבטלה היומיים שהיו משתלמים למבוטח בחודש התשלום אלמלא היה עובד

בידקו עכשיו את זכאותכם:

 

עדכון-
אושר מענק חד פעמי בסך 2000 שקל למובטלי קורונה

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

Avatar

אלחנן בריסק

השאר תגובה

תגובה 1

שינוי גודל גופנים
ניגודיות