fbpx
מדריכי דירה ומשכנתא

מצמצמי דיור במקום משפרי דיור - עולם רכישת הנדל"ן של המבוגרים

מעודכן ל-07/2021

יותר ויותר מבוגרים מגלים שהבית שבו הם מתגוררים כבר אינו מתאים לצורכיהם. כבר לא צריך בית גדול אחרי שהילדים עזבו. גם אין סיבה בגיל המבוגר להחזיק בית שדורש הרבה תחזוקה. לכך נוספות צרות כמו מדרגות. בגיל מסוים זה כבר ממש "לא כיף" לגור בקומה שלישית בלי מעלית. בגיל הזה לרבים כבר יש גם כסף בצד וזה מאפשר להם לקנות דירות באזורים יותר מבוקשים וקרובים לעבודה או למתחמי בילוי. לדוגמה - מרכז תל אטביב נהנה בעשור האחרון מנהירה של מבוגרים שרוצים להיות קרובים למרכזי הבילוי - תיאטרון, מוזיאון, בתי קולנוע ועוד.

אז בעוד שבגילאים קודמים הם היו משפרי דיור - רכשו דירות גדולות יותר, מרווחות יותר. בגילאים מבוגרים יותר הם מעדיפים לצמצם את שטח הדירה. אגב, זה לא אומר בהכרח שהדירה פחות טובה או פחות יקרה, זה תלוי כמובן באזור. דירה קטנה בתל אביב יכולה להיות שווה כמו פנטהאוז בהוד השרון או כפר סבא.

מצמצמי הדיור הם לרוב בני זוג בשנות ה-60 לחייהם, שנותרו לבדם בבית שבו גידלו את ילדיהם, וכשהילדים עזבו את הבית, הם נותרו לבדם עם הרבה שטח מיותר, עם דברים  שצריך לתחזק, ועם בלאי טבעי.

פלח של חברות הנדל"ן

גם חברות הנדל"ן שמו לב לפלח שוק זה, שלרוב מבוסס יותר וגם נחסכות ממנו ההוצאות על הילדים, כך שיש להם כסף לעבור לדירה שמתאימה להם יותר ובאזור מתאים יותר.

על פי סקרי שוק, המבוגרים שאוצים לעזוב עושים זאת מכמה סיבות - ראשית,  הם לא רוצים מדרגות, אלא דיור שטוח, וכן מטבח גדול ופינת אוכל גדולה, עם חצר מרווחת כשמדובר בדירת גן, או מרפסת אם מדובר בדירה רגילה או פנטהאוז. הם גם לא מתלהבים משיפוצים. רבים מהזוגות האלו גרו בצמודי קרקע ורוצים להישאר או לעבור למרכז לסביבת מגורים תומכת. סיבה אחרת, מלבד הקיצוץ בעלויות השוטפות היא ההבנה שעכשיו זה הזמן שלהם לדאוג לעצמם ולצרכים שלהם ולא לדאוג לאחרים.

המעבר לא רק לתל אביב אלא בכלל למטרופולינים, כך בעומר ובלהבים יעדיפו לעבור לבאר שבע, ובמקום לטפל בבריכה ובגינות הם נהנים מאזור מבוקש ליד מרכז קניות ובילוי. באזור המרכז גם רמת גן וגבעתיים מבוקשות.

לא צריך משכנתא

מרבית מצמצמי הדיור בפרויקט, לא נעזרים במשכנתא, ומממנים את הדירה החדשה ממכירת הבית הישן או מחסכונות. הם גם משקיעים בעיצוב ובריהוט יותר, בהשוואה לזוגות צעירים  הרבה פעמים הדירה לא תהיה קטנה בהרבה אלא רק מספר החדרים, עם זאת אלו יהיו מרווחים יותר.

תגובות הילדים

תגובות הילדים מעורבות, יש כאלה שמאוכזבים שההורים עוזבים את המקום שהכירו כל השנים, יש כאלו ששמחים, יש כאלו שאפילו מרוויחים מכך שההורים עוברים למקומות קרובים יותר לאלו שבהם הם גרים בשכירות.

עודף כסף

יתרון גדול של רבים מצמצמי הדיור הוא שהם נותרים עם עודף, כי הדירה קטנה יותר, דורשת פחות תחזוקה ובעלת פחות אלמנטים יקרים. ובלי המשכנתא ועם ההון העצמי מהדירה הנמכרת זה יכול להיות נכון יותר וכלכלי יותר גם לתקופת הפנסיה.

למי מתאימות דירות 2 חדרים והאם כדאי להשקיע

לקבלת משכנתא בתנאים הטובים ביותר מלאו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם

  קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


  על המחבר

  דרור ניר קסטל

  השאר תגובה

  שינוי גודל גופנים
  ניגודיות