fbpx
ביטוח

עם היד על הדופק: שלושה כיסויים בביטוח הבריאות שכדאי לעדכן

מעודכן ל-11/2019

תחום הרפואה אמנם מתפתח כל הזמן, אבל הכיסויים שבפוליסות ביטוח הבריאות הישנות אינם מתעדכנים אוטומטית ■ הנה כמה דוגמאות לעדכונים שמהם נהנים בעלי הפוליסות החדשות, וכיצד תוכלו לעדכן את הפוליסה הישנה שלכם

הרפורמה בביטוחי הבריאות הפרטיים שהתחוללה ב-2016 יצרה פוליסות אחידות שהכיסויים שלהן אושרו על ידי רשות שוק ההון – כלומר, כל מי שרכש פוליסה לאחר הרפורמה הזו נהנה ממנגנון שדרוג אוטומטי. כשחברות הביטוח מעדכנות את הפוליסה שלהן בעקבות חידושים בענף, הלקוח מקבל אוטומטית את הכיסוי החדש, ללא צורך בהצהרת בריאות. חידושים אלו אינם מתעדכנים אוטומטית בפוליסות שנרכשו לפני פברואר 2016.

לאורך השנים חלו תמורות רבות בפוליסות הבריאות, במקביל להתפתחויות במדע ובטכנולוגיה. לכן, כדאי לאלה שביטחו את עצמם בביטוח רפואי פרטי לפני 2016 לבדוק מדי כמה שנים את הכיסוי שלהם, ולוודא שהוא תואם את ההתפתחויות בעולם הרפואה. הדברים נכונים ביתר שאת ככל שהפוליסה ישנה יותר, אלא שרוב בעלי ביטוחי הבריאות הפרטיים אינם מודעים לצורך לעדכן את הפוליסה שלהם אחת לכמה שנים ואינם דואגים לכך.

שימו לב, אין לראות בדברים אלה המלצה לביטול הפוליסה הוותיקה, מכיוון שיש בה יתרונות אחרים. ההמלצה היא להיות ערניים לתמורות בענף ולבחון מדי כמה שנים את הצורך בעדכון הפוליסה או בתוספת לחלק מהכיסויים הקיימים.

הכיסוי הביטוחי לתרופות

מבוטחים נוטים לחשוב שאם כתוב בפוליסה שיש להם כיסוי לתרופות מחוץ לסל, יש להם כיסוי מלא, אך הנחה זו היא שגויה. בפוליסות הישנות סכומי הכיסוי מוגבלים לעתים או שההגדרות אינן מותאמות לפיתוחים הטכנולוגיים המתקדמים בתחום הרפואה.

כך לדוגמה, בקטגוריות של "תרופות בהתאמה אישית". מדובר באישור לייבוא של תרופה עבור חולה ספציפי בגין מחלה מסוימת לפי התאמה גנטית – הכיסוי קיים בפוליסות החדשות, אך לא נכלל בחלק מהפוליסות שנרכשו לפני הרפורמה. כמו כן, פוליסות התרופות העדכניות כוללות גם כיסוי לתרופות שנמצאות בסל להתוויה אחרת — ולאו דווקא למחלתו של המבוטח. לדבריה, בעשור הקרוב צפויה התקדמות משמעותית נוספת במציאת תרופות למחלות — ולכן יש חשיבות גדולה לבחינת הכיסויים הקיימים.

כיסוי לפרוצדורות מחליפות ניתוחים

בזכות התפתחות הרפואה קיימים כיום טיפולים חדשניים שמאפשרים במקרים מסוימים להימנע מהליך כירורגי. טיפולים אלה הם חלק בלתי נפרד מפרק הניתוחים בפוליסות הבריאות שנמכרות לאחר הרפורמה. אולם בחלק מפוליסות הניתוחים הוותיקות לא נכלל כיסוי לטכנולוגיות מחליפות ניתוח. חשוב שתדעו שגם אם הכיסוי לא כלול בפוליסה שלכם, ניתן לרכוש אותו בנפרד, כתוספת לפוליסה.

כיסוי בגין פרוצדורות שאינן דורשות אשפוז

הנספח האמבולטורי (טיפולי חוץ) עבר גם הוא שינויים רבים במרוצת השנים, והוא שונה מחברה לחברה, הן בתקרות ההחזרים והן בכיסויים. אם שוקלים להחליף את הנספח האמבולטורי, מומלץ לעבור על הכיסויים הקיימים ולבדוק אילו כיסויים מתווספים ואילו כיסויים מתבטלים. ייתכן שתעדיפו לרכוש כיסוי נוסף, כדי לקבל את הכיסויים החדשים וגם להגדיל את תקרות ההחזר לכיסויים שכבר היו קיימים.

חלק מהפוליסות הוותיקות כוללות רק בדיקות אבחנתיות ובדיקות היריון לפי רשימה סגורה. עם השנים התווספו כיסויים, בהם בדיקות סקר לסרטן, אבחון גנטי לנשאות גן סרטני, בדיקת דנ"א עוברי בדם האם (NIPT) ושימור דם טבורי.

כדאי להישאר באותה חברה

עדכון של פוליסה ותיקה כרוך מלבד תוספת תשלום בגין הרחבת הכיסויים, גם בהליך חיתום רפואי (חתימה על טפסים הכוללים תיאור של המצב הרפואי הנוכחי של המבוטח ואישור חברת הביטוח). לכן, אם מעדכנים את הפוליסה, מומלץ לבצע את השינוי באותה חברת ביטוח, כדי לקבל רצף בגין הכיסויים החופפים, ולעבור חיתום רפואי רק בגין הכיסויים או ההרחבות שנוספו.

כלל ביטוח משיקה ממשק דיגיטלי לרכישת ביטוח בריאות

דברים שחשוב לדעת על ביטוח בריאות

ביטוח בריאות – כיצד עושים את זה בצורה נכונה

מלאו פרטים וקבלו הצעה והסבר מגוף מוביל, מדוע כדאי לכם לשים חלק מהכסף שלכם בניהול תיקים 

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

ענת גלעד

ענת גלעד

ענת עורכת וכותבת זה עשור בעיתונות הכתובה - ידיעות אחרונות ומעריב. תחומי העניין העיקריים שלה - רווחה, זכויות עובדים, קריירה, משפט.
הצטרפה למערכת הון בתחילת 2019.

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות