fbpx
מדריכי השקעות

פריטי אספנות ועתיקות - כמה זה שווה והאם כדאי להשקיע?

מעודכן ל-06/2019

להרבה היו תחביבים של איסוף, כמו איסוף בולים, מטבעות, שטרות או גם אוסף של חפצים גדולים יותר ועתיקות נדירות יותר. לא כל האוספים נאספו רק מתחביב, חלק קיוו שכשיעברו השנים הזמן יעלה את ערכם. האם הם צודקים?

הערכת שווי של פריט אספנים

הקושי עם פריטי אספנות הוא בעיקר הקושי להעריך את שוויים ונדירותם. אפשר להיעזר בשמאי, אך עלות שמאות לפריטי אספנות מסתכמת במאות שקלים ולרוב זה הסכום שיתגלה שבו מסתכם שווי האוסף.

אבל בכל מקרה כדאי עוד לפני בדיקת השמאי לבדוק היטב את האוסף ולראות אולי מתחבא בו משהו שיש בו חשד לנדירות או לייחודיות. סימן טוב לכך הוא להבחין אם מדובר באוסף חובבני או אוסף מקצועני. אומנם לאוספים של בולים שנלקחו ממעטפות בילדות או  מטבעות ושטרות שנאספו בחזרה מחו"ל יש ערך סנטימנלי, אך הערך הכלכלי שלהם לא רב.

יש לציין שנדירות לבדה אינה מספיקה, הפריט היה צריך להיות נדיר גם בתקופת ייצורו, לא נדיר מדי כך שלא יעורר עניין והוא צריך להיות פריט שהיה איכותי כבר בשנת הייצור וכמובן אותנטי. אם פריט מסוים  יש מאחוריו סיפור מעניין או בעלים מעניין גם אז ערכו יעלה. כמו כן לעתים אספנים או מפורסמים דוחפים ערך של פריט מעלה.

חנויות אספנים

מי שמכיר את התוכנית "היסטוריה למכירה" ודאי נחשף לסוחרים המעריכים את שווי הפריט, בעל ערך או גרוטה. חנויות אלו הן בעלות עניין, לכן יש סכנה שיעריכו בחסר פריט יקר. אפשרות טובה היא לפנות לכמה חנויות כדי לקבל מושג ואומדן על שווי הפריט. כדאי שהן אלו יהיו חנויות מתמחות באוספים מהסוג שלכם.

אם ההבדל בין ההערכות הוא רק כמה מאות שקלים, סביר שמדובר בערך הריאלי ולכן יש לפנות למציע הערך הגבוה היותר. אם הצעה אחת חריגה בשוויה כלפי מעלה, אז כן כדאי לגשת לשמאי להערכת שווי. ייתכן שעליתם פה על משהו נדיר.

פריטי אספנות - מה קובע את הערך, עשו זאת בעצמכם

עוד לפני שמגיעים לחנות יש סממנים שנותנים הערכה ראשונית אם שווה משהו, ובראשם איכות החומר, בעיקר בולים ומסמכים. לספרים עתיקים יש ערך רב בעיקר אם נוצרו לפני המצאת הדפוס. לפריטי אספנות יכול להיות ערך רב אם הם מקושרים לסיפורים היסטוריים גדוליים,  אבל תלוי, מכתב מנפוליאון יהיה מן הסתם שווה ערך יותר ממכתב   מתקופת המלחמות הנפוליאוניות. וכדאי גם שיהיו מסמכים לצד הפריט, אם אפשרי.

בבולים אוסף בתפזורת לרוב אינו בעל ערך גבוה, לעומת אוסף שמור המסודר באלבומים. פריטים יקרי ערך או נדירים נמכרו תמיד באריזות מיוחדות, כך לגבי בולים נדירים, מטבעות או שטרות שהונפקו. את החתימות והחותמות ניתן לאמת בכמה דרכים, בין אם בקטלוגים או באינטרנט. במקרה של גיטרות לרוב מה שקובע את הערך הוא מי הבעלים ולכמה זמן שימשו אותו. אפילו נפתחה קרן לגיטרות עתיקות

בשטרות קטלוגים של הוצאת 'קראוזה' הם הנפוצים והמקובלים ביותר, ואלו כוללים תמונה, תיאור ומצב השטר. כמו כן אפשר להתייעץ עם עמותות אספנים מכל תחום שהרבה מהם מוכנים לייעץ בחינם.

מתי למכור את פריט האספנים

אם קיבלתם הערכת שווי גבוהה, אל תמהרו למכור את הנכס . אם מדובר בפריט נדיר, ייתכן מאוד שערך הפריט יעלה. כמו כן  מומחים ממליצים לא למכור את כל האוסף אלא לבדוק פריט פריט ואת שוויו, ודאי לא למסור הכול אלטע-זאכן, אפילו אם לא מדובר באוסף רשמי. ייתכן שיהיו בבית כמה מוצרים ישנים, תמונות וענתיקות בעלי ערך רב.

תשואה על פריט אספנים

תשואה על פריט תלויה בפריט ובעמידות שלו ואין שום גרנטיז, אבל אם הפריט נדיר מאוד ועמיד הערך שלו סביר שיעלה, ולא מעט, כך למשל ביל גרוס סיפר שמכר אוסף בולים נדיר ב-2.1 מיליון דולר ומכר אותו במעל 9 מיליון דולר.

בסביבת הריבית הנמוכה הפכו ההשקעות האלטרנטיביות השקעות כדאיות, ובהן השקעות בשעונים עתיקים, יין, יצירות אומנות ועוד. אפילו קמו קרנות ייעודית לתחום, אלא שמדובר בשוק תנודתי במיוחד. לא רק שרוב הקרנות הללו אינן מפוקחות אלא צריך להיפרד  מעשרות אלפי דולרים. בשנות השמונים למשל צמחה בועה בשוק איסוף הבולים

במקרים מסוימים שוק השעונות העתיקים הניב תשואות יפות: השעון היקר בעולם נמכר במכירה פומבית של סותביס ב-1999 תמורת 10 מיליון דולר לאספן אנונימי. זהו שעון כיס עשוי זהב, יחיד מסוגו, מתוצרת חברת פאטק פיליפ שיוצר לפני כ-100 שנה ונקרא Supercomplication (בתרגום חופשי: מורכב ביותר). השעון הורכב מ-900 חלקים, ופיתוחו ארך חמש שנים.

משקיע שרכש ב-1992 שעון רולקס מסדרה 6062 ב-37 אלף יורו, קיבל תמורתו ב-2009 445 אלף יורו - תשואה שנתית של 16% בשנה. שעון של פאטק פיליפ נמכר על ידי משקיע אחר במיליון דולר ב-2008 - פי עשרה מהמחיר שאותו שילם ב-1992, תשואה של 15% בשנה.

הבעלים של פריט אספנות

אחד הדברים שהכי  משפיע על ערך של ענתיקות הוא לאו דווקא שנת הייצור ולא רק הנדירות אלא גם  ואולי בעיקר הבעלים, למשל אוסף הגיטרות של דיוויד גילמור מפינק פלויד נמכר  ב-21 מיליון דולר, האקדח שהתאבד איתו ואן גוך נמכר ב-183 אלף דולר

פריטי אספנות פופולריים

פריטי אספנות שהופכים פופולריים בשנים האחרונות הם שעונים,  ריהוט, עתיק, גיטרות עתיקות, ספרים עתיקים ועוד.

רכב אספנות - מה זה, כמה זה עולה, למי מיועד

יש אלטרנטיבה - מה כדאי לדעת על השקעות אלטרנטיביות

השקעה באומנות - אפשרות סבירה לסביבת ריבית נמוכה

 

 

 

 

 

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות