fbpx
חיסכון פנסיוני

קרן פנסיה ברירת מחדל – מה זה והאם זה מתאים לכם?

מעודכן ל-05/2021

קרן פנסיה ברירת מחדל – מה זה?

מתי זה התחיל? והאם קרן פנסיה ברירת מחדל מתאימה לכם? כנראה לרובכם כן!

לפני שמחליטים רצוי קודם להבין מה זה בכלל קרן פנסיה ברירת מחדל וכמה דמי ניהול תחסכו אם תעברו אליה.

קרן פנסיה ברירת מחדל אמורה לעזור לאלו שאין מי שידאג להם להפחתת דמי הניהול. זו כוונה מבורכת של משרד האוצר והמפקחת על שוק ההון והביטוח;  זאת רפורמה אמיתית בשוק הפנסיה (וזו הסיבה להתנגדות הגדולה של גופי הפנסיה הגדולים).  בתחילת אוגוסט  2016 הוכרזו הזוכות בניהול קרנות פנסיה ברירת מחדל - מיטב דש והלמן אלדובי, והחל מנובמבר הן מנהלות קרנות פנסיה ברירת מחדדל בדמי ניהול מוזלים במיוחד (ראו עדכונים בתחתית הכתבה).


  מחשבון - כמה תרוויחו ממעבר לקרן פנסיה ברירת מחדל

 


המצב לפני הרפורמה היה מתסכל ביותר – קרנות הפנסיה גבו ועדיין גובות דמי ניהול גבוהים מהעובדים החלשים, בעוד שהעובדים המאורגנים תחת וועדים חזקים, משלמים הרבה פחות. מדובר על דמי ניהול משני סוגים – דמי ניהול על ההפקדות השוטפות (מקסימום של 6%) ודמי ניהול על הצבירה (מקסימום של 0.5%). בפועל, אם תבדקו את התשלום של עובדים בבזק, טבע, חברת החשמל, תעשייה אווירית, אל-על, ועוד, תגלו שהם משלמים דמי ניהול על צבירה בסדר גודל של 0.1%-0.2%, וגם בדמי הניהול על ההפקדות הם משלמים משמעותית פחות מהמקסימום. אבל לעובדים הלא מאוגדים במשק, אין את הכוח של עובדי טבע, בזק והחברות הגדולות – הם לא מגיעים כגוף אחד לקרן הפנסיה ובהתאמה מקבלים הנחה גדולה. מכאן, הרעיון של קרן ברירית מחדל – קרן שתאפשר לכל מי שרוצה, לנהל את החיסכון הפנסיוני דרכה, וזה יהיה בעלויות ניהול נמוכות.

קרן פנסיה ברירת מחדל - חישוב הרווח (חיסכון בדמי הניהול)

ולמה זה כל כך חשוב? דמי הניהול נוגסים חלק משמעותי מהשווי של הפנסיה שלכם. אם אתם משלמים דמי ניהול על צבירה של 0.5%, לעומת 0.2% - לכאורה זה אולי נראה הפרש זניח – 0.3%, אבל אם תגלגלו את זה על פני 20-30 שנה ואולי יותר, תגלו שהחוסך בדמי ניהול נמוכים מחזיק בקרן ששווה ב-20% יותר (ואף למעלה מכך). חשוב להדגיש – זה לא רק חיסכון של 0.3%, שמבטא בעצם תשואה גבוה יותר לחוסך בשיעור דומה – זה גם התשואה על גבי תשואה לאורך כל הדרך (ריבית דריבית), הכסף שנחסך מייצר תשואה נוספת (ועל פני זמן משמעותי). ולחיסכון הזה צריך גם להוסיף את החיסכון בדמי הניהול על ההפקדות. ולסיכום - קרן פנסיה ברירת מחדל תחסוך לכם סכום שמגיע להיקף של עשרות אחוזים מהיקף הקרן.

בקיצור, לדמי הניהול השפעה ניכרת על השווי של הפנסיה שלכם, וזה קריטי במיוחד בתקופה שבה הריבית אפסית והיכולת של גופי ההשקעה לייצר תשואה, נמוכה מאוד.

על רקע זה, האוצר והמפקחת על שוק ההון והביטוח בזמנו דורית סלינגר  בחרו קרן פנסיה ברירת מחדל שתסכים לגבות את דמי הניהול הנמוכים ביותר מאותם חוסכים שמשלמים דמי הניהול גבוהים ואפילו מקסימליים. החוסכים האלו, במקרים רבים, אפילו לא יודעים "שדופקים אותם". במקרים רבים אין להם ידע, אין להם יכולת להתמקח. במקרים רבים מדובר בעובדים שהגיעו למקום עבודה ואז הם משויכים אוטומטית לקרן הפנסיה של  מקום העבודה (קרן פנסיה שבחר המעסיק), אבל זו לא בהכרח הקרן הטובה (במקרים רבים ההיפך).

750 אלף עובדים משלמים דמי ניהול מקסימליים!

מדי שנה מצטרפים לשוק העבודה כ-150 אלף עובדים חדשים, וכיום יש 750 אלף עובדים שמשלמים דמי ניהול גבוהים מאוד (קרוב למקסימום). בעקבות הרפורמה, עובדים חדשים שלא הוצעו להם הטבות (הסדר פנסיוני מוזל), ישויכו אוטומטית לקרן פנסיה ברירת מחדל, ובה הוא ישלם פחות. כמה פחות? הכוונה שעל הצבירה ישולמו 0.25% ועל ההפקדות 2%, אבל בתנאי המכרז  מדובר על מקסימום של 0.5% מהצבירה ו-2% מההפקדות.

קרן פנסיה ברירת מחדל, תהיה אוטומטית לעובדים החדשים שלא מקבלים הוזלות בהסדר פנסיוני אחר. אבל עובדים וותיקים לא ייהנו מההליך האוטומטי הזה – הם יצטרכו לפנות  באופן אקטיבי ולבקש לעבור לקרן ברירית המחדל. ייתכן מאוד שכבר בשלב הפנייה, ינסו לפתות אותם בתנאים טובים יותר – כך שאתם חייבים לעשות זאת, מדובר על הרבה כסף.

עובדים שעוברים מקום עבודה ישויכו לקרן פנסיית ברירת המחדל, אלא אם למעביד יש הסדר פנסיוני מוזל באחת מקרנות הפנסיה הקיימות.

5 קרנות הפנסיה הגדולות – 96% מהשוק

המצב עד לפני שלוש שנים בשוק הפנסיה הוא ריכוזיות גבוה. חמש קרנות הפנסיה הגדולות -  מנורה מבטחים פנסיה, מגדל מקפת, "כלל פנסיה, הראל פנסיה והפניקס פנסיה, מחזיקות 96% מהשוק ובסכום אבסולוטי מדובר על היקף של 194 מיליארד שקל. על זה נגבו בשנה 1.4 מיליארד שקל (דמי ניהול מהצבירה ודמי ניהול מההפקדות). בקרנות האלו יש 3.8 מיליון חוסכים, מתוכם חצי חשבונות רדומים בהיקף של 34 מיליארד שקל. מדובר בחשבונות של אנשים שעברו מקומות עבודה, והקרן הקודמת נזנחה (אין בה הפקדות). הבעיה שבקרנות הלא פעילות יש לרוב דמי ניהול מקסימליים, ולכן חשוב לכם מאוד לבדוק אם יש לכם קרנות כאלו – כאן, תוכלו לאתר את הקרן שלכם, וכאן מדריך על איחוד קרנות הפנסיה.

על כל פנים, במקביל לרפורמה של קרן פנסיה ברירת מחדל, מנסים באוצר ובפיקוח על שוק ההון והביטוח להכניס יותר תחרות לשוק הפנסיה, והם מספקים הקלה לקרנות הקטנות. ההצעה שלהם תזכה אוטומטית בהפחתה של דמי הניהול – 0.05% בדמי הניהול על הצבירה, ו-0.5% בדמי הניהול על ההפקדות. כלומר, אם לדוגמה קרן קטנה תציע דמי ניהול על ההפקדה של 0.4%, זה ייחשב לה כ-0.35% (פחות 0.05% מהצעתה המקורית) ואותו עיקרו בדמי הניהול על ההפקדות. זה יתרון גדול שעשוי באמת להקפיץ את היקף הקרנות הקטנות.

הקרנות הגדולות חוששות

קרנות הפנסיה הגדולות חוששות מאוד - קרן פנסיה ברירת מחדל עלולה להסית את החוסכים מהקרנות שלהם. חלק מקרנות הפנסיה הגדולות  גם לא משתתף במכרז – אחרי הכל, זה סוג של גול עצמי.  אבל, נראה שלא ניתן לדחות את הקץ – באוצר הגדירו את ספטמבר כיעד לכניסתה של קרן הפנסיה ברירת מחדל. קרן זו תהיה מחויבת לדמי ניהול נמוכים במשך 5 שנים, כאשר המכרז לקרן הפנסיה הזו (ואולי קרנות פנסיה נוספות) יהיו לאחר 3 שנים.

חברות הביטוח שמנהלות את קרנות הפנסיה הגדולות פרסמו בדוחותיהם את המהלך הצפוי של האוצר והפיקוח על הביטוח – הקמת קרן פנסיה ברירת מחדל, כאחד מגורמי הסיכון המשמעותיים לפעילותן, וגם האנליסטים המכסים את תחום הביטוח רואים בקרן הזו פגיעה עתידית ברווחי הקרנות הוותיקות וברווח חברות הביטוח המחזיקות בקרנות.

ועד כמה החברות חוששות, ניתן להתרשם ממצגת של בני שיזף, המשנה למנכ"ל הפניקס (הנה המצגת של שיזף) . שיזף מתאר תרחיש קיצוני ביותר כתוצאה מהקמת קרן פנסיה ברירת מחדל. לגישתו, ההשקה של קרן פנסיה ברירת מחדל, תחסל את תחום ניהול החיסכון הפנסיוני דרך קרנות פנסיה, כאשר קרנות פנסיה יתמוטטו. טענתו שלא ניתן לנהל כספים בדמי ניהול נמוכים, אבל אלו שטויות – הגופים המוסדיים צריכים להתעורר ומהר ולהפנים שלרוב החוסכים אין בכלל צורך בניהול אקטיבי. הניהול האקטיבי – ניהול של ניירות ערך באופן שוטף , לא משיג תוצאות עודפות על פני המדדים עצמם. כלומר, מי שמשקיע לאורך זמן במדד מסוים, משיג תשואה טובה יותר מניהול דרך מנהלי השקעות שבוחרים ניירות ערך מאותו המדד. על רקע זה, בעולם הגישה הרווחת כיום היא ניהול פסיבי – ניהול עוקב מדדים. ניהול כזה (דרך תעודות סל וקרנות מחקות) הוא זול מאוד (אין צורך במנהלי השקעות רבים), וכאמור אם תוצאות לא פחות טובות מניהול אקטיבי.

ולכן, אין שום חשש לקרנות הפנסיה, הם פשוט יכולות להתייעל, ולעבור למודל מבוסס מכשירים עוקבי מדדים (כאן, תוכלו להרחיב על תעודות סל וקרנות מחקות – האם זה כדאי?).

בשורה גדולה לחוסכים

מכל מקום, טענתו של שיזף ושל חברות הביטוח האחרות היא שהמכרז של האוצר בעצם מחייב את קרן ברירת המחדל להציע לכל מי שרוצה להצטרף  את אותם דמי ניהול שהציעה במכרז. מנגד, קרנות הפנסיה האחרות אינן מחויבות לכך, ולכן התוצאה תהיה -  קרן ברירת המחדל תקלוט אליה את כל הלקוחות הכי פחות רווחיים, אלו שהקרנות הקיימות יהיו מוכנים לוותר עליהם, אלו שעלויות התפעול שלהם גבוהה מדמי הניהול שהם משלמים. ובמי מדובר ? עובדים בשכר נמוך שעדיין לא הגיעו לצבירה של סכום כסף משמעותי לגיל הפרישה, ולכן דמי הניהול וההכנסה מהם לגוף הפנסיה היא נמוכה. הטענה היא שבשביל להתגבר על חוסר הרווחיות,  קרן ברירת המחדל תשקיע פחות משאבים הניהול הכסף של, ותספק שירות פחות טוב.  והמסקנה של חברות הביטוח -  הקרן אמנם תהיה זולה, אך המחיר יהיה פגיעה בחוסכים. הטענות האלו, במקרה הטוב הן שטויות , ובמקרה הרע – הונאה. אפשר לנהל כספים גם בעלויות נמוכות יותר, והנה נקודה למחשבה – כמה מנהלי השקעות צריכים כדי לנהל 100 מיליון שקל? ובהמשך לשאלה זו – כמה מנהלי השקעות צריכים כדי לנהל 1 מיליארד שקל? האם משהו השתנה? גידול של ההיקפים הכספיים משמעותו יותר כספים מושקעים במכשירים/ ניירות ערך/ מדדים. זה הכל, אז יקנו יותר טבע, בזק, אגרות חוב ממשלתיות. אז יקנו בהתאמה יותר פייזר, גוגל, פייסבוק. האלוקציה (הרכב הנכסים) לא אמור להשתנות – המניות הן אותן מניות, האג"חים הם אותם אג"חים. אז אולי יצטרכו (בספק) יותר אנשים לתפעול ההשקעות, אבל לא פי 10 (כפי שעלו נכסי הקרן), וזה עוד מבלי להתייחס לכך שכל הניהול הזה יכול להיות דרך מכשירים פסיביים, בלי מנהלי השקעות כלל.

בפועל, דווקא ככל שהקרן גדולה, כך יותר מתאים שהיא תפעל דרך מכשירים פסיביים שהם נזילים יותר. כך היא נמנעת מלהגדיל (או להקטין כשיש פדיונות) אחזקות פחות סחירות, ככה היא נמנעת מלהשפיע על המחיר דרך הפעולות שלה.

ומכאן עולה מסקנה אחת ברורה – חברות הביטוח פשוט חוששות, אבל האמת שמדובר בקרן שהיא בשורה גדולה לחוסכים.

מיהן קרנות הפנסיה ברירת מחדל; ומי יכול לעבור?

קרן הפנסיה ברירית מחדל תהיה פתוחה לכולם! וזו נקודה חשובה. במשרד האוצר מדגישים לחברות המתמודדות על ניהול קרן הפנסיה הזו כי התנאים שיינתנו (דמי הניהול) יהיו לכל המצטרפים לקרן גם כאלו שמגיעים לקרן דרך סוכני ביטוח ויועצים, וגם מקרנות ברירת מחדל אחרות.

הראל שרעבי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר,  הסביר כי  קרן ברירת מחדל שתיבחר לא תיגבה  ממצטרפים חדשים דמי ניהול שעולים על דמי הניהול שנקבע במכרז/ בהליך לבחירת הקרן, גם אם המצטרפים החדשים מגיעים דרך  סוכני ביטוח ויועצים (שמקבלים עמלות בגין עבודת התיווך שלהם).  כלומר, התנאים המופחתים יהיו לכולם, וזה בניגוד  להערכה של חלק מהחברות המתמודדות כי הן יוכלו למנוע ממי שיבחר באופן עצמאי, או דרך גורם מתווך כגון סוכן או יועץ, מלהצטרף לתנאים המיטיבים של הקרן ברירת מחדל. הערכה זו נסמכה לכאורה על התפיסה שקרן ברירת המחדל היא קרן למי שלא בוחר להצטרף מסוימת. אלא שזה לא כך – קרן ברירית מחדל תהיה פתוחה למצטרפים חדשים שמיוחד ובכוונה בוחרים בקר זו או שהגיעו אליה דרך יועצים וסוכנים.


לא לוותר על הבדיקה - זה יכול לחסוך לכם מאות אלפי שקלים -

מחשבון - כמה תרוויחו ממעבר לקרן פנסיה ברירת מחדל


עדכון - הזוכות בניהול קרן הפנסיה ברירת מחדל - כמה זה יעלה לנו? ומתי זה מתחיל?

מיטב דש והלמן אלדובי זכו בניהול קרנות פנסיה ברירת מחדל לחוסכים "החלשים". האוצר בחר בשתי קרנות שהציעו דמי ניהול נמוכים עם גבייה אפסית. שר האוצר משה כחלון והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר על יישום הרפורמה בקרנות הפנסיה שתאפשר לעובדים להפקיד בקרן פנסיה אחת מבין השתיים בדמי ניהול נמוכים (לפחות ל-10 שנים). על פי בדיקת האוצר, בממוצע ותחת הנחות מסוימות (שכיר עם שכר ממוצע, תשואה של 4% בקרן בשנה ועוד) החיסכון בקרן פנסיה ברירת מחדל תגדיל את הפנסיה ב-18% לעומת קרן פנסיה אחרת ( תוספת של 900 שקל לפנסיה). אלו חדשות מצוינות לעובדים במיוחד לכאלו שלא יכולים להתמקח על דמי הניהול

הקרנות הזוכות החלו לצרף עמיתים מ­1 בנובמבר 2016. תקופת פעילות הקרנות תימשך שנתיים ובסופן יתבצע הליך בחירה נוסף. קרן הפנסיה של מיטב דש תגבה דמי ניהול בשיעור של 1.31% מההפקדות החודשיות ודמי ניהול של 0.01% מהצבירה. קרן הפנסיה של הלמן אלדובי תגבה 1.49% מההפקדה ו-0.001% מהצבירה. 

בהמשך זכו גם אלטשולר, הפניקס ופסגות, כך שכיום יש חמש שחקניות בשוק הפנסיה ברירת מחדל.

הרפורמה בפנסיה לא תכלול מקומות עבודה שיצאו למכרז פנסיוני בשנים האחרונות אלא רק החל מ­2019. כמו כן, חשוב להדגיש כי  ברגע שעובד יוחתם על ידי סוכן ביטוח כי הוא מוותר על צירופו לקרן ברירת המחדל ומעדיף קרן אחרת, הרפורמה לא תחול לגביו, ולכן חשוב שתבדקו היטב על מה אתם חותמים, מדובר בהרבה מאוד כסף. במקרים רבים למעסיק יש אינטרס בשיתוף סוכן הביטוח שתבחרו קרן פנסיה מסוימת, אבל זה לא בהכרח הדבר הנכון והטוב בשבילכם.

"מדובר במהפכה בשוק הפנסיה בישראל", אמר משה כחלון, שר האוצר, "לראשונה גם עובדים לא מאוגדים ייהנו באופן אוטומטי מתנאים מצוינים. הרפורמה תגדיל את קצבת הפרישה של העובדים במאות עד אלפי שקלים בחודש. אני קורא לכל העובדים: דאגו לעתידכם והצטרפו לקרנות הזוכות, ההבדל בכיס בגיל הפנסיה יהיה מאוד משמעותי".

"רפורמת קרן ברירת המחדל תביא את בשורת התחרות לכל החוסכים לפנסיה, ובפרט לחוסכים הבלתי מאוגדים. המהלך צפוי להוריד את ממוצע דמי הניהול במשק, להגדיל את התחרות בשוק ולהפחית את הריכוזיות", אמרה דורית סלינגר המפקחת על הביטוח ושוק ההון.

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש הזוכה בניהול קרן פנסיה ברירת מחדל אמר -  "יוזמת משרד האוצר מבורכת וחשובה לציבור החוסכים ואנו מאוד גאים לקחת חלק במימושה. ניתן לספק לעמיתים קרן פנסיה טובה במחיר הוגן ולשם כיוונו. אין ספק כי הזכייה במכרז תהיה קפיצת מדרגה משמעותית נוספת עבורנו בעולמות הפנסיה. התחרותיות תגדל ונמשיך לשבור את הריכוזיות שקיימת בתחום. במשך שנים שילמו לקוחות ללא כוח מיקוח דמי ניהול גבוהים עד מרביים בקרנות הפנסיה. ההסדר החדש יוצר שוויוניות ואיזון חברתי ואנחנו גאים להוביל אותו ומזמינים כל מעסיק וכל עובד במדינה להצטרף לקרן הפנסיה שלנו וליהנות מתנאים חסרי תקדים בשוק הפנסיוני בישראל. בשנים האחרונות הובלנו את המהפכה הדיגיטלית בעולם הפנסיה. אנו מתכננים להמשיך ולהשתמש בפתרונות טכנולוגיים אלה גם עבור עשרות אלפי הלקוחות שיצטרפו אלינו בעקבות הזכייה במכרז".

איתי ברדה, מנכ"ל הלמן-אלדובי גמל ופנסיה, אמר בתגובה לזכייה -  "שוק הפנסיה נמצא בצמיחה משמעותית בשנים האחרונות ומבחינתנו הזכייה מהווה מנוע צמיחה משמעותי לקרן הפנסיה של הלמן אלדובי. אני מברך את אגף שוק ההון שהצליח לקדם את הרפורמה הנ"ל למרות לחצים והתנגדויות גדולות מאוד,אנו שותפים ותומכים בניסיונות האוצר לקדם בנחישות. את הגברת התחרות ושבירת הריכוזיות העצומה שיש כיום בשוק הפנסיה הן באופן כללי והן ע"י חיזוק בתי ההשקעות אשר מהווים מחוללי תחרות חשובים ביותר בענף".

מנגד, יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים פנסיה שלא השתתפה במכרז אמר - "שוק הפנסיה הנו שוק שמאופיין בשנים אחרונות בתחרות עזה ובדמי ניהול יורדים וכך יימשך גם בעתיד. גובה דמי הניהול בפנסיה הנו מרכיב חשוב אך בוודאי אינו חזות הכל. היקף הצבירה בחשבון הפנסיה של העמית לקראת פרישתו תלוי גם בתשואה, בהתאמת הכיסוי הביטוחי לצרכי העמית, ניהול נכון של מערך הטיפול בתביעות ופיצוי הנדרש לעמיתים. בבחירת קרן פנסיה יש לשקול שיקולים ארוכי טווח ולא לטווח הקצר וביניהם לכלול פרמטרים של יציבות, ניסיון, יתרונות לגודל, תשואות וטיפול זהיר ואחראי בטיפול באירועים הביטוחיים של העמיתים. אנו מברכים על כניסתם של שחקנים חדשים לענף ואנו כקרן הפנסיה הגדולה והמובילה בישראל נמשיך להעמיד לרשות העמיתים, המעסיקים, איגודי העובדים והסוכנים את היתרונות המובהקים של קרן הפנסיה של מנורה מבטחים ולהמשיך בהובלת הענף באחריות".


מדריכי פנסיה:

כך תחסכו לפנסיה 

לאחד את חשבונות הפנסיה  - זה חוסך הרבה כסף!

מחשבון קצבה בפנסיה 

הפנסיה שלכם תתכווץ! 

כמה כסף צריך לתקופת הפנסיה?

 


 

מעוניין לקבל הצעה מקרן פנסיה ברירית מחדל – השאר פרטים 

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

רונית מורגנשטרן

כתבת ופרשנית וותיקה ומנוסה בעיתונות הכלכלית - כתבת בכירה במעריב במשך 15 שנה בתחומי התעשייה והאנרגיה; כתבת בהארץ בתחומי הכלכלה והתעשייה.

השאר תגובה

6 תגובות

 • רציתי לצרף את אישתי לפנסיה בררת מחדל בחברת הלמן אלדובי מהתכתבות איתם נאמר שאינם מצרפים אנשים מעל גיל 55 . לכך התכוון משרד האוצר שפירסם את המכרז ?

  בברכה,
  מאיר

  • חבל לשמוע, אנחנו מאוד משתדלים לספק תוכן וכלים מעשיים, והמדריך לצד המחשבון אמורים להיות מאוד שימושיים (ומעשיים..), אולי אתה התעייפת מהנתונים המספריים והמידע המפורט, נראה לי שיהיה לך קל וטוב יותר להיכנס למחשבון - השפעת דמי הניהול על החיסכון הפנסיוני, הוא אמור להיות מאוד מעשי

   • איך משפיעות התשואות על הפנסיה?
    איך מנהלת הלמן אלדובי עד כה ביחס למנהלות הטובות וביחס לממוצע?
    מה רמת השירות והתפעול שמחוייבת קרן ברירת המחדל? זה בכלל חשוב השירות??
    הן מחוייבות לסטנדרט מסויים או שרק לדמי ניהול?
    מי כתב/חיבר את הפוסט הזה? האם הוא יועץ מוסמך? האם ממליץ לעבור על סמך הכתבה ומוכן לחתום לי על הייעוץ הזה במידה ואפסיד בקרן משמעותית מול הקרן בה אני חבר כרגע? מי ינייד את הכספים ויבחר עבורי את מסלול ההשקעה שמתאים לי? את מסלול הביטוח שנכון לי??

שינוי גודל גופנים
ניגודיות