fbpx
חיסכון פנסיוני מדריכי השקעות

קרנות השתלמות - בעיקר יתרונות!

מעודכן ל-10/2021

קרנות השתלמות הן מכשיר משתלם ביותר; אין כיום חיסכון טוב מקרנות השתלמות, אז אם אין לכם - תבקשו מהמעסיק. לא בטוח שהוא יסכים, זה מכשיר "שעולה" לו לא מעט, אבל שווה להתעקש על זה - גלומות בו הטבות מאוד משמעותיות, בעיקר הטבות מס, שהופכות את המכשיר לכלכלי מהיום הראשון - אתם לא משלמים מס על ההפקדות של המעסיק (ההפקדה יורדת מהשכר לצורכי מס), אתם לא משלמים מס על רווחי ההון של הקרן, ואתם משלמים מס במימוש של הקרן (על הרווח שנזקף לכם). מעבר לכך מדובר במוצר לטווח בינוני - שש שנים, בעוד שהחסכונות האחרים שיש בהן הטבות מס הם מוצרים פנסיוניים מובהקים להשקעה לטווח ארוך. 

קרן השתלמות היא אפיק חיסכון לפרקי זמן קצרים עד בינוניים – המימוש של הקרן אפשרי החל מתקופה של שש שנים – אך ניתן כמובן להמשיך אותה עד גיל הפנסיה. הקרנות האלה עברו מספר שינויים לאורך השנים. בתחילה הן היו מיועדות למימון השתלמויות מקצועיות ולימודי המשך, מה שהעניק להן את השם. היום קרנות השתלמות מהוות צורת חיסכון נפוצה אצל שכירים ועצמאים, שנהנים מהעובדה הפשוטה שזהו אפיק החיסכון היחידי לטווח כזה שמאפשר קבלת פטור והקלות ממס - הקלות במס על הפרשה לקרן השתלמות (הפרשה של המעסיק ושל העובד), ופטור ממס על רווחי הון בעת מימוש הקרן. מדובר בהטבה ענקית ביחס לאפיקי החיסכון האחרים, ולכן רבים מאוד מעוניינים וחוסכים במכשיר הזה.


השוואת קרנות השתלמות - חשוב!


מאפיינים עיקריים של קרנות השתלמות

קרנות השתלמות נבדלות מאפיקי חיסכון אחרים במספר פרמטרים. ראשית, בניגוד לקרנות הפנסיה למשל, בקרן השתלמות אין ולא יכול להיות כל רכיב ביטוחי. זהו אפיק חיסכון נטו, אותו גם לא ניתן להרחיב. מאפיין חשוב אחר, שגם הוא לא מובן מאליו בעולם החסכונות, הוא שגם כאשר מפסיקים להפקיד את הכספים לקרן לפרק זמן מסוים, תהיה הסיבה לכך אשר תהיה, הכספים אמורים לקבל ותק ולצבור על גביהם ריביות. יש כאן גמישות שלא מובנת מאליה בתחום.

חשוב לזכור שכמו כל סוג של חיסכון, גם במקרה של קרנות השתלמות נגבים דמי ניהול על ידי הקרנות השונות. מבחינה השוואתית הם נוטים להיות נמוכים יותר ביחס לקרנות הפנסיה ולתוכניות חיסכון אחרות. דמי הניהול המקסימליים עבור קרן השתלמות הם 2% בשנה, אבל אתם לא צריכים לשלם דמי ניהול גבוהים כאלו. אם קיבלתם את הקרן דרך מקום העבודה שלכם, ומדובר במקום גדול, אז סביר להניח שאתם מלכתחילה משלמים משמעותית מתחת ל-2% האלו. וגם אם אתם מגיעים ממקום קטן, ואם תנאי פתיחה לא טובים – דמי ניהול גבוהים, אתם יכולים להתמקח על דמי הניהול ולהוזיל אותם. התחרות הקיימת בין הגופים מביאה אותם לספק הנחות מהירות שמא הלקוחות יעזבו. בפועל דמי הניהול שלכם צריכים לנוע בין 0.5% ל-1%.

ככל הנראה, התנאים המשתלמים ביותר ניתנים לעובדי הוראה, עם דמי ניהול מינימליים שיכולים להיות גם סביב ה-0.05%. כדי להוריד את דמי הניהול ניתן, מעבר להתמקחות מול הגופים האלו, לבחור בקרנות השתלמות המבוססות על מודל הניהול האישי (IRA). דמי ניהול במסלולים אלה יהיו נמוכים בחישוב שנתי – עד 0.4% בדרך כלל – כשהיתרון הוא שכל אדם יוכל לקבל את ההחלטות שהוא סבור שמתאימות לו ביותר. מצד שני, כן יש כאן צורך להבין את התחום ולהיכנס לרזולוציות די קטנות, כך שניהול אישי לא מיועד למתחילים.

התשואות של קרנות השתלמות אינן מובנות מאליהן ומשתנות בין הקרנות השונות ובפרקי זמן שונים. חשוב שתסתכלו מהי התשואה של הקרן בשנה האחרונה אך גם בטווח גדול יותר – למשל חמש שנים אחורנית. התשואה השנתית של קרן ממוצעת עם תמהיל של אפיקים סולידיים לצד מרכיב מנייתי (של עד 30%) יכולה להיות בסביבות 4% ומעלה בהסתכלות לכמה שנים אחורה. אבל חשוב לזכור שמה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה. מעבר לכך, בהינתן הריבית האפסית השוררת כבר כמה שנים טובות, היכולת לייצר תשואה בשווקים נמוכה במיוחד.

קרן השתלמות אצל שכירים

הפלוס העיקרי של קרנות השתלמות הוא כאמור הטבות המס. הטבות אלה ניתנות לא רק עבור ההפקדה, כפי שנרחיב מיד, אלא על כל אחד מהנכסים שמחזיקים במסגרת קרן ההשתלמות. המשמעות היא שכל אחד מהנכסים, בין אם מניות, קרנות ריט, איגרות חוב או כל דבר אחר, פטורים ממס רווח במועד המכירה. גם הריביות המתקבלות במסגרת הקרן פטורות ממס.

קרנות השתלמות מעניקות הטבות במס המשתנות אצל שכירים ביחס לעצמאים. אצל השכירים ההפקדה תהיה פטורה ממס כאשר היא תהיה בגובה של עד 2.5% מהמשכורת מצידו של העובד ועד 7.5% מצידו של המעסיק: כלומר, בסך הכול אפשר להפקיד לקרן עד 10% מהמשכורת החודשית וליהנות מפטור ממס, אך קיימת תקרת הפקדה שעד אליה ניתנת ליהנות מפטור ממס - העובד יכול להפריש עד 392.8 שקל והמעביד עד 1,178.4 שקל לחודש (ובכל מקרה לא יותר מפי 3 מההפרשות של העובד). מעל סכום זה ניתן להפקיד, אך לא תהיה הטבת מס על ההפקדה לקרן, כלומר הפקדות המעסיק יחויבו במס הכנסה לפי מדרגת המס של העובד במועד שבו הופקדו הכספים, ועל הרווחים יוטל מס רווחי הון בשיעור 25%. מדובר בעצם על הפקדה מקסימלית של 18,854.4 שקלים בשנה לקרן שמזכה אתכם בהטבות מס.

הטבת מס ראשונה – ההפקדות לקרן השתלמות לא נחשבות שכר

הפקדות של מעסיק לקרן השתלמות לא נחשבות כחלק מהשכר. לדוגמה – המעסיק מפריש 600 שקל בחודש לקרן ההשתלמות שלכם, הסכום הזה יורד מהשכר, יורד בעצם מההכנסה החייבת, אתם לא משלמים על זה מס.

ההפקדה החודשית לקרן השתלמות היא עד תקרה של 1,571.2 שקל בחודש (עד 10% מהשכר), כאשר מתוך סכום זה המעסיק מפריש 1,178.4 שקל ואתם מפרישים 392.8 שקל. על ההפרשה של המעסיק - 1,178 שקל - אין מס. אתם בעצם מרוויחים מיד את הטבת המס על הסכום הזה – כמה מאות שקלים (תלוי במדרגה שלכם – בהנחה של מדרגת מס 30%, הרי שהרווחתם כ-360 שקל בחודש).

במקביל, ההפקדה של המעסיק נחשבת כמובן כהוצאה מוכרת בשבילו.

הטבת מס שנייה – פטור ממס על רווחים

וזה לא הכל – הקרן משקיעה כספים בניירות ערך שונים – מניות, איגרות חוב ועוד. אם יש לה רווחים - וההנחה היא שיש לה, אז הקרן עצמה פטורה ממס על הרווחים האלו.

בחלוף שש שנים הקרן נזילה – אתם יכולים למכור אותה – המכירה לא חייבת במס על רווחי הון גם אם הרווחתם על ההשקעה בקרן. פשוט - קיים פטור גורף, וזה בשעה שהמס על רווחים בבורסה מסתכם ב-25%.

נדגים את היתרונות המיסויים – המעסיק הפקיד לכם 10 אלף שקל בשנה לקרן השתלמות – הסכום הזה יורד מהשכר, אתם לא משלמים עליו מס (חיסכון שתלוי במדרגת המס – במדרגה של 30%, מדובר על רווח של 3,000 שקל). אחרי שש שנים ולאחר שהפקדתם על פני השנים 80 אלף שקל (הפקדה של המעסיק ושלכם לפי היחס 7.5% - מעסיק, 2.5% - אתם), אתם מממשים את הקרן ב-120 אלף שקל. אז ראשית – הרווחים שנוצרו בתוך הקרן פטורים ממס, והרווח שלכם הוא 40 אלף שקל (השקעתם/הפקדתם 80 אלף וקיבלתם במימוש 120 – הפרש/רווח של 40 אלף שקל).

הפקדת קרן השתלמות – גם לעצמאים

לכאורה, הפקדת כספים לקרן השתלמות נראית מעט משתלמת פחות עבור עצמאים, ולו בגלל שהם מבצעים את ההפקדות באופן עצמאי (אין מעסיק שמפריש להם כספים לקרן), ובכל זאת, השילוב בין הטבות המס לבין הגדרת ההפקדה כהוצאה מוכרת הופך את ההפקדה לכדאית. סעיף 17 (5א) של פקודת מס הכנסה מאפשר לעצמאי להפקיד עד 7% מההכנסה השנתית שלו לקרן ההשתלמות כדי ליהנות מהטבות המס. לא נדרש שההפקדה תתבצע מדי חודש, כך שהעצמאי יכול להפקיד פעם או מספר פעמים בשנה. בדרך זו הוא אמנם לא ייהנה מהצבירה מדי חודש ומהתשואה השוטפת של הקרן, אך זה לא כל כך משמעותי.

שימו לב ש-2.5% הראשונים מההפקדה לא מוגדרים כהוצאה מוכרת, אך 4.5% הנותרים דווקא כן. החוק מגדיר הכנסה שנתית מקסימלית שמאפשרת ליהנות מהטבות המס והיא עומדת, נכון ל-2021, על 263,000 שקל. אם לוקחים בתור דוגמא עצמאי המרוויח 12,000 שקל בחודש, כלומר – הוא מרוויח בשנה 144,000 שקל, אזי מכיוון שהסכום נמוך מתקרת ההפקדה הנלקחת לבחינת הפטור מס, הוא יקבל את ההטבות שמגיעות לו - אותו עצמאי יוכל להפקיד לקרן ההשתלמות 10,880 שקל במסגרת מגבלת ה-7%, כלומר 840 שקל מדי חודש. 2.5% הראשונים (3,024 שקל בשנה) לא יוכרו כהוצאה מוכרת, אך 4.5% (4,896 שקל בשנה) כן יוכרו.

למדריך המלא על קרנות השתלמות לעצמאים 

איך פותחים קרן השתלמות?

ההבחנה שעשינו בין עצמאים לבין שכירים רלוונטית גם בבחינת אופן פתיחת קרן ההשתלמות והפקדת הכספים לה. לכל קרן יש דרישות משלה, מבחינת ההליך שנדרש לבצע, כשנקודת ההתחלה היא יידוע העובד את המעסיק שהוא מעוניין לפתוח קרן השתלמות, או לחלופין להפקיד עבורו כספים לקרן קיימת. לאחר פתיחת הקרן נדרש מהמעסיק לבצע ניכוי של חלק העובד מתלוש המשכורת שלו, כשהתשלומים יועברו לקרן ההשתלמות שנפתחה בכל אחד מחודשי השנה. יש להעביר את ההפקדות של העובד ושל המעסיק – כאמור, עד 7.5% מתלוש המשכורת - תוך שבעה ימי עסקים ממועד תשלום המשכורת, או 15 ימים מסוף החודש הרלוונטי לתלוש המשכורת. אם המעסיק משלם לעובד משכורת ב-10 לחודש, הרי שהוא יכול להעביר את הכספים עד סביבות ה-18-19 לחודש (תלוי אילו ימים מוגדרים כימי עסקים), או לחלופין עד ה-15 לחודש הבא. חובת ההעברה של הכספים והדיווח עליהם חלה על המעסיק, ומי שחוטא לכך עלול לקבל עונשים חמורים, החל מקנס כספי נכבד ועד למאסר.

ומה באשר לעצמאים? ובכן, אצלם התמונה שונה. על העצמאי לפנות לקרן ההשתלמות, ולצרף את תעודת העוסק שלו או מסמכים אחרים שיידרשו בהתאם לדרישתה של הקרן. הוא יכול לבחור בהפקדות חודשיות אף גם להעביר הפקדות נקודתיות בכל מועד אחר. לא מעט עצמאים בוחרים להפקיד את הכספים לקראת תום שנת המס, כאשר הם כבר יודעים פחות או יותר היכן הם עומדים מבחינה כלכלית השנה.

משיכת הכספים – עניין של עיתוי

אם תשאלו אנשים למה להפקיד לקרנות השתלמות ולא לאפיקי חיסכון אחרים, סביר להניח שרבים יציינו את העובדה שקרנות ההשתלמות ניתנות למשיכה לאחר פרק זמן קצר הרבה ביחס לחסכונות פנסיוניים אחרים – קרנות פנסיה, קופות גמל. מעבר לכך – רבים גם יגידו שהיא משתלמת שכן המעסיק מפריש 7.5% (2.5% העובד עצמו) וכן שמושכים אותה ללא מס.

קרן ההשתלמות זמינה לאחר שש שנים למשיכה, עם פטור ממס, לכל מטרה. אחרי שלוש שנים אפשר למשוך את הכספים ללא מס עבור מימון השתלמויות או לימודים, בהתאם למטרה הראשונית של הקרן. את הכספים אפשר למשוך אחרי שלוש שנים גם במצב בו העובד הגיע לגיל הפרישה. כאשר יש שתי קרנות השתלמות, אפשר למשוך את הכספים על פי המועד הראשון של המשיכה. למשל, אם יש קרן השתלמות אחת שנפתחה ב-2010 ונוספת שפתחו ב-2014, יהיה ניתן למשוך את שתיהן כבר ב-2016, שש שנים לאחר מועד פתיחת הקרן הראשונה.

משיכה שלא בתנאים האלה תצריך תשלום מס בהתאם למדרגה הספציפית של המס – שימו לב שאצל שכירים חל המס רק על חלקו של המעסיק, מאחר ומהפקדות העובד כבר נגבה מס. על הרווחים חל מס משמעותי, ולכן משיכה מקרן השתלמות, לפני הזמן, ממש (אבל ממש) לא כדאית.

אצל עצמאים, יש קווי דמיון אך גם נקודות שוני. התנאים לגבי הוותק זהים, כך שלאחר שש שנים ניתן להשתמש בכספים ללא מס, או לאחר שלוש שנים במקרים הנקודתיים שהוזכרו. עצמאים יקבלו פטור ממס על הרווחים שלהם כל עוד הסכום שהפקידו לא עולה על תקרת ההפקדה החודשית המקסימלית של קרן השתלמות, שעומדת נכון לשנת 2021 על 18,480 שקל.

בקשה למשיכת כספים אינה מורכבת יותר מדי. לכל חברה יש טופס בקשה אחר למשיכה, שזמין לרוב באתר האינטרנט שלה, אליו מוסיפים צילום של תעודת הזהות, מסמך המעיד על שיוך חשבון הבנק לאותו אדם (למשל צ'ק מבוטל) ולעיתים גם מכתב מהמעסיק על עצם הרצון לשחרר את הכספים. החדשות הטובות הן שלא תצטרכו לחכות חודשים לקבלת הכספים – על החברות לבצע את המשיכה תוך פרק זמן מקסימלי של ארבעה ימי עסקים. בתחילת חודש עשוי פרק הזמן להתארך לסביבות שבוע ימים, מאחר ושלושת הימים הראשונים אינם מוגדרים לצורך זה כימי עסקים.

שאלות ותשובות

מה זאת קרן השתלמות?

נתחיל בעובדה פשוטה - קרן השתלמות היא מכשיר חיסכון, והיא מכשיר החיסכון הכמעט בלעדי לטווח בינוני שגלומות בו הטבות מס משמעותיות לחוסכים.

נשמע מעניין, מהן הטבות המס ומה זה אומר על התשואה נטו של הקרן?

התשואה של קרנות ההשתלמות אמורה להיות גבוהה יותר מכל אפיק השקעה דומה לאותו טווח שנים, וזה בזכות הטבות המס. דמי הניהול יחסית נמוכים, ואגב, אל תשכחו להתמקח על דמי הניהול.

הטבות המס בקרן ההשתלמות נחלקות לשתיים - הטבות המס בשלב ההפקדה – מדובר בהטבה שאינה קיימת באף מכשיר השקעה אחר לטווח הזה. השכיר או העצמאי מקבלים הטבת מס על ההשקעה/הפקדה בקרן – זה משמעותי מאוד, והטבת מס שוטפת - קיים פטור ממס על רווחי הון.

הטבה נוספת לשכירים היא גודל ההפקדה של המעסיק. המעסיק מפקיד בשביל העובד עד פי 3 מגובה ההפקדה של העובד.

מי יכול לקנות קרן השתלמות?

ניתן לחסוך בקרן גם כעצמאים וגם כשכירים. תקופת החיסכון היא לשש שנים, אך יש מקרים שניתן למשוך את הכסף לפני סיום התקופה הזו.

יש עוד יתרונות?

כן, אבל הם פחות מובהקים ומוחלטים מהטבות המס. ראשית, הכסף מנוהל על ידי בתי השקעות שאמורים לנהל את הכסף במקצועיות ומומחיות. כמו כן, דמי הניהול נמוכים יותר מאפיקי חיסכון מקבילים.

הטבה מסוג אחר – ניתן לעבור בין מסלולי השקעה ללא תשלום מס רווחי הון גם על סכומי ההפקדות שמעל לתקרת ההפקדה. דחיית המס על סכומים אלה מאפשרת למעשה צמצום תשלומי המס הכוללים ומגדילה באופן משמעותי את התשואות המצטברות של החיסכון בקרן. יתרון כזה, אגב, קיים גם בפוליסות חיסכון.

עניין נוסף - ניתן להעביר את קרן ההשתלמות בין חברות ביטוח ובתי השקעות, מבלי לשלם מס על רווחי ההון – זה, אגב, לא קיים בפוליסות החיסכון.

ואם תצטרכו – הקרן עשויה לשמש ביטחון ללקיחת הלוואה. כלומר, אם נניח יש לכם בקרן ההשתלמות 100 אלף שקל, אז כתלות במצב הקרן (הזמן עד לנזילות ועוד) אתם יכולים לקבל הלוואה בתנאים טובים. נניח שתרצו 50 אלף שקל – לא צפויה בעיה, וכך אתם ממשיכים לצבור את ההטבות המיסויות וליהנות מהכסף בריבית יחסית נמוכה.

נניח שאנחנו רוצים לעבור לקרן אחרת, זה פשוט?

האמת שכן. זמן ההעברה מקרן לקרן עומד על 10 ימי עסקים, והוא בדרך להתקצר ל-5 ימים. ההודעה על המעבר היא פשוטה – מילוי טפסים והעברה. במקרים רבים הגוף שאליו אתם עוברים יעשה בשבילכם את העבודה.

איזה קרן לבחור?

הכי חשוב - להתאים את מסלול ההשקעה לגיל שלכם ולמאפיינים הספציפיים. ככלל - בגילאים צעירים מומלץ לבחור במסלול מסוכן (עם שיעור מניות גבוה) מהטעם הפשוט שעל פני תקופה ממושכת המניות מנצחות את האפיקים הסולידיים וזה ברור – מי שלוקח סיכון במניות מצפה גם לקבל סיכוי – תשואה. זה בעצם הפיצוי שלו על לקיחת הסיכון. אז למשקיעים בתחילת הדרך זה מצוין כי גם אם יהיו בשוק נפילות (ויהיו), לאורך זמן צפוי שהמניות יספקו תשואה עודפת. לא כך הדבר לגבי השקעה לטווחים קצרים יותר. מעל גיל 60 זה סיפור אחר – משקיעים כאלה צריכים להשקיע באפיקים סולידיים יותר כי המטרה שלהם היא לשמור על הכסף, ולא לקחת סיכונים. אם תהיה מפולת בדיוק בשנים האלה, הם במילים פשוטות – "אכלו אותה".

בפועל, קרנות ההשתלמות מחולקות לשלושה סוגי מסלולים:

מסלול מנוהל - ניהול ההשקעות בהתאם לשיקולם המקצועי של מנהלי ההשקעות. זה מצב שבו אתם סומכים על מנהלי ההשקעות ונותנים להם לשחק ולהשקיע את הכסף שלכם. במסלול הזה אפשר לבחור רמות סיכון שונות – מסלול כללי שהוא סוג של ברירת מחדל בעיני משווקים וסוכנים רבים (ולא בטוח שהוא צריך להיות כך); מסלול כללי ב' (מסלול שבו מרכיב מניות גבוה מהמסלול הכללי), מסלול אג"ח, מסלול מנייתי.

מסלול מחקה מדד/פאסיבי -  המסלול הזה יהיה להיט בעוד מספר שנים, בינתיים הוא גדל, אבל בזהירות. במסלול הזה אתם בעצם מצמידים את הכסף למדד מסוים – זה יכול להיות- ת"א 35, ת"א 125, תל בונד וגם מדדים על מניות בחו"ל ואיגרות חוב בחו"ל – שפע של אפשרויות. כאן גם דמי הניהול נמוכים יותר – אין באמת ניהול, יש רק מעקב אחרי אינדקסים, ומעבר לכך – הרציונל של המכשירים האלו הוא שלא ניתן לאורך זמן להכות את השוק, כלומר שמנהלי ההשקעות לא מצליחים לנצח את המדדים, ואם לא מנצחים אותם אז עדיף להצטרף אליהם.

מסלול שלישי שנמצא עדיין בחיתולים - ניהול עצמאי של הכסף (IRA). גם המסלול הזה יהיה להיט בעתיד. בקרנות האלו כל ההחלטות הן שלכם – אתם קובעים מה לקנות, כמה לקנות, מתי לקנות – הכל. כאן צריך להבין ולהכיר את שוק ההון, לדעת לבצע פעולות (ממש לא מסובך) ולעקוב אחרי השוק.

אני רוצה למשוך את הכסף מהר, לפני שעברו שש שנים – אפשר?

בעיקרון הכספים משתחררים אחרי שש שנים, אבל ניתן למשוך גם לאחר שלוש שנים, אם הכספים מיועדים להשתלמות מקצועית. כמו כן, אפשר למשוך אחרי שלוש שנים אם החוסך הגיע לגיל פרישה.

ועניין חשוב בהקשר למשיכה – אפשר למשוך חלק מהכסף (לא דווקא את כל הכסף בקרן), אלא שאז לא ניתן יותר להפקיד כספים לקרן.

ונניח שמשכתי לפני הזמן – מה קורה?

לא ניתן למשוך בשלוש השנים הראשונות. לאחר שלוש שנים ניתן למשוך את כספי הקרן, אך אם לא עמדתם בתנאים אז תצטרכו לשלם מס הכנסה גבוה (בהתאם למס השולי החל על העובד). המס הזה הוא על הפקדות המעביד ועל הרווחים שנצברו בקרן, והוא הופך את המשיכה ללא כלכלית. עדיף לקחת הלוואה לתקופה זו – כאמור הקרן מאפשרת לקיחת הלוואה ממנה (אם נזילה אז לרוב 80% מהיקף הקרן, אם לא נזילה – 50% מהיקף הקרן).

ביקשתי למשוך את הכסף, תוך כמה זמן זה יגיע לחשבון?

לרוב תוך ארבעה ימי עסקים, אבל אם המשיכה "נופלת" על אחד משלושת הימים הראשונים של החודש ניתן לדחות את המשיכה עד ליום העסקים הרביעי של החודש. קחו בחשבון שאם החשבון של הקרן לא מתנהל באותו הבנק שלכם, ייקח להעברה עוד יום (העברה בין הבנקים).

חס וחלילה החוסך נפטר – מה קורה עם הכסף?

הכספים עוברים למוטבים המפורטים בטפסי הקרן. אם החוסך לא מילא את "הוראת המוטבים" יועבר הכסף למנהל עזבונו או ליורשיו על פי חוק.

כמה עצמאים יכולים לחסוך?

חשוב שעצמאיים יפקידו את המינימום הנדרש על פי חוק פנסיה לעצמאים, לאחר מכן כדאי להפקיד לקרן ההשתלמות את השיעור המזכה במלוא הטבת המס בקרן - 4.5%. עצמאים המשלמים מס הכנסה בשיעור גבוה, ירוויחו יותר מהשלמת ההפקדה לקרן הפנסיה ל-16.5% המזכים בהטבות במס הכנסה, ובמידה שיישארו להם כספים להפקיד, רצוי להפקידם לקרן ההשתלמות עד תקרת ההפקדה המזכה בפטור ממס רווחי הון (18,480 שקל לחודש).

עצמאים המשלמים מס הכנסה בשיעור נמוך יכולים לחלק את כספי ההפקדות שלהם כך שיהיו ברמה דומה בקרן ההשתלמות ובקרן הפנסיה.

וכמה שכירים חוסכים?

הפקדות של עד 10% מהשכר ברוטו של שכיר, מזכות אותו בהטבות במס הכנסה ובמס רווחי הון, עד תקרת ההפקדה השנתית. אם השכר גבוה מתקרת השכר הזכאית להטבת המס ( 15,712 שקל לחודש בשנת 2021), לא תחול הטבת המס על הסכומים שיופקדו מעל התקרה, ובמילים פשוטות - הפקדות של 1,571 שקל בחודש יהיו זכאיות להטבה וכל שקל מעל סכום זה ימוסה כרגיל.

מבלבל, אז מה בעצם גובה ההפקדות הזכאיות להטבת המס?

זה תלוי במספר גורמים - גובה השכר; תקרת השכר המוטב – 15,712 שקל בחודש; שיעור הפקדת העובד (עד 2.5% מהשכר; שיעור הפקדת המעסיק (עד 7.5% מהשכר). ההפקדות מבוצעות באופן שוטף עד לסך של 10% מהשכר, כאשר העובד מפקיד לקרן עד 2.5% מהשכר והמעסיק עד 7.5% מהשכר. המעסיק יכול להפקיד רק עד פי 3 מהפקדות העובד.

כאשר יש הפקדות מעל תקרה זו, יחויב העובד במס שולי על ההפרש בין תקרת ההפקדה לבין ההפקדה בפועל, וסכומים אלה לא יהיו זכאים לפטור ממס רווחי הון, כלומר יש כאן עדיין הטבה חשובה.

ההפרשה לקרן השתלמות היא מהברוטו הכולל את כל רכיבי השכר?

לא, רק הרכיבים הנחשבים הכנסת עבודה ישמשו להפרשה בגין קרן השתלמות. חשוב להדגיש – קרן השתלמות היא לא חובה, המעסיק לא חייב לתת לכם אותה!

מה גובה ההפקדות הזכאיות להטבת המס לעצמאים?

הטבת המס בעת ההפקדה תינתן להפקדה בסך של עד 4.5% מההכנסה החייבת בפועל ועד תקרת הכנסה של 260,000 שקל בשנה (סכום הפקדה מקסימלי של 11,700 שקל ).

הטבת המס על רווחי הון אינה מוגבלת לאחוז מסוים מההכנסה החייבת, והיא ניתנת לכל סכומי ההפקדה, עד התקרה המוגדרת (18,480 שקל לחודש). תקרת ההפקדה המוטבת משתנה כל שנה בהתאם לקביעת משרד האוצר.

נניח שהפקדנו סכום העולה על התקרה, מה קורה?

בעת הפקדת הכסף בקרן יוטל מס הכנסה רגיל על חלק ההפרשה החורג מהתקרה, כאילו הייתה הכנסה ששולמה לעובד. הרווח הריאלי שנצבר על הפקדה זו חייב במס בשיעור של בין 15% ל-25% בעת משיכת הכסף, בדומה למס המוטל על אפיקי השקעה אחרים. כלומר, בעצם שוללים את הטבות המס שניתנות לקרן השתלמות על ההפקדות הנוספות.


דירוגי קרנות השתלמות: 

דירוג קרנות השתלמות כללי ל-10 שנים

דירוג קרנות השתלמות כללי לשלוש שנים

דירוג קרנות התשלמות כללי לשנה אחרונה

דירוג קרנות השתלמות כללי לחודש אחרון

דירוג קרנות השתלמות - מסלול מנייתי - ל-10 שנים

דירוג קרנות השתלמות - מסלול מנייתי ל-3 שנים

דירוג קרנות השתלמות - מסלול מנייתי - שנה אחרונה

דירוג קרנות השתלמות מניתי - חודש אחרון

דירוג קרנות השתלמות - מסלול אג"חי - 10 שנים

דירוג קרנות השתלמות - מסלול אג"חי - 3 שנים

דירוג קרנות השתלמות מסלול אג"חי - שנה אחרונה

דירוג קרנות השתלמות מסלול אג"חי - חודש אחרון

 


למדריך המלא על קרנות השתלמות לעצמאיים 

למדריכים קשורים:

קופת גמל להשקעה - לכו על זה!

מדריכי חיסכון פנסיוני

קופת גמל להשקעה - לכו על זה!

לקבלת הצעה אטרקטיבית לניהול קרן השתלמות בגוף מוביל – מלאו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם

  קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


  על המחבר

  ליאור פרג'

  ליאור פרג' עורך וכותב כבר שנים רבות, בתחומים פיננסים וצרכנות. ליאור בעל תואר ראשון בתקשורת וקולנוע, תואר שני בתקשורת ותעודת עיתונאות.

  השאר תגובה

  2 תגובות

  • כתבה מאוד מעניינת
   אשמח לדעת לפי האמור בכתבה "כאשר יש שתי קרנות השתלמות, אפשר למשוך את הכספים על פי המועד הראשון של המשיכה. למשל, אם יש קרן השתלמות אחת שנפתחה ב-2010 ונוספת שפתחו ב-2014, יהיה ניתן למשוך את שתיהן כבר ב-2016, שש שנים לאחר מועד פתיחת הקרן הראשונה." אם יש לי קרן השתלמות שצפויה להיפתח עוד שלושה חודשים ואני בינתיים פותחת קרן השתלמות חדשה ומבצעת בה הפקדה אחת האם הקרן שהאניה תהייה בעצם זמינה בעבורי גם עוד שלושה חודשים?

  שינוי גודל גופנים
  ניגודיות