fbpx
חדשות

אושרה להפקדה תוכנית מתחם התחנה בירושלים

מתחם התחנה ירושלים, הדמיה:רוזנפלד ארנס אדריכלים

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה במחוז ירושלים בראשות עו"ד עמיר שקד, החליטה להפקיד שלוש תכניות במתחם תחנת הרכבת ההיסטורית בירושלים - "מתחם התחנה". מדובר בשלוש תכניות מפורטות שניתן יהיה לקדם כל אחת בנפרד, זאת בהתאם לתוכנית האב למתחם.

התוכנית הינה על שטח כולל של כ-75 דונם, וממוקמת במתחם השכונות אבו תור, בקעה וטלביה, וגובלת ברחובות דרך בית לחם ממערב, דרך חברון ממזרח ומרים החשמונאית מדרום.

מתחם התחנה, אשר היווה את אחד משערי הכניסה החשובים לעיר לאורך רוב שנות המאה העשרים, חידש את פניו בעשור האחרון, ומהווה מוקד לתרבות בילוי ונופש. הוא אף משלב את תחילתו של פארק המסילה, המהווה מוקד משיכה לפעילויות פנאי וספורט.

מפת התוכנית החדשה, לשכת התכנון מחוז ירושלים

התוכנית הראשונה ביוזמת רשות מקרקעי ישראל ונערכה ע"י משרד מליס אדריכלים הינה על שטח של 43 דונם. התוכנית כוללת בינוי בגובה של 10-5 קומות, שישלב 200 יחידות דיור, 250 יחידות דיור מוגן ו-6,000 מ"ר עבור שטחי תעסוקה ומסחר בחזיתות מסחריות לאורך הרחובות. כמו כן, התוכנית מקצה שטח של כ-2,500 מ"ר עבור מבני ציבור לטובת שימושי חינוך, גני ילדים ובית כנסת.

התוכנית השנייה שביוזמת Margalit Startup City, ונערכה ע"י משרד רוזנפלד ארנס אדריכלים, הינה על שטח של 17 דונם. התוכנית כוללת בינוי של רובע חדשנות ויזמות בגובה של 10-5 קומות, שישלב 200 יחידות דיור, 10,000 מ"ר להייטק ו-4,000 מ"ר עבור שטחי מסחר לאורך הרחובות. התוכנית מהווה פיתוח המשכי למתחם Margalit Startup City בבית המדפיס המנדטורי. בנוסף, התוכנית מקצה כ-7,500 מ"ר עבור מבני ציבור לצרכי חינוך שבו מתוכנן בית מתנדבי שנת השרות הארצי.

התוכנית השלישית ביוזמת חברת "רכבת במושבה" ונערכה ע"י משרד גוטמן - אסיף אדריכלים, הינה על שטח של 13 דונם. התוכנית כוללת בינוי בגובה של 10-5 קומות, שישלב 270 יחידות דיור, חלקן קטנות המיועדות לשימוש אוכלוסייה צעירה, 70 חדרי מלון ו-3,000 מ"ר עבור שטחי תעסוקה ומסחר בחזיתות מסחריות לאורך הרחובות.

כמו כן, התוכנית שמה דגש על שימור המבנים ההיסטוריים במתחם שישולבו במרחב הציבורי, בטיילת הולכי הרגל ובבינוי החדש המוצע בתוכנית.

מתכננת מחוז ירושלים במינהל התכנון, שירה תלמי-באבאי, ציינה כי "התכניות שהחליטה הוועדה לקדם הן בשורה של ממש לעיר ולאזור ומימוש הלכה למעשה של תוכנית האב, אותה אמצה הוועדה המחוזית. התכניות עתידות ליצור מרכז משמעותי בעיר שישלב תרבות תוססת, מסחר, תעסוקה ומגורים, הנסמך על מרחב ציבורי איכותי המוכוון להולכי רגל ומשורת על ידי תחבורה ציבורית יעילה. מתחם התחנה יהווה דוגמה למרקם עירוני אינטנסיבי המספק איכות חיים לתושבים בו, כמו גם מוקד עניין משמעותי לאזור ולעיר כולה".

משה ליאון, ראש העיר ירושלים: "מדובר באחד הפרויקטים הגדולים והחשובים בעיר, שעתיד להוסיף לירושלים גם אלפי מקומות תעסוקה נוספים בתחום ההייטק. אני ועיריית ירושלים נמשיך לתמוך ולפתח בשנים הקרובות את ירושלים - בתחומי הבנייה, המגורים, המסחר וההייטק".

במתחם התחנה קיימים מוקדים עירונים חשובים בהם תחנת הרכבת ההיסטורית של ירושלים ומתחם הבילוי מרכז התחנה, פארק המסילה, מועדון הזאפה ומוקדי בילוי נוספים. בנוסף, מהווה המתחם מוקד תחבורה ציבורית משמעותי ועתידים להשתלב בו הרכבת הקלה, ואף מתוכננת תחנה של הרכבת הכבדה, בהמשך של הקו המגיע מתל אביב ועד לאזור התעסוקה במלחה.

בספטמבר 2019, אימצה הוועדה המחוזית את תוכנית האב למתחם התחנה כמדיניות התכנון לאזור. תוכנית האב הציעה נקודת מבט כוללת לפיתוח המתחם וסביבתו כאחד מעוגני התיירות, הבילוי המסחר והתרבות של ירושלים, על ידי יצירת מרקם עירוני מעורב שימושים, מוטה הליכה ברגל, המקושר היטב לסביבתו, משתלב בה וכולל שלושה צירים מרכזיים המלווים בחזיתות מסחריות ובמספר כיכרות. תוכנית האב הגדירה את הצרכים הציבוריים, ובכלל זאת ההפקעות הדרושות ליצירת שטחים ציבוריים פתוחים ושטחים למבני ציבור.

עיריית ירושלים אישרה הרחבת קמפוס בית החולים הדסה הר הצופים

ירושלים: אושרה בניית 400 דירות במסגרת התחדשות עירונית בקריית יובל

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

Avatar

אלחנן בריסק

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות