מדריכי השקעות

ארביטראז' - רווח חסר סיכון; האם זה אפשרי? ואיך זה קשור למניות הדואליות?

מעודכן ל-08/2017

 

ארביטראז' הוא מצב שמאפשר רווח ללא סיכון – לכן, המצב הזה כמעט ולא קיים. הוא מאוד נדיר, אבל יש מצבים שהוא קיים, ואז שחקנים מתוחכמים עושים הרבה כסף – זה עובד כך – נניח שמניה מסוימת נסחרת בכמה בורסות בעולם, ונניח שבבורסה אחת היא נסחרת ב-119.5 דולר ובמקום אחר ב-119.7 דולר – לכאורה זה ארביטראז' של 0.2 דולר – משקיע יכול למכור ב-119.7 ולקנות ב-119.5 דולר. זה אולי ארביטראז' עם רווח נמוך (כ-0.17%), אבל תתפלאו – זה מספיק למשקיעים מתוחכמים.

משקיעים "רגילים" לא יוכלו להפיק מכאן רווח בגלל העמלות – יש עמלת קנייה , עמלת מכירה, אולי עמלת המרת מטבע, עמלת איחוד מניות בין בורסות – זה כבר לא ייצא כלכלי, ובפועל גם מרווחים של 0.3%-0.5%, לא תמיד כלכליים למשקיעים רגילים. אבל משקיעים גדולים ומתוחכמים , לרבות קרנות גידור שמתמחות ברווחי ארביטראז' פשוט משלמים קרוב לאפס עמלות, ובמצב כזה, במיוחד שמדובר בעסקאות גדולות, הרווח האבסולוטי יכול להיות גבוה.

ארביטראז' זה רווח כלכלי בשווקים שונים, לא דווקא בשוקי המניות – זה יכול להיות סחורות -   נפט, זהב ועוד; זה יכול להיות מט"ח – צמדי מט"ח שונים ועוד.

ברגע שקיים ארביטראז' דינו להיסגר – אחרי הכל, השווקים מתוחכמים ומתקדמים (גם מבחינה טכנולוגית) וברגע שבמקום אחד יש רווח, משקיעים  (בדומה לדוגמה עם המניה) ייקנו במחיר הזול ויימכרו במחיר הגבוהה, כך שהשערים יתכנסו והארביטראז' ייסגר.

מניות דואליות

קיימות מניות רבות – כמה עשרות, לרבות מניית טבע, מיילן, פריגו שנסחרות גם בבורסה בת"א וגם בבורסה בניו יורק. במניו האלו יש מסחר במקביל (לרוב בין 16:30 ועד הסגירה בת"א – באזור 17:25) , ופה ושם, יש אפשרויות לארביטראז'.

מעבר לכך, אחרי הסגירה בת"א, המסחר בניו יורק נמשך, עד לסגירה (לרוב בשעה 23:00) כך שבבוקר למחרת, השערים בניו יוק משפיעים על הפתיחה של הבורסה בת"א – זה כבר לא ארביטראז' כי רק בת"א יש מסחר (מתחיל המסחר), אבל לרוב המחירים בת"א מתכנסים למחיר בניו יורק שם המחזורים גדולים יותר ושם (לרוב) נקבע שער המניה בפועל. ת"א לרוב עוקבת אחרי ניו יורק.

המניות האלו שנסחרות בשתי הבורסות נקראות המניות הדואליות וגם מניות הארביטראז'.

ולמה שיהיה בכלל הבדל במחיר?

ולמה בעצם שיהיה הבדל במחיר בין ניו יורק לת"א – פשוט מאוד, המשקיעים סבורים אחרת. תמיד קיים הבדל בין משקיע למשקיע – אחד יסכים וירצה לקנות מניה ב-12 דולר, אחר יחשוב שהיא שווה 11 דולר. בדיוק כפי שיש תנודות שוטפות במחיר המניה בבורסה בת"א כך יש בבורסה בניו יורק, זה יכול להיות שינוי אקראי בגלל שגוף מסוים החליט למכור, או לקנות, בגלל ענייני מאקרו – חולשה בשוק האמריקאי, שינוי בריבית, מצב מדיני ביטחוני בארץ; וזה יכול להיות עניין ספציפי – הודעה מסוימת של החברה או דיווח שקשור לחברה עצמה.

מדריך השקעה במניות

מדריך השקעה באג"ח

האם הכסף שלכם מושקע בהתאם לרמת הסיכון המתאימה לכם? לבדיקת ההשקעות הפיננסיות שלכם – מלאו פרטים (ללא התחייבות וללא עלות!)

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

עמית בר

עמית בר

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות