fbpx
חדשות

בדרך להפוך לעיר: אושרה תוכנית מתאר לאִעבלין הכוללת בניית 3,500 דירות

יו"ר הוועדה אורי אילן – צילום: ניב קנטור

מעודכן ל-09/2020

התוכנית שאישרה הוועדה מציעה מענה לאוכלוסייה של 34 אלף תושבים ביישוב הגלילי, וכן אזור תעשייה בשטח של 330 דונם ופארק עירוני נרחב

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה צפון בראשות אוֹרי אילן, אישרה להפקדה תוכנית מתאר כוללנית חדשה לאִעבלין – מועצה מקומית בגליל המערבי, הממוקמת ליד היישובים שפרעם וטמרה.

היישוב מונה כיום כ-13,000 נפש בכ-3,000 משקי בית. התוכנית כוללת תוספת של 3,500 יחידות דיור שייתנו מענה לאוכלוסייה בהיקף של 34 אלף תושבים. כמו כן, התוכנית החדשה מגדילה את השטח לפיתוח בכ-2,000 דונם, כ-62% משטח הפיתוח כיום. לצורך כך, המליצה הוועדה המחוזית על שינוי תוכנית המתאר המחוזית, כך שתאפשר את התפתחותו של הכפר והפיכתו ליישוב עירוני מרכזי עם תשתיות לתעסוקה, שירותים לציבור ושטחי ספורט, פנאי ונופש. לכל אורך הליך התכנון היו שותפים תושבי אעבלין והנהגה של היישוב.

התוכנית שביוזמת מינהל התכנון מחוז צפון והמועצה המקומית אִעבלין, היא פרי מאמץ תכנוני רחב היקף המקודם בשנים האחרונות בהשתתפות רוב משרדי הממשלה ורשויותיה. התוכנית הכוללנית מאגדת שלוש תוכניות מפורטות גדולות לעיבוי היישוב הוותיק והרחבתו, המקודמות במקביל במוסדות התכנון. במתחמים אלה אופי הבינוי יהיה בצפיפות גבוהה יחסית של מינימום 6 יחידות לדונם.

 התוכנית תוכננה בידי צוות בראשות האדריכל פרופ' אלי פירשט, והיא שמה דגש על פיתוח הרחובות העירוניים הראשיים כמוקדי המסחר, התעסוקה והשירותים, ומגדירה את הכניסות לישוב מהדרך האזורית (מס' 781) כ"מוקדי שער" שבהם פיתוח אינטנסיבי ושימושים מעורבים. בצפון הישוב, יוקם אזור תעשייה על שטח של 330 דונם ובו יוקצו 470,000 מ"ר שטחי בנייה. עפ"י התוכנית, המרכז הוותיק של אִעבלין מיועד להתחדשות כמרחב עבור הולכי רגל ולשימור המורשת הבנויה של אעבלין.

לאורך ערוץ נחל אבליים החוצה את היישוב, יוקם פארק עירוני נרחב. פארק נחל אעבלין כולל שני מתחמים עיקריים: אחד בחלק המזרחי של הישוב, המתפרס על שטח של 135 דונם והשני בצפון הישוב על שטח של 130 דונם, ולצידו יוקם אזור המיועד למסחר, ספורט ונופש. בנוסף לפארק, התוכנית מקצה כ-152 דונם עבור שטחים פתוחים ביישוב.

דגש מרכזי נוסף הושם בתוכנית על הגדרת הפעילות החקלאית והפיתוח הנדרש לצידה, תוך שמירת מאפייני הנוף החקלאי הפתוח של עמק זבולון.

מתכנן מחוז צפון במינהל התכנון, אדר' יהונתן כהן ליטאנט, מסר: "התוכנית הכוללנית לאִעבלין היא חלק מהמאמץ האדיר של השלמת נדבך התכנון הכוללני ליישובי מחוז צפון, תוך מתן דגש על הכוונת הישובים הערביים הגדולים לעבר תשתית עירונית מודרנית, יצירת מלאי מספק של עתודות זמינות לפיתוח, הבטחת איכות החיים של התושבים ושמירת נכסי הסביבה והנוף של המחוז".

יו"ר הוועדה המחוזית צפון, אוֹרי אילן, ציין: "אִעבלין מקבלת לידיה תוכנית שיכולה להוות מנוף אדיר לצמיחה חברתית וכלכלית, ועתה, בידי ההנהגה שלה, כפי שהובילה עד כה את תהליך התכנון המורכב הזה, המפתח לממש את קפיצת המדרגה המונחת לפִתחה. עם השלמת המסגרת התכנונית לפיתוח עתידי של הישוב, שהופך לעיר, על ההנהגה לשים את עיקר המאמץ בעיבוי ובחיזוק פנימה, התחדשות ומיצוי שטחי הישוב הוותיק ושיפור איכות החיים והסביבה.

אתגר נוסף לישוב ולהנהגתו, כמו גם לערים הסמוכות, טמרה ושפרעם, הוא התנעת חשיבה ותכנון השלב הבא, שבו יתגבשו מטבע הדברים שלושת הישובים למרקם עירוני אחד מתפקד ותוסס".

דליית אל כרמל: אושרה להפקדה תוכנית להקמת שכונה הכוללת 2,500 יחידות דיור וקריית חינוך

אושרה להפקדה תוכנית מתאר כוללנית להכפלת האוכלוסייה ביישובים סחנין ועראבה

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

ענת גלעד

ענת גלעד

ענת עורכת וכותבת זה עשור בעיתונות הכתובה - ידיעות אחרונות ומעריב. תחומי העניין העיקריים שלה - רווחה, זכויות עובדים, קריירה, משפט.
הצטרפה למערכת הון בתחילת 2019.

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות