fbpx
מדריכי השקעות

ברנאר ארנו - איך טיפס לטופ של עשירי העולם

צילום: ויקיפדיה
מעודכן ל-06/2019

לאחרונה נודע שברנאר ארנו, טיפס לטופ של עשירי העולם, והפך לאדם השלישי אחרי ג'ף בזוס וביל גייטס ששווה יותר ממאה מיליארד דולר.  איך הוא הגיע למעמד זה ומה השיטות שלו?

ארנו הוא  מיליארדר צרפתי הידוע בעיקר כמנכ"ל תאגיד LVMH - תאגיד צרפתי בינלאומי בתחום מוצרי מותרות אשר מטהו נמצא בפריז. התאגיד נוצר לאחר מיזוג בין בית האופנה לואי ויטון עם חברת Moët Hennessy, חברה שנוצרה ממיזוג יצרן השמפניה Moët & Chandon ויצרן הקוניאק Hennessy ומאז לא מפסיק לקנות מותגים.

ברנאר ארנו למד הנדסה וסיים את לימודיו ב-1971. לאחר מכן החל לעבוד בחברה של אביו ושכנע אותו למכור את חטיבת הבניין של החברה, כך החלה תחילת דרכו בעסקים. את החברה  מכרו ב-40 מיליון פרנק והחברה החליטה להתמקד בנדל"ן.  עד  מהרה החליף את אביו ושימש נשיא החברה.

לאחר בחירתו של הנשיא מיטראן בשנות השמונים, שהייתה לו תפיסת עולם סוציאליסטית, היגר ארנו לארצות הברית, שם הקים את חברת הנדל"ן פרינל, שבנתה בניין דירות בווסט פאלם  ביץ' פלורידה. עם זאת, שם  לא זכה להצלחה עסקית יתרה.

שלוש שנים לאחר ההגירה שב לצרפת בעקבות מדיניות שמרנית יותר של הממשלה והפך למנכ"ל  והפך למנכ"ל חברת פיננסייר, המשווקת מוצרי יוקרה.

לאחר שקיבל סובסידיה ממשליתת כדי שיימנע קיצוץ בכוח האדם, ארנו רכש את חברת הטקסטיל בוזה  שנקלעה למשבר. ארנו מכר כמעט את כל נכסי החברה, למעט שני מותגים חשובים: מותג היוקרה כריסטיאן דיור, וחנות הכלבו הידועה ביותר בפריז Le Bon Marché.

בשנת 1987 ייסד את תאגיד LVMH. זמן קצר לאחר מכן ניצל את יום השני השחור, שבו נפלו מדדי הבורסה בשערים שלא היה להם תקדים מאז פתיחת מלחמת העולם הראשונה, לביצוע רכישות ענק במניות התאגיד והגיע ל-43% אחזקה. הוא פיטר את רוב דרג ההנהלה ומינה את אביו  ליו"ר מועצת הפיקוח עוד בטרם התמנה ליו"ר החברה ומנהלה.  בשנת 2007 הוא רכש 10.69% ממניות רשת המרכולים הצרפתית המובילה קארפור, שהיא אף ספק המזון השני בגודלו בעולם.

הוא נכנס לרשימת הסנטי-מיליארדרים ב-2019, לאחר שמניות תאגיד מוצרי היוקרה שלו עלו ב-2.9% והגיעו לשווי של 368.80 אירו למניה. שוויו הנקי עלה  בכמעט 32 מיליארד דולר, הכי הרבה במדד המיליארדרים בן חמישים האישים של בלומברג לשנה זו.

הפגישה עם ג'ובס

כשארנו פגש את סטיב ג'ובס הייתה להם שיחה על  המוצרים שלהם. בעוד ג'ובס ואפל ייצרו את האייפון, הדגם הפופולרי של התקופה בתחום הסלולר, ארנו התמקד בשוק היוקרה. בעוד ג'ובס היה נציג הטכנולוגיה החדשה, ארנו, המחזיק בכריסטיאן דיור, היה נציג השימור של העסקים הישנים.

ארנו סיפר לפורבס שהוא מעריץ את ג'ובס הן על היציריתיות והן על היכולת לנהל עסק צומח. וכן סיפר שג'ובס אמר לו שהוא לא יודע אם בעוד כמה עשרות אנשים ישתמשו באייפון אבל בטח ישתו את המשקה דום פריניון בבעלותו.

סוד העושר של ארנו - עסק משפחתי, יצירתיות, גיוון, האנשים הכי טובים

על אף מחלוקות ארנו אמר שהוא צריך כל הזמן לשמור על איזון בין חופש פעולה ליצרנים ולמעצבים  עם ניהול עסק של 42.6 מיליארד יורו.  גם העובדה שמשפחתו מחזיקה ביותר מ-40% מהתאגיד עוזרת לו להיות הצרפתי העשיר בעולם. אז מי אמר שלא מערבבים עסקים עם משפחה?

כמו כן ארנו אמר שהאסטרטגיה שלו היא להעסיק אנשים המשלבים בין יצירתיות ליכולת ארגון. כמובן שהעושר שלו נובע גם מהשילוב בין כמות גדולה כזו של מותגי יוקרה, שעליה ספג ביקורת לא פעם שהוא מחזיק במותגים המתחרים זה בזה. אבל התוצאות מדברות בעד עצמן.

בקניית המותג ארנו ציין שהוא חושב כיצד לשפר אותו ולהתאים אותו לנישה. כך למשל ב-2011 קנה את מותג התכשיטים  בולגרי, שהיה המותג השני בגודלו, ולתאגיד LVMH היה חסר מותג תכשיטים. ארנו אמר שמה שהוא הביא למותג זה את היכולת היצירתית של התאגיד, את הגיוון וכך שהם מושכים אליהם את הכישרונות הגדולים בתחום.

הכירו את האיש השלישי בעולם ששווה לפחות 100 מיליארד דולר

מיהו ביל גייטס ואיך הפך לאיש העשיר בעולם?

ג'ף בזוס ואמזון - מי האיש ומה העקרונות שהובילו אותו להיות האיש העשיר בעולם

 

 

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות