מדריכי דירה ומשכנתא

האם תוכנית מחיר למשתכן נכשלה? היעד ל-2017 - 18.6 אלף דירות בלבד!

מעודכן ל-02/2017

האם תוכנית מחיר למשתכן נכשלה?

תוכנית מחיר למשתכן, התוכנית ששר האוצר משה כחלון מנפנף בה כזו שתוריד את מחירי הדירות, לא משיגה את מטרותיה.

התוכנית יצאה לפועל במאי 2015, לפני שנה וחצי, אך הואצה בשנה האחרונה , כשבסה"כ שווקו כ-60 אלף דירות. אבל, המצב בשטח נראה בעייתי - מסתבר שהמכרזים לקבלנים לא עמדו בתנאי השטח,  ובגין ריבוי תלונות, האוצר משפר את תנאי המכרז  וזאת כדי לשווק את התוכנית בהצלחה. אלא שזה מלאכותי, כשבפועל ישנם חריקות בביצוע השוטף ובלקיחת המשכנתאות.

וכל זה ידוע לזוגות הצעירים. הזוגות האלו שאינם משתתפים בהגרלה ודאי קראו על ה"תקלות" ועל הבירוקרטיה המסובכת וחלקם נסוגו מרעיון דירה למשתכן במחיר מוזל. כלומר כבר מראש, חלק גדול מהרוכשים הפוטנציאלים מאבדים עניין. וזה לא רק זה - ישנם סיבות נוספות שגרמו לזוגות הצעירים להסתייג מעסקה זו –

  • חלקם לא זכו בסדרה הראשונה/ במכרזים הראשונים והבינו שהארכת זמן תגרום לעלייה בריבית המשכנתא ועל כן פנו לשוק הנדל"ן ורכשו יד שנייה או דירה מקבלן.
  • עד להשגת דירה למשתכן יש לעבור "תחנות" שאינן מתאימות לכל זוג, לרבות ליווי בנקאי שמייקר את מחיר הדירה, קשיים בקבלת משכנתא במחיר למשתכן ועוד.
  • הדירה הזוכה לא בהכרח מתאימה לרוכשים. בהגרלה ניתן לזכות בדירה  שאינה תואמת לצרכי הרוכש- לדוגמא: דירה מעל חדר אשפה או קרוב לחניה, או בכיווני אוויר לא מתאימים.  מעבר לכך, מלכתחילה חלק גדול מהרוכשים / מציעים לא באמת מתכוון לגור בדירה  - הוא פשוט מציע לרכוש בזכות ההנחה, אבל בפועל הוא רוצה לגור במקום אחר. כך שהמוטיבציה לדירה מלכתחילה היא לא גבוהה.
  • סיכונים נוספים – הקבלן יכול לפשוט רגל,

חשש נוסף של זוגות צעירים שלא משתתפים בהגרלה הוא בעקבות "שמועות" שחלק מהדירות לא מתאימות לצרכיהם ושהעסקאות האלו בהמשך יתייקרו, כך למשך יש הערכה שהקבלן בונה מעט חדרים כיוון שזכה במכרז עפ"י מ"ר (ולא על פי מס' חדרים).

הם מעדיפים שהמדינה תדאג להם כבעבר כשהוריהם רכשו דירות ותיבנה להם את הדירות ותממן/תסבסד את הרכישה כהטבה התואמת למציאות וגם שהמיקום יתאים לצרכיהם.

עד אז ימשיכו לגור בשכירות ויחכו למימון /מענק או משפחתי או שיתאפשר להם בעתיד לצבור הון לרכישת דירה, בינתיים כך מהנתונים האחרונים,חלק מרכזי מהזוכים בדירה במחיר למשתכן פשוט אומרים לא – 22% מהזוכים ויתרו על הזכאות שלהם.

כך או כך, תוכנית מחיר למשתכן נראית ככשלון ביחס לתחזיות המוקדמות, ובכלל משרד האוצר ומשרד השיכון והבינוי לא מצליחים לעמוד ביעדים שקשורים לתחום הבנייה, ובעיקר בהתחלת הבנייה. כבר כמה  שנים שיעד הביצוע גבוה מזה של השנה הקודמת , כאשר היעד ל–2017 נותר זהה לזה של 2016 - 60 אלף התחלות בנייה. הביצוע ב–2016 היה נמוך מהיעד -  55 אלף התחלות בנייה. היעד בשיווק הקרקעות לציבור הוא ל- 65 אלף דירות. מדובר ביעד גבוה יותר ב-2016 - 55 אלף יחידות. אלא שהבעיה הגדולה היא בתוכנית הדגל - מחיר למשתכן - היקף הביצוע לעומת היעד שהוצב רחוקים מאוד. היעד שהציב משרד הבינוי והשיכון בתחילת 2016 היה 25 אלף דירות, בפועל הכמות היא 6.3 אלף דירות בלבד. ועל רקע המספרים הנמוכים, הפחיץו את היעד - זה פשוט הכי קל לעשות, וכעת עומד יעד הביצוע לשנת 2017 על 18.6 אלף דדירות בלבד.

מחיר למשתכן - ההגרלה הגדולה

בדיקת זכאות מחיר למשתכן

יועץ משכנתא - האם כדאי?


פנייה למומחה משכנתא (האתר מפנה לשני גופים מקצועיים, איכותיים, עם רקורד מוכח; לא תצטערו)  

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

מערכת הון

מערכת הון

השאר תגובה

תגובה 1

שינוי גודל גופנים
ניגודיות