fbpx
מדריכי השקעות

השקעה ביין - השקעה יפה עם תנודתיות נמוכה, אבל יקרה!

היום יש שתי בעיות עיקריות למשקיעים,  הריבית הנמוכה והשוק התנודתי מאוד שבו לא ידוע מה ילד יום. נוסיף לכך משברים גיאופוליטיים המגדילים את הסיכונים ואי-הוודאות.

עם השנים הפכה ההשקעה ביין להשקעה טובה לשונאי תנודיתות ומתברר שיין ישן לא רק משתבח אלא גם עשוי להביא תשואה. ההשקעה ביין היא חלק מההשקעות האלטרנטיבית

בניגוד להשקעות אלטרטניביות אחרות, כמו אומנות, עתיקות ועוד - שוק היין גדול הרבה יותר וההיצע שלו רב יותר. בעולם הוא שווה כבר 300 מיליארד דולר.

יתרונות ההשקעה ביין

ההשקעה ביינות היא רק ביינות הנחשקים מהיקבים המובילים בעולם ואין אפשרות להגדיל את התפוקה, לכן  עם השתבחותם של היינות ועם דרישה של יותר צרכנים מחוץ לארצות המערב עקב הגלובליזציה נוצר מצב שבו הביקוש עולה, אך ההיצע נותר קטן, מה שמייקר את היינות הנדירים. בתקופות של אינפלציה ומשברים כלכליים רבים בוחרים להשקיע בסחורות כמו יין או זהב כדי להגן על עצמם מאינפלציה. בשנים האחרונות התשואות בו עקפו את הההשקעה בחברות סטארט אפ.

חסרונות השקעה ביין

השקעה ביין עדיף שתיעשה בידי מומחים לתחום ולכן קשה למי שאינו בקיא בתחום לנהל את ההשקעות בעצמו, וצריך לשלם למנהל השקעות המתמחה בתחום, וכאלו יש מעטים. לא בדיוק חיסרון, אבל השקעה ביין דורשת סבלנות רבה לפני שמוכרים את היין,  5שנים לפחות ותשואות יפות יש לאחר עשר שנים.

דמי הניהול הם  15% משווי ההשקעה הכולל ובנוסף יש עמלה של 10% הן על הרכישה והן על המכירה. כיוון שמדובר ביינות נדירים, זו השקעה יקרה, וגם צריך להיות עם יד על הדופק להציג גידול ראשון, אחרת הפסדתם. כמו כן מהניסיון של משבר 2008 נראה שגם היין נפגע, אם כי התאושש מהר.

תשואת השקעה ביין

שאלת התשואה ביין היא איפה משקיעים, למשל בחברת ההשקעות קאלט ווין התשואה בשנים הייתה בממוצע 13% בשנה, ואילו ב-2016 בלבד 26% בשנה. ביותר מ-100 שנה השיגו היינות במכירות פומביות תשואה של 4% בשנה, מעט מהמניות ויותר מאג"ח ואומנות

באילו יינות להשקיע

היינות הנחשקים הם בעיקר  בעיקר גידול ראשון של בורדו. אלו כוללים את Haut-Brion, Lafite-Rothschild ו-Latour Margaux Rothschild. יש עוד יינות משניים שהערך שלהם לא גבוה. יין נוסף  הנפוץ ביינות להשקעה הוא יין בורגונדי.

עוד יש אפשרות להשקיע ביינות בחבית הנקראים גם יינות עתידיים, אבל כאן יש סכנה גדולה יותר אם הבציר לא מוצלח והביקורות רעות. אבל אם היין מוצלח אפשר להשיג תשואה של 20%-40% לאחר שנה או שנתיים בלבד. לאחר מכן בנתח פופולרי פחות יינות מעמק הרן בצרפת, יינות איטלקיים ויינות מקליפורניה.  המותגים המובילים הם Lafite ו-Pavie. אחד היינות היקרים ביותר הוא Domaine de la Romanée Conti שהגיע ל16,000 דולר כשבזמן יציאתו לשוק עלה כ- 10,000 דולר

איפה קונים

למרות שמרכזי הייצור העיקריים הם בצרפת מרכז המסחר מתרכז בלונדון, והמכירות נעשות  בבורסת Liv Ex, באתרי סוחרי היין (מהסוחרים עצמם או מלקוחותיהם תמורת עמלת תיווך), בחנויות יין ובמכירות פומביות. גם לא חייבים להשקיע ישירות ביין, ואפשר להשקיע בקרנות בסכומים קטנים יותר.

מי רוכש את היינות

מדיווחי סותביס יין, של בית המכירות הפומביות,  80% מהיינות נרכשים על ידי  אספני יין  שמתכוונים גם לשתות ו-20% הם משקיעיםץ.

סיכונים

כיוון שמדובר בנכס יקר ורגיש, צריך לדעת גם איפה לאחסן אותו וגם חייבים  לבטח. לא תרצו שיקרה לכם מה שקרה לחברת וויין-קר שפשטה את הרגל בעקבות הצפה של מחסניה בהוריקן סנדי. גם המיקום של היין חשוב וישפיע על איכותו ועל מחירו, כלומר איפה שהה כשהיה מחוץ ליקב. הרבה פעמים באתרי מכירות פומביות לא יודעים היכן היין שהה ולכן מומלץ לקנות רק מסוחרים בעלי שם.

מחיר

מחיר ממוצע של יינות להשקעה יכול להגיע ל-6,000 ליש"ט לארגז עם 12 בקבוקים. המשקיעים בתחום ממליצים להשקיע הרבה יותר, לפחות 24 אלף ליש"ט כדי להגיע לגיוון ותשואה מספקת.

השקעה ביין מהארץ

אם בחרתם להשקיע ביין, אל תביאו אותו ארצה, זה עלול לפגוע ב-30% מערכו  כיוון שיינות צריכים להיות שמורים במחסנים מיוחדים המגנים מלחות ונזקי טמפרטורה. יתרון נוסף הוא שלא חל עליהם תשלום מע"מ. מחיר האחזקה והביטוח הוא רק 10 ליש"ט לשנה. גם בארץ יש יינות שבהם צפויה עליית מחירים אך בהיקפים קטנים יותר ועם יותר סיכונים.

מדדים לבחינת היינות

המדדים המקובלים לשוק היינות הם Liv-ex 100 , 150 Burgundy, Wine Auction Index ועוד.

קרנות השקעה ביינות

קרנות ההשקעה ביינות הפופולריות הן  פרמייר קרו עם תשואה של מעל 20% בחמש שנים, 1 Grapevault Wine Fund No או חברת ההשקעות הבריטית קאלט ווין שהזכרנו.

כמה אסטרטגיות השקעה שצריך להכיר

השקעה באומנות - השקעה סבירה בסביבת ריבית נמוכה

השקעה בנגזרי מעו"ף - רק לספקולנטים או גם מפחיתי סיכון?

 

 

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות