fbpx
הלוואות מדריכי בנקאות

מיחזור הלוואות: למה זה טוב, למי כדאי ובאילו מקרים?

pexels

מעודכן ל-05/2019

אם עד היום חשבתם שאפשר למחזר רק אריזות משומשות, כדאי שתדעו: באפשרותכם למחזר הלוואות מכל הסוגים ולחסוך אלפי שקלים

המושג מיחזור אמנם נפוץ במיוחד בהקשר של איכות הסביבה, אך זהו מונח מקובל וחשוב מאוד גם בתחום הפיננסי. מיחזור הלוואות הוא מונח המתאר תהליך שנועד לשנות את התנאים של הלוואה מסוימת. הכוונה כאן איננה ביטול ההלוואה או פירעון מוקדם שלה אלא שינוי התנאים שלה, כך שיתאימו יותר לנסיבות הנוכחיות – מצד הלווים והמלווים גם יחד.

הלוואות מהבנקים ומגופים חוץ-בנקאיים נלקחות בדרך כלל לתקופות ארוכות של כמה שנים. זה קורה משום שאנשים שנקלעים לקשיים כספיים מעוניינים בדרך כלל להוריד את גובה התשלומים החודשיים ולהשאיר כמה שיותר מרווח להשתמש בקרן האשראי.

מכיוון שלעיתים מדובר בתקופות החזר הלוואה ארוכות, דברים רבים יכולים להשתנות – הן במאפיינים האישיים של הלווה והן במצב הכלכלי במדינה, ולשינויים אלה עשויה להיות השפעה על סכומי ההחזר של האשראי. הלווה צריך להיות מודע לכך שיש באפשרותו בדרך כלל לבצע מיחזור הלוואות בהתאם לסיטואציה החדשה.

ניתן לבצע מיחזור הלוואות מול כל הגורמים המלווים, החל בבנקים, דרך חברות האשראי ועד חברות הלוואה חוץ בנקאיות פרטיות. זהו נוהל מקובל הן בשוק הפרטי והן בשוק העסקי.

אפשר למחזר כמעט כל הלוואה

עניין מיחזור ההלוואות רלוונטי למרבית סוגי ההלוואות. כך ניתן למשל לבצע מיחזור משכנתה (הלוואה גדולה וארוכת טווח) ובאופן דומה לבצע מיחזור להלוואה קטנה יותר של כמה עשרות אלפי שקלים. רבים סבורים בטעות כי ברגע שלקחו משכנתה, הם "תקועים" עם ההלוואה הזו ולא יכולים לשנות אותה, או לחלופין, שזה המצב לגבי הלוואות קטנות יותר. אך האינטרס של המלווה הוא שהלווים יחזירו את ההלוואות שלהם, לכן ביצוע המיחזור משרת גם את האינטרסים של המלווה, במיוחד כאשר החלופה למיחזור היא חדלות פירעון.

ניתן למחזר הלוואה באמצעות גורם פיננסי שאינו המלווה

כאשר מדובר על מיחזור הלוואות, בעיקר בהקשר של הלוואות בנקאיות, חשוב מאוד לציין כי אין חובה לבצע את המיחזור אצל אותו גורם מלווה. אמנם לרוב המיחזור מתבצע מול המלווה המקורי, אך זה אינו הכרח המציאות – אם אתם מקבלים תנאים טובים יותר מבנק או גורם פיננסי אחר, אפשר לבצע את המיחזור כך. במקרים אלו, לא מדובר על מיחזור הלוואה קלאסי אלא על קבלת הלוואה מגורם אחר, שימוש בכסף לפירעון הלוואה קיימת, ואז תחילת החזרים למלווה החדש.

מיחזור הלוואות – איך זה עובד?

המהות הבסיסית של מיחזור הלוואות היא ששני הצדדים (מלווה ולווה) לוקחים את ההלוואה הקיימת, סוגרים אותה ומשנים את תנאי ההחזר בפועל. כך ניתן למשל לפרוש את תשלומי המשכנתה ליותר שנים ובמודל שונה, לשנות את מסלול ההחזרים למסלול מתאים יותר למציאות הנוכחית וכן הלאה, לגבי כל הלוואה אחרת. מעבר לסכום הקרן שיש להחזיר, בתהליך מיחזור ההלוואה ניתן לשנות את כל מרכיבי ההלוואה, כך שאפשר לבחור מסלול ריבית אחר, לשנות את היבט ההצמדה, את פרישת ההחזרים, את שיטת ההחזר וכן הלאה.

מתי כדאי לבצע מיחזור הלוואה?

כאמור, מיחזור הלוואות מבוצע כאשר יש צורך להתאים את תנאי ההלוואה למציאות ולנסיבות בשטח. מציאות זו יכולה להיות למשל קריסת הלווים תחת נטל ההחזרים, אך היא יכולה גם להיות מצב של שיפור במצב הפיננסי ורצון של הלווים לסיים מהר יותר את החזר ההלוואה. אלו מצבים כלליים ונפוצים שבהם יש מקום לשקול ולבחון ביצוע מיחזור הלוואות:

קושי לעמוד בהחזרים: אם הלווים מתקשים לעמוד בהחזרים הכבדים, אפשר לבצע מיחזור הלוואה על מנת לצמצם את ההחזרים החודשיים. המיחזור יגדיל ככל הנראה את תקופת ההלוואה ואת תשלומי הריבית הכוללים, אך יפחית את הסכום בכל חודש.

כך לדוגמה, לווה שלקח הלוואה ונקבע כי ההחזר החודשי יהיה בגובה 2000 שקל, אך כעבור שנתיים הוא פוטר מעבודתו – יכול למחזר את ההלוואה ולפרוש מחדש את החוב שלו, כך שההחזר החודשי יהיה נמוך יותר.

שיפור המצב הפיננסי: אם כושר ההחזר עלה, מיחזור הלוואה יכול להיות משתלם, בין היתר, באמצעות קיצור תקופת ההלוואה, בהנחה שמביאים בחשבון גם עמלת פירעון מוקדם, אם היא קיימת. כעת, עם השקת מאגר נתוני האשראי והגברת התחרות הצפויה בשוק האשראי בעקבותיו, כדאי לבדוק אם ניתן יהיה להוזיל את ההלוואות הקיימות.

התאמה למצב במשק: לדוגמה, במקרה שמדובר בהלוואה משתנה וצמודה לריבית הפריים, ההחזר החודשי יהיה תלוי בריבית בנק ישראל. אם לאחר שנה יש תחזיות המורות על עליות ריבית משמעותיות, ייתכן שהלווה יעדיף לשנות את מסלול ההלוואה לריבית קבועה.

כאשר הריבית במשק נמוכה לעומת הריבית שהייתה נהוגה בעת בהלוואה – בעיקר במשכנתאות – ניתן לבצע מיחזור משכנתה, על מנת להתאים את ההלוואה ואת ההחזרים למצב במשק.

ריכוז הלוואות וצמצום ההחזר הכולל: לעיתים כדאי לבצע מיחזור הלוואות שונות כדי לאחדן לכדי הלוואה אחת, מה שמצמצם את ההחזר ומקל על התהליך.

ככה לא תתבלבלו - מושגים שחייבים להכיר בלקיחה או מיחזור משכנתא

מאגר האשראי - כל מה שצריך לדעת

צריכים הלוואה? מלאו פרטים ונציג יחזור אליכם עם הצעה משתלמת

  אי עמידה בפירעון ההלוואה עלולה לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל |המלווה: מקס | כפוף לאישור ותנאי החברה
  קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


  על המחבר

  ענת גלעד

  ענת עורכת וכותבת זה עשור בעיתונות הכתובה - ידיעות אחרונות ומעריב. תחומי העניין העיקריים שלה - רווחה, זכויות עובדים, קריירה, משפט.
  הצטרפה למערכת הון בתחילת 2019.

  השאר תגובה

  שינוי גודל גופנים
  ניגודיות