fbpx
מדריכי השקעות

ניהול תיקים – כל מה שצריך לדעת; כ-100 אלף איש מנהלים כספים אצל מנהלי תיקים; מה היתרונות והחסרונות?

מעודכן ל-01/2021

ניהול תיקים, כל מה שצריך לדעת - מה הם דמי הניהול שמשלמים על ניהול תיק השקעות? מה המינימום הדרוש לניהול תיק השקעות ? ומה ההבדל בין ניהול תיקים לבין השקעה בקרנות נאמנות?

ניהול תיקי השקעות - מה זה?

רוצים לנהל את הכסף שלכם, אבל לא יודעים איך? דרך מי? באיזה מכשירים? יש כמה אפשרויות. אפשר לנסות לבד, אבל זה לא פשוט. אפשר להיעזר ביועץ ההשקעות בסניף הבנק שינחה אתכם איך לפזר את ההשקעות בין האפיקים השונים וימליץ לכם בעיקר על קרנות נאמנות, לרבות רנות סל, ואולי גם על אגרות חוב ומניות.

זו השיטה הפופולארית, אבל מסתבר שרבים מעדיפים ניהול צמוד יותר. הם פונים לבתי ההשקעות ומנהלים אצלם תיק השקעות. הכסף נשאר בחשבון שלהם (בבנק) או שהם יעברו לחשבון של בית ההשקעות (ועל הדרך גם ישלמו פחות עמלות).

הניהול השוטף נעשה דרך מנהל התיקים (שמקבל הרשאה לפעול בניירות ערך בחשבון הבנק). הניהול הזה - ניהול תיקים נחשב מקצועי, אובייקטיבי, צמוד, וגמיש – מנהל התיקים אמור להיות ער למצבים הדינמיים בשווקים הפיננסים ובהתאם להם לפעול. להבדיל ממנהל התיקים, יועץ ההשקעות בבנק לא יכול לעקוב באופן שוטף וצמוד על תיק ההשקעות שלכם - תדמיינו למשל, שיש יום חשוב בבורסה - מפולת בשווקים ואתם רוצים לפעול (לממש או להגדיל חשיפה), אבל באותו היום ...יועץ ההשקעות בבנק לא נמצא. מה תעשו? כן, בבנק יגידו לכם להתקשר למוקד - סבבה, תחכו 20-30 דקות על הקו, ואז ידבר איתכם יועץ שלא יודע מה יש לכם? מה הצרכים שלכם? וכל מה שהוא רוצה זה לסיים את השיחה איתכם כי יש לו 100 ממתינים על הקו (יום עם אקשן).

מעבר לכך, הניהול הזה אישי מאוד, וזה היתרון הגדול של ניהול התיקים - המשקיע יכול לקבל מידע בכל רגע, הוא מקבל מידע חודשי או רבעוני על כל הפעילות בתיק, ההרכב, התשואות ועוד (הוא יכול, וזה חשוב לרבים) לפנות בכל נקודת זמן למנהל התיקים, לברר איתו פרטים מסוימים ולשאול אותו על אירועים מסוימים בעלי השלכה על תיק ההשקעות; לשאול על ניירות ערך בתיק, על הערכותיו ועוד.

מנהל התיקים, חשוב להדגיש, מבצע פעולות השקעה באופן עצמאי בחשבונו של הלקוח בהתאם לשיקול דעתו ובהתאם לסיכון שהוגדר מראש (סיכון תיק ההשקעות - ההרכב של הנכסים המסוכנים והלא מסוכנים). מנהל התיקים אמור לספק תשואה עודפת על פני מכשירים אחרים, אבל אל תצפו לניסים. מנהל התיקים מתאים את התיק שלכם לסיכון המתאים ופועל במסגרת ברורה ואפילו קשוחה - הוא לא ייקח סיכונים מיותרים שעשויים להניב לכם תשואה עודפת כדי שבהתאמה הוא לא "ייפול" בתשואות.

ולמה הכוונה? במשך שנה וחצי - מתחילת 2016 ועד אמצע 2017, כל האנליסטים טוענים שהירידה במחיר מניית טבע לא מוצדקת. ההמלצות על המניה חיוביות מאוד, בעוד מניית החברה ירדה בכ-40%. מנהל תיקים שהיה מנתח ומסתמך על האנליסטים היה, מן הסתם, רוכש מניות טבע (והרבה מנהלי תיקים ומנהלי השקעות בכלל עשו זאת). אבל אם מנהל התיקים שלכם היה מגזים ורוכש נתח גדול מתיק ההשקעות שלכם במניית טבע, זה לא היה אחראי למרות האופטימיות, כי מסתבר שלפעמים המציאות עולה על כל דמיון - מניית טבע התרסקה באוגוסט 2017 בעוד 50%! כמעט כולם נפגעו מזה - גם תיקי ההשקעות, גם קרנות הנאמנות, קופות הגמל וכו'. אבל השאלה היא שאלת המינון - כמה מהתיק שלכם היה מושקע במניית טבע. וזה התפקיד העיקרי של מנהל התיקים - לפזר את ההשקעות ולדעת ולהפנים שגם אם נכס מסויים נראה אטרקטיבי ביותר, יש לימיט מסויים שלא ניתן לחצות אותו, אחרת הסיכון גדול מאוד!

מנהל תיקי השקעות מחזיק רישיון לניהול תיקי השקעות מטעם משרד האוצר. מנהל התיקים על פי חוק חייב - להתאים את שירותיו לצרכי הלקוח; לפעול לטובת לקוחותיו באמונה ושקידה ("חובת האמון"); לגלות גילוי נאות לגבי כל פעולה או מאפיין אשר יכולים להשפיע על הייעוץ או הפעילות שלו, ולהימנע מביצוע כל פעולה שיש בה ניגוד עניינים ללקוח, אלא אם הסכים הלקוח לכך מראש ובכתב. וכן עליו לתת עדיפות לנכסים פיננסיים של לקוחותיו על פני אלה שלו (או של תאגיד בו הוא עובד, קשור בקשרים עסקיים או שותף).

הכשרתו של מנהל תיקים כוללת את בחינות הרשות לניירות ערך, וכן תקופת התמחות של 9 חודשים בחברה לניהול תיקים. לאחר סיום ההכשרה רשאי מנהל התיקים לעסוק בייעוץ השקעות, אך גם בניהול אקטיבי של ניירות הערך של הלקוח (דבר שיועץ השקעות לא רשאי לעשות בהתאם לחוק).

המדריך שלנו פורסם גם ב-YNET

ניהול תיקים - כמה זה עולה? לא לעשירים בלבד

כדי לנהל תיק השקעות צריך סכום מינימלי התלוי בבית ההשקעות עצמו. בבתי השקעות קטנים ניתן לפתוח תיק השקעות עם סכום של 100-200 אלף שקל (ובמקומות מסוימים אפילו פחות מכך), בבתי השקעות גדולים צריך לפחות 250-300 אלף שקל (ובמקומות מסוימים אפילו יותר מכך). אבל במהלך 2018 השוק השתנה - גופים גדולים לרבות מיטב דש, פסגות ווידאה של לאומי, מאפשרים ללקוחות לפתוח תיק השקעות בעשרות אלפי שקלים (מיטב דש מ-25 אלף שקל ומעלה, היתר מ-50 אלף שקל ומעלה). הניהול הזה נעשה דרך קרנות נאמנות ויש לו יתרונות רבים (הרחבה כאן

היקף התיקים המנוהלים מסתכם קרוב ל-300 מיליארד שקל, כאשר רוב הסכום מנוהל עבור גופים מוסדיים (כ-100 מיליארד שקל), חברות וארגונים שמחזיקים בכספים רבים (כנראה בין 60 ל-80 מיליארד שקל) - הגופים האלו שמנהלים תיקים גדולים מאוד, משלמים דמי ניהול נמוכים.

מנגד, הפרטיים שמנהלים תיקים בהיקף מוערך של בין 80ל-100 מיליארד שקל, משלמים דמי ניהול גבוהים יחסית עד 1.5%, כשהממוצע הוא סביב ה-1%. כאן חשוב להדגיש כי לרוב ככל שהתיק גדול כך היכולת להשיג דמי ניהול נמוכים יותר עולה, וכן שאפשר תמיד להתמקח על שיעור דמי הניהול. עם זאת, בניהול תיקים דיגיטליים דרך קרנות נאמנות (המהלך של הגופים הגדולים ב-2018 - מיטב דש, פסגות ווידאה) ניהול התיק הוא בעלות נמוכה - בפסגות ובמיטב דש דמי הניהול שמשלמים הם דמי הניהול של קרנות הנאמנות ולא של בית ההשקעות, ובוידאה נעים דמי הניהול בין 0.3% ל-0.7%, בהתאם לגודל התיק(ככל שהתיק גדל דמי הניהול יורדים). 

תעשיית ניהול תיקי ההשקעות כוללת מעל 150 חברות ומעל 1,000 מנהלי תיקים, והכי חשוב מבחינתכם אם אתם בעניין של ניהול תיק אצל מומחה שיעקוב אחרי התיק, יעדכן אתכם, ויספק לכם (זו השאיפה) תשואה טובה, שמנהל התיקים יהיה מקצועי, איכותי, אמין ושירותי.

דבר ראשון שאתם צריכים לבדוק הוא שמדובר במנהל תיקים עם רישיון, כי מסתבר שיש מספר לא קטן של מתחזים, ואז הם לא כפופים לחוק, לא יודעים באמת לנהל השקעות, וברוב המקרים לא מנהלים לכם את הכסף בחשבון שלכם (בנאמנות). אולי מדובר באנשים שיש להם זיקה לשווקים הפיננסים ואולי הם גם מסוגלים להרוויח, אבל מנהל השקעות מוסמך עבר בחינות, עבר הכשרה, נמצא בפיקוח שוטף ויודע דברים בסיסיים בניהול השקעות שמי שלא למד ולא עסק בכך, פשוט לא יודע, ולדוגמה - לקבוע רמת סיכון, לפזר את ההשקעות, לבחון השקעות ולקבל החלטות השקעה. זה ממש לא מה שאתם צריכים - אדם שמנהל את הכסף שלכם בלי הכשרה. אחרי הבדיקה הזו, צריך לקבל החלטה אם ללכת על גוף גדול או גוף קטן. לפני כן, חשוב להדגיש כי במקרים רבים, ובעיקר כשמדובר בגוף גדול, הרי שניהול התיקים שם נעשה דרך קרנות נאמנות. מה זה בעצם ניהולתיקים דרך קרנות נאמנות?

 ניהול תיקים מול קרנות נאמנות

היתרון הגדול של ניהול תיקים הוא כאמור בקשר האישי עם מנהל התיק. באלטרנטיבות האחרות זה לא קיים. בקרנות הנאמנות יש מנהל השקעות כללי שמנהל את הקרן אבל הוא לא מדבר ישירות עם המשקיעים; בקרנות הסל גם כן. אמנם יש את יועץ ההשקעות שבבנק, אבל הוא לא זה שמשנה את הרכב התיק, רוכש ומוכר, ומעבר לכך, הוא יחסית מוגבל – תפקידו הפך בשנים האחרונות ליותר טכני/ בירוקרטי, הוא לרוב מייעץ על סמך מערכת דירוג שקיימת בבנק; הוא מציע ללקוח אפשרויות שמספקת לו מחלקת המחקר של הבנק. אבל הוא לא מנתח, בודק, קונה ומוכר ניירות ערך. הוא לרוב לא חי באופן שוטף (כפי שהיה בעבר) את התזוזות בשווקים הפיננסים, את הדיווחים השוטפים בהיבט מקרו ובהיבט מיקרו, הוא לא נכנס לעומק לדוחות עצמם.

מעבר ליתרון הזה, גלום יתרון ביכולת של המשקיע לקבל דמי ניהול טובים אם התיק שלו גדול (וכן ליהנות מדמי משמרת נמוכים ואפילו אפסיים). מנגד, בניהול תיקים יש חיסרון בהיבט המס. הלקוח משלם מס על רווחי ההון מיד עם המימוש של ניירות בתיק ההשקעות. אם הוא היה משקיע בקרנות נאמנות ולא דרך מנהל תיקים, הרי שהתזוזות של ההשקעות בקרן עצמה פטורות ממס (הקרן פטורה ממס), כלומר הקרן עצמה מוכרת ניירות ערך ולא משלמת על הרווח שלה, ורק כאשר הלקוח מוכר את הקרן עצמה הוא משלם מס על הרווח. יש בהשקעה דרך קרנות סוג של דחיית מס, אבל בשנים האחרונות התרחב ניהול התיקים דרך קרנות נאמנות. כלומר, במקום לבנות תיק ספציפי עם ניירות ערך, בודקים את רמת הסיכון של הלקוח ובונים לו תיק של קרנות ואז כמובן רק במימוש הקרנות ישולם מס, כלומר יש כאן שוויון בהיבט המס בין הגישות השונות. אגב, במצב בו מנהל התיק משתמש בקרנות אין כפל מיסים! הלקוח מקבל החזר על דמי הניהול הלכאורה כפולים (גם בניהול עצמו וגם בקרן).

ניהול תיקים - היקף כספי

ההיקף הכספי של ניהול תיקי ההשקעות מתפרסם באופן שוטף על ידי רשות ניירות ערך (סקירה על ענף ניהול התיקים). בתי ההשקעות הגדולים שולטים כאמור על התעשייה הזו על פי הממצאים - מחצית מנכסי התיקים המנוהלים בשווי של עד חצי מיליון שקל מושקעים בקרנות נאמנות וכ-35% מהתיקים המנוהלים בענף עבור לקוחות שאינם מוסדיים מורכבים בעיקר מקרנות נאמנות. הבדיקה שנעשתה על ידי מחלקת השקעות ברשות ניירות ערך מעודכנת ל-2017 . עוד עולה מהבדיקה -

 • שווי הנכסים המנוהל עומד על כ-300 מיליארד שקל.
 • מספר הלקוחות עומד על כ-100אלף.
 • שווי תיק ממוצע של לקוח אצל מנהל תיקים: כ-1.8 מיליון שקל.
 • שווי תיק ממוצע בתיקים בהם קרנות הנאמנות מהוות 50% ומעלה משווי הנכסים הוא כ-850,000 שקל.
 • 18 מתוך 124 חברות ניהול התיקים הפעילות בתחום הינן גדולות ומנהלות 86% מהנכסים בניהול מנהלי תיקים ("חברות גדולות" הן חברות המנהלות מעל 5 מיליארד שקלים או שיש להן מעל ל-1000 לקוחות).

מניתוח מבנה ההכנסות של החברות עולה, כי בכ-86% מהחברות המנהלות כ-90% מהנכסים בענף, היוו ההכנסות מהחזר עמלות חלק שאינו מהותי (פחות מחמישה אחוזים) מההכנסות מדמי הניהול הנגבים באופן ישיר מהלקוחות. עוד עולה, כי כ-57% מהחברות, המנהלות יחד כ-68% מנכסי הלקוחות, מקבלות פחות מאחוז מעמלות העסקה שמשלם הלקוח לבנק או לחבר הבורסה ורק ב-6 חברות, המנהלות יחד 0.4% בלבד מנכסי הלקוחות, החזר העמלות עולה על 50% מהעמלה שמשלם הלקוח.

בית השקעות גדול או בית השקעות קטן - מה עדיף?

בתי ההשקעות הגדולים שולטים (גם) על שוק זה - ניהול תיקים נעשה בעיקר דרך 7-8 בתי השקעות גדולים - מיטב דש, פסגות, מגדל שוקי הון, הראל, ילין לפידות, אלטשולר, אי.בי.אי; והשאלה הראשונה הרלבנטית לכם בהקשר - האם ללכת על בית השקעות גדול, או על בוטיק קטן (בוטיק השקעות)? יש הבדלים גדולים בין גוף גדול לבין גוף קטן ובינוני. ראשית, בגוף גדול, צפוי שתהיו אחד מיני רבים, מנהלים שם אלפים רבים של לקוחות. אז נכון שצפוי שתקבלו יחס אישי, וגם הכסף שלכם יקבל יחס אישי, אבל נראה שעל פניו בבוטיק השקעות, היחס יהיה צמוד יותר. מעבר לכך, בבוטיק ההשקעות היחס יגיע מהמנהלים הבכירים ואפילו הבעלים. כלומר, אם תנהלו שם את תיק ההשקעות שלכם, יהיה לכם קשר ישיר לצמרת של בית ההשקעות. בחברות הגדולות יעבוד מולכם מנהל השקעות, אבל בטח שלא דמות בכירה בבית ההשקעות ובטח שלא המנכ"ל ולא הבעלים.

מנגד, בבית השקעות גדול, יש משאבים גדולים יותר ויש מחלקת אנליזה ומחקר. כלומר, יש בדיקות שוטפות של דוחות, הודעות, כדי לבחור לכם את ההשקעות המתאימות. בבית השקעות קטן, לרוב אין מחלקת מחקר, אבל זה עדיין לא אומר שהם לא יודעים לעשות זאת. יש פחות משאבים, אבל גם בחברה של כמה אנשים בודדים יש מחקר ויש אנליזה (והאמת שלפעמים לא פחות טובה מבית השקעות גדול). עם זאת, עדיין המשאבים המוקצים למחקר בבית השקעות גדול, גדולים יותר.

מעבר לעניין הגודל, חשוב לבדוק את המוניטין של בית ההשקעות, את תשואות העבר שלו (בהינתן רמות סיכון שונות), ואת ניסיון מנהלי התיקים בפועל. ובכלל - צריך להבין מי מנהל את התיק שלכם בפועל, ולבדוק אם הוא מבין אתכם, אם הוא בראש שלכם, אם הוא פשוט מתאים לכם. לדבר עם מנהל השיווק זה נחמד, אבל דברו עם האיש שלכם, תבדקו ותבחנו את יכולתיו, את ההתאמה ואת היכולת שלו לדעתכם להיות קשוב ולשרת אתכם.

כמו כן, צריך כמובן שתהיה התאמה בין הסיכון שהגדרתם לבין תיק ההשקעות. אבל חשוב להבין אם התהיך הזה אוטומטי, כלומר כל הלקוחות של בית ההשקעות מקבלים את אותו התיק או קרוב לכך, או שיש באמת סוג של טיפול צמוד ואישי בתיק שלכם.

אתם גם צריכים לוודא שהכל שקוף - אתם יכולים בכל רגע לדעת מה נקנה, מה נמכר, מה יש בתיק, מה התשואה ועוד.

דרך נוספת לבחון את מנהל התיקים היא פשוט לבחון אותו. אתם יכולים לחלק את תיק ההשקעות שלכם (אם הוא גדול) על פני כמה מנהלי השקעות ולראות מי מספק לכם תשואה טובה יותר (בהינתן אותו הסיכון), מי שירותי יותר, מי בעצם יותר מתאים לכם. כך תוכלו לווסת את הכספים למנהל התיקים המועדף. אבל, אתם כבר יודעים - הצלחה בשנה אחת לא מבטיחה הצלחה בשנה השנייה. המבחן צריך להיות גם לתקופה קצרה, אבל המבחן האמיתי הוא לתקופה ארוכה.

הדור החדש של ניהול תיקים

ניהול תיקים התרחב בשנים האחרונות למקומות נוספים – מערכות אוטומטיות שמנהלות תיקים. מערכות אוטומטיות אשר פועלות באופן דומה למערכות אלגו טריידינג ונקראות "roboadvise" או "יועץ רובוטי" בעברית, כבר שולטות ברוב המסחר בשווקים הפיננסים. מדובר על רובוט/ מחשב שבעצם עובד בשיטה ידועה וקבועה, על פי נוסחה/ מודל ייעודי שפותח בחברה/ בבית ההשקעות. הרובוט/ מחשב בעצם מתרגם את המודל הזה לקניות ומכירות של ניירות ערך. היתרון של המערכות האלו הוא יכולתן לעשות ניתוחים סימולטנים רבים, מהירות התגובה מהירה במיוחד ויכולתן לפעול ללא רגשות, וזה יתרון לעומת מנהל ההשקעות המסורתי. בארץ זה עדיין בחיתולים וניהול ההשקעות באלגו מתרכז בעיקר במט"ח, בעולם ניהול תיקים דרך מערכות אלגו גדל בקצב משמעותי מאוד.


מדריכים קשורים

פוליסות חיסכון - יתרונות וחסרונות

קרנות נאמנות - הדרך הפופולרית להיחשף לשוק ההון

תעודות סל - כל מה שצריך לדעת


ניהול תיקי השקעות דרך קרנות נאמנות

אם יש לכם תיק קטן, אז סיכוי טוב שמנהל התיקים יעשה לכם את האלוקציה של התיק (ייחוס הכספים לנכסים השונים על פי דרגת הסיכון), ובהתאמה יפזר לכם את התיק על פני קרנות נאמנות שונות - זו הדרך ל"טפל" בתייקם קטנים - ניהול דרך קרנות נאמנות. מצד אחד, זה לכאורה בעייתי כי מנהל התיקים יבחר כמובן את הקרנות של הבית, מצד שני - אין כאן (לרוב) בעיה מבחינת דמי ניהול - אתם לא משלמים כפול - משלמים על הקרנות ולא דמי ניהול על התיק. אלא שגם אז יש ניגוד עניינים - אולי מנהל התיקים יבחר דווקא את הקרנות עם דמי הניהול הגבוהים? צבי סטפק, הבעלים של מיטב-דש מספר שהניהול דרך קרנות מבטא בעיקר יתרונות - הראיון בגלובס 

וכאן המדריך לניהול תיקים דרך קרנות נאמנות 

עדכונים:

אוקטובר 2018 - וידאה, חברת ניהול התיקים של בנק לאומי יוצאת לשוק. האם כדאי? (הרחבה באתר)

מאי 2018 - בנק ישראל אישר ניהול תיקים דיגיטלי (הרחבה באתר)

אוגוסט 2017 - תעשיית ניהול התיקים: תמונת מצב. צבי סטפק, הבעלים של מיטב דש בניתוח על תעשיית תיקי ההשקעות. התעשייה הזו צומחת מעט, אחרי 13 שנים של צמיחה מרשימה, אבל התחום הפך לריכוזי יותר מבעבר - להרחבה בגלובס

ניהול תיקים = ניהול דרך קרנות נאמנות

 

 

חיסכון לכל ילד - מה זה? ואיך תבחרו חיסכון מתאים?

 

ככה תשקיעו את הכסף שלכם לבד...

 

השקעה במניות או השקעה בדירה - מה עדיף?

 

מלאו פרטים וקבלו הצעה והסבר מגוף מוביל, מדוע כדאי לכם לשים חלק מהכסף שלכם בניהול תיקים 

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

מערכת הון

השאר תגובה

2 תגובות

 • יש חיסרון לנהל תיק דרך בתי השקעות.
  מנהלי התיקים בונים על דרך השקעה ארוכה היות והייתי מנוהל שם היו מצבים שניירות עלו בעשרות אחוזים ולא מומשו ולאחר מכן נפלו ונוצרו הפסדים.
  ללכת על תנאי שיש אפשרות לעשות ביצוע אישי הן בקניה והן במכירה.
  הזמנים שהיו בשנות השמונים והתשעים שבהם פעלו על רווחי הון מהירים נעלמו שהממוצע ברווחים היו על30%.-.40%

 • אני רק שאלה - אני מנהל את התיק שלי באי.בי.אי והם מנהלים את התיק דרך קרנות נאמנות - אני משלם דמי ניהול על הקרנות ולא על התיק, האם זה תקין? אני אפילו לא יודע כמה דמי ניהול אני משלם בקרנות , ואם הייתי משלם את דמי הניהול של התיק 1% זה לדעתי היה זול יותר - רוב התיק מניות.
  האם מה שהם עושים זה תקין והאם אני יכול לדרוש לשלם את 1% כמו שנקבע לי מראש?
  תודה מראש

שינוי גודל גופנים
ניגודיות