fbpx
חדשות

שיעור האבטלה יורד? לא מגיל 40

 מסקר של שירות התעסוקה עולה כי הקושי למצוא עבודה מתחיל כבר בגיל 40

שיעורי האבטלה נמוכים? לא לכולם, בשירות התעסוקה מצביעים על נתונים לא משמחים לבני 50 ויותר. הנתונים האחרונים של השירות אף מצביעים על עלייה בשיעור המועסקים כבר מגיל 40.

מנתוניהם עולה כי בשנת 2018 חלה עלייה של כמעט 6% בתובעי דמי אבטלה, לעומת שנת 2017, ו-29% מאותם תובעי אבטלה הם בני 50 ויותר (בשנת 2017 עמד מספרם על 25,660 וב-2018 - 27,150).

שירות התעסוקה ביצע סקר בקרב 2,300 דורשי עבודה בקבוצת גיל זו, 42% מהם בעלי תואר אקדמי. הנסקרים נשאלו על החיפוש, ובין היתר התבקשו להעריך את סיכוייהם למצוא עבודה. 10 חודשים אחר כך, נדגמו ונסקרו שוב 729 מהם כדי לבחון את מצבם התעסוקתי.

מהמדגם שנעשה עלה שיותר מחצי  הם עדיין מחוסרי עבודה, כלומר, מובטלים במשך שנה. מתוך ה-49% שכן השתלבו בשוק, 44% מצאו את העבודה בזכות קשרים חברתיים ומשפחתיים.

כך עם הזמן גם הציפיות של מחפשי העבודה יורדות. אלה שעדיין אינם מועסקים סיפרו כי הם מצפים לשכר של כ-13,000 שקל בממוצע, נמוך מהשכר הממוצע של 15,250 שקל שקבוצה זו קיבלה במקום העבודה האחרון. אם בסקר המבוא כמעט 60% העריכו את הסיכוי למצוא עבודה כגבוה עד גבוה מאוד, בשלב זה 38% בלבד העריכו כך את סיכוייהם. 13% העריכו שלא ימצאו עבודה בשנה הקרובה, לעומת  6% בסקר המבוא.

לדברי רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה, "ככל שהגיל עולה, כך גם הקושי למצוא עבודה. בישראל יש אחוזים מאוד גבוהים של מציאת פתרונות תעסוקה עד גיל 40, אך מעבר לגיל זה האחוזים יורדים.  "כשנכנסתי לתפקיד, לפני כמה חודשים, ראיתי שהתהליך הזה מתחיל בגיל 40, והצעתי שנתמקד בבני 45. כי כבר שם אנחנו רואים את הקושי.

"יש עובדים שמפוטרים בגיל זה, אחרי שעבדו כמעט כל חייהם במקום עבודה אחד. להם אנחנו נותנים כלים לכתיבת קורות חיים תוך התמקדות בהעצמת מיומנויות השיווק העצמי, כך שמי שיקרא את קורות החיים גם ירצה להיפגש עם מי שעומד מאחוריהם", אומר גראור. "בתקופה הקרובה נוציא פיילוט להכשרות כאלה בתוך הלשכות. אנחנו נסייע בפיתוח המיומנות גם במהלך הריאיון. אנחנו רוצים לשפר את הסיכוי של אותו מחפש עבודה בגיל זה בכלל להיפגש עם המעסיק הפוטנציאלי. הסדנאות, בעיקר בגילים המבוגרים, מאפשרות נטווריקנג, זה גם פותח עוד אפשרויות. אנחנו מקווים שיאושר לנו התקציב מאגף התקציבים באוצר, ורוצים לצאת בפיילוט לתוכנית סיוע לבני 45 פלוס, לצמצום משך הזמן שבו הם מחוסרי עבודה".

עוד אמר: "שוק העבודה החדש יהיה משולב. יהיו בו לא רק עצמאים. העובד יהיה עצמאי אבל גם שכיר. לא ייקח עוד הרבה זמן ויהיו יותר משרות חלקיות, וכיוון שלא ניתן להתקיים רק מהן, העובד יהיה גם פרילנסר. זה לא יהיה מחר בבוקר, אבל מבחינתנו, גם עוד עשור זה מחר בבוקר".

טיפים למציאת עבודה בגיל מבוגר

  1. אל תדלגו על מודעות של עסקים קטנים או בלוחות פחות פופולריים, ייתכן שדווקא שם טמונה ההזדמנות
  2. אל תציינו פרטים לא רלוונטיים ועתיר ניסיון למשרה לא מתאימה, כך למשל ציון תפקיד בכיר מדי עלול להרתיע
  3. הציבו ציפיות שכר ריאליות: בדקו מראש מה השכר הנהוג בחברה לתפקיד מעין זה. אם השכר המוצע נמוך משמעותית משכרכם הקודם ונשאלתם על כך, ציינו את ציפיות השכר הנוכחיות שלכם
  4. הראו מוטיבציה ואנרגיה. מוטיבציה היא מהפרמטרים המדויקים ביותר לחזות התאקלמות והצלחה של עובד בחברה. התמקדו בעניין ובאתגר המקצועי וביתרונות שיש לעבודה זו להציע עבורכם. נושאים טריוויאליים למעסיק כגון קירבת מקום העבודה לבית, שעות העבודה, סביבת עבודה דינאמית וכו',
  5. אל תמחקו את שנת הלידה. אנשי משאבי האנוש יבינו כי הסיבה היא גיל ואם יש דרישת גיל, זה לא רלוונטי. אתם כן יכולים לציין את הגיל בפרטים אישיים שיופיעו לאחר הניסיון התעסוקתי והכישורים, כך שהדגש לא יינתן לכך

OECD: ישראל בחמשת המקומות האחרונים בהכשרת מבוגרים לעבודה

הטבות לאוכלוסיה מבוגרת

מגיעים לגיל פרישה וממשיכים לעבוד - מה עושים עם הכסף שבקרן פנסיה?

 

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דרור ניר קסטל

דרור ניר קסטל

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות