מדריכי בנקאות מדריכי השקעות

משקיעים בניירות ערך? הנה העמלות בבנקים ובברוקרים הפרטיים

מעודכן ל-08/2017

הסוחרים והמשקיעים בבורסה המקומית ובוול-סטריט אולי כבר יודעים שיש אלטרנטיבה למסחר דרך הבנקים, אבל הרוב הגדול עדיין לא עובר לברוקרים הפרטיים הזולים יותר. הסיבה העיקרית היא הביטחון לכאורה שנותן להם הבנק, אבל, אנשים ...תתעוררו. בתי ההשקעות הם כבר מזמן חברות מסודרות, מפוקחות, אמינות, וכלל לא בטוח שפחות מהבנקים.

מנהלים תיק השקעות - למה דרך הבנק?

נכון, המסחר דרך הבנקים למשקיעים וסוחרים מתוחכמים עלה כמה רמות בשנים האחרונות, ניתן כבר לעשות הכל,  בכל הבורסות, בכל סוגי המכשירים, בכל שעות המסחר. ועדיין -  הבנקים לא תמיד מספקים מערכות מחשוב מתקדמות כמו חדרי המסחר של הברוקרים הפרטיים, והם לא תמיד תחרותיים בעמלות מול הברוקרים הפרטיים.  בפועל,  חלק גדול מהציבור נצמד לפקיד הבנק שלו, ולא עוזב את הסניף. עם זאת, התהליך של מעבר לקוחות לברוקרים פרטיים כבר התחיל וזה צפוי להימשך, לבסוף – הכלכלה הפשוטה תנצח – איפה שזול, לשם יזרום הכסף.  אחרי הכל, נכון שקשה לעזוב את יוסי הפקיד מהסניף הקרוב, אבל דני מהברוקראז' (חדרי המסחר של הברוקרים) גם נותן שירות טוב (אם כי, צריך לבדוק מול לקוחות של הגוף שאכן השרות טוב). יתרה מכך – לסוחרים בהיקף גדול, נוח הרבה יותר לעבוד מול הברוקרים הפרטיים – מערכות המסחר מתקדמות מאוד, הזמינות היא בכל שעות המסחר (של הבורסה המקומית ובורסות חו"ל), ובעיקר - העלויות נמוכות בצורה משמעותית ! אם אתם עדיין מעדיפים בנקים - כאן, תוכלו להשוות בין כל הבנקים, וכצפוי הבנקים הקטנים מספקים לכם אלטרנטיבה זולה יותר מהבנקים הגדולים. כלומר, גם אם אתם דבקים במערכת הבנקאית, תעשו שיעורי בית ותלמדו כמה הייתם משלמים בבנקים אחרים ותפעלו להפחית את העמלות שלכם (ברגע שתציגו את הממצאים לסניף שלכם, יש סיכוי טוב שתזכו להפחתה בעמלות).

ניהול תיק השקעות אצל ברוקרים פרטיים לא מתאים לכל אחד, אלא בעיקר למי שכבר מנהל את התיק האישי שלו - תיק אישי במניות וגם דרך קרנות נאמנות ותעודות סל. זה פחות מתאים למי  שמסתמך על יועץ ההשקעות בלבד. כלומר, זה מאוד מתאים למי שכבר אקטיבי במניות, תעודות סל, קרנות נאמנות או למי שחושב לנהל תיק השקעות בעצמו (קראו כאן על המדריך למשקיע - איך מתחילים להשקיע בבורסה). אבל זה לא מתאים למי שמחפש שיגידו לו מה לעשות בכסף שלו.

ומה העמלות אצל הברוקרים? בדקנו עבור הסוחרים העצמאים/ המשקיעים העצמאיים שבניכם (או מי מכם שמתעתד להתחיל לסחור), איך ניתן לפתוח חשבון השקעות למסחר עצמאי וכמה תשלמו על כך. את ההשוואה מול הבנק שלכם תעשו כבר לבד, אבל מה שבטוח הוא שהברוקר הפרטי זול יותר מרוב הבנקים. נתחיל בכך, שבישראל יש אמנם לא מעט גופי השקעה, אבל מסתבר שדווקא בתחום זה – ברוקרים פרטיים (שמספקים מסחר לעצמאיים) השוק הוא יחסית קטן - שישה גופים בתי השקעות מקומיים מעניקים שירותי ברוקראז' למניות ישראליות וזרות. חשוב להדגיש שמלבד בתי ההשקעות הישראלים ישנן בישראל שלוחות של בנקי השקעות זרים למתן שירותי ברוקראז', בעיקר למסחר בארה"ב (את העמלות שלהם לא בדקנו - נעשה זאת בהמשך).

ששת הגופים הישראלים שמעניקים שירותי ברוקראז' (שירותי קנייה ומכירה של ניירות ערך, לצד ניהול חשבון ניירות ערך) הם:  מיטב דש (שמיזגה לתוכה את A Broker ), אי.בי.אי (שכוללת גם את פעילות הברוקראז' של מגדל) אקסלנס, פסגות טרייד,  טרייד וואן וצרפנו לרשימה את בנק ירושלים שהוא אמנם בנק אבל אחרי רכישת פעילות הברוקראז' של כלל פיננסים, מבחינת המשקיע הוא סוג של ברוקר פרטי גדול (בנק ירושלים הוא הזול ביותר במערכת הבנקאית).

לקבלת הצעה למסחר עצמאי במיטב דש טרייד

כל הברוקרים האלו נתפסים אמינים ובטוחים למסחר עצמאי בניירות ערך וכל שצריך הוא לקבוע פגישה, לוודא שהתנאים, הסביבה , האנשים , מתאימים לכם ואם כן לחתום על מסמכים תוך הזדהות עם תעודת זהות ולהעביר כסף. הכסף מועבר מחשבון בנק מקומי לחשבון אצל ברוקר הפרטי. רבים חוששים מזה, אפילו רבים מאוד, ולמרות החשש, לפחות עד היום אין לו באמת אחיזה - עד היום לא שמענו על מקרה שבו הכסף בחשבון הברוקר הפרטי נעלם, אבד, הוברח. כן שמענו על מעילות - המעילה בהראל היתה בקנה מידה גדול, אבל בעלי החשבון לא נפגעו. זה לא אומר שלא יכולים להיות דברים כאלו, העולם מלא הפתעות, אבל הסיכוי לכך נמוך במיוחד. מעבר לביטוח שקיים, ולהעמדת ההון של החברה, אמורים להיות פיקוח ובקרה הדוקים.

אחרי פתיחת החשבון והעברת הכסף, אפשר להתחיל לסחור בניירות ערך השונים. את הבדיקה עשינו כלקוחות תמימים שניגשים לבדוק פתיחת מסחר. זאת מבלי להזדהות או מבלי שיפנו אלינו. פשוט פנינו. הדברים הכתובים הם בהתאם לתשובות שקיבלנו. אבל רגע לפני שנעבור לתוצאות, חשוב להבין את היתרונות והחסרונות שבמסחר עצמאי באמצעות בתי השקעות.

היתרונות והחסרונות במסחר דרך בנק השקעות

  • יתרונות
  • עלויות נמוכות יותר (הן בעמלות והן בעלויות אחרות שכרוכות בניהול חשבון).
  • כשיש בעיה אפשרויות פניה ישירות לחדר מסחר בכל שעות פעילות הבורסה הישראלית או האמריקאית.
  • מערכות מסחר מתקדמות בזמן אמת, שנוח וקל לסחור בהן בניגוד לבנקים (שלרוב כלל לא מספקים מערכות כאלו)
  • אם אתם סוחרים באופציות אמריקאיות, באמצעות הבנקים זה כמעט בלתי אפשרי במערכת המקוונת, בבתי השקעות כל נייר כמעט שתרצו יעלה לכם במערכת ותוכלו לעשות זאת אונליין

 חסרונות-

  • לעיתים תיק השקעות משמש גם כבטחונות ברגע שהעברתם מהבנק, זה כבר לא ישמש אתכם כביטחונות.
  • אם אתם זקוקים לכסף מיידי, בד"כ הליך העברת הכסף מבנק השקעות אורך יומיים שלושה.

מה יש לברוקרים  להציע לנו?

בדקנו אצל הברוקרים עלויות עבור פתיחת חשבון מינימאלי ( חשבון של תיק בסיס בנפח מסחר מינימאלי וממוצע), ברגע שנפח המסחר עולה, תמיד אפשר להתמקח ולהוריד בעמלות.

 ורגע לפני הנתונים חשוב להדגיש - הבדיקה הזו מתעדכנת באופן שוטף והיא נכונה ליוני 2017 .  הברוקרים הפרטיים משנים אחת לתקופה את התנאים ולכן ייתכן שבמקומות מסוימים התנאים לא מדוייקים - נמשיך לעקוב ולעדכן רשימה זו, ונשמח לקבל הערות (בתגובות ובמייל)


 אי.בי.אי / IBI (שמוזגה עם מגדל שוקי הון) 

מינימום הפקדה בפתיחת חשבון: 2,000 שקל.

עלויות חשבון לחודש:

עבור המערכת הבסיסית תשלמו 15 שקל, אבל הסכום מתקזז כנגד עמלות (תלוי בהיקף התיק ובפרטים נוספים); ישנן מערכות מתקדמות יותר שניתנות בחבילות יקרות יותר כמו חבילת פרימיום, כאן המחיר החודשי כבר עולה משמעותית (280 שקל), אך גם כאן ניתן לקזז את העלות החודשית דרך העמלות.

מבחינת ניהול החשבון אין דמי משמרת ולא עמלת אי ביצוע או עמלת ביטול/שינוי לימיט.  עמלה משיכת מזומנים פטור עד חמש משיכות בשנה.   מעניקים ריבית זכות יומית

עמלות מסחר בישראל  - קנייה/מכירה מניות:0.09%;  קנייה ומכירה של  קרנות נאמנות כולל מחקות  - 0.08%;   קנייה/מכירה: אג"ח 0.08%; קנייה/מכירה: מק"מ 0.06%; קנייה/מכירה אופציות 2.50 שקל. מינימום 2.35 שקל להוראה. 

 מסחר בארה"ב   -   עמלה של 0.09% על קנייה ומכירה או בהתאם לנפח המסחר ולפי סכום קבוע - מניות, קניה/מכירה: בכל המסלולים (כולל חבילת הסיס האינטרנטית VIEW TRADE) העמלות עומדות על סנט למניה, מינימום 10$.

במערכת המסחר הדואלית לישראל ולארצות הברית הטרייד פלוס הוא מסלול זול שמתמחר סנט למניה כך שהעמלות משתנות בהתאם למערכת המסחר: או סנט למניה - מינימום 7.5$, או בחירה ב-13$ פיקס, מתאים אם במקרה אתם סוחרים בהיקפי מסחר גדולים.

אופציות, קניה/מכירה: $4 לאופציה, מינימום $12 לעסקה.

המרת מט"ח - יש  מרווח על המרת מט"ח - אם תמירו עד 15 אלף דולר - יהיה הפרש של 0.7%  מהשער הרציף, מעל 15 אלף ההפרש הוא 0.5% . ולמרות שחלק גדול ממכם אולי לא אוהב את זירות המט"ח/ זירות הפורקס, הרי ששם המרת המט"ח בעמלה אפסית.

העברת כספים לבנק (ומהבנק לחשבון בברוקר הפרטי) - בעיקרון בחינם, אבל צריך לשים לב אם יש הגבלה על מספר העברות. לגבי רוב החשבונות נקבע כי עד 5 העברות בשנה לא יהיה תשלום. העברת מט"ח אגב תעלה לכם 25 דולר.

ומה אם אתם מעבירים את תיק ההשקעות שלכם?  גם כאן, יש את תנאי הפתיחה, אבל הם משתנים מלקוח ללקוח. לקוחות גדולים שסוחרים בהיקפים גדולים כמעט ולא ישלמו עמלה.  לכלל המשקיעים בעת הפקדת נכסים (כלומר העברת התיק לאי.בי.אי) לא יהיו עמלות; במשיכת ניירות ערך החוצה העמלות יהיו - בגין ניירות ישראלים - 20 שקל לנייר עד מקסימום של 150 שקל לתיק; בניירות ערך זרים - 10 דולר לנייר.


מיטב- דש (כולל רכישת A broker)

מינימום לפתיחת: חשבון - 20,000 שקל

במיטב ד"ש מבטיחים גם מערכות מתקדמות שמאפשרות ניתוח טכני ואת כל האינדיקטורים הטכניים: מסחר על הגרף, גרפים השוואתיים, סימולטור לביצוע אסטרטגיות באופציות, שליחת מספר הוראות במקביל .קבלת חדשות משוק ההון, הודעות מתפרצות בזמן אמת וקישור למערכת "מאיה". בנוסף, ניתן לסחור במערכת באמצעות אפליקציה מהסלולר.

עלויות חשבון לחודש:

תשלום חודשי קבוע של 19.6שקל, דמי טיפול. אין דמי משמרת ולא עמלת אי ביצוע או עמלת ביטול/שינוי לימיט פטור. עמלה משיכת מזומנים פטור עד חמש משיכות בשנה. מעניקים ריבית זכות.

 עמלות מסחר ישראל - מניות, תעודות סל, קרנות נאמנות מחקות, קנייה/מכירה: 0.09% עם מינימום של 4.65 שקל.  קנייה של אופציות, קנייה/מכירה: 3 שקל לאופציה. פטור מעמלת משיכת כספים בשקלים.

עמלת מסחר קניה ומכירה באג"ח - 0.08%, עמלה במק"מ - 0.06% - עמלות מינימום בכל הניירות ערך - 4.65 שקל לפעולה.

מסחר בארה"ב -  מניות, קניה/ מכירה: סנט אחד למניה עם מינימום של 8$. או מסחר במערכת מתקדמת בעמלות של סנט למניה או מינימום 7.5$, או 13$ פיקס. אופציות, קניה/מכירה: 4$ לאופציה מינימום 12$.  זמן אמת מלא בחינם ללא התחייבות. כמו כן יש מסלול של עמלה בשיעור קבוע - 0.09%

אפליקציות אנדרואיד ואייפון חינם. למי שייפתח חשבון מעניקים קורס חינם במכללת מיטב, אך צריך לוודא שזה עדיין בתוקף.

המרה לדולר תעלה לכם 0.25 דולר, אבל קיים מרווח/ ספרד  - 210 פיפס  (2.1 אגורות) מעל לשער הבנקאי שהוא אגב לרוב ל 10 פיפס הפרש מעל הרציף, כלומר אתם משלמים 220 פיפס הפרש מעל הרציף (בהמרות גדולות אפשר להפחית משמעותית - סביב החצי).

העברה לבנק ומהבנק אליכם (לחשבון במיטב דש) לא תעלה. אך העברה בדולרים ובאירו (ובכלל במט"ח) תעלה - סכום קבוע לפי מטבע העברה - 15 דולר, 15 ליש"ט, 15 אירו וכו'.

העברת תיק ההשקעות (העברת ניירות ערך לחשבון במיטב דש) תעלה לכם בהתאם לעמלת המכירה שתצטרכו לשלם.


אקסלנס

המינימום לפתיחת חשבון עומד על 20,000 שקל.

עלויות חשבון לחודש:

העלות הבסיסית שקיימת למסחר באקסלנס עומדת על מינימום 19 שקל דמי ניהול עם אפשרות קיזוז  9 שקלים כנגד עמלות (כך שבנטו מדובר על 10 שקל). אם תרצו מערכת מסחר מתקדמת תצטרכו להוסיף 20 שקלים (רוב הגופים מספקים זאת בחינם) אבל גם כאן יש אפשרות קיזוז. באקסלנס בניגוד לאחרים התשלום הוא לכל מערכת בנפרד. כך שאם אתם סוחרים בישראל ובארה"ב. תשלמו מינימום 20 שקל לכל מערכת משמע 40 (לפני קיזוז העמלות)

גם באקסלנס יש פטור מעמלת אי ביצוע או שינוי פקודה, פטור מדמי משמרת ופטור מעמלת פדיון אג"ח או מק"מ.

מסחר בניירות ערך ישראלים - מניות: 0.09%, מינ' 3 שקל;  קרנות נאמנות פטור על כל הקרנות (יתרון ביחס לאחרים). אופציות, קניה/מכירה: 2.5 שקלים ;  מעניקים זכות על היתרה (בדומה לאחרים).עמלות על אגרות חוב ומק"מ - גם 0.09%. עמלת מינימום על כל ניירות הערך - 3 שקלים.

 מסחר במניות ארה"ב -  מניות, קניה/מכירה: קיימים שני מסלולים (בהתאם לבחירת הלקוח)  9$ עמלת פיקס או  עמלה משתנה -  סנט למניה ומינימום 8  דולר למניה.   אופציות, קניה/מכירה: 4$ לאופציות מינימום 20$. סנט למניה ו- 8 דולר מינ'.

העברת כספים - באקסלנס גובים 22 שקל להעברה, אבל 5 העברות ראשונות בשנה – ללא עלות. העברה בדולרים תעלה 15 דולר.

וביחס להעברת תיק ניירות ערך - אקסלנס גובים 99 שקל בלי קשר להיקף התיק ומספר ניירות הערך בו.

המרת מט"ח תעלה לכם לפי ספרד/ מרווח של 2.1 אגורות מעל השער הרציף.


פסגות טרייד

בפסגות טרייד לא מגבילים אתכם בסכום פתיחת החשבון, אבל האמת שאין למעין יתרון הזה משמעות גדולה - ביתר בתי ההשקעות הרף הוא 20 אלף שקל - נמוך ממילא.

העלות החודשית בפסגות היא 20 שקל, אבל אם אתם עושים פעולות ומשלמים עמלות בסכום של 40 שקל ומעלה מקזזים לכם לחלוטין את דמי הניהול.

העמלות בארץ בפסגות טרייד על מניות, קרנות מחקות ותעודות סל הן - 0.09% ללא מינימום. קרנות שהן לא מחקות לא חייבות בעמלה.  העמלה על קנייה ומכירה של אג"ח בארץ - 0.08% ללא מינימום, והעמלה על מק"מ היא 0.05% ללא מינימום.

עמלות בניירות ערך זרים - קנייה ומכירה של מניות וקרנות סל תעלה לכם סנט למניה/ תעודה עם מינימום לעסקה של 8.5 דולר. עמלת המרה לדולר מסתכמת ב-0.1% ויש גם מרווח/ ספרייד בהתאם להצעה הטובה ביותר שפסגות מקבל מהבנקים.

העברת כספים - העברת כספים לבנק תעלה לכם 10 שקל לכל סכום.

העברת ניירות ערך - עלות של 10 דולר לנייר ערך זר, אבל אין עלות על ניירות ישראלים.


בנק ירושלים

טוב , בנק ירושלים הוא לא ממש ברוקר פרטי, אבל בחרנו להוסיף אותו לרשימה הזו מכיוון שהוא מתנהל כמו ברוקר פרטי, ומעבר לכך, הוא רכש את הברוקראג' של כלל פיננסים, וממשיך את הפעילות הזו כמעין שלוחה עצמאית. בפועל, פעילות דרך בנק ירושלים היא מצד אחד פעילות בעלויות נמוכות ועם תנאים משופרים (כמו בבתי ההשקעות) לרבות מערכות רילטיים, שירות לקוחות ועוד, ומצד שני זה בכל זאת בנק.

פתיחת חשבון עם הפקדה של 20,000 שקל.

עלויות חשבון לחודש: דמי הניהול בשיעור של 0.05%  מהתיק, אבל סכום זה מתקזז עם העמלות. כלומר, אם אתם צריכים לשלם עמלות בסכום גבוה יותר, אזי לא יהיו לכם דמי ניהול (אבל חשוב לבדוק את התנאים שלכם - יש מסלולים שונים).  קיים פטור מעמלת אי ביצוע ואין עלות על משיכות שקליות. עם זאת, יש עמלה של 10 דולר בגין מערכת המיחשוב (של אינטראקטיב ברוקר). גם העמלה הזו מתקזזת מול עמלות שוטפות (אבל צריך לבדוק את המסלול שלכם)

עמלות מסחר בישראל -   מניות, קניה/מכירה: 0.1%;  אופציות, קניה/מכירה: 2.5 שקל לאופציה. עמלת מינימום - אפס.  קיימת תלות לגודל התיק, זה עשוי להיות משמעותית נמוך יותר.

עמלות מסחר בארה"ב  - מניות, קניה/מכירה: סנט למניה עם מינימום 5 דולר לפעולה.  אופציות, קניה/מכירה: 3 דולר לאופציה,  עמלת מינימום 6 דולר.

המרה לדולר - 0.13%; העברה לבנק ומהבנק - אין תשלום (צריך לבדוק אם מעל מס' הוראות/ העברות יש תשלום).

בבנק ירושלים אין ריבית על היתרה (להבדיל מאשר אצל הברוקרים הפרטיים), אם כי, גם כך, מדובר בפועל בריבית סביב האפס. מנגד הריבית על מינוף באם תצטרכו היא הנמוכה ביותר (בזכות העובדה שמדובר בבנק).


TradeOne

מינימום סכום להפקדה 20,000 שקל.

עלויות חשבון לחודש:

חבילה בסיסית עולה כ-18 שקל, אם אתם צריכים הוראות מתקדמות זה יעלה עוד סכום דומה.

עמלות מסחר בניירות ישראל -  מניות, תעודות סל, קרנות נאמנות (קניה/מכירה): 0.1%.  העמלות בפעולות באג"ח 0.09% ומק"מ - 0.08%; עמלת מינימום בכל ניירות הערך - 5 שקלים.  

בעבר לא ניתן היה להשקיע בחו"ל, אבל עכשיו כבר ניתן, והעמלות בחו"ל קרובות לעמלות הברוקרים האחרים - סנט על עסקת קניה ומכירה של מניה (לרבות ETF ), מינימום לעסקה - 9 דולר.

טבלה מרכזת - כל הגופים, העמלות ועוד...

הכנו לכם טבלה מרכזת, אבל (אבל גדול) היא לא כוללת את כל הפרמטרים, אחרי הכל - יש פרמטרים שזהים בכולם א אין ממש טעם להשוות בינהם, וכמו כן, יש פרמטרים שפחות קריטיים למשקיעים. ריכזנו כאן את הפרמטרים העיקריים, אבל גם לגביהים חשוב להדגיש - הם לא מייצגים את כל המצבים וכל המסלולים של ההצעה של חברת הברוקרא'ג. למשל - יש גופים שמפרידים את העמלות קנייה ומכירה של מניות ותעודות סל מקרנות נאמנות, ויש גם כאלו (אי.בי.אי) שנותניםפ הנחה על עמלות קנייה ומכירה של קרנות מחקות. זאת ועוד - לכל הגופים יש מספר מסלולים של מסחר בחו"ל  הצגנו כאן את המסלול של הגישה עם העמלה הקבועה, אך יש מסלולים עם שיעור מהעסקה, ויש גם עמלת מינימום שאלו שעושים עסקאות קטנות צריכים לקחת בחשבון. בקיצור, הטבלה הזו נותנת מושג (אפילו גדול), אבל חשוב שלפני בחירה, תקראו גם את הטקטס על הגוף שברצונכם לעבור אליו

עלויות קנייה ומכירה בארץ - מניות עלויות קנייה ומכירה בארץ - אג"ח עלויות מסחר בחו"ל עלויות ניהול חודשיות  מינימום תיק השקעות
בנק ירושלים 0.1% 0.1% 1 סנט 0.05% ו-10 שקל 20 אלף שקל
אי.בי.אי 0.09% 0.08% 1 סנט 15 שקל 2 אלף שקל
מיטב דש 0.09% 0.08% 1 סנט 20 שקל 20 אלף שקל
אקסלנס 0.09% 0.09% 1 סנט 19 שקל 20 אלף שקל
פסגות טרייד 0.09% 0.08% 1 סנט 20 שקל אין מינימום
טרייד וואן 0.1% 0.09% 1 סנט 18 שקל 20 אלף שקל

 ולסיום - 

מקווים שעזרנו; ניסינו לרכז כאן את כל המידע על הברוקרים הפרטיים בשביל המשקיעים/ הסוחרים המתחילים, התנאים האלו כאמור משתנים במקביל להיקף הפעילות של כל לקוח.

מעבר לכך, אלו לא העמלות הסופיות, אתם יכולים לנסות ולהוזיל את העלויות האלו. עם זאת, מאז 2015, המחירים בשוק די יציבים, נראה שהתחרות בין הברוקרים הפרטיים במגרש העמלות בניירות ערך, ירדה מדרגה. במקביל, יש בנקים (בנוסף לבנק ירושלים שמוזכר כאן), לרבות בנק אגוד שמצליחים להציע ללקוחות עמלות לא רחוקות מהעמלות של הברוקרים הפרטיים.

נשמח אם תשתפו אותנו בתובנות, הערות, שינויים בתנאים ועוד...


למדריכי השקעות

ככה בונים תיק השקעות...לבד 

דיבידנדים - זה לא כמו שזה נשמע (יש גם חסרונות)

אזהרת רווח - מה זה? והאם זה מבטא הזדמנות במניות?

קרנות נאמנות - יתרונות וחסרונות

קרנות מחקות - האם כדאי?

קרנות סמארט-בטא - זהירות מגימיקים

רוצים להוזיל את עמלות ניירות הערך בעשרות אחוזים? מלאו פרטים וקבלו הצעה מגוף גדול

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

דבי קאופמן

דבי קאופמן

כתבת ופרשנית מנוסה בתחומי הכלכלה, במיוחד בתחומי ההשקעות ושוק ההון.

השאר תגובה

7 תגובות