מדריכי דירה ומשכנתא

מחיר למשתכן - מתי תקבלו את הדירה?

כמעט 50 אלף זכאים זכו בדירה במחיר למשתכן, אבל רובם הגדול לא יודע וגם לא קיבל הערכה מתי הוא יקבל את הדירה. בהינתן כל ההיתרים והאישורים שצריך לקבל, סיכוי טוב שהם יקבלו את הדירה 4-5 שנים מיום הזכייה. הבעיה שבדרך הם משלמים הצמדה של התשלומים למדד תשומות הבנייה (בפרויקטים חדשים בוטלה ההצמדה), כשבמקביל הם צריכים לשלם שכירות.

מרגע הזכייה עובר זמן שיכול להיות ממושך שבו הזוכים לא מקבלים מידע על שאלות בסיסיות - איזו דירה אקבל? מתי הדירה תהיה מוכנה? מה השטח של הדירה? הם גם לא יודעים מתי תהיה התקדמות. בשלב הזה לרוב מסבירים להם רק שאין עדיין היתר בנייה ובלי היתר אי אפשר לתכנן דבר. היתר זה הדבר הבסיסי ביותר כשמשווקים קרקע ורוצים לבנות עליה. היתר היה אמור להתקבל מהר בפרוקיטים האלו, אבל בשטח זה לא קורה.

מתוך 50 אלף זוכים קרוב ל-17 אלף זוכים זכו בדירות בפרוייקטים שקיבלו היתרי בנייה. 33 אלף זוכים מחכים שיתקבל היתר בנייה. מסתבר שמתוך ה-33 אלף דירות, ל-23 אלף דירות לא הוגשה בכלל בקה להיתר בנייה.

רק אחרי היתר הבנייה, הזכאים יוזמנו למשרדי החברה כדי לבחור דירה, אבל זה יכול לקחת זמן רב. זוכים רבים נמצאים בדילמה -  האם לוותר על הזכייה ולקנות בשוק החופשי? חשוב להדגיש כי היתר בנייה הוא תהליך מול הוועדות המקומיות וההיתר לא בכיס. החברות כנראה מנסות להאיץ את התהליך, אבל זה לא תלוי רק בהן.

והמשמעות של העיכוב הזה היא פשוטה - היתר בנייה יכול לקחת חצי שנה עד שנה, שלב התכנון ובחירת הדירות זה עוד כמה חודשים טובים, אפילו יותר מכך, כך שמרגע הזכייה ועד תחילת הבנייה יכולות לעבור אפילו שנתיים. הבנייה אמורה לקחת שנתיים, אבל במקרים רבים יש עיכובים,ואם לוקחים בחשבון את שלב קבלת הזכאות להשתתף בפרויקט מחיר למשתכן, ואת ההתמודדיות עד לשלב הזכייה, מקבלים בשקט שהתהליך הזה יכול לקחת 4-5 שנים.

לרכוש דירה בהנחה זה נהדר, אבל חשוב לזכור שמדובר בדירות נחותות יותר לעומת הדירות הרגילות, וגם שברגע שבונים במחיר למשתכן, המחירים יורדים, וההנחה מתכווצת. כך שלא ברור עד כמה יש כאן הנחה. מה שברור מהנתונים שבפריפריה ההנחה נמוכה מאוד. ובכל זאת - מדובר ככל הנראה בדירה בהנחה, אבל בעוד 4-5 שנים - מי יודע מה יקרה בעוד 4-5 שנים? מה יהיו מחירי הדירות?  איך יראו הדירות? לא בטוח שזו העסקה הכלכלית שהזוגות הצעירים חשבו עלייה  בתחילת הדרך. ואגב - כשקונים דירה על הנייר, דירה שתהיה מוכנה עוד שנתיים מקבלים הנחה של 10% לפחות, אז מה הואילה כאן תוכנית מחיר למשתכן - לכו לקנות בפפריסייל, כנראה שתקבלו מהר יותר את הדירה, ולא בטוח שהדירה תעלה יותר.

והנה דוגמאות על העיכובים בהיתרי הבנייה - לאפריקה מגורים יש  כ-550 יחידות דיור  בפרויקט מחיר למשתכן בראשון לציון. זה מופיע בדוחות הכספיים שלה, אבל הקמת הדירות  מתעכבת בגלל מחלוקת מול העירייה סביב פרסום הנחיות מרחביות. עד כה לא ניתנו היתרי בנייה בפרויקט זה, למרות שעברה מעל שנה מהזכייה בקרקע.  כמו כן, לחברה  כ-660 יחידות דיור בפרויקט מחיר למשתכן בגליל ים בהרצליה. שימו לב - הזכייה היתה (הזכייה במכרז על הקרקע) בדצמבר 2016 ועדיין אין היתר בנייה.

לחברת אזורים יש 1,211 יחידות דיור בפרויקטים של מחיר למשתכן שלא קיבלו היתרי בנייה.

ולמה זה קורה? למה רצים למכרזים, ומספקים לזוגות צעירים אופטימיות וסיכוי לדירה שהם מעוניינים בה, ומצד שני לא רצים עם היתרי בנייה. הסיבה היא שכחלון רצה להזדרז עם תוכנית מחיר למשתכן - ריצת אמוק למרות שמסביב חסרים אישורים וחסרים היתרים, העיקר לתת תחושה לציבור שהוא עובד ושהוא יינצח. בהתחלה הפרויקטים של מחיר למשתכן שווקו רק לאחר שקיבלו היתר בנייה, אבל כחלון רצה מהר והורה לוותר על היתרי הבנייה כתנאי מקדים למכרזים במחיר למשתכן.  ככה לא בונים דירה! 

 מחיר למשתכן - כל מה שצריך לדעת

מחיר למשתכן - איך לוקחים משכנתא

פנייה למומחה משכנתא (האתר מפנה לשני גופים מקצועיים, איכותיים, עם רקורד מוכח; לא תצטערו)  

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

עמית בר

עמית בר

השאר תגובה

תגובה 1

  • עצוב מאוד לגלות את כל הסחבת בפרויקט מחיר למשתכן וכל עוגמת הנפש שהזוכים חווים. בסופו של דבר הרוכשים מצביעים ברגליים במיוחד כשיש פרויקטים ברי השגה כמו של היזם פרי נדל"ן שמספק מגורים אטרקטיבים משקיע בתשתיות הקיימות והדירות עצמן במחיר בר השגה.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות