fbpx
חיסכון פנסיוני מדריכי השקעות

איך בוחרים קרן השתלמות ומי קרן ההשתלמות הטובה בעשר השנים האחרונות?

pixabay

מעודכן ל-09/2019

דירוג קרנות ההשתלמות, של אתר הון (בשיתוף פרדיקטה), מבוסס על מבחני תשואה ומבחני תשואה וסיכון (מדד שארפ - הסבר בהמשך).

בדירוגים לטווח של 10 שנים  ממשיכים להוביל - ילין לפידות ואלטשולר שחם.

בדירוגים לזמן קצר בולטים גופים שמציעים השקעות עוקבות מדדים (מכשירים פסיביים) כך למשל - אינטרגמל וטופ (של מנורה).  לדירוגים קצרים יש משמעות בבחינת קרן השתלמות, אם כי פחותה מהדירוגים הארוכים. הדירוגים הקצרים עשויים לבטא מגמה בתשואות של גופים מסוימים.

אם תבחינו בתשואות טובות חודש אחרי חודש בקרן מסוימת, ייתכן שזה נובע מבחירה נבונה של אלוקציה (פיזור)  של נכסים ובחירה טובה של הנכסים עצמם (מניות ואג"ח), ויש סבירות שהטרנד המוצלח ימשיך להתבטא בתוצאות.

ועדיין - המבחן הנכון ביותר (גם על פי מחקרים אקדמאים) הוא המבחן לטווח ארוך. אחרי הכל, אתם משקיעים לשנים רבות - אתם אמנם יכולים לממש את קרן ההשתלמות אחרי 6 שנים, אבל מסתבר שרובכם מחזיק אותה לתקופות ממושכות בהרבה.

מה זה קרנות השתלמות?

קרנות השתלמות הן מכשיר ההשקעה האטרקטיבי ביותר – הן מגלמות הטבת מס גדולה בשלב ההפקדה לקרן (ההפקדות מוכרות לצורכי מס), והטבות מס במימוש הקרן (פטור ממס בשיעור של 25%). ההטבות האלו ניתנות למרות שלא מדובר במוצר פנסיוני לטווח ארוך; קרן השתלמות היא מוצר לטווח בינוני – 6 שנים, אם כי, בזכות ההטבות, החוסכים, במקרים רבים נשארים במכשיר לתקופות ארוכות יותר.

אז אם יש לכם קרן השתלמות – הרווחתם, ואם לא שווה לנסות לבקש מהמעביד שלכם, מדובר בהטבה שעשויה להסתכם בכמה אלפים טובים בשנה (הרחבה: מדריך קרנות השתלמות)

מעבר להטבות המס, קרנות ההשתלמות אמורות לספק לכם תשואה. הקרנות האלו מנוהלות באופן אקטיבי ( או פאסיבי) על ידי מנהלי ההשקעות בבתי ההשקעות, והטובות ביניהן מספקות בפועל תשואה מרשימהעל פני זמן. התשואה השוטפת לצד הטבות המס, הופכות את המכשיר למוצלח במיוחד, אבל איך בוחרים קרן השתלמות מנצחת? - הנה דירוג הקרנות הטובות לאורך זמן (דירוג עדכני שמתעדכן מדי חודש)

ראשית, בקשר לבחירת קרן מנצחת, חשוב להבין שאתם יכולים לעבור בין המסלולים השונים של קרנות ההשתלמות, ואתם יכולים לגם לעבור בין החברות המנהלות באופן שוטף ומידי. כלומר, אם החלטתם שאתם רוצים לעבור לקרן אחרת (ותעשו זאת אחרי בדיקה), אז אתם יכולים לעשות זאת מהר, ומבלי שהפעולה הזו תיחשב אירוע מס (אין אירוע מס ואין תשלום מיסים).

שנית – השלב החשוב באמת, מה הפרמטרים לבחירת קרן השתלמות? ובכן, בוחרים קרן השתלמות כמו כל מוצר פיננסי אחר -  בוחנים את הביצועים לאורך זמן. אין היגיון להסתכל על תשואה של חודש, גם לא חודשיים, ולרוב גם לא שנה. ובכלל - במכשירים לטווח בינוני וארוך צריך לבחון את הביצועים של מנהל הקרן על פני זמן. בפועל, ככל שטווח זמן הבדיקה ממושך יותר, כך המובהקות של הנתונים טובה ומהימנה יותר, והסיבה פשוטה - אנחנו רוצים לבחון את מנהל ההשקעות של הקרן על פני תקופות מגוונות - שוק חיובי, שוק חלש, משברים בשוק ועוד. תקופה שמבטאת לדוגמה רק עליות, לא תעזור לי להבין איך מנהלי ההשקעות מצליחים (והכל יחסי) לעומת מנהלי השקעות של קרנות אחרים.

 כלומר, אם לאורך זמן ממושך, קרן ההשתלמות שבדקתם מנצחת את יתר הקרנות, אז היא באמת הקרן הטובה ביותר. אז נכון שמה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה, אבל זו האינדיקציה הטובה ביותר לבחירת קרן השתלמות טובה.

מבחן התשואה ומבחן שארפ

בוחרים קרן השתלמות בהתאם לשני מבחנים - המבחן הראשון הוא מבחן התשואה, כשלמעשה בודקים מי הקרנות שסיפקו את התשואה הגבוהה ביותר? אתם תקבלו את הקרנות המובילות בתשואה באתר האוצר ובאתרים פיננסים, רק שזה עדיין לא סוף הבדיקה. קרן יכולה לנצח במבחן התשואה כי היא פשוט היתה מוטה לניירות ערך מסוכנים. צריך להתחשב ברמת הסיכון של הקרן, וזה מביא אותנו למדד שארפ – מדד פופולארי (שגם האוצר נצמד אליו בדירוגי הקרנות) שמבטא את הערך שהשיג מנהל ההשקעות של הקרן בהינתן הסיכון. ככה בעצם משווים תפוזים לתפוזים, קרנות השתלמות לקרנות השתלמות, ככה יודעים מי באמת השיגה ביצועים טובים יותר. אנחנו כצרכנים פיננסים נוטים להתייחס לתשואת הקרן ופחות למדדי סיכון לרבות מדד שארפ, אבל בפועל מדד שארפ (ומדדים אחרים) מספרים לנו סיפור אמיתי יותר מתשואה. אז כשאתם שומעים או מציעים לכם קרן השתלמות, ומספרים לכם על התשואה הטובה שלה, תשאלו ותבחנו גם את מדד שארפ שלה ביחס לקרנות ההשתלמות האחרות בקטגוריה שלה.

מדד שארפ בוחן למעשה תשואה עודפת ביחס לתנודתיות. הוא נמדד לרוב לפי בסיס שנתי, אך גם לפי בסיס מצטבר (לדירוגים של 10 שנים מתאים יותר הבסיס המצטבר)

מיהן קרנות ההשתלמות הטובות ביותר?

לצורך הבדיקה בחרנו את הקרנות מסוג "כללי", אלו הן הקרנות הגדולות ביותר, הקרנות שבהן אתם - הציבור הרחב -  נוטים להשקיע. המושג "כללי" מבטא השקעות כלליות – מניות לצד אגרות חוב ולצד מכשירים נוספים (במשקל קטן). כמו כן, כאמור בחרנו תקופה ארוכה - 10 שנים כדי לקבל דירוג איכותי ואמין . נעזרנו בחברת פרדיקטה בהפקה, בבדיקה ובבקרה  של הנתונים;  והנה התוצאות:

 

 

 

לדירוג המלא

דירוג הקרנות הטובות במסלול אג"חי ומנייתי

ולמי שמעוניין לבחון קרן השתלמות אג"חית (לכאלו ששונאים סיכון; או שיש להם השקעות מוטות סיכון במכשירים אחרים); הנה דירוג קרנות ההשתלמות האג"חיות הטובות ביותר. גם כאן, ילין לפידות ואלטשולר שחם בראש:

 

 

 

לדירוג המלא

והנה הדירוג השלישי - דירוג המסלול המנייתי. חשוב להבהיר - אם מדובר בחיסכון לטווח ארוך (חיסכון פנסיוני) שנחסך מגיל צעיר, המרכיב המנייתי צריך להיות גבוהה! שוק המניות מספק לאורך זמן תשואה גבוהה משוק האג"ח. עם זאת, כאשר מדובר על חוסכים לא צעירים, התמונה משתנה - ככל שהגיל עולה, המרכיב של המניות צריך לרדת ובהתאמה המרכיב של האג"ח לעלות. זו הסיבה שהמסלול הכללי (הכולל אג"ח ומניות) הוא הפופולארי ביותר. אבל מי שרוצה להשקיע רק בקרנות השתלמות במסלול מנייתי (צעיר, יש לו אפיקים סולידים בהשקעות אחרות),   הנה הדירוג של הקרנות האלו:

 

 

 

לדירוג המלא

( דירוגים לתקופות קצרות יותר - בתחתית העמוד)

אנחנו נעדכן את הדירוג מדי חודש (התחלנו בינואר 2018 עד  דצמבר 2017,  הדירוג הנוכחי הוא מנובמבר 2008 ועד אוקטובר 2018 )


דירוגים נוספים:

דירוג קרנות השתלמות כללי לשלוש שנים

דירוג קרנות השתלמות כללי לשנה אחרונה

דירוג קרנות השתלמות כללי לחודש אחרון

דירוג קרנות השתלמות - מסלול מנייתי - ל-10 שנים

דירוג קרנות השתלמות  - מסלול מנייתי ל-3 שנים

דירוג קרנות השתלמות - מסלול מנייתי - שנה אחרונה

דירוג קרנות השתלמות מניתי - חודש אחרון

דירוג קרנות השתלמות - מסלול אג"חי - 10 שנים

דירוג קרנות השתלמות - מסלול אג"חי - 3 שנים

דירוג קרנות השתלמות מסלול אג"חי - שנה אחרונה

דירוג קרנות השתלמות מסלול אג"חי - חודש אחרון

מדריכים קשורים:

קרנות השתלמות - בעיקר יתרונות

קרנות השתלמות לעצמאיים - מה זה? והאם כדאי?

קרנות השתלמות - שאלות תשובות ומסקנה אחת

קופות גמל להשקעה - מוצר מנצח


HON TV

קרן השתלמות לעצמאיים - בעיקר יתרונות

 

 

 קופת גמל להשקעה - שווה לבדוק

לקבלת הצעה אטרקטיבית לניהול קרן השתלמות בגוף מוביל – מלאו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

רעות לוי

רעות לוי

השאר תגובה

23 תגובות

 • רעות תבדקי בבקשה אם אין טעות בנתון התשואה של ילין 142.25% כפי שהובא בכתבה (ואני מחזיק אישית בקרן השתלמות וקופת גמל של ילין והחזקתי גם באלטשולר)
  גם השואה של 10 שנים בעיני לא אופטימלית - לדוגמא משום שב-5 שנים אחרונות הפער המצטבר בתשואה בין ילין לאלטשולר הוא פחות מ-1% במסלול הכללי

  • שלום, התשואה נבדקה שוב - היא נכונה. המבחן שבחרנו הוא ל-10 שנים, שזו תקופת זמן ממושכת, בדקנו גם תקופות קצרות יותר ועדיין הדירוג הזה תקף, אם כי אם מקצרים את הדירוג - לשנה, שנתיים, שלוש, אז ייתכנו שינויים בדירוגים, בקרוב נעלה גם דירוגים קצרים יותר - לא שנה, שנתיים, אבל 5 שנים ויותר...

   • מדוע אין השוואות לטווחים קצרים יותר? למה יש לי תחושה שמנסים להסתיר שילין לפידות (שאני עדיין מחזיק ומתלבט...) בשנה האחרונה או מעבר לכך ,היא לא בחמש המובילות אלא משתרכת מאחור?

 • קרן ההשתלמות הכללית של ילין לפידות נקראה עד ה-31.12.2015 "כללי ב'" (השקיעה במניות יותר מ-40% לעומת הקרן הכללית שמשקיעה כ-30%), מה שאומר שהשוואה ל-10 שנים היא לא תפוזים לתפוזים.
  אם רוצים בכל זאת כן להכניס את ילין לטבלה אז התקופה של לפני ה-31.12.2015 אז צריך לקחת את הנתונים של המסלול "אג"ח עד 25% במניות" שהוא היה נקרא המסלול הכללי עד אותה תקופה.
  חבל שמטעים את הציבור מבלי לבדוק את הנושא לעומק.
  אין קסמים בשוק ההון, רק פירצות בחוק ומינופים מאוד גבוהים.

 • ואני שואל שאלהאחרתיש לי קרנות השתלמות של ילין ושל אלטשולר
  ובמקביל יש לי קרנות נאמנות של אותם שני בתי השקעות. כולן מושקעים במסלול המנייתי המסוכן ביותר.
  ועדיין קרנות ההשתלמות עושות תשואה יפה וקרנות הנאמנות לא עושות כלום.
  איך זה שאותם אנשים שמנהלים את אותם כספים עושים עבודה הפוכה?

 • מדד שארפ הוא הפרמטר הכי חשוב לבחינת השקעות, אין הגיון בהתבססות על תשואה בלבד, חשוב לדעת מה הסיכון. מה התשואה ביחס לסיכון וזה מה שמדד שארפ מודד

 • שימו לב לכל הגדולים של פעם שנעלמו - מגדל, הראל, פסגות , זה אומר שצריך כל הזמן לבדוק את התשואות בתיק וללכת על המנהלים הטובים

 • מסכים עם מה שכתוב מנסיון אישי. אני בקרנות השתלמות וקופות גמל של ילין לפידות וקרנות נאמנות של אלטשולר שחם, ומרוצה מאוד

  • זה שאנשים עושים זאת ( מושכים את הכסף לאחר 6 שנים וקונים אוטו לא אומר שזה נכון לפעול ככה). ניתן לקחת הלוואה כנגד הקרן בריבית של פריים מינוס חצי ( 1.1 אחוז נכון להיום) ולתת לקרן להמשיך לעבוד ולצבור תשואה. אם הקרן שבחרת במסלול שבחרת עושה מעל 1.1 אחוז שנתי למעשה הרווחת מבלי לפדות את הקרן. צריך לבחון טוב טוב לפני שעושים מהלך של משיכת המוצר היחידי בשוק ללא מס - זה יתרון גדול שאין שני לו.

  • משנת 2008 אין אפשרות להפקיד לקופות גמל הוניות.

   מה שקרה שקבוצה גדולה של עצמאיים בגיל מתקדם שבו קשה להתחיל לצבור לקרן פנסיה נותרו ללא אפשרות של חסכון לטווח ארוך.

   קרן ההשתלמות נותר הפתרון המעשי היחידי

שינוי גודל גופנים
ניגודיות