חיסכון פנסיוני מדריכי השקעות

דמי ניהול סמויים בקרנות ההשתלמות - היכנסו לבדוק אם גובים ממכם (בלי שידעתם)

מעודכן ל-08/2017

 

דמי ניהול סמויים בקרנות ההשתלמות - היכנסו לבדוק אם גובים ממכם (בלי שידעתם).

דמי ניהול סמויים - מה זה?

דמי הניהול בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות אמנם בירידה, אבל יש לכם הוצאות שכנראה רובכם כמחזיקים בקופות גמל וקרנות השתלמות בכלל לא ידעתם עליהם. הכוונה לדמי ניהול חיצוניים - דמי ניהול סמויים. קרן ההשתלמות או קופת הגמל מנוהלת על ידי גוף מוסדי – מיטב דש, פסגות,  אלטשולר שחם, ילין לפידות ועוד עשרות בתי השקעות וחברות ביטוח. דמי הניהול של הגופים המוסדיים הם דבר ידוע, ואתם אמורים לדעת אותם, ולקבל מידע אם אתם יוצרים קשר עם הקופה, וכן אתם מקבלים מידע באופן שוטף מהקופה. את דמי הניהול האלה אתם "מכירים", ולפני שנעבור לדמי הניהול הסמויים – אתם חייבים להתמקח על דמי הניהול כי בשנים האחרונות במקביל לעליית מדרגה בתחרות, דמי הניהול יורדים, ואפשר להתמקח, ולחפש אלטרנטיבות אצל המתחרים.

עד כאן דמי הניהול הרגילים – כאן תוכלו לקרוא מדריך מפורט על דמי הניהול, וכאן מדריך על קרנות השתלמות.

מעבר לדמי הניהול האלו, הגופים המוסדיים המנהלים את הכסף שלנו, יכולים להיעזר בגופים חיצוניים, לרבות קרנות גידור, ולספק להם דמי ניהול. איך זה קורה? קרן גידור שמתמחה באפיק מסויים – מניות יתר, ארביטראז', ועוד פונה אל הגופים המוסדיים ומעניינת אותם בהשקעה בקרן. מנהלי הקופה שאולי לא רוצים להתמחות בהשקעה ביתר, או השקעה מסוג ארביטראז', אבל מאמינים במנהלי הקרן ורואים את הרקורד בעבר, משקיעים בקרן הזו, ומשלמים לה דמי ניהול – דמי ניהול שאגב הם גם קבועים וגם חלק משיעור מההצלחה. עם זאת קיימת הגבלה כוללת על קופת הגמל או קרן ההשתלמות שסה"כ ההוצאות בגין דמי ניהול לאחרים לא יעלה על 0.25%.

השקעות חיצוניות= השקעות אלטרנטיבות

רוב ההשקעות החיצוניות האלו של הגופים המוסדיים הם בהשקעות בנדל"ן, קרנות גידור וקרנות השקעה פרטיות. קוראים לזה השקעות אלטרנטיבות, כאן תוכלו לקרוא על השקעות אלטרנטיבות

בשנים האחרונות שהריבית בשפל והיכולת לייצר תשואה הולכת ופוחתת, גופים מוסדיים רבים פונים להשקעות אלטרנטיביות דרך גופי השקעה אחרים, קרנות נדל"ן, קרנות השקעה וקרנות גידור. השאלה הגדולה – למה? הרי המשקיעים בקרנות ובקופות סומכים על המנהלים האלו, ומה הם בעצם אומרים לנו בכך שהם מעבירים חלק מהכספים לניהול חיצוני? הם לא יכולים לעשות זאת לבד? אז אולי דרושה מומחיות בהשקעות לא סחירות, אבל שינהלו זאת מהבית, ולגבי השקעות סחירות – לא צריכה להיות העברת כספים. הציבור משקיע דרך הקרן והקופה כי הוא סומך על המקצועיות שלהם, אם הם מעבירים הלאה לגופים אחרים שמנהלים השקעות סחירות זה בעצם גול עצמי – המנהלים לא מאמינים בעצמם, אז למה שהציבור יאמין בהם?

הלמן אלדובי שילמה 0.3% למנהלים חיצוניים!

התשלום הגבוה ביותר בשנת 2016 עבור ניהול חיצוני בקרנות ההשתלמות, היה אצל הלמן אלדובי. קרן ההשתלמות הלמן אלדובי השתלמות כללי הוציאה 0.3% על ניהול חיצוני. גם אקסלנס השתלמות כללי הוציאה שיעור גבוה - 0.26%, כשאחריה אי.בי.אי השתלמות כללי עם 0.22%, כלל השתלמות כללי עם 0.19%, פסגות שיא השתלמות כללי עם 0.16%. מנגד, הגופים שהוציאו יחסית מעט היו בשנת 2016 – ילין לפידות עם 0.033%, אנליסט השתלמות כללי עם 0.04% והפניקס השתלמות כללי עם 0.1%.

ולסיום – אז נכון, שהגופים החיצוניים מתמחים בהשקעות מסוימות, אבל אפשר לצפות שאם מדובר בניירות ערך, המומחיות הזו תהיה גם בגוף המוסדי עצמו. נכון גם שיש השקעות שאינן סחירות שמייצרות תשואה וחשוב להיות בהם, אבל גם כאן – אפשר לעשות זאת לבד, אם כי, במקרים רבים זה קשה ואולי אפילו עולה יותר. בכל מקרה, חשוב שתדעו כמה דמי הניהול האמיתיים שלכם – לא רק הרגילים אלא גם הסמויים, וחשוב שתדעו בקרן ההשתלמות ובקופת הגמל שלכם, מי הם הגופים החיצוניים שמנהלים את הכסף, והאם באמת יש להם ערך מוסף. ככלל, ממש לא בטוח שהישענות על ניהול חיצוני תורמת באופן כללי לתשואת הקרן והקופה.

דמי ניהול - מחשבונים:

מחשבון השפעת דמי ניהול בקרנות השתלמות

מחשבון השפעת דמי ניהול בקרנות פנסיה

מחשבון השפעת דמי ניהול בקרנות נאמנות

מחשבון השפעת דמי ניהול בביטוח מנהלים

האם הכסף שלכם מושקע בהתאם לרמת הסיכון המתאימה לכם? לבדיקת ההשקעות הפיננסיות שלכם – מלאו פרטים (ללא התחייבות וללא עלות!)

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

אבישי עובדיה

אבישי עובדיה

כותב ומפרשן על פיננסיים (20 שנה), מרצה על פיננסיים באקדמיה (12 שנה) מתעסק בפיננסיים/ שוק ההון (מעל 30 שנה); יוזם האתר – כדי לחבר בין האהבה לפיננסים ולמדיה, ולספק ערך מוסף לגולשים

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות