fbpx
חיסכון פנסיוני מדריכי השקעות מדריכי קרנות נאמנות

מהם דמי ניהול? ולמה הם כל כך חשובים?

מעודכן ל-05/2019

מהם דמי ניהול? ולמה הם כל כך חשובים?

בקרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים, קופות גמל, קרנות השתלמות, קרנות נאמנות וכלים פיננסיים אחרים יש מעין אותיות "קטנות" שההשפעה שלהם על הכספים שנקבל בסופה של תקופה    היא גדולה מאד -  דמי הניהול של מנהל ההשקעות . אז נכון, סביר להניח שהיינו שמחים להיפטר מהם, אבל המציאות היא שהם בלתי נמנעים (לרוב) שכן מדובר בשכר של מנהל ההשקעות בקרן הפנסיה, קופת הגמל, קרן הנאמנות וכו'. אלו הם כללי המשחק – הגופים האלו מנהלים את הכסף ?


קרן פנסיה ברירת מחדל - ככה תפחיתו את דמי הניהול

מחשבון דמי ניהול בקרן פנסיה - ככה תדעו כמה תחסכו בדמי הניהול


שלנו ואנו בתמורה משלמים להם דמי ניהול שנתיים. אבל השאלה כמה? והאם דמי הניהול מוצדקים.

חשוב לציין שכיום כשהריבית היא בתחתית, האפיקים הסולידיים מספקים תשואות נמוכות מאוד הקרובות לרצפה. התשואות האלו לא מצדיקות דמי ניהול גבוהים, ובמקרים לא מעטים זה דווקא המצב – דמי ניהול גבוהים ש"אוכלים"  בעצם את כל התשואה, ולפעמים אפילו עולים עליה. באפיקים סולדיים קשה היום לייצר תשואה שנתית של 1%, זה יעד קשה להשגה (בפועל גם 0.5% זה לא עניין של מה בכך), ולכן חשוב שתדעו מה דמי הניהול שלכם, כל עשירית אחוז קובעת, ויש לכם את האפשרות לעבור (ברוב המקרים – תלוי במכשיר הפיננסי) למנהלי השקעות עם עלויות/ דמי ניהול נמוכים יותר.

ואגב, המצב הזה נמשך כבר כמה שנים, והוא בולט בקרנות הנאמנות השקליות – קרנות נאמנות שמייצרות תשואה נמוכה יחסית בשנתיים האחרונות, אך יש מנהלי השקעות שגובים דמי ניהול של 0.5% ויותר באפיק הזה.

מהם דמי ניהול?   

דמי ניהול הם עמלה שגובים מאיתנו גופים שונים עבור ניהול חשבונות, תיקי השקעות, קרנות, קופות וכן הלאה. דמי הניהול יעמדו לרוב על כמה עשיריות האחוז או אחוזים בודדים  מסכום ההשקעה, אבל יש בכך מלכודת שחייבים לשים לב אליה: מה שנראה על הנייר נמוך עלול להגיע בתוכניות ארוכות טווח לסכומים של עשרות או מאות אלפי שקלים. הבעיה היא שישראלים רבים פשוט לא שמים לב לדמי הניהול שהם משלמים, וגם לא מודעים לאפשרויות העומדות בפניהם לצמצם אותם באמצעות כמה פעולות די פשוטות.

על מה בעצם משלמים?

יש אנשים הסבורים שדמי הניהול הם בעיקרם דרך של הגופים הפיננסיים "לעשות עלינו קופה", אבל המציאות היא שמנקודת המבט של החברות הפיננסיות, גביית דמי ניהול דווקא נראית כמו דבר הגיוני ומתבקש. את דמי הניהול אנחנו משלמים עבור קבלת ההחלטות והניהול השוטף בפועל במוצר הפנסיוני שלנו, בקרן הנאמנות, ובכלל – בכל המכשירים הפיננסים . דמי הניהול עשויים להיגבות באופן אחיד מכלל הלקוחות של אותו גוף, אם כי יש מכשירים פנסיונים שבהם  נקבעים לכל אדם דמי ניהול משלו בהתאם למסלול, לגובה הכספים שמנוהלים בקרן הפנסיה ולמאפיינים הכלכליים של האדם: למשל גיל או רמת הכנסה. מעבר לכך, יש חשיבות גדולה אם הקרן הזו היא עצמאית – של הלקוח מול חברת ניהול ההשקעות, או שמדובר בכספים שמנוהלים דרך מקום העבודה. ככל שמקום העבודה יותר גדול (וחזק), אזי יכולת המיקוח שלו מול הגופים המוסדיים גדולה יותר ובהתאמה דמי הנהיול נמוכים יותר. כך לדוגמה בניהול כספי הפנסיה (הכוללים הפרשות שוטפות של המעסיק והעובד) בחברת החשמל, דמי הניהול אפסיים.

צריך להבחין בין שני סוגים של דמי ניהול, או אם תרצו של אופן גבייה שלהם – ברוב המוצרים הפיננסיים תמצאו סוג אחד בלבד – דמי ניהול על סכום ההשקעה, דמי ניהול על הצבירה – לדוגמה, יש לכם 100 אלף שקל בקרן הנאמנות ודמי הניהול הם 0.5%, אזי תשלמו דמי ניהול כוללים בסך של 500 שקל בשנה. עם זאת, ישנם מכשירים פנסיונים (להשקעה לפנסיה/ לחיסכון פנסיוני) שבהם יש שני סוגים של דמי ניהול -  דמי ניהול מהפקדות, כשמם כן הם, נגבים על כל הפקדה חדשה שנעשית למוצר הפיננסי, כך שהם לא ייגבו על קופות שאינן פעילות בנקודת זמן מסוימת. ובנוסף - דמי ניהול מצבירה נגבים באופן תקופתי, כאחוז קבוע מכלל החיסכון שיש באותה קופה. בישראל יש  דמי ניהול מקסימליים שמותרים בחוק, לכל מוצר, אך .כמובן שהשאיפה שלכם היא להיות כמה שיותר רחוקים מהם, לכיוון המינימום האפשרי.


גובה דמי הניהול

גם אם ברור מדוע נגבים דמי הניהול, עולות פעמים רבות שאלה אחרת: האם הם פשוט לא גבוהים מדי? ובכן, במקרים רבים כאמור מדובר בדמי ניהול גבוהים  ולא פרופורציונליים, אבל זה בידיים שלכם – יש תחרות בין הגופים המוסדיים בכל אפיק השקעה – בחיסכון הפנסיוני יש תחרות גדולה, בתחום קופות הגמל התחרות חזקה וגם בתעשיית קרנות הנאמנות. התחרות הזו גורמת לכך שיש לאורך זמן ירידה בדמי הניהול ויש מנהלי השקעות שמציעים מכשירים עם דמי ניהול נמוכים. אז נכון שלא רק דמי הניהול חשובים, אנחנו רוצים להשקיע אצל מנהל השקעות שיודע לייצר תשואה, אבל ככל שהסיכוי לתשואה נמוך יותר (ובאפיקים הסולידיים הסיכוי לתשואה בגלל הריבית הנמוכה, הוא נמוך במיוחד) החשיבות של בחירה על פי דמי הניהול עולה.

ולכן צריך תמיד להיות עם היד על הדופק ולבחון את תשואת ההשקעה ואת דמי הניהול שאתם משלמים. במקרים מסוימים (בעיקר בחיסכון פנסיוני – קרנות פנסיה, קופות גמל), מספיק שתבקשו להפחית את דמי הניהול כדי שמנהל הקרן / קופה יסכים. אם תנפנפו בעזיבה, בכלל הסיכוי שלכם לקבל תנאים טובים יותר, יגדל.

על כל פנים, קיימים בחיסכון הפנסיוני  דמי ניהול מקסימליים. שנכון לעכשיו (סוף 2016) מדובר על האחוזים הבאים:

  • קרנות פנסיה – החברות יכולות לגבות עד 0.5% מהצבירה ו-6% מההפקדות.
  • קופות גמל – עד 1.05% מהצבירה ו-4% מההפקדות. כיום, רוב הגופים הפיננסיים גובים רק דמי ניהול על הצבירה, בייחוד בקופות החדשות (כאלה שנפתחו מאז 2015).
  • ביטוח מנהלים – עד 1.05% מהצבירה ו-4% מההפקדות.
  • קרן השתלמות – נגבים דמי ניהול על הצבירה בלבד, בגובה מקסימלי של 2% לשנה.

כדי להבין את רוע הגזירה שבדמי ניהול גבוהים "מדי", ניקח דוגמא כללית וסכמטית מאד – שימו לב שהדוגמא בסיסית ולא מתייחסת לשאלות דוגמת ריביות או תשואות, שמשפיעות כמובן על אטרקטיביות המוצר הפיננסי. הדוגמא היא של אדם אשר מרוויח 15,000 ש''ח בחודש ומפקיד לקופת גמל בכל חודש 2,625 ש''ח (על פי החישוב של הפרשה בגובה 17.5% מהמשכורת). בתקופה של 30 שנה היו אמורים להצטבר לו בקרן, בלי הריביות והתשואות, לפחות כ-945,000 ש''ח (12*30*2,625). בהנחה שדמי הניהול שהוא משלם הם מקסימליים, על ההפקדות הוא ישלם 4%: כלומר, 105 ש''ח בחודש, 1,260 ש''ח בשנה ו-37,800 ש''ח לערך בתקופה של 30 שנה. על הצבירה הוא משלם בכל שנה 1.05%: החל מכ-330 ש''ח לפחות בשנה הראשונה וסכום שתופח בצורה משמעותית בשנים האחרונות, ככל שהצבירה עולה (לכן זה בלתי אפשרי לחשב מראש את דמי הניהול האלה). בקיצור, בלי להיכנס לחישובים פרטניים ברור שמדובר כאן בסכומים של עשרות ולרוב גם מאות אלפי שקלים שנגזלים מהחיסכון שלכם. לכן, גם אם האדם שמוכר לכם את התוכנית הפיננסית יטען שמדובר "רק" בשקלים בודדים בחודש, או עשרות שקלים בשנה, דעו לכם שבפועל יכול להיות שמדובר בסכומים גבוהים מאד. אתם עלולים לגלות שעשרות אחוזים, או אפילו שליש מהחיסכון שלכם, מועבר לגופים השונים במסגרת דמי הניהול.

והנה חישוב הרבה יותר מדוייק – במחשבון השפעת דמי הניהול על פנסיה, תוכלו לבחון כמה כסף יהיה לכם בסוף התקופה, וכן לבדוק כמה כסף יהיה לכם בהנחה שעברו לפנסיית ברירת מחדל (מוצר חדש שמאפשר ניהול פנסיוני בדמי ניהול מאוד נמוכים) – ההפרשים עשויים להיות ענקיים – מאות אלפי שקלים – שווה לבדוק!

נקודה חשובה שחשוב להתעכב עליה היא שככל שלאדם מסוים יש "כוח" מול הגוף הפיננסי, כך תנאי דמי הניהול שלו יכולים להיות משופרים. זו גם כאמור הסיבה לכך שאנשים העובדים בגופים גדולים נהנים לא פעם מדמי ניהול מופחתים. שמות כלכליים חזקים מקנים לעובדים שלהם תנאים אטרקטיביים של דמי ניהול, כפי שתוכלו לראות בבדיקה שביצענו עבורכם לפני מספר שנים. אם אתם עובדים בבזק, במייקרוסופט, באלביט מערכות, בבנק הפועלים ובגופים אחרים, תוכלו להצטרף לתוכניות שונות עם דמי ניהול נמוכים. המצב הזה מעט אבסורדי מכיוון שהוא מעניק תנאים טובים יותר "לחזקים", ובכך מחזק את מעמדם על חשבונם של ה"חלשים", שלוקחים חלק משמעותי יותר במימון של בעלי ההכנסות הגבוהות ואלה העובדים בגופים המסודרים. אבל המצב הזה הוא עובדה, ואפילו די מקובל בלא מעט זירות כלכליות כיום.

צריך לזכור שזה לא בהכרח  שמקום עבודה גדול באמת יוכל להבטיח לכם  דמי ניהול משתלמים. יש מקרים בהם "בחוץ" תוכלו למצוא תנאים אטרקטיביים יותר. נסו לבדוק את דמי הניהול ביחס לאחוז המקסימלי שניתן לגבות, אבל בעיקר ביחס להצעות אחרות שאתם נתקלים בהן. לפעמים תוכלו להקטין את דמי הניהול בהגדלת הסכום שאתם מפקידים, אבל מומלץ שלא "להתפרע" יותר מדי אלא לבחור בסכום סביר, שלא יחנוק אתכם או יקשה עליכם בחיי היום יום. כדי להגיע לעתיד, חשוב ככל שיהיה, צריך קודם כל לעבור את ההווה.

כלים לבחינת דמי הניהול

כל אדם חייב לבדוק את דמי הניהול שהוא משלם בפועל, ולנסות כמובן להוריד אותם. במעמד ההצטרפות לקרן, קופה או כל מוצר אחר המצריך דמי ניהול, בדקו מה דמי הניהול שאתם אמורים לשלם עבור הקפדה וחיסכון גם יחד. כשאתם מקבלים את הדו''חות החודשיים, הרבעוניים או השנתיים, בדקו שוב את גובה דמי הניהול. חשוב לראות אם דמי הניהול משתנים לרעה, וזה בהחלט יכול לקרות עקב שינוי בדמי הניהול בתוך התקופה או טעות טכנית (או אם תרצו "שיטת מצליח"). כמו כן, יש מקרים של  שינוי בתנאי התוכנית או התנייה שנעשתה מראש לגבי דמי הניהול – נניח, דמי ניהול מופחתים לשנה או לשנתיים, ולאחר מכן העלאה שלהם. בכל מקרה מומלץ להיות עם האצבע על הדופק ולקחת בחשבון שהאחריות לביצוע הבדיקות האלה היא שלכם

יש כיום כלים שיכולים להקל עבורכם את מלאכת החישוב וההשוואה של דמי הניהול. באתר שלנו תמצאו מחשבונים שונים שיאפשרו לכם לחשוב, בפשטות, את ההשפעה של דמי הניהול במוצרים השונים על החיסכון שלכם. כל שתצטרכו לעשות הוא להגדיר מהו סכום ההשקעה במוצר הפנסיוני ומהם דמי הניהול שאתם משלמים בפועל, לעומת אלה שהגדרנו כמומלצים. הכלי הזה יציג עבורכם את דמי הניהול בכל אחד מהמצבים, מה שיאפשר לכם להבין את משמעות כל שינוי בדמי הניהול. המחשבונים האלה מספקים מידע כללי ולא מחייב, מאחר ופרמטרים שונים משפיעים על כל מוצר פיננסי מבחינת התשואה, אבל הם בהחלט יאפשרו לכם להבין מי נגד מי.

גמל נט, כלי של אגף שוק ההון והחיסכון במשרד האוצר, הוא מקום נוסף בו אתם יכולים להתחיל את החיפוש שלכם אחר הקרן, הקופה, הביטוח או תוכנית החיסכון האידיאלית. לגבי כל מוצר שאתם מכניסים תוכלו לראות את התשואות המצטברות לתקופת הדיווח ולפרקי זמן של שלוש או חמש שנים אחורנית, שיעור הריבית חסרת הסיכון, שיעור ממוצע של דמי הניהול בקופה, יתרת הנכסים, הצבירה נטו ועוד פרמטרים שצריכים להשפיע על ההחלטה שתקבלו בסופו של דבר. מידע נוסף והתנסות במערכת תוכלו למצוא כאן.

מחשבון דמי הניהול של משרד האוצר הוא כלי נוסף שיכול לעזור לכם. הוא מציג את דמי הניהול המוצעים על ידי חברות וגופי הביטוח, הפנסיה והגמל. מה שנדרש לעשות הוא לבחור מוצרים להצגה/בדיקה ולמלא את המעמד שלכם (שכירים או עצמאים), הגיל, סכום הצבירה הנוכחי, סכום ההפקדה החודשי ודמי הניהול הנוכחיים, הן מההפקדה והן מהצבירה. הכלי יציג עבורכם את ההצעות של הגופים הפיננסיים השונים, ואת דמי הניהול שצריך לשלם להם בכל אחד מהמקרים. זהו לא הפרמטר היחיד שאתם צריכים להתחשב בו, כפי שנראה בהמשך, אבל בהחלט צריך להיות חלק מרכזי בבחירה שאתם מבצעים.

לא רק דמי ניהול

חברות רבות מנסות לפתות אליהן לקוחות או חוסכים חדשים, באמצעות דמי ניהול הנמוכים מהממוצע או אפילו המקובל בתחום. לראיה, לא מזמן ביצע משרד האוצר בדיקה והחליט על שתי קרנות פנסיה נבחרות, אליהן יוכלו להצטרף כל אחד מהעובדים במשק (שכירים או עצמאים) וליהנות מדמי ניהול מינימליים. הקרנות שנבחרו, מיטב דש והלמן אלדובי, יגבו דמי ניהול אטרקטיביים מאד: במיטב דש, עומדים דמי הניהול על 1.31% מההפקדות ו-0.01% מהצבירה בקרן. בהלמן אלדומי, מדובר על 1.49% מההפקדות החודשיות ו-0.001% מהצבירה. זאת בהשוואה לדמי הניהול המקסימליים, שעומדים כאמור על 0.5% מהצבירה ו-6% מההפקדות החודשיות, או מדמי הניהול הממוצעים העומדים על 0.28% מהצבירה ו-3.17% מההפקדות.

אבל האם זה באמת אטרקטיבי? כאן עולה שאלה חשובה מאד, שהתשובה אליה לא בהכרח ברורה. יש שטוענים כי לא רק דמי הניהול הם שצריכים להעסיק אתכם, אלא בעיקר התשואות: קרן או תוכנית שלא צוברים עבורכם תשואות יהיו לא יעילות, גם אם דמי הניהול שלהן נמוכים.אלא שכיום כאמור בעידן של ריבית אפסית, התשואות נמוכות, וזה מחזק את קריטריון ההשקעה לפי שיעור דמי הניהול. הגישה השנייה גורסת כי עיקר החיסכון יכול להתקבל דרך הפחתת דמי הניהול – כשידוע עשויים להגיע אפילו לכ-30-40% מהצבירה  - ולכן מוצרים עם תשואות נמוכות אבל גם דמי ניהול נמוכים יהיו אטרקטיביים יותר.

בדיקה שערך אתר כלכליסט לפני מספר חודשים, לאורך תקופה של עשרות שנים, ניסתה למצוא תשובה לשאלה. הממצאים שעלו מהבדיקה מעניינים, ומטים את הכף לזכותם של התוכניות בעלות דמי הניהול המופחתים. הנתונים הראו שדמי הניהול "העלימו" את רוב התשואות הגבוהות שקיבלו הקרנות עם התשואות הגבוהות. לעומת זאת, הבדיקה מצאה שהתשואה הנמוכה הייתה משנית יחסית בהינתן דמי ניהול נמוכים. זאת ועוד, בקרנות פנסיה עם דמי ניהול מקסימליים אחוז משמעותי מאד מהרווחים של הקרן – בין 56% ל-72% - ירד לטמיון (הבדיקה המלאה כאן). יחד עם זאת, צריך לקחת בחשבון שהתחום זה הוא נזיל ועשוי להשתנות בכל שנה ולאורך תקופות ארוכות. השאיפה שלכם בכל מקרה רצוי שתהיה הפחתה של דמי הניהול ואחוז תשואה סביר בהחלט. כל מוצר שמתקרב לקיים את התנאים האלה, יכול בהחלט להיות עבורכם פתרון פיננסי טוב. אל תהססו לבדוק כמה שיותר הצעות לפני שאתם מחליטים לכאן או לכאן, לעמת את הגופים הפיננסיים עם המתחרים, להתמקח ולנסות לשפר את התנאים. זכרו כי בניגוד למה שרבים חושבים, דווקא כן יש לכם מספיק כוח בידיים.

מחשבוני דמי ניהול

השפעת דמי הניהול בקרנות הנאמנות 

השפעת דמי ניהול בקרנות אג"ח

השפעת  דמי הניהול בקרנות כספיות

מחשבון השפעת דמי הניהול בקרנות הפנסיה - כמה תחסכו במעבר לקרן פנסיה ברירת מחדל

 

 

דמי ניהול סמויים בקרנות ההשתלמות - היכנסו לבדוק אם גובים ממכם (בלי שידעתם)

 

לקבלת הצעה אטרקטיבית לניהול קרן השתלמות בגוף מוביל – מלאו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

ליאור פרג'

ליאור פרג'

ליאור פרג' עורך וכותב כבר שנים רבות, בתחומים פיננסים וצרכנות. ליאור בעל תואר ראשון בתקשורת וקולנוע, תואר שני בתקשורת ותעודת עיתונאות.

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות