fbpx
מדריכי בנקאות מיסים

החוק להגבלת שימוש במזומן - כל מה שצריך לדעת

קרדיט: pixabay
מעודכן ל-12/2018

החוק להגבלת שימוש במזומן - כל מה שצריך לדעת

 מינואר ייכנס לתוקפו החוק שמגביל עסקאות במזומן ובצ'קים מסוימים. איך נערכים? מה התחליפים? באילו עסקאות מדובר? כל ההסברים וכל מה שצריך לדעת על חוק המזומנים

 החל ב-2019 צפי להיכנס לתוקפו החוק להגבלת שימוש במזומן.  לפי החוק לא יהיה ניתן לבצע עסקה במזומן בסכום העולה על 11 אלף שקל עבור עסקים. כלומר, עסקים לא יוכלו לשלם לעסקים אחרים מעל 11 אלף שקל במזומן.

מקסימום תשלום במזומן - 50 אלף שקל

עבור עסקה בין אנשים פרטיים הסכום לא יעלה על 50 אלף שקל, במקרה כזה תיאלצו לשלם 10% ממחיר העסקה או 50 אלף שקל לכל היותר. כלומר תשלום של 50 אלף שקל במזומן, אפשרי רק אםפ העסקה היא מעל 500 אלף שקל - איזה עסקאות כאלו יש? כנראה שרק רכישת דירה.

במקרה שאחד הצדדים הוא תייר ההגבלה היא עד 55 אלף שקל. אם תעברו את הסכומים האלו, אתם עוברים על החוק.

מעבר למזומנים, אתם משלמים לרוב  באשראי או בהעברה בנקאית או דיגיטלית, או בצ'קים.

ההגבלה חלה על עסקאות, הלוואות, שכר, מתנה ותרומות.  החוק כולל עסקאות נדל"ן ומקרקעין, שיהיה עליכם לדווח עליהן באופן דיגיטלי כולל אמצעי התשלום. כיום מעריכים שהעסקאות במזומן הן כשליש מהעסקאות במשק, ומטרתו למנוע עסקאות שחורות - עסקאות שלא מדווחות לרשות המיסים, ונועדו שלא לשלם מס מלא כחוק.

המטרה - מלחמה בעברייני מס

ברשות המסים אומרים שמטרת החוק היא לתפוס עברייני מס בסכומים גבוהים. עוד הם מוסרים כי עד ספטמבר 2019 תינתן תקופת חסד שבה הסוגרים עסקאות במזומן יקבלו אזהרה בלבד ולא יחויבו בקנס. לאחר תקופה זו יחויבו העוברים על החוק בקנס.

אף שהחוק מכוון לעברייני מס הוא עלול לפגוע בעיקר במגזרים החלשים, החרדים והערבים, שחלק גדול מהם אינו מחזיק בחשבון בנק כלל ומתנהל במזומנים, גם בעסקאות גדולות.

ביקורת נוספת על החוק היא שלא נעשתה מספיק הסברה בנושא. עם זאת, יש חודשים רבים - עד ספטמבר 2019 להפנים את החוק.

נוסף להגבלת השימוש במזומן החוק מגביל גם את השימוש בצ'קים:

 • איסור על הסבת שיק או על קבלת שיק מוסב בלי שפרטי המסב נקובים על השיק ("שיק פתוח" או שיק "מוסב על החלק") כאשר מוסר השיק או מקבל השיק הוא עוסק;

 • איסור כאמור בשיק העולה על 5,000 שקל כאשר מוסר ומקבל השיק אינם עוסק;

 • לבנק יהיה אסור לפרוע שיק ללא ששם הנפרע נקוב בו, או שיק מוסב שעולה על 10,000 שקל אם הוא הוסב יותר מפעם אחת (או פעמיים אם ההיסב השני הוא לגוף פיננסי מפוקח), או אם לא נקובים בו שמות המסב והנסב ומספר הזהות של המסב.

לאחר שנה לתחולת החוק ישקול שר האוצר  להפחית את גודל הסכום המרבי  המותר במזומן.


עדכונים:
רשות המסים השיקה קמפיין, תחת הסיסמה "עברתם על חוק המזומן – שילמתם ביוקר". מטרת הקמפיין  להציג לציבור את החוק לצמצום השימוש במזומן, את עיקרי הוראותיו וההגבלות הקבועות בו. חיים הכט נבחר להוביל את הקמפיין.
הרשות השיקה דף יעודי באתר הבית שלה ובו ניתן למצוא את לשון החוק, מדריך מידע וחוזר מקצועי. בקרוב יפורסם מקבץ שאלות ותשובות ולאחר מכן גם יושקו שלושה יישומים הרלוונטיים לחוק.
החוק לצמצום השימוש במזומן נועד לצמצם את ההון השחור ולסייע במאבק בפעילות פלילית, לרבות פשיעה חמורה, העלמות מס, הלבנת הון ומימון טרור. החוק כולל, בין היתר, הגבלות על השימוש במזומן ובשקים. ההגבלות הללו חלות על עוסק, אדם שאינו עוסק, תייר, רו"ח ועו"ד בעת מתן "שירות עסקי" ללקוח. החוק הוא תוצר של ועדת לוקר, שסברה כי בשל היות המזומן אנונימי, ולא ניתן לאתר את זהות המשתמשים בו, הדבר מאפשר לבצע בקלות פעילות מסחרית ופיננסית הרחק מעיני הרשויות. לכן, המליצה הוועדה על מתווה לצמצום הדרגתי של השימוש במזומן ובמקביל קידום והגדלת השימוש באמצעי תשלום אלקטרוניים.
בחוק נקבע לראשונה כי שני הצדדים לעסקה (ולא רק העוסק) נושאים באחריות לציות להוראות החוק בעת ביצוע העסקה. בין עיקרי החוק: בעסקאות עם עוסק מעל 11,000 שקל - ניתן לשלם במזומן 10% ממחיר העסקה או 11,000 שקל , לפי הנמוך ביניהם. בעסקאות בין אנשים פרטיים מעל 50,000 שקל - ניתן לשלם במזומן 10% ממחיר העסקה או 50,000 שקל, לפי הנמוך ביניהם.
כמו כן, חל איסור תשלום בצ'ק פתוח

הפקדת מזומנים בחשבון הבנק - כמה זה עולה?

למה אתם פראיירים? תעברו מסלול עמלות בבנק ותחסכו מאות שקלים

מלאו פרטים וקבלו הצעה אטרקטיבית לניהול חשבון ניירות ערך.

 

  קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


  על המחבר

  מערכת הון

  השאר תגובה

  שינוי גודל גופנים
  ניגודיות