מחשבון מע"מ

סכום לפני מע"מ:
0.00
מע"מ (17%):
0.00
סכום כולל מע"מ:
0.00

מחשבון מע"מ (מס ערך מוסף) מקל עליכם את העבודה – אם אתם יודעים כמה לרשום בחשבונית לפני מע"מ, פשוט תזינו את הסכום ומיד יפורט לכם חישוב מלא של המע"מ ושל החשבונית כולל מע"מ. לדוגמה נניח שסיכמתם על שירות שאתם מספקים בסכום של 200 שקל לפני מע"מ – תזינו את הסכום, תלחצו על חשב (כאשר במחשבון מופיע סכום לפני מע"מ) ותקבלו – מע"מ של 34 שקל, וסכום כולל מע"מ של 234 שקל.

מדריך מע"מ – כל מה שצריך לדעת!

וזה לא הכל. אם אתם יודעים מה הסכום הכולל (עם המע"מ), גם אז יש לנו פתרון – תעדכנו את הנתון עם המע"מ במקום המתאים והמחשבון יפרט לכם את סכום המע"מ ואת הסכום לפני מע"מ. לדוגמה, נניח שאתם יודעים שהסכום כולל מע"מ הוא 1,170 שקל. אם תזינו את הסכום הזה במחשבון (ותעדכנו במחשבון שזה סכום כולל מע"מ), אזי אחרי שתלחצו על חישוב יפורטו הסכומים – מע"מ 170 שקל, והסכום לפני מע"מ 1,000 שקל.

מחשבון מע"מ חשוב ומקל את העבודה לעצמאים ולאנשי כספים שצריכים להוציא חשבוניות באופן שוטף, והוא גם מתאים כמובן לכל מי שמקבל כסף/ תשלום ורוצה לבדוק אם הסכום נכון.


מה זה בכלל מע"מ?

מע"מ – מס ערך מוסף הוא מס עקיף (להבדיל ממס ישיר שמוטל על הכנסות ורווחים) שמוטל על צריכה. מדובר במס בינלאומי שהונהג לראשונה בצרפת וכיום הוא קיים במדינות רבות, אך שיעורו משתנה ממדינה למדינה. בישראל הוטל המע"מ לראשונה בשנת 1976 ושיעורו הראשוני עמד על 8%. כיום מוטל המע"מ בישראל על כל העסקאות ומאז שנת 2015 הוא מהווה 17% מהעסקה, לאחר שהופחת באותה שנה ב-1% על ידי שר האוצר דאז משה כחלון. מפעם לפעם נשמעים קולות הקוראים להפחתה נוספת של המע"מ במסגרת חיפוש דרכים להתמודד עם יוקר המחיה בארץ, אך נכון להיום הוא עומד כאמור על 17%.

אז איך זה עובד? לדוגמה, כשאתם קונים את הקוטג' במחיר של 5.85 שקלים, 17% מהמחיר מהווה המע"מ – 0.85 אגורות. הסכום הזה אמנם עובר לסופר או למכולת שממנה רכשתם את הקוטג', אבל הסכום הזה עובר לרשות מס ערך מוסף. מנגד, כאשר הסופר רוכש מוצרים הוא מקזז את המע"מ. כלומר, כשהוא עצמו קונה את הקוטג' במחיר של 4.68 שקלים, אזי את המע"מ – 17% בסך של 0.68 שקל, הוא דורש/ מקזז בדוח המע"מ שלו. הרעיון הוא שכאשר עסקים קונים, ניתן לקזז את המע"מ ואז זה נקרא מע"מ תשומות, וכאשר מוכרים יש לשלם את המע"מ עסקאות. בסופו של דבר, בעסקת הקוטג', יש לסופר מע"מ לשלם של 0.85 אגורות ומע"מ לשלם של 0.68 אגורות, ובנטו הוא צריך לשלם 17 אגורות. אגב, הרווח שלו הוא 1 שקל כך שהתוצאה היא מעין תשלום של 17% על הרווח (מע"מ על הרווח).

מחשבונים נוספים:

מחשבון – כמה יהיה לי?

מחשבון תשואה

מחשבון נקודות זיכוי

מחשבון הון עצמי