fbpx
חדשות

מכור אינפלציה בחדשות

אמיר כהנוביץ' הכלכלן הראשי של אקסלנס

אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של אקסלנס מדגיש כי  במכרז על אג"ח אמריקאיות ל-10 שנים שהתקיים אתמול נרשמו ביקושי שיא של כמעט שנה, מה שתמך בירידת התשואה במהלכו ל-1.47%. עיקר הזינוק בביקוש הגיע ממשקיעים זרים, כשמשקלם בהנפקה עלה ל-60%, הרמה הגבוהה ביותר מזה כשנה - "לחץ נוסף לירידת תשואות בארה"ב הגיע מהמשך תופעה של 'שורט סקוויז' (סגירת פוזיציות נגדן). לטענת כלכלני JPmorgan כל מי שחשב להמר נגד האג"ח הארוכות כבר "היה על הסיפון" ומכאן השוק הזה רגיש בעיקר לאינדיקציות מהכיוון של חולשה בכלכלה, כמו למשל זאת שקיבלנו בשבוע שעבר מנתוני התעסוקה החלשים. מנגד, נתונים חזקים מתקשים למשוך את התשואות למעלה"

בישראל לעומת זאת הרגשנו בימים האחרונים שהמצב הפוך, ששורה של מכירות אג"ח ארוכות במחזור נמוך הובילו לעליית תשואות חזקה, בהעדר כמעט ידיים רוכשות - "רבובנק מציע הסבר אחר לירידת התשואות האחרונה, להערכתו המהלך קשור לידיעות כי השיחות בין הנשיא ביידן לרפובליקנים על הצעת חוק התשתית שלו קרסו, הסבר שמסתדר יותר עם תופעה חריגה נוספת: ירידה בציפיות האינפלציה בארה"ב - האינפלציה הממוצעת הגלומה ל-5 שנים בשוק האג"ח האמריקאי ירדה בשלושת השבועות האחרונים מ-2.7% ל- 2.4%, וזאת למרות המשך עליה במחירי הסחורות ובמחירי ההובלה ולמרות צפי לנתון אינפלציה סופר גבוה לחודש מאי (שיפורסם היום וצפוי שזינק בשנה האחרונה ב-4.7%). ההתנגשות בין האינפלציה הקצרה (הגבוהה) לארוכה (היורדת) מדגישה את ההסכמה המתחזקת של משקיעים בטענה שמדובר באינפלציה זמנית. באופן הזה נראה שהשוק יגיב היום הרבה יותר חזק אם האינפלציה תפתיע כלפי מטה (שבירת מגמה) מאשר כלפי מעלה (כזמנית).

"מכור אינפלציה בחדשות" - אומר כהנוביץ ומסביר - "אחרי מדד מאי הגבוה אפקט הבסיס של שנת הקורונה ילך ויתפוגג, מה שיאפשר גם טכנית לאינפלציה השנתית להתקרר ומושך שינוי פוזיציה של משקיעים שרוכבים על נרטיבים. לפי מודל האינפלציה של הפד של קליבלנד האינפלציה הממוצעת בחמש השנים הקרובות תרד ל- 1.47% (לעומת כאמור ציפיות השוק ל-2.4%). בבדיקה שפורסמה השבוע באתר market-watch נמצא כי המדד של קליבלנד הראה דיוק גדול יותר בחזיית האינפלציה מאז החל להתפרסם ב-2013".

"לא רק חדשות אינפלציוניות - שרי המסחר הסיני והאמריקאי הסכימו לקדם קשרי סחר והשקעות כבר בשיחתם הראשונה מאז תחילת ממשלת ביידן, צעדים שיוכלו לתמוך בירידת מיסי יבוא ומחירים לכשצווארי הבקבוק בעולם יפתחו.

"אם נחזור להסבר של רבובנק לגבי כישלון השיחות בנוגע לחבילת התשתיות, זה לא מסתדר עם ההתנהגות החיובית של שוק המניות. את העליות בשוק המניות משכו בעיקר מניות שפוזיציות השורט עליהן היו הגבוהות ביותר, לפי נתוני בלומברג מניותיהן של אלה עלו בחודש האחרון ב-36%, "שורט סקוויז". עם זאת מספר אנליסטים החלו לתהות אם לא נראה בחודשים הקרובים חברות שנאלצות להחליט לאן פניהן, האם הן סופגות את התייקרות התשומות בשורת הרווח, ויוצאות בהפחתת תחזיות, או שמגלגלות אותן לצרכנים ואז מסתכנות בנפילה במכירות. ככל שהזמן עובר ולא מעדכנים על עליית מחירים (אלא רק שוקלים כזאת) המשקל עשוי לזוז לכיוון הפחתת תחזיות רווח.

"הסבר אפשרי אחר להתנהגות שוק האג"ח הוא הצעדים שהפד קידם בשבועות האחרונים, ובראשם הקטנת האשראי הקצר למימון פעילות בנקים ותאגידים בהיקף של חצי טריליון דולר דרך שוק הריפו והודעתו על תוכנית יציאה משוק האג"ח הקונצרניות".

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

מערכת הון

מערכת הון

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות