מניות

מניית טבע

תאור החברה - טבע היא חברת התרופות הגנריות הגדולה בעולם, כשלצד פיתוח תרופות גנריות (תרופות מחקות תרופות מקוריות) היא פיתחה תרופות מקור, הגדולה מכולן היא הקופקסון המיועדת לטיפול בטרשת נפוצה. טבע מאז הקמתה (1901) צומחת בזכות עצמה (מחקר ופיתוח והרחבת מגוון המוצרים), אך הפיכתה לגורילה בקנה מידה עולמי מיוחסת למסע רכישות מרשים של חברות ענק. בין הרכישות הבולטות - סיקור, באר, איוקס, רציופארם ועוד. לאחרונה השלימה טבע את רכישת אלרגן (החטיבה הגנרית של אלרגן ) בעסקת ענק של 35 מיליארד דולר - עסקה שהתבררה ככישלון גדול ועדיין לאב ברור איך טבע תצא מהמינוף הגדול (האשראי הגדול) שלקחה כדי לממן את העסקה. 

(מס' נייר ערך בבורסה המקומית - 629014; סימבול בוול-סטריט TEVA )


erez

ארז ויגודמן, המנכ"ל שעזב/ הועזב...

נתוני שוק -    ראו כאן, מחיר מניית טבע (וגרף) ושווי שוק 


נתונים פיננסיים  - מכירות החברה עולות על קצב של 20 מיליארד דולר בשנה, והרווח המתואם (בניכוי הוצאות חד פעמיות) עולה על קצב של 4 מיליארד דולר, אם כי ב-3 באוגוסט 2017 היה יום מכונן - הדוחות הכספיים לרבעון שני של 2017 פורסמו ובמקביל הנהלת החברה פרסמה את התחזית קדימה - החברה הנמיכה את התחזיות בצורה משמעותית ושדרה בעיות קשות גם בעסקים הגנריים, גם קשיים פיננסיים, גם קשיים תפעוליים, ובכוונתה להגדיל את היקף הפיטורים ל-7 אלף אנשים ולסגור מפעלים רבים. המניה התרסקה ביום אחד  ב-24% למחיר של 23.75 דולר, ומאז המשיכה דרומה ותוך שבועיים נפלה ל-16 דולר (נפילה מצטברת של 50%) - וחזרה בעצם 17  שנים אחורה! 

סקירה על תוצאות השנה האחרונה:

רבעונים אחרונים: ברבעון השלישי של 2016 דיווחה טבע על תוצאות מעט נמוכות מתזחזית האנליסטים כשבמקביל התחזית לשנה הבאה היתה נמוכה מהתחזית. המניה בתגובה ירדה בשיעור של כ-7%, וזאת בהמשך לירידה חדה בחודשים האחרונים, על רקע החשש מירידת מחירים בשוק הגנרי גם בגלל הגברת התחרות וגם בשל הבחירות (הילארי קלינטון סימנה את שוק הגנרי כשוק שבו היא צריכה לטפל; ולא עזרה הזכייה של טראמפ - הסמנטימנט השלילי בתעשייה הגנרית נמשך).

ברבעון הרביעי של 2016 דיווחה טבע על תוצאות טובות מהתחזית וכן סיפקה תחזית סבירה לשנת 2017 (אחרי שהנמיכה אותה מספר פעמים בעבר). השוק "אהב" את התחזית, אבל המניה עדיין נסחרה  קרוב לרמת השפל של השנים האחרונות. זאת ועוד - (זה היה באוויר, וזה קרה),  ארז ויגודמן שכיהן כמנכ"ל טבע, התפטר/ התפוטר מתפקידו, ודירקטוריון טבע מחפש מנכ"ל.

ברבעון הראשון טבע עמדה בציפיות האנליסטים ושמרה גם על התחזית לכל השנה. המניה הגיבה בחיוב, ועדיין - החשש מאיבוד הקופקסון במינון של 40 מ"ג על רקע התחרות הגנרית, והחש משוק הגנריקה החלש, השאירו את המניה בשפל.

ברבעון השני של 2017 - קטססטרופה - החברה לא עמדה ביעד, הנמיכה ציפיות לשנה כולה לרווח למניה של 4.3 דולר, הודיעה על פיטורי 7000 עובדים, וסגירת 45 מפעלים, ודיווחה על מחיקת ענק בשוק הגנרי. מניית החברה קרסה והעצימה את הבעיות של טבע, כשבמקביל חברות הדירוג הפחיתו את דירוג החברה, דבר שעלול להקשות על מיחזור החוב שלה. 

למעשה, טבע נמצאת בצרות בצרורות מתחילת 2016  - החולשה בגנריקה, עזיבת הבכירים והמנכ"ל, הרכישה הכושלת (ככל הנראה) של חטיבת הגנריקה של אלרגן (ראו בהמשך), האיבוד הצפוי במכירות הקופקסון (ראו התייחסות רחבה בהמשך) והחוב הכבד של טבע (כ-40 מיליארד דולר!), עשויים להוביל לשנה ואפילו לשנים לא פשוטות, ולהחלטות חשובות שיצטרך לקבל המנכ"ל החדש - רה ארגון, הפחתת עלויות; האם להמשיך  במסע רכישות?  האם טבע תישאר עצמאית, או שאחת מחברות התרופות הגדולות תנצל את מצבה ותרכוש אותה? 

מניית טבע (נכון לאוגוסט 2017  נסחרת ב-23-24 דולר אחרי שקרסה בעקבות דוחות הרבעון השני של 2017)


אנליסטים - בעד או נגד? -  הנה קונסנזוס תחזיות האנליסטים להכנסות ולרווח השנה ובשנה הבאה


אירועים וחדשות:

אוגוסט 2017: קרדיט סוויס מספק המלצת מכירה למניית טבע, ומחיר יעד של 13 דולר -  "טבע הורידה את התחזיות אבל אנחנו לא חושבים שהאתגרים צפויים להיעלם בזמן הקרוב", כותבים האנליסטים של קרדיט סוויס, "לחצי המחירים והתחרות הגוברת בתעשייה הגנרית בארה"ב יימשכו; חוסר הניהול הברור הסאגה במינוי המנכ"ל עדיין עומדת בעינה והאיום על הקופקסון מצד השקות גנריות עדיין קיים. לטבע אין כיום הובלה, אין מנכ"ל , אין מנהיג, ואין אסטרטגיה". האנליסטים סבורים כי בתרחיש הפסימי מניית החברה שווה 10 דולר ובתרחיש האופטימי 28 דולר.

אוגוסט 2017: בעקבות הדוחות החלשים - מודיס' הורידה את דירוג האשראי של טבע מ-Baa2 ל-Baa3 - זו לא הורדת דירוג משמעותית, אבל באקלים שנוצר סביב החברה, ועל רקע הסנטימנט השלילי, זה יוכל להכביד בגלגול חובות. במודיס' מסבירים כי עדיין האופק הוא שלילי. המשמעות המיידית על טבע היא התייקרות של מקורות האשראי, אם כי בדירוג כזה, עדיין נראה שהיא תעמוד בהחזר החובות שלה (בעיקר כתוצאה מרכישת הפעילות הגנרית של אלרג'ן).

אלרג'ן בעלת המניות הגדולה בטבע (קיבלה מניות בעקבות מכירת הפעילות הגנרית לטבע) היתה מחוייבת להחזיק במניות האלו במשך שנה (תקופת החסימה), אך החל מתחילת אוגוסט 2017 היא יכולה למכור אותן. בד בבד פרסמה טבע את הדוחות הגרועים והמניה התמוטטה, אך נראה שבשוק מבינים שיש משקולת גדולה שתעיב על המנייה - באם המנייה תעלה, אלרג'ן עשויה  למכור את מניותיה או חלק ממניותיה, ומדובר על אחזקה של כמעט 10%. מעבר לכך, אלרג'ן בתור בעלת המניות העיקרית יכולה להוביל למהלכים נועזים לטוב ולרע , וקיימת אפשרות שהיא עשויה לנסות להשביח את החברה דרך מכירתה לגוף גדול, אם כי, בנקודת הזמן הזו שבו החברה נמצאת בקריסה, לא ברור איזה גוף ייסתכן בלרכוש אותה.

אוגוסט 2017: מניית טבע נופלת ב-15% בבורסה המקומית בעקבות פרסום תוצאות לרבעון השני. התוצאות לא עמדו ביעדי האנליסטים - הרווח למניה הסתכם ב-1.02 דולר למניה במקום 1.06 דולר למניה. מעבר לכך, החברה מחקה מוניטין בהיקף של 6 מיליארד דולר, והפחיתה את תחזית הרווח בכ-15%. 

יולי 2017 - התפתחות חשובה - ככל הנראה יתמנה מנכ"ל קרוב לטבע. אבל...

לפי דיווחים בתקשורת טבע תמנה את פסקל סוריו כמנכ"ל החדש. סוריו המנהל כעת את חברת הפארמה אסטרה-זנקה  (חברת תרופות אתית שנסחרת בכ-90 מיליארד דולר) בן 58  ווטרינר בהשכלתו,  שימש בעבר במספר תפקידים בחברות פארמה בולטות, בהן אוונטיס (שם היה סמנכ"ל תפעול של הפעילות האמריקאית של החברה, שהפכה מאוחר יותר לסאנופי-אוונטיס) ורוש (שם שימש כמנכ"ל חברת הבת ג'ננטק ומאוחר יותר כסמנכ"ל תפעול של החברה-האם. בחמש השנים האחרונות הוא המנכ"ל של אסטרה-זנקה.

בעקבות הדיווחים מזנקת מניית טבע ב-6%. אבל יום אחרי  יש שמועות בשוק שלא היה ולא נברא - מנכ"ל אסטרה זנקה לא יזוז מכיסאו ולא יעזוב לטבע למרות ההצעה הנדיבה. בתגובה ירדה מניית טבע ב-4%. 

 4 באפריל 2017 - בשורה טובה לטבע (סוף סוף)  - רשות המזון והתרופות (FDA) אישרה את ה-AUSTEDO, טבליות לטיפול בכוריאה (מחולית) הקשורה במחלת הנטינגטון. מדובר באחת התרופות המבטיחות בתיק תרופות המקור של טבע. מדובר במוצר השני בלבד שאושר למחלת הנטינגטון.  הנטינגטון היא מחלה ניוונית נדירה וקטלנית, המשפיעה על יותר מ-35 אלף איש בארה"ב. כוריאה - תנועות פיתוליות, אקראיות, פתאומיות ובלתי רצוניות - היא אחת הסממנים הפיזיים הבולטים של המחלה וקיימת בקרב כ-90% מהמטופלים. "כוריאה היא סימפטום מרכזי בקרב רבים החיים עם מחלת הנטינגטון. היא משפיעה על התפקודיות והפעילויות היומיומיות של מטופלים שהיו להם אפשרויות טיפול מוגבלות" אמר ד"ר מייקל היידן, נשיא מחקר ופיתוח גלובלי והמדען הראשי של טבע, "בהתבסס על התוצאות אשר הוצגו בתכנית הפיתוח הקליני אשר תמכה בקבלת האישור ועל מחויבותנו הנמשכת למטופלים, אנו ממוצבים באופן ייחודי לקדם אפשרות טיפול זו".

מרץ 2017 - ד"ר מייקל היידן, מנהל החטיבה האינווטיבית בטבע בראיון לגלובס - "ארבעת החודשים הקרובים יהיו הכי מעניינים בהיסטוריה של טבע כחברה אינובטיבית - יותר מכל 100 ומעלה שנות ההיסטוריה שלה". היידן מתכוון לכמה תוצאות של ניסויים לרבות של הפרעות תנועה במחלת הנטינגטון. האם התרופות האלו יכולו להוציא את טבע מהבוץ?  השאלה הראשונה האם יאושרו (לא הכל יאושר, לא הכל יעבור לשלב הבא), ומעבר לכך השאלה השנייה היא מה הפוטנציאל של התרופות האלו?

  • מרץ 2017 - חברת הדירוג S&P הודיעה  כי לא תשנה (בינתיים) את דירוג החוב של טבע, אבל היא שומרת על תחזית שלילית. הממשעות היא שהיא עשויה להוריד את הדירוג במהלך השנה הקרובה. דירוג החברה כיום - BBB.
  • מרץ 2017 - מניית טבע חוזרת לרדת - אחרי שחזרה על התחזית ל-2017 (והרגיעה את המשקיעים) מניית טבע אמנם עלתה, אבל החל מסוף פברואר, מניית החברה נמצאת במגמה שלילית - המשמעות, זו לא התחזית ל-2017, זה עניינים הרבה יותר עמוקים שגורמים למניית החברה לרדת. זו הגנריקה שנמצאת בחולשה ובירידת מחירים בעיקר בארה"ב, זה הקופקסון שהולך לאבד את הבלעדיות (כתרופה אתית) ובהתאמה הרווחים ממנו ירדו בצורה חדה (וזה קריטי לטבע), וזה בעיקר הרכישה הלא הגיונית של חטיבת הגנריקה של אלרגן שהעמיסה על טבע חובות פיננסים בסך של כ-40 מיליאר דולר - זו רכישה במחיר מופקע ומופרז, זו רכישה שהפכה את טבע לחברה ממונפת (מאוד), זו רכישה שטבע עוד תשלם עליה ביוקר.
  • פברואר 2017 -  האנליסט של ג'יפי מורגן הותיר את ההמלצה למניית טבע על 'ניטרלי' וחתך את מחיר היעד מ-40 דולר ל-37 דולר.

  • עסקת הרכישה במקסיקו התבררה כפלופ אחד גדול - רימסה נרכשה בתמורה ל-2.3 מיליארד דולר, ובטע טוענים שהיתה שם רמאות גדולה
  • טבע השלימה את רכישת אלרגן (ספטמבר 2016)

טבע צפויה להשלים את המיזוג הגדול עם אלרגן (חטיבת הגנריקה של אלרגן), וקיימת ביקורת גדולה על המחיר רכישה - 35מיליארד דולר (בעסקת מניות ומזומן - המחיר ירד מ-40.5 מיליארד דולר, כתוצאה מהתאמות בגין הון חוזר, מיסים, ומכירה של מוצרים על רקע הוראה של רשות ההגבלים בארה"ב שהתנתה את הרכישה במכירת פעילויות ומוצרים).

 העסקה הזו תהפוך את טבע לחברה ממונפת (תוספת של 20 מיליארד לחובות), ותגדיל את הסיכון בהשקעה בה. מנגד, בטבע מתעקשים שהמיזוג יתרום מהר מאוד לשורה התחתונה, וזה בזכות סינרגיות הן ברמת ההוצאות  (רה ארגון, סגירת מפעלים, התייעלות) והן בהכנסות (מגוון מוצרים רחב יותר)

מניתוח של אתר הון מתברר שהחטיבה הגנרית של אלרגן מכרה ברבעון הראשון של 2016 רק ב-1.3 מיליארד דולר, לעומת 1.7 מיליארד דולר בתקופה המקבילה אשתקד. זאת ועוד - הרווחיות הגולמית נשחקה מ-55% ל-45%.  ומכאן, שאחרי שטבע תאלץ למכור חלק מהמוצרים (בהוראה של הרשות להגבלים עסקיים בארה"ב), הרי שהחטיבה שהיא עומדת לרכוש, מוכרת בקצב של 4 מיליארד דולר אולי 5 מיליארד דולר - על זה לשמל 35 מיליארד דולר ? נראה מנופח, וגם אם יש הצדקה כלכית, היא רק בזכות הסינרגיות והריבית הנמוכה - הרחבה   

- 13/7/2016 : טבע מעלה תחזיות לרבעון השני של 2016; מדווחת על דחייה בעסקת אלרגן ; ומגייסת 20 מיליארד דולר באגרות חוב בבורסה האמריקאית (כן, יום פורה באירועים...) -

להרחבה בגלובס

- 17/6/2016 - גולדמן זאקס מוריד המלצה על מניית טבע. האנליסטים סבורים שהתחזית שהנהלת טבע סיפקה, אופטימית מדי ולא לקוחת בחשבון תחרות לקופקסון (40 מ"ג).  ההמלצה החדשה - נייטרלי, להבדיל מתשואת שוק, ומחיר היעד ירד ל-60 דולר -


חדשות על מניית טבע

הודעות בורסה

מדריך השקעה במניות


כדאי – קראו את המדריך שלנו על קופת גמל להשקעה, מוצר עם יתרונות רבים; ואם תרצו לקבל הצעה אטרקטיבית – מלאו פרטים

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות