fbpx
חדשות

משרד הכלכלה וטיסנקרופ הגיעו לסיכום מימוש חובות, בהיקף של למעלה מ-300 מיליון אירו

PEXELS
מעודכן ל-07/2021

הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי אישרה לחברה הגרמנית תוכנית מימוש מקיפה ומגוונת, הסוגרת את חובות העבר לרכש גומלין ומסירה את האיום להכללת החברה "ברשימה השחורה" – שהוטל עליה בשל אי עמידתה במחויבויות רכש הגומלין בעסקאות הצוללות וספינות הסיור

הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי במשרד הכלכלה והתעשייה (הרשפ"ת) אישרה לחברת טיסנקרופ הגרמנית תוכנית מימוש בסך של למעלה מ-300 מיליון אירו. תוכנית זו סוגרת את חובות העבר לרכש גומלין ומסירה את האיום להכללת החברה ב"רשימה השחורה".

בשנת 2017 ערכה הרשפ"ת הליך שימוע לחברת טיסנקרופ, בשל אי עמידתה במחויבויות רכש הגומלין שלה בעסקאות הצוללות וספינות הסיור, זאת לקראת הכנסת החברה לרשימה השחורה שלא תאפשר התקשרות של המדינה או תאגיד ממשלתי עם החברה, לתקופה של חמש שנים.

לאחר השימוע החלו דיונים אינטנסיביים בין צוות הרשפ"ת, בהובלת מנהלת הרשפ"ת זיוה איגר ומנהל תחום ספקי חוץ ברשפ"ת, יזיד שייך יוסף, לבין נציגי חברת טיסנקרופ, להסדרת חובות העבר.

תהליך המשא ומתן היה ארוך וכלל עשרות פגישות עם נציגי והנהלת החברה בגרמניה ובישראל, עבודת סקאוטינג מקיפה, פגישות וביקורים בחברות ותעשיות ישראליות מתאימות, הצגת יכולות, ספקים וטכנולוגיות ישראליות. בסיומו של תהליך זה אושרה תוכנית המימוש, על סך למעלה מ-300 מיליון אירו, המתפרסת ברובה על פני 5 שנים.

התוכנית מהווה חלק משינוי המדיניות שבו נקטה טיסנקרופ, לאחר צעדי האכיפה של הרשפ"ת. השינוי החל בהקמת סניף ישראלי, שביצע השקעות וקידם מיזמים משותפים בפרויקטים ישראלים מבוססי חדשנות –  דוגמת  Metal Point, הקמת מרכז חדשנות לייצור באמצעות הדפסה תלת־ממדית במתכת ומיזם THE DOCK, מרכז חדשנות לתחומי ספנות, נמלים ולוגיסטיקה ימית הממוקם בחיפה, בנוסף לפעילויות רכש והעברת ידע משמעותיות.

התוכנית שאושרה כוללת רכש ישיר מעשרות ספקים ישראלים, גדולים וקטנים כאחד, במגוון תחומים הכוללים מתכת, פלסטיקה, טכנולוגיה ועוד. חלקו של הרכש יבוצע באמצעות חוזים בינלאומיים, המאפשרים פתיחת שווקים חדשים בחו"ל לתעשייה הישראלית בהיקפים משמעותיים. בנוסף, החברה תבצע הכשרה מקצועית לגורמים ישראלים בתחומים נדרשים, תשקיע בציוד ייעודי בישראל, תעביר לחיל הים ולתעשיות ישראליות ידע ייחודיי, שיאפשר פיתוח יכולות חדשות לתעשייה המקומית, יכולות שעד כה בוצעו בחו"ל על ידי חברה זרה. הקניית הידע תביא לחיסכון כספי משמעותי, לעצמאות וייצור מקומי בתחומים חדשים, זמינות גמישות ויעילות תפקודית.

שרת הכלכלה והתעשייה, ח"כ אורנה ברביבאי, מסרה: "ההסכם אליו הגיע משרד הכלכלה והתעשייה עם חברת טיסנקרופ משמעותי לכולם. מדובר בתוכנית מימוש מקיפה, המבטאת ומשמרת את עקרונות רכש הגומלין והיתרונות הגלומים בו לתעשייה המקומית. לצד התרומה לכלכלה ולתעשייה הישראלית, התכנית גם יתרה את הצורך בהפעלת סנקציה חריפה כנגד חברה בינלאומית, על כל המשתמע מכך, לרבות בהקשר של צרכים ביטחוניים של משרד הביטחון ומדינת ישראל. תוכנית שיתוף הפעולה התעשייתי שנחתמה עם טיסנקרופ תסייע בהכשרה של כוח אדם, תעביר לתעשייה בישראל ידע חשוב שיהיה בסיס לפיתוח יכולות נוספות ותפתח שווקים חדשים בינלאומיים לתעשיות מקומיות. משרד הכלכלה והתעשייה ימשיך לעודד ולסייע לחברות זרות לפעול ולהשקיע בישראל, בעזרת כל הכלים העומדים לרשותנו".

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, דוד לפלר, אמר: "אני מברך על אישור התוכנית החשובה בין הצדדים, את חברת טיסנקרופ ואת עובדי הרשפ"ת שקיימו במהלך תקופה ארוכה, אינסוף ישיבות עם חברת טיסנקרופ ומגוון גורמים אחרים, והגיעו לתוצאה מצוינת לתעשייה ולכלכלה הישראלית. אין ספק שההסכם יחשוף את האיכויות הגבוהות של התעשייה הישראלית וגם התועלת לייצוא הישראלי בשנים הקרובות, תהיה מעל ומעבר להיקף ההסכם הנוכחי. תוכנית זו ממחישה את החשיבות הגדולה שיש למיצוי תקנות רכש הגומלין, בכל התקשרות משמעותית של המדינה עם ספקי חוץ".

עידו אופיר, מנכ"ל טיסנקרופ ישראל, הגיב בסיפוק: "ההסכם מגלם בתוכו שותפות גדולה של טיסנקרופ עם התעשייה הישראלית, באמצעות תוכנית המשלבת תעשיות ישראליות בפרויקטים ביטחוניים של טיסנקרופ ברחבי העולם, וחשוב לא פחות, תוכנית העברת ידע וטכנולוגיה לישראל בתחום הלוחמה הימית, שיהווה יתרון אסטרטגי וחיסכון כלכלי גם בעתיד. אני רוצה להודות לזיוה איגר, מנהלת הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי ולצוות הרשפ"ת, שבמאמצים רבים, ביצירתיות ובמחויבות לאינטרסים של מדינת ישראל, סייעו לנו להגיע להסכם זה. טיסנקרופ בדקה מספר רב של פרויקטים ויצרה קשר עם עשרות חברות בתהליך בניית ההסכם. אנו מצפים להרחיב את השותפות האסטרטגית עם חברות ישראליות נוספות, משרד הכלכלה והתעשייה, משרד הביטחון וחיל הים גם בשנים הקרובות".

ג'נרל אלקטריק תבצע רכש גומלין מתעשיות ישראליות ב-122 מיליון דולר בתוך שנה וחצי

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

  קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


  על המחבר

  ענת גלעד

  ענת עורכת וכותבת זה עשור בעיתונות הכתובה - ידיעות אחרונות ומעריב. תחומי העניין העיקריים שלה - רווחה, זכויות עובדים, קריירה, משפט.
  הצטרפה למערכת הון בתחילת 2019.

  השאר תגובה

  שינוי גודל גופנים
  ניגודיות