fbpx
ביטוח

עושים ביטוח – המדריך המלא לשלב הרכישה

מעודכן ל-12/2019

עומדים לעשות ביטוח? כך תעשו את זה נכון ובקלות, צעד אחר צעד:

 • שלב הבדיקה – אילו ביטוחים כבר יש לכם?

על מנת להימנע מכפל תשלומים, בדקו אילו ביטוחים כבר יש ברשותכם. למשל, אם לקחתם משכנתה והבנק חייב אתכם לעשות ביטוח מבנה, לא בטוח שאתם צריכים עוד אחד. תוכלו לבדוק זאת מול סוכן הביטוח שלכם, במכתבים שקיבלתם מחברת הביטוח, בפירוט חיובי כרטיס האשראי או בחשבון הבנק וכן במקום העבודה. אם לא קיים ביטוח כזה, המשיכו לשלבים הבאים.

 • בקשו הצעות מחיר מכמה גורמים

פנו לחברות ביטוח ולסוכני ביטוח ובדקו אם אתם זכאים לקנות ביטוח בתנאים מיוחדים, למשל באמצעות מועדון לקוחות שאתם משתייכים אליו, דרך מקום העבודה שלכם, איגוד מקצועי, קופת החולים שבה אתם חברים או חברת האשראי שלכם. בקשו הצעת מחיר מדויקת ככל הניתן, בהתאם לצרכים ולמאפיינים שלכם: גיל, מצב משפחתי, מקום עבודה, מצב הבריאות האישי, היסטוריה ביטוחית (לדוגמה, שלא תבעתם את חברת הביטוח בביטוח רכב) וכל פרט אחר שיכול להשפיע על הצעת המחיר.

כדאי שתשיבו על שאלות שתישאלו בתשומת לב ובכנות, כי הן משפיעות על האפשרות לקבל פיצוי מחברת הביטוח בעת הצורך. שימו לב! הסתרת מידע עלולה לפגוע בזכותכם לקבל פיצוי מחברת הביטוח בזמן אמת.

 • השוו בין חברות הביטוח

כמו בקנייה של כל מוצר אחר, חשוב להשוות לפני הרכישה לא רק את מחיר המוצר, אלא גם את איכותו. לכן חשוב לבחון את מאפייני החברה ואת איכות השירות שהיא מציעה.

השוואה בין חברות ביטוח שונות איננה משימה פשוטה, אך ישנם כמה עקרונות שיכולים להנחות אתכם בהתלבטות זו ולהקל עליכם במקרה שתיאלצו לתבוע את הביטוח. חשוב שחברת הביטוח שתבחרו תהיה חברה מוכרת, יציבה, עם שירות אמין וטוב.

תוכלו לבדוק את איכות השירות של כל חברת ביטוח לפי מדד שירות לטיפול בתביעות שמפורסם על-ידי אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר. המדד הוא מדד אובייקטיבי לדירוג חברות הביטוח לפי מהירות הטיפול בתביעות שהוגשו לחברה וטיב הטיפול (אם התביעה התקבלה או נדחתה). חברה שטיפלה בתביעות במהירות גבוהה יותר ובעלת יחס תשלום לתביעות גבוה יותר, סביר שתעניק שירות טוב יותר גם בעתיד.

 • בחרו את הצעת הביטוח המתאימה עבורכם

השוו בין ההצעות השונות שקיבלתם ובחרו את ההצעה העונה על הצרכים שלכם בצורה הטובה ביותר. בשלב זה הביאו בחשבון את מחיר הביטוח, את היכולת שלכם לעמוד במחיר זה במסגרת התקציב שלכם, את איכות השירות שמעניקה חברת הביטוח וכמו כן בדקו אם הביטוח מכסה את הנזק שאתם חוששים ממנו. כל השיקולים האלו יסייעו לכם לבחור את הצעת הביטוח המתאימה עבורכם.

 • התייעצו עם סוכן ביטוח

תחום הביטוח רווי במושגים שאינם נהירים לרוב הציבור. בכל שלב, אם אינכם מבינים את הנושא או בקיאים במונחים, אם אתם מתקשים להכריע בין חלופות שונות או בסוגיות מורכבות – תוכלו להיעזר בסוכן ביטוח בכל שלב.

 • שלב החיתום – חברת הביטוח שואלת ואתם עונים

בשלב החיתום חברת הביטוח בודקת את המאפיינים שלכם כדי לקבוע אם לאשר את הביטוח, באילו תנאים ומה יהיה המחיר שתידרשו לשלם. בשלב זה תציג לכם החברה שאלות רבות על עצמכם ועליכם להשיב עליהן בפירוט ובקפידה. לעתים חברת הביטוח תדרוש תוספת מחיר או תגדיר תחום מסוים שעליו היא לא תהיה מוכנה לשלם לכם (החרגה), בגלל סיכון שנובע ממאפייניכם האישיים.

למשל, אם אתם מעשנים, ביטוח החיים שלכם כנראה יעלה יותר. חשוב להיות ערניים וכנים בשלב זה. הצהרה שקרית או לא מדויקת (גם אם נאמרה בטעות או בשל חוסר תשומת לב), עלולה למנוע מכם לקבל את הפיצוי המובטח בעתיד.

 

 • שלב החתימה

לאחר שהשבתם לשאלות ומסרתם את כל המידע הנדרש, תקבלו מנציג חברת הביטוח או מסוכן הביטוח את הצעת הביטוח, המסכמת את פרטיכם, את ההתאמות הנדרשות בתנאי הביטוח למאפייניכם ואת מחיר הביטוח.

חתימה על הצעת הביטוח היא בבחינת הסכמה לקניית הביטוח ולכל המסמכים המצורפים להצעה. לעיתים מצורף אליה גילוי נאות שמציג את התנאים המרכזיים של הביטוח המוצע לכם, שכדאי לשים לב אליהם. אל תתביישו לשאול את נציג חברת הביטוח או סוכן הביטוח כל שאלה שתסייע לכם להבין את התנאים הכלולים בביטוח ואת האפשרויות השונות העומדות בפניכם. חתמו על מסמכים רק אחרי שהבנתם את כל תנאי הביטוח.

 • בדקו את מועד תחילת הביטוח

תקופת הביטוח שבה הביטוח מגן עליכם מוגדרת בפוליסה בנפרד לכל כיסוי ביטוחי שנכלל בביטוח שרכשתם. לפעמים קיימת תקופת אכ​שרה, שבמהלכה לא תוכלו לקבל פיצוי מחברת הביטוח אם יקרה נזק. כדי שהביטוח ייכנס לתוקף תידרשו לשלם את דמי הביטוח לפי המועדים שסוכמו עם החברה או סוכן הביטוח.

שימו לב:

לאחר הקנייה תקבלו העתק של הפוליסה, שהיא חוזה אחיד, זהה לכל הלקוחות הרוכשים את אותו סוג ביטוח. שימו לב במיוחד לדף פרטי הביטוח. מדובר בדף המצורף לפוליסת הביטוח וכולל את התנאים העיקריים של הסכם הביטוח, המבוססים על הנתונים האישיים של הלקוח, כגון סכום הביטוח, מועד התחלתו ומועד סיומו, מקרים שבהם הביטוח לא חל ועוד. בדף (שנקרא גם "הרשימה") מפורטים כל השינויים בתנאים הכלליים של הפוליסה, אשר נקבעו בהתאם למאפייניכם האישיים: הגבלות, הרחבות, תוספות ודמי הביטוח​. ודאו שהפרטים המופיעים בדף פרטי הביטוח נכונים ותואמים את מה שסיכמתם בעת קניית הביטוח.

ביטוח למתחילים – כל מה שצריך לדעת

נשיא לשכת סוכני הביטוח: ביטוחים ישירים זו בגידה

החברות המובילות בביטוח נסיעות לחו"ל ומה המסלולים המשתלמים

 

 

מלאו פרטים וקבלו הצעה והסבר מגוף מוביל, מדוע כדאי לכם לשים חלק מהכסף שלכם בניהול תיקים 

  קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


  על המחבר

  ענת גלעד

  ענת עורכת וכותבת זה עשור בעיתונות הכתובה - ידיעות אחרונות ומעריב. תחומי העניין העיקריים שלה - רווחה, זכויות עובדים, קריירה, משפט.
  הצטרפה למערכת הון בתחילת 2019.

  השאר תגובה

  שינוי גודל גופנים
  ניגודיות