fbpx
מדריכי פיקדונות פיקדונות

פיקדונות שקליים - איפה תקבלו את הריבית הגבוהה ביותר בהפקדה של עד מיליון שקל?

קרדיט: pixabay
מעודכן ל-02/2021

שוק המניות אינו מתאים לאנשים שלא רוצים לקחת סיכון ומעדיפים השקעה סולידית.

גם בהשקעה באיגרות חוב, שנחשבות להשקעה סולידית, אפשר להפסיד ואפילו הרבה. סביבת הריבית הנמוכה בשנים האחרונות, גרמה לתזוזה של כספים לכיוון שוק האג"ח, וזו הביאה בעקבותיה לעלייה בשערים ולירידה בתשואות. 

אז אם יש לכם כסף שאתם לא יכולים לקחת עליו סיכון ולא יכולים להפסיד אפילו חלק ממנו, נראה שפיקדון הוא אפיק השקעה שבו תוכלו להרגיש בנוח אם תשקיעו בו את כספיכם.

השקעות סולידיות - הכי בטוח בפיקדון

גם אפיקי חיסכון כמו קופות גמל, קרנות נאמנות ופוליסות חיסכון אינם נטולי סיכון. הכספים המופקדים באפיקים אלו מושקעים על ידי מנהלי ההשקעות שלהם בשוק ההון. בקרנות נאמנות שקליות, דמי הניהול, במקרים רבים, כל כך גבוהים, שהם הופכים את התשואה בהן לאפסית, ואפילו לשלילית. 

המק"מ (מלווה קצר מועד) המונפק על ידי משרד האוצר נותן היום תשואה אפסית שיורדת עוד יותר לאחר תשלום העמלות.

אם כן, הפיקדונות בבנקים מסתמנים כמקום היחידי היום שבו ניתן לקבל איזושהי תשואה בטוחה, גם אם נמוכה בפרספקטיבה היסטורית.

כ-500 מיליארד שקל מושקעים היום בפיקדונות בבנקים על ידי הציבור. יכול מאוד להיות שהציבור מבין מה הוא עושה. חוכמת ההמון היא לא עניין שניתן לזלזל בו.

כשבאים לבחור בין הפיקדונות המוצעים על ידי הבנק ניתן להתבלבל בקלות. ישנם סוגים שונים של פיקדונות - בריבית קבועה, בריבית משתנה, פיקדון צמוד מדד, פיקדון מדורג עם תשואות שונות; פיקדונות לטווח קצר, פיקדונות לטווח ארוך, לטווח ארוך עם תחנות יציאה ועוד ועוד ועוד… כך שלא קל להחליט באיזה פיקדון כדאי להפקיד את הכסף. כאן ניתן לקבל מידע נוסף על פיקדונות – כל הסוגים, יתרונות וחסרונות.

על מנת להקל עליכם את קבלת ההחלטות, החלטנו לערוך סקר שוק מקיף בנושא. בדקנו בסניפי בנקים, הרמנו טלפון לאחרים ובכולם ביקשנו לקבל מידע על אותה השקעה - מה אפשר לעשות עם 500 אלף עד מיליון שקל שאנחנו צריכים לשמור על ערכם במשך השנה הקרובה, באמצעות השקעה בפיקדונות שקליים עם ריבית קבועה או משתנה.

בנק הפועלים - הבדל גדול בין המוקד הטלפוני לסניף

אם מסתכלים על טבלת הריביות באתר הבנק, רואים שהבנק מציע ריבית שנתית של 0.03% על הפיקדון, שזה למעשה כלום. לעומת זאת, יועץ ההשקעות בסניף שדגמנו כבר נתן לנו הצעה טובה בהרבה - 0.5% לשנה. קודם כל, המליץ היועץ בסניף לא להפקיד את הכסף לתקופה של שנה אלא להמתין איתו בפיקדונות קצרים כי הריבית צריכה לעלות. אנחנו לא בטוחים שזו הצעה טובה. אפשרות נוספת שהציע היועץ היא לסגור את הכסף לשנתיים. במקרה הזה הריבית כבר ממש טובה ועומדת על 1.7% למשך השנתיים.

דיסקונט 

כדי לקבל את הריבית מבנק דיסקונט הלכנו לבקר בסניף. יועץ ההשקעות הסביר לנו שאין הבדל בריביות בין אם נפקיד חצי מיליון שקל או מיליון שקל. אם תפקידו את הכסף למשך שנה בדיסקונט תקבלו ריבית קבועה של 0.45% ולשנתיים - 0.55% במונחים שנתיים.

במזרחי טפחות - סלט פירות משתלם ביותר

במסגרת מאמצי השיווק של הבנק החליטו למזרחי לתת לפיקדונות שלהם שמות של פירות טרופיים. הקרמבולה הוא פיקדון נזיל לשלוש שנים. זה אומר שאפשר למשוך את הכסף מתי שרוצים. בסוף התקופה מקבלים ריבית שנתית של 1% או הצמדה למדד של הכסף - הגבוה מביניהם. אם מוציאים את הכסף לפני תום שלוש השנים, מקבלים רק את ההצמדה. מאחר והמדד היום עומד על כ-1.5%, נראה שזו אופציה מצוינת. נכון, יש כאן סיכון מסוים שהמדד יהיה נמוך במיוחד או שלילי, אבל הסיכוי לכך, להערכתנו, הוא כמעט אפסי.

פיקדון הליצ'י הוא פיקדון שקלי עם תחנות יציאה כשהריבית השנתית עולה בכל שנה. הבנק מציע מספר טווחי זמן לפיקדון הזה. אם מפקידים את הליצ'י לארבע שנים מקבלים בשנה הראשונה 0.7%, בשנה השנייה - 1.25% לשנה, בשנה השלישית - 1.5% ובשנה הרביעית 1.75%.

פיקדון תות הוא פקדון נזיל ל-4 שנים, זהו פיקדון דו מסלולי כשבמשיכת הכספים בתחנות היציאה (בכל שנה), או במועד הפירעון (כעבור 4 שנים), נהנים מהמסלול הרווחי מבין השניים – הצמדה למדד המחירים לצרכן או ריבית שקלית מדורגת עולה. כך בכל מקרה מקבלים את הריבית המקסימלית במסלול

הבינלאומי 

בבנק הבינלאומי מציעים למי שרוצה להפקיד חצי מיליון עד מיליון שקל למשך שנה - ריבית של 0.25%. 

הבנק גם מציע פיקדון לשנתיים עם תחנות יציאה בכל שלושה חודשים. בשנה הראשונה מדרגות הריבית הן: 0.11%, 0.2%, 0.34% ו-0.46%. בשנה השנייה תחנות היציאה הן: 0.52%, 0.58%, 0.68, ו-0.76%.

בפיקדון שקלילארבע שנים מציע הבינלאומי ריבית של 0.36% בשנה הראשונה, 0.56% בשנייה, 1.18% בשלישית ו-1.38% ברביעית.

הבינלאומי מציע גם פיקדון שקלי לשנה המעניק ריבית של 0.5% או פריים פחות 1.3%. זוהי חלופה שיכולה להיות מתאימה לימים אלו, שכן ההערכות הן שיהיו העלאות ריבית בחודשים הקרובים. ריבית הפריים עומדת כרגע על 1.6% זאת אומרת שהריבית בחלופה הזאת היא 0.3%. אם הריבית לא תעלה נקבל בכל מיקרה 0.5%. אם תעלה במעל ל-0.2% נקבל את הריבית בהתאם.

לאומי - לא אטרקטיבי

באתר של בנק מצוין כי הריבית על הפק"מ בסכום של 250 אלף שקל ומעלה היא 0.1%. הבנק מציע גם חיסכון הנקרא "כפתור ופרח" אשר מציע למפקידים בו ריבית של פריים פחות 1.45% שזה היום 0.15%. לא ממש אטרקטיבי. 

אז מה היה לנו עד עכשיו? בבנקים הגדולים, פועלים ולאומי, נותנים על פיקדונות ריבית נמוכה יחסית, במזרחי טפחות הריבית הטובה ביותר מבין הבנקים הגדולים ובפער גדול. למה זה קורה? כי מזרחי טפחות הוא הגוף הגדול ביותר בשוק המשכנתאות, ומול המשכנתאות הוא צריך להעמיד כמה שיותר פיקדונות ולשם כך הוא מוכן לשלם יותר מאחרים. אל תדאגו לו - הוא עדיין מרוויח מספיק.

בנק אגוד

בבנק אגוד קיבלנו כמה הצעות. ההצעה הראשונה היא הפחות אטרקטיבית - פיקדון לשלוש שנים בריבית קבועה, שאם מושכים ממנו את הכסף במהלך השנה הראשונה, מקבלים ריבית של 0.1%, בשנה השנייה 0.45% ובשנה השלישית 0.95%. את הכסף ניתן למשוך מהפיקדון בהתראה של חודש.

לאגוד יש גם פיקדון בריבית משתנה. מדובר בפיקדון בריבית משתנה – פריים מינוס, כאשר הפיקדון הוא ל-15 חודשים עם תחנות יציאה כל 5 חמישה חודשים. בתחנה הראשונה הריבית היא פריים מינוס 1.4% שזה 0.2%; בתחנה השנייה (אחרי 10 חודשים) הריבית היא פריים מינוס 1.3% שזה 0.3%, ובתחנה האחרונה – 15 חודשים הריבית היא פריים מינוס 1.2% שזה 0.4% (ריבית שנתית).

בנק ירושלים

השמות של הפיקדונות בבנק ירושלים לקוחים מעולם האסטרונומיה. לכל פיקדון יש שם של כוכב. הבנק מציע ללקוחות כל הבנקים לפתוח חשבון פיקדון דיגיטלי בלי לצאת מהבית ובלי לשלם עמלות.

פיקדון שמש - פיקדון לשלוש שנים עם תחנות יציאה - בפיקדון זה יש תחנת יציאה בכל שנה והריבית עולה ב0.4% בכל תקופת ריבית. כלומר ריבית בחישוב שנתי לשנה הראשונה 0.8%. בשנה השנייה 1.2%. בשנה השלישית ריבית של 1.6%. ישנו גם פיקדון שמש לחמש שנים אבל תחנת היציאה הראשונה בו היא לאחר שנתיים ואנחנו ביקשנו שנה.

פיקדון ארץ - פיקדון ל-12 חודשים בריבית קבועה של 0.65% לשנה שניתן למשיכה בהתראה של שבעה ימים מראש. במקרה של משיכה טרם סיום תקופת הפיקדון של 12 חודשים, מתקבל שיעור של 10% מן הריבית הצבורה. בפדיון, בתום 12 החודשים, מתקבלת מלוא הריבית על הסכום שנותר בפיקדון.

פיקדון מאדים - הוא פיקדון שקלי קלאסי. הבנק נותן 0.7% לשנה. אין תחנות יציאה.

בנק אוצר החייל

בבנק אוצר החייל קיבלנו הצעה להפקיד את הכסף למשך ארבע שנים בריבית של 0.25% בשנה הראשונה, 0.6% בשנה השנייה, 0.9% בשנה השלישית ו-1.2% בשנה הרביעית.

חשוב לומר - יכול להיות שאם היינו באים עם בקשה קונקרטית ולא רק עם בקשה כללית - היינו מקבלים ריביות טובות יותר.

כמו כן, קיים גם אפיק הפיקדונות המובנים אשר בנק לאומי והבנק הבינלאומי הם הגופים המובילים באפיק זה. כאן תוכלו לקרוא על פיקדונות מובנים.

אז באיזה בנק כדאי להפקיד?

התשובה ברורה - בדומה לכל הבדיקות הקודמות שעשינו (בשטח, בטלפון ובדיגיטל) - בנק מזרחי טפחות ובנק ירושלים הם הבנקים שמספקים את הריבית הטובה ביותר. השאר מאכזבים.

איך בוחרים פיקדון ?

למה אתם חוסכים אם יש לכם הלוואות? תחזירו את ההלוואות (ורק אז תחסכו)

הסטרקצ'רים חוזרים - אבל הרבה יותר בטוחים

השקעות אלטרנטיביות - למי זה מתאים? מתי זה מומלץ? מה הסיכונים?

המידע נאסף על ידי צוות האתר באמצעות סקר תקופתי ויכול להשתנות על ידי הבנקים בכל רגע נתון וללא הודעה מוקדמת. נתוני הבנק ותנאיו למתן הפיקדון הם הקובעים.

לקבלת הצעה לפיקדון עם תנאים אטרקטיביים– מלאו פרטים ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

יואב בהט

יואב בהט

יואב ניהל את מחלקת התוכן והנתונים של חברת איי-אונליין במשך שנים רבות. שם נחשף לכתיבה, עריכה והכרות מעמיקה עם שוק ההון.
יואב כותב באתר הון לצד תפקידו כרכז כתבים.
תחומי הסיקור של יואב, הם בעיקר - שוק ההון והשקעות; פנסיה וביטוח; ושוק הנדל"ן.

השאר תגובה

תגובה 1

שינוי גודל גופנים
ניגודיות