fbpx
תוכן ממומן

4 דברים שחשוב לדעת לפני פתיחת תיק השקעות

החלטתם שאתם רוצים לפתוח תיק השקעות אבל לא יודעים ממש מאיפה להתחיל? אתם לא לבד. אנשים רבים מתקשים לעשות את הצעד הראשון בעולם ההשקעות. בכתבה הבאה נציג 4 דברים שכדאי לבחון לפני פתיחת תיק השקעות. מוזמנים להשכיל...

 

עצמאי VS מנוהל

לפני פתיחת תיק השקעות, יש לחשוב על השאלה מי ינהל אותו - האם תעשו זאת באופן עצמאי או שתתנו את המפתחות לגורם מקצועי אשר ינהל עבורכם את ההשקעות?

מטבע הדברים, לכל גישה יש את היתרונות המובחנים שלה. הבוחרים בשיטה העצמאית ייהנו מתשואה btv על השקעתם. מנגד, דוגלי גישת הניהול המקצועי יוכלו ליהנות מכך שלא יצטרכו להשקיע זמן וכסף בניהול ההשקעות, מכיוון שמישהו אחר יעשה זאת עבורם. חשוב לציין שמנהלי ההשקעות הם גורמים מקצועיים בעל ידע רלוונטי בתחום, רישיון לייעוץ מטעם הרשות לניירות ערך ואינטרס מובהק לסייע לכלל לקוחותיהם. נוסף על כך, חברות השקעות חשופות בממוצע פחות להטיות פסיכולוגיות שונות, אשר עלולות לפגוע במשקיע העצמאי.   

 

לכל אחד יש את התמהיל שלו

תיק השקעות בנוי למעשה מתמהיל של מסלולים בריכוזים משתנים אשר משפיעים על אופי התיק. חלק מהמסלולים הם בעלי אפיקים סולידיים יותר ותשואה נמוכה יותר בהתאם. אחרים (ובראשם המסלול המנייתי) חשופים לסיכון גבוה יותר ולכן גם לפוטנציאל רווח גבוה יותר. גם בתוך המסלול המנייתי יש כמובן מקום למשחק, כאשר סוגי מניות ספציפיים מתנהגים שונה מסוגי מניות אחרים וחושפים את התיק לרמת סיכון משתנה.

בניית תמהיל נכון היא אם כך מעין אומנות שיש להתאים אישית עבור כל לקוח. על הציר של יציבות-תשואה לכל לקוח יש את העדפותיו האישיות שמושפעות ממגוון רחב של פרמטרים. כאשר בונים תיק השקעות חשוב לשקלל מספר של משתנים רלוונטיים כגון היקף הכנסות חודשי, טווח ההשקעה, מטרת ההשקעה ועוד. כך למשל, תיק השקעות שמיועד עבור חיסכון פנסיוני עשרות שנים קדימה ייבנה אחרת לגמרי מתיק השקעות שמיועד לטווח הקצר או הבינוני. בעת פתיחת התיק כבר כדאי לחשוב על התמהיל האולטימטיבי עבורכם, זה שיעשה בשבילכם את המיטב.

 

יש שכר לימוד

במידה ובחרתם בניהול עצמאי של התיק, עליכם לזכור שאתם עלולים לשלם "שכר לימוד" – כלומר לשלם בהפסדים כלכליים על טעויות שעשיתם מתוקף היותכם מתחילים בתחום. לשכר הלימוד הזה יש ערך חשוב – מטעויות לומדים, ועל אחת כמה וכמה אם יש להן השלכה ממשית עליכם. חשוב להיכנס לשוק ההון עם מנטליות של רץ למרחקים ארוכים – הדרך ארוכה ואסור להתרגש מכל מהמורה בתחילתה. יחד עם זאת, דעו שלא מעט אפליקציות ותוכנות מאפשרות התנסות בשוק ההון "על יבש" – השקעה של סכום כסף זעיר או דמיוני המאפשר ללמוד עליו לפני שנכנסים ומשקיעים סכומים רציניים.

 

 

ככה ייכתב בדו''ח

במידה ובחרתם בפתיחת תיק השקעות על ידי גורם מקצועי חיצוני, חשוב להבין כיצד תוכלו לעקוב אחריו. חברות ההשקעות נוהגות לשלוח דוחות רבעוניים העוסקים בביצועי תיק ההשקעות, אך שימו לב - רק מיעוט מהן מאפשרות לצפות בהם על בסיס תדיר באתר האינטרנט או באפליקציה, וזה פרמטר חשוב לבדיקה כשבוחרים חברת השקעות.

חשוב לתת מבט מעמיק בתיק אחת לתקופה מוגדרת ולבדוק האם הוא מתקדם לשביעות רצונכם. במידה והביצועים חלשים משצפיתם, או שמשהו אינהרנטי במסלול החיים שלכם השתנה, מומלץ לעדכן את יועץ ההשקעות ולהתייעץ איתו לגבי הרכב התיק. יחד עם זאת חשוב לזכור שתיקי השקעות מכוונים לרוב לטווח הרחוק וככה יש להתייחס אליהם – לחשוב על התמונה הרחבה בעוד שנים רבות ולא על המשבר הרגעי, במידה ויש כזה.

רוצים לקבל את ההצעה הטובה ביותר לפקדון המשתלם ביותר– השאירו פרטים עכשיו!!

  קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


  על המחבר

  מערכת הון

  השאר תגובה

  שינוי גודל גופנים
  ניגודיות