fbpx
חדשות

IBI: הצפי להתאוששות המשק מקטין את הצורך בנקיטת צעדים נוספים

רפי גוזלן IBI, צילום:יח"צ
מעודכן ל-04/2021

הכלכלן הראשי, רפי גוזלן: הבנק מסמן כי על רקע השיפור במצב, מסגרת המדיניות הנוכחית מספיקה, אלא אם יחול מפנה של ממש לרעה בתמונת המאקרו

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI מפרסם את סקירת המאקרו השבועית ובה הוא מציין כי הוועדה המוניטארית הותירה כצפוי את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%.

"עם זאת", מוסיף גוזלן, "בהודעה נרשם שינוי מסוים בהכוונה העתידית על רקע התקדמות בהתאוששות המשק, כאשר הדגש עובר לניהול מדיניות מוניטארית מרחיבה וזאת לעומת נקיטת צעדים מרחיבים תכופים שאפיינה את המדיניות המוניטארית מאז פרוץ המשבר.

"למעשה הבנק מסמן כי על רקע הצפי להתאוששות המשק, מסגרת המדיניות הנוכחית מספיקה ולא נדרשת נקיטת צעדים נוספים, אלא אם יחול מפנה של ממש לרעה בתמונת המאקרו", הוא מסביר. "בהיבט זה", ממשיך גוזלן, "הנגיד ירון ציין כי בקצב רכישות איגרות החוב הנוכחי תכנית הרכישות (85 מיליארד שקל) תסתיים סביב הרבעון האחרון של השנה, ואז, בהתאם להתפתחויות, תתקבל החלטה על עתיד התוכנית.

"הטון העולה מההודעה לגבי הפעילות הריאלית הצפויה היה שלא במפתיע אופטימי למדיי, וזאת על רקע יעילות החיסונים ופתיחת המשק, שלהערכת הבנק מציבה את הפעילות הנוכחית ברמתה הגבוהה ביותר מאז פרוץ המשבר" מוסיף הכלכלן הראשי של בית ההשקעות. "הדבר קיבל ביטוי גם בתחזית של מחלקת המחקר שצופה צמיחה של 6.3% וירידה באבטלה של 7.5% ב-2021 וצמיחה של 5% וירידה נוספת באבטלה ל-6% ב-2022, כאשר רמת התוצר צפויה לסגור פערים לכ-1.5% מתחת למגמה טרום המשבר בסוף 2022. הנגיד ציין את ההערכה לשיפור בשוק העבודה, אך הדגיש כי החזרה לרמות התעסוקה של טרום המשבר תהיה ממושכת. זאת, בין היתר, על רקע סגירת עסקים ותהליכי התייעלות.

גוזלן מציין כי "התחזית ל-2021 עקבית עם תרחיש החיסון המהיר שהוצג בינואר השנה, ונתמכת גם בתמונת מאקרו גלובלית חיובית יותר. כמו כן,  התחזית נשענת על הערכה לעלייה חדה בצריכה הפרטית עם הסרת מגבלות הפעילות, כאשר מבחינת פעילות הממשלה ההנחה היא שקופסאות הקורונה לא ינוצלו במלואן ושבשנה הבאה הממשלה תפעל לצמצום של הגירעון המבני.

"עצם הצגת תרחיש אחד ולא מכלול תרחישים משקפת ודאות גבוהה יותר לגבי השיפור במשק. סיכון עיקרי לתחזית נובע כמובן לתרחיש שבו מתפתחות מוטציות עמידות לחיסונים שמובילות להרעה מחודשת במצב הבריאותי", הוא מבהיר.

לגברי גוזלן, "המשקל המיוחס לאינפלציה ושער החליפין בהחלטות הריבית ממשיך להיות נמוך יחסית, כאשר המיקוד ממשיך להיות על הפעילות הריאלית ועל שוק העבודה. מבחינת האינפלציה, הועדה ציינה כי אמנם נרשמה עלייה בסביבת האינפלציה, אך היא ממשיכה להיות נמוכה. להערכת המחקר האינפלציה ב-2021-2022 וגם בארבעת הרבעונים הקרובים תנוע סביב הגבול התחתון של היעד (1.3%-1.1%). העלייה באינפלציה נתמכת בעליית מחירי הסחורות ובפתיחת המשק, אך להערכת הבנק קיימת אי ודאות אם מדובר בהתאמת מחירים או בשינוי בסביבת האינפלציה.

"בכל אופן, הנגיד ירון אימץ את גישת ה-FED בדבר סבלנות בנוגע לעלייה מסוימת באינפלציה והדגיש כי יעד האינפלציה בישראל רחב ומספק גמישות גבוהה, ומאפשר בשלב זה לתת דגש רב יותר לצמיחה ולתעסוקה.

"לגבי שער החליפין, לא נרשמה התייחסות מיוחדת אלא לשינויים הקלים מאז ההחלטה הקודמת, ואזכור של הכוחות הבסיסיים החזקים הפועלים להתחזקות השקל, כאשר מולם הושקה תוכנית הרכישות בהיקף של 30 מיליארד דולר. הנגיד חזר על המחויבות להשלמת תוכניות הרכישות ובמידת הצורך להרחיב אותן. באופן כללי, מהטון העולה מההודעה נראה כי הוועדה מרגישה נוח עם הרמות הנוכחיות של שער החליפין סביב 3.30 ש"ח לדולר", מסכם הכלכלן רפי גוזלן.

בית ההשקעות IBI בסקירת המאקרו השבועית- הפתרון הבריאותי עדיין רחוק המפתח הוא ניהול מקצועי של המשבר והתערבות של בנק ישראל

 

 

 

רוצים לחסוך בפיקדון? מלאו פרטים, ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


על המחבר

ענת גלעד

ענת גלעד

ענת עורכת וכותבת זה עשור בעיתונות הכתובה - ידיעות אחרונות ומעריב. תחומי העניין העיקריים שלה - רווחה, זכויות עובדים, קריירה, משפט.
הצטרפה למערכת הון בתחילת 2019.

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות