fbpx
מדריכי השקעות

איך משקיעים בדולר - כל הדרכים, יתרונות וחסרונות!

איך משקיעים בדולר - כל הדרכים, יתרונות וחסרונות! לאחרונה ירד הדולר מתחת ל-3.4 שקלים. מה הכיוון מכאן? ומה היתרונות והחסרונות של אפשרויות ההשקעה בדולר?

מעודכן ל-08/2021

הדולר התנדנד בשנה האחרונה בין 3.4 שקל לאזור ה-3.6 שקלים, אבל בחודשים האחרונים הוא ירד מתחת ל-3.5 שקלים והתרומם מעט בחזרה.  האם הוא ימשיך לרדת? האם הוא יחזור לעלות - האם שער של 4 שקל הוא דמיוני, למרות שבעבר הוא היה גבוה משמעותית מ-4 שקל?  הרבה שאלות, כאשר חלק גדול מהכלכלנים סבור שהירידה שאפיינה את הדולר בשנים האחרונות, עשויה להימשך, וזאת בגלל המשך זרימת כספים מחו"ל לארץ ומכירת דולרים, אלא אם תהיה התערבות משמעותית של האוצר או/ ו בנק ישראל? מנגד, יש כאלו שסבורים שמדובר במחיר לא ריאלי. לטענתם הדולר נסחר מתחת לשוויו הכלכלי ולכן הוא צפוי לעלות (הרחבה: הדולר לאן? כתבה מתעדכנת)

ובכן, הדעות חלוקות, כך או אחרת, אם אתם רוצים להשקיע בדולר, תוכלו להיעזר במדריך זה, שכולל גם את היתרונות והחסרונות של כל מכשיר  

הדולר נסחר סביב 3.5 שקל, כשבשנה האחרונה,  הוא התחזק, אחרי שנים של חולשה. מה יהיה בהמשך?  ממש לא ברור. הדולר מתעתע מאוד את שחקני המט"ח בשנים האחרונות שמתקשים לקבוע ולחזות את המגמה בו.

הדולר יתחזק?

ובכל זאת, אם אתם מאמינים בחוזקת הכלכלה האמריקנית מול גוש האירו (שזו הסיבה העיקרית להתחזקות העולמית) ואם אתם סבורים שהריבית המקומית תישאר ברמה כל כך נמוכה, ותמנע הזרמת דולרים לארץ, ואף ההיפך – תגרום ליציאת דולרים (מכירת שקלים ורכישת דולרים) אז ייתכן שהשקעה דולרית מתאימה לכם. אבל מה זה השקעה דולרית? איך משקיעים בדולר?

לשער הדולר וחישובי הצמדה על הדולר

אפשר לעשות זאת דרך פיקדונות בבנקים לרבות פיקדונות מובנים (סטרקצ'רים) שצמודים לדולר. הריבית על פיקדונות דולריים נמוכה במיוחד וזה החיסרון הגדול של האפיק הזה, אבל מצד שני מדובר באפיק בטוח – מה שנקבע מול הבנק בתחילת הדרך זה מה שמקבלים בסוף הדרך, אז נכון, זו ריבית נמוכה אבל בטוחה.

בפיקדונות המובנים כבר מקבלים תשואה גבוה יותר אבל בפיקדונות המובנים יש גם סיכון, אם כי הוא מוגבל. היתרון של הפיקדון המובנה הוא שבהתקיים תנאים מסוימים (וכל פיקדון ותנאיו) המשקיע מקבל "סוכרייה", סוג של תשואה עודפת, מנגד וזה החיסרון הגדול - אם התנאים לא מתקיימים, אז המשקיע עלול להפסיד ריאלית. בפיקדונות אלו לרוב מבטיחים מנפיקי הפיקדונות, רצפה נומינלית (סכום ההשקעה המקורי), לכאורה זה נשמע מפתה – מעין רצפה ויש בזה משהו, אבל הרצפה הזו עלולה לבטא הפסד ריאלי – אם לדוגמה, משקיע רוכש פקידון מובנה ל-3 שנים, ובסוף הוא מקבל רק את הסכום הנומינלי הוא מפסיד את התשואה האלטרנטיבית שהיה יכול לקבל באפיקים אחרים, הוא מפסיד את התשואה המדדית (יש לו הפסד ריאלי – הפסד מול המדד). חיסרון נוסף של הפיקדון המובנה הוא שלרוב מדובר על פיקדון למספר שנים שאין בו תחנות יציאה, ואם כן מתאפשר לצאת אז ללא רווח ואפילו עם קנס מסוים.

אפשרות נוספת להשקעה בדולר, היא השקעה ישירה - פשוט לרכוש דולרים בבנק. אלא שיש בשיטה הזו מספר חסרונות לעומת האלטרנטיבות האחרות – ישנן עלויות יחסית גדולות של המרות מטבע ומעבר לכך, אם הדולרים סתם "שוכבים" בחשבון הם לא מייצרים תשואה.

אם מפקידים את הדולרים בפיקדון אז כאמור הריבית הדולרית נמוכה מאוד.

מדריך פורקס - כל מה שצריך לדעת על שוק המט"ח

חשיפה לדולר

דרך נוספת להיחשף לדולר היא לרכוש אגרות חוב צמודות לדולר – יש למשל אגרות חוב קונצרניות (של חברות) שצמודות לדולר ונותנות תשואה שתלויה בסיכון הספציפי של החברה. כאן נדרשת הבנה ומומחיות, כדי להבין ולשקלל את הסיכון הגלום באגרת, וזה בעצם החיסרון הבולט של הדרך הזו – המשקיע חשוף לסיכונים נוספים שקשורים לחברה עצמה, זה כבר לא רק חשיפה לדולר. מעבר לכך, ברכישת אגרות חוב, צריך לזכור (וגם במימוש?) יש עמלות קנייה ומכירה.

אפשרות נוספת היא לקנות קרנות נאמנות שמשקיעות באפיק הדולרי, וכאן יש רשימה ארוכה של קרנות נאמנות דולריות. אפשר להיחשף בצורה סולידית – לקרנות שמשקיעות באג"ח דולרי, או פיקדונות דולריים, ואפשר להיחשף לקרנות דולריות שמשקיעות בשוקי המניות והאג"ח בחו"ל, רק שאז כמובן הסיכון הוא בהתאם, זו כבר לא רק חשיפה לדולר, אלא לשוקי המניות והחוב בחו"ל. חוץ מזה יש גם קרנות נאמנות כספיות שמשקיעות/ צמודות לדולר.

היתרון בהשקעה דרך קרנות נאמנות הוא שיש מומחים שמנהלים את הכסף, ולא צריך לשבור את הראש מה לקנות – מנהל הקרן כבר מגוון בין אפיקים דולריים (תלוי באיזו קרן מדובר). החיסרון הבולט הוא דמי הניהול – על הניהול השוטף, חברת ניהול הקרנות גובה דמי ניהול שמקזזים את התשואה של הקרן.

דרך קרובה להיחשף לדולר היא להשקיע בתעודות סל שנסחרות בבורסה המקומית ועוקבות אחר שער הדולר. מדובר בעצם במכשיר שנקרא תעודת פיקדון (חלק מקבוצת תעודות הסל). זאת דרך יחסית נוחה שלא דורשת המרת מטבע , אך מנגד, ברכישת תעודות סל יש עמלות (עמלות קנייה ומכירה שאין בקרנות נאמנות ) וכן יש פער בין המחיר ההוגן של התעודה למחיר בשוק (הציטוט בשוק) שלרוב מגלם הפסד/ עמלה יחסית נמוכה. היתרון בחשיפה דרך תעודות סל הוא הזמינות – ניתן להשקיע בתעודה (וגם לממש) על פני כל היום (בדומה למסחר במניות ואגרות חוב). יתרון נוסף הוא שדמי הניהול מאוד נמוכים, אך מנגד, יש כאמור עמלות קנייה ומכירה (כמו בכל נייר ערך – מניות אגרות חוב לדוגמה)

ניתן גם לאוהבי הסיכון, לרכוש תעודות סל בשוק המקומי עם חשיפה דולרית וחשיפות נוספות למניות, אג"ח וכו'. זה דומה לאותן קרנות נאמנות דולריות שחשופות גם למניות או אגרות חוב, אבל אז כאמור מדובר ברמת סיכון גבוה יותר.

למדריך מסחר בפורקס

לרשימת פיקדונות דולרים בבנקים

לקבלת הצעה לפיקדון אטרקטיבי ביותר – מלא פרטים ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם

  קראתי את תקנון האתר ואני מקבל את תנאי השימוש


  על המחבר

  מערכת הון

  השאר תגובה

  תגובה 1

  שינוי גודל גופנים
  ניגודיות